gospodarka wodą w domu, przyroda, scenariusz. lekcji kl.4


Temat: CZY DOBRZE GOSPODARUJEMY WODĄ W NASZYM DOMU?

ZAKRES TREŚCI:

  1. Wpływ codziennych czynności i zachowań w domu, szkole, miejscu, zabawy i pracy na stan środowiska naturalnego.

  2. Style życia i ich związek z wyczerpywaniem się zasobów naturalnych.

CELE LEKCJI:

Wiadomości:

Umiejętności:

Postawy:

Metody:

Pogadanka, elementy dyskusji, ćwiczenia, burza mózgów, metoda projektu.

Formy pracy:

Indywidualna, grupowa.

Środki dydaktyczne:

Czas trwania:

2 x 45 minut.

1

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Sprawy organizacyjno porządkowe.

  2. Pogadanka.

Uczniowie przypominają, do czego potrzebna jest woda w gospodarstwie domowym. Wpisują na kilku małych karteczkach po kilka czynności, do której potrzebna jest woda. Przyklejają te kartki na tablicy lub dużym arkuszu papieru.

Następnie jeden lub dwóch uczniów porządkuje kartki według czynności. Jeżeli dana czynność powtórzy się kilka razy np. kąpiel czy mycie się, to należy z nich utworzyć jeden zbiór.

Takie ćwiczenie daje możliwość wypowiedzenia się wszystkim uczniom, jak również daje obraz, jak wiele czynności jest związanych z wykorzystaniem wody.

Faza realizacji:

  1. Prosimy uczniów, aby zastanowili się, skąd czerpiemy wodę potrzebną w gospodarstwach domowych. Prezentujemy na foliogramie lub plakacie (załącznik 1) rysunek wodomierza i pytamy uczniów, co to za urządzenie.

  2. Prosimy uczniów o przygotowanie przyniesionych z domu rachunków za wodę. Następnie uczniowie sprawdzają na rachunku, ile w ich domu zużyto wody, ile zapłacili ich rodzice za wodę w ostatnim miesiącu. Na podstawie tych rachunków wykonują ćwiczenia:

    1. na rachunku za wodę odszukaj i zanotuj, jaką jej ilość zużyliście w ostatnim czasie

    2. odczytaj z rachunku i zanotuj, ile pieniędzy zapłacili twoi rodzice za wodę w ostatnim czasie

    3. odczytaj, jaka jest cena za 1m3 wody ze ściekami i bez ścieków.

W tym miejscu wyjaśniamy uczniom, że mieszkańcy tych domów, które posiadają szamba płacą za samo zużycie wody. Tam, gdzie domy są podłączone do kanalizacji płacimy za wodę i ścieki.

3 Następnie uczniowie zastanawiają się, co możemy zrobić, aby zmniejszyć zużycie wody w naszych domach - burza mózgów

0x08 graphic

NIE MYĆ NACZYŃ POD

0x08 graphic
BIEŹĄCĄ WODĄ

0x08 graphic
BRAĆ PRYSZNIC

ABY ZMNIEJSZYć ZUŻYCIE

WODY W NASZYCH

0x08 graphic
DOMACH MOŻEMY

0x08 graphic
CIEKNąCE KRANY DO WANNY WLEWAć MNIEJ

WODY DO KąPIELI

WYKORZYSTYWAć WODę Z PłUKANIA

PRANIA np. DO MYCIA PODłóg

2

Grupa I :

Przeciekający kran, z którego kapie 12 kropli na minutę powoduje, że tracisz w ciągu miesiąca 80 litrów wody.

Oblicz, ile litrów wody traci Twoja rodzina z powodu cieknącego kranu w ciągu jednego roku.

Grupa II :

Biorąc 5-minutowy prysznic oszczędzasz 80 litrów wody w stosunku do kąpieli w wannie pełnej wody.

Oblicz, ile litrów wody miesięcznie potrafi zaoszczędzić 4-osobowa rodzina, biorąc prysznic zamiast kąpać się w wannie.

Grupa III :

Przeciętna 4-osobowa polska rodzina zużywa w ciągu roku 193,6 m3 (193.600) wody.

Oblicz, ile wody zużywasz TY w ciągu doby?

Następnie uczniowie prezentują rozwiązania zadań i na ich podstawie wyciągają wniosek, że warto oszczędzać wodę.

Faza podsumowująca:

Zadanie domowe :

Sporządź kwestionariusz zużycia wody w Twoim domu.

  • ODCZYT Z WODOMIERZA

Członkowie rodziny

  • Czynności

  • Razem

  • Mycie

  • Zmywanie

  • Pranie

  • Gotowanie

  • Sprzątanie

    • Tata

      • Mama

      • Ja

      • Rodzeństwo

      • Inni

      • Razem

3

Załącznik 1

0x01 graphic

4


