KONSPEKT DO LEKCJI INFORMATYKI
W KLASIE I LO
I. METRYCZKA.
Prowadzący - Dorota Gołojuch
Temat lekcji prowadzonej - Systemy liczenia
Klasa - 1H/2, 1B/1
Szkoła - V LO w Rzeszowie
Czas trwania -2* 45 min.
Miejsce realizacji - pracownia informatyczna.
Data realizacji - 08.10.99
CELE LEKCJI.
uczeń powinien znać sposób zapisu i przeliczania liczb dziesiętnych w innych systemach.
uczeń powinien umieć sprawnie przeliczać liczby binarne i szesnastkowe na dziesiętne
uczeń powinien wykazać się dokładnością, starannością i biegłością w wykonywaniu obliczeń,
III. ŚRODKI DYDAKTYCZNE.
tablica,
IV. PRZEBIEG LEKCJI.
CZYNNOŚCI UCZNIÓW |
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
Uczniowie piszą.
- 4621
-Układ taki nazywa się dziesiątkowym bo liczby przy potęgach to dziesiątki, a pozycyjnym bo każda cyfra ma swoje miejsce, którego nie można zmienić.
Uczniowie piszą:
0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9.
4621= 4*1000 + 6*100 + 2*10 + 1
Jeden uczeń podchodzi do tablicy i rozwiązuje zadanie.
- System dwójkowy przy potęgach nie będzie miał dziesiątki tylko dwójkę.
- System dwójkowy posiada dwie cyfry: 0, 1.
Uczniowie podchodzą do tablicy i piszą:
. . .
Uczniowie podchodzą kolejno do tablicy i rozwiązują zadanie.
+--Uczniowie piszą:
Następnie uczniowie przepisują z tablicy przykłady.
- System szesnastkowy składa się z 16-stu liczb od 0 do 16.
Uczniowie piszą:
W systemie szesnastkowym liczby dwucyfrowe oznaczamy następująco: 10 = A 11 = B 12 = C 13 = D 14 = E 15 = F
Pod spodem uczniowie przepisują przykłady z tablicy.
Uczniowie piszą na tablicy:
Pozostałe przykłady uczniowie rozwiązują w domu. |
Nauczyciel sprawdza obecność, i dyktuje temat lekcji.
- W komputerze występuje tzw. cyfrowe przetwarzanie informacji, aby go zrozumieć należy zacząć od zapoznania się z systemami liczenia.
- Dla człowieka naturalnym sposobem liczenia jest system dziesiętny. - Proszę o podanie jakiejś liczby 4-ro cyfrowej
Nauczyciel podchodzi do tablicy i pisze:
4621= 4*1000 + 6*100 + 2*10 + 1
Taki system liczenia nazywamy pozycyjnym i dziesiątkowym. Czy ktoś wie dlaczego?
- W układzie dziesiątkowym mamy następujące cyfry: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9.
- Proszę teraz zapisać nasz rok 1999 w systemie dziesiątkowym.
- Zapiszcie temat lekcji i pierwszy punkt.
- Rozpiszcie teraz w systemie dziesiątkowym następujący przykład:1457
- W informatyce popularniejszym jest system liczenia dwójkowy tzw binarny?
- Jak myślicie czym taki system będzie różnił się od dziesiątkowego?
- Ile cyfr posiada system dwójkowy?
- Układ ten nazywa się binarny ponieważ posiada tylko dwie cyfry np.:
- Zanim zaczniemy robić w zeszytach inne przykłady, zajmiemy się małym matematycznym zadaniem, potrzebnym nam do dalszej pracy. Proszę na tablicy wypisać potęgi liczby dwa aż do dziesiątej a w domu do dwudziestej.
- Proszę teraz zamienić z systemu dwójkowego na dziesiątkowy następujące przykłady:
- Pozostałe przykłady proszę zrobić w domu.
- Zapiszcie teraz dalszy ciąg notatki
- W taki sposób można tworzyć inne systemy np.: szesnastkowy. - Jak myślicie z ilu cyfr się on składa?
_ W systemie szesnastkowym cyfry dwuczłonowe zapisujemy następująco: 10 = A 11 = B 12 = C 13 = D 14 = E 15 = F _ Zapiszcie kolejny punkt do zeszytów.
- Proszę teraz zapisać następujące liczby systemu szesnastkowego w systemie dziesiątkowym: 11F, 23B, 59A,12AD (proszę też uczniów aby innym wymyślali zadania).
|