praca-magisterska-a11293, Dokumenty(2)


NARKOMANIA

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

Plan zajęć edukacyjnych omawiających zagadnienie:

NARKOMANIA

Cele zajęć:

1. zapoznanie studentów z używanym w zakresie zagadnienia narkomanii nazewnictwem

2. zapoznanie ze sposobami identyfikacji środków odurzających i objawów ich zażywania

3. zapoznanie z rodzajami oddziaływań profilaktycznych

Metoda : objaśnieniowo - poglądowa

Przebieg zajęć:

  1. Definicja zjawiska narkomanii

  • Przyczyny i objawy zażywania środków odurzających

    1. identyfikacja środków odurzających

    2. przyporządkowanie objawów

    3. zmiany zachowań u zażywających - czerwone sygnały

    - graf No 3: zmiany zachowań związane z uzależnieniem

    - tablice graficzne- fotografie

    1. Fazy rozwoju uzależnienia od środków odurzających

    uzależnienia

    1. Profilaktyka uzależnień od środków odurzających - metody przeciwdziałania nadużywaniu i uzależnieniu od środków odurzających

      1. przepisy administracyjne lub prawne ograniczające dostęp do środków odurzających

      2. programy i pojedyncze działania ograniczające zapotrzebowanie na substancje

    psychoaktywne

    No 1 - problematyka definicji zjawiska narkomanii

    0x08 graphic

    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    NARKOMANIA

    0x08 graphic
    0x08 graphic

    Zewnętrzne oznaki użycia

    Działanie fizjologiczne

    Właściwości uzależniające

    Przedawkowanie

    Działanie

    Odczucia subiektywne

    Wzmożona aktywność po której następuje wyczerpanie i senność, podwyższenie nastroju aż do eforii, agresywność, rozszerzenie źrenic, bezsenność, brak łaknienia, omdlenia, wymioty, szybkie mówienie,

    Podwyższenie ciśnienia, zaburzenia pracy serca, wzrost temperatury ciała, odwodnienie, zaburzenia pracy nerek, wątroby

    Uzależnienie psychiczne - po kilkukrotnym użyciu,

    Fizyczne - nie występuje

    Zaburzenia pracy serca, biegunka, dreszcze, omamy, drżenie mięsni;

    Zgon - „złośliwy zespół neuroleptyczny”- rozszerzenie źrenic, drgawki, spadek ciśnienia krwi, odwodnienie, wzrost temperatury ciała, śpiączka

    Długotrwałe - nawet do 8 godzin

    +euforia, poczucie mocy wewnętrznej, zwiększenie percepcji otoczenia, odczuwanie zwiększenia siły fizycznej, halucynacje;

    -niepokój, apatia, lęki, urojenia, myśli samobójcze, impotencja, zaburzenia pamięci, itd.

    Zaburzenia koordynacji ruchowej, gadatliwość, kaszel, zaburzenia orientacji przestrzennej, ślinotok, drżenie mięsni, nadczynność psychoruchowa, biegunka, niezborne tiki, rozszerzenie źrenic, światłowstręt;

    słodka woń oddechu, włosów i ubrania, apetyt na słodycze, zwiększone łaknienie, przekrwione oczy, blade palce

    Działanie znieczulające, uspokajające

    Psychiczne - po kilkukrotnym użyciu,

    Fizyczne- nie występuje

    Nie możliwe

    Często - mania prześladowcza, schizofrenia paranoidalna, psychozy tzw.”amfetaminowe”

    1-3 godzin

    +euforia, halucynacje wzrokowe i słuchowe, wzrost ogólnej wrażliwości, zaostrzenie zmysłu poznawczego, odsunięcie poczucia lęku, uspokojenie;

    -lęki, przemęczenie, tendencje samobójcze, apatia, bezsenność

    Euforia, zwężenie źrenic, zwilgotnienie oczu (szklane oczy) , katar, opadanie powiek, uczucie swędzenia skóry, gęsia skórka, , senność, zawroty głowy, płytki oddech, przesunięcie granicy bólu, potliwość, zwiększenie wydalania moczu, chudnięcie, ślady nakłuć na ciele

    Zmniejszenie łaknienia, osłabienie, obniżenie ciśnienia krwi, bóle brzucha, zaparcia, impotencja, nieregularne tętno, zaburzenia psychoruchowe, zaburzenia menstruacji,

    Psychiczne- po kilkukrotnym użyciu,

    Fizyczne- występuje bardzo szybko, niezależnie od rodzaju środka i sposobu jego używania

    Zimna i wilgotna skóra, niskie ciśnienie krwi, wolne i nieregularne tętno, śpiączka,

    Zgon - powodem zgonu jest zwykle uduszenie z powodu zatrzymania pracy mięśni klatki piersiowej lub zawał serca

    8-12 godzin

    po odstawieniu-

    + uczucie odprężenia, poczucie wewnętrznego zadowolenia i spokoju, euforia

    - zmniejszenie czynników motywacyjnych

    Wzmożona aktywność, nadpobudliwość, niepokój psychoruchowy, impotencja, zachowania agresywne, katar, pociąganie nosem, rozszerzenie źrenic, gadatliwość, poczucie euforii

    Wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie oddechu, zaburzenia pracy serca, drżenie mięśni, porażenie receptorów smakowych,

    Psychiczne- bardzo gwałtowne, po kilkukrotnym użyciu

    Fizyczne - nie występuje

    Zaburzenia pracy serca, majaczenie, nieregularny oddech, drgawki, utrata przytomności; zgon może nastąpić w przypadku dożylnego aplikowania oraz palenia „cracku” poprzez uduszenie lub zawał serca

    Ok. 30 minut

    + poczucie wewnętrznej mocy, euforia, brak krytycyzmu w stosunku do własnych zachowań, halucynacje, odsunięcie poczucia lęku

    - niepokój, napięcie,lęki, przemęczenie, bezsenność, załamanie nerwowe, depresja, urojenia, delirium

    Nadczynność ruchowa, zaburzenie orientacji przestrzennej , rozszerzone źrenice, potliwość, zimne dłonie i stopy z jednoczesną podwyższoną temperaturą ciała, ślinotok, nudności, wymioty, lęk, panika, płacz- śmiech, ,sztywnienie mięśni

    Zawroty głowy, skurcze mięsni klatki piersiowej, poczucie głodu, oszołomienie, omamy wzrokowe, słuchowe , dotykowe

    Psychiczne- po kilkukrotnym użyciu

    Fizyczne - nie występuje

    Nie możliwe - niebezpieczeństwo występuje w postaci zagrożenia życia w wyniku niebezpiecznych zachowań i działań jednostki w trakcie „podróży”, nie zaś ze strony samej substancji

    Od 2 do 24 godzin

    + zmiana poczucia kształtów i barw, poczucie siły, wytłumienie lęku, euforia, „podróże”

    - niepokój, napięcia, lęki, poczucie obcości włąsnego ciała, przemęczenie, urojenia, myśli samobójcze, zaburzenia pamięci, silne podniecenia,

    Przyćmienie świadomości, pogorszenie zdolności dokonywania oceny, silna senność, zlewanie się mowy, utrata koordynacji ruchów;

    Śpiączka lub paradoksalnie stan euforii i skrajnego optymizmu, zaburzenia pracy serca i układu oddechowego

    Uzależniają psychicznie i fizycznie

    Zagrożenie życia może być spowodowane nagłym odstawieniem tych środków

    Bardzo indywidualnie

    + odczucie błogości, luzu, odprężenia, euforii

    - przejawy amnezji, delirium itp.

    Wzmożona aktywność, euforia, agresywność, zaburzenia sny, brak apetytu, omdlenia, wymioty, stany depresji, paniki, niepokoju, rozszerzone źrenice, pocenie się

    Podwyższenie cisnienia, zaburzenia pracy serca, wzrost temperatury ciała, odwodnienie, zaburzenia pracy nerek, wątroby

    Psychiczne- po kilkukrotnym użyciu

    Fizycznie nie uzależnia

    Zaburzenie pracy serca, biegunka, dreszcze, omamy, drżenie mięsni;

    Śmierć- „złośliwy zespół neuroleptyczny”- rozszerzenie źrenic, drgawki, spadek ciśnienia krwi, odwodnienie, wzrost temperatury ciała, śpiączka;

    W przypadku UFO - jedna dawka może spowodować śmierć

    Do 8 godzin

    Wahania nastroju, zmęczenie, drażliwość

    Zamazana mowa, kichanie, kaszel, katar, nudności, zapalenie spojówek, drażliwość, zapach rozpuszczalników

    Euforia z tendencją do fantazjowania, omamy i halucynacje, nadwrażliwość na światło, dzwonienie w uszach

    Silnie uzależniają psychicznie, czasem również fizycznie

    Przedawkowanie poprzez długotrwałe używanie- śmierć na skutek uszkodzenia płuc, wątroby, mózgu, serca, śpiączki lub uduszenia podczas wdychania

    Zależy od używanej substancji

    + euforia, oszołomienie

    - osłabienie mięśni, trudności z chodzeniem, uszkodzenia mózgu i nerwów

    Brak kontaktu z otoczeniem, bierność i obojętność na sygnały zewnętrzne, gadatliwość, wesoły nastrój, prowadzenie rozmów z wyimaginowanymi osobami

    Halucynacje, zwiększenie wrażliwości optycznej i słuchowej, uczucie opuszczenia ciała, wyostrzenie zmysłów

    Uzależniają psychicznie

    Brak danych

    Brak danych

    Pojawiają się barwne obrazy o zamglonych, ruchomych konturach, dziwaczne formy, niespotykane kolory

    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic

    0x08 graphic

    0x08 graphic

    0x08 graphic

    0x08 graphic

    0x08 graphic

    0x08 graphic
    0x08 graphic

    0x08 graphic

    0x08 graphic


    No 3 Zmiany zachowań związane z uzależnieniem od środków odurzających

    Sfera zachowań

    Rodzaje zachowań / czerwone sygnały

    Sfera prawa - dziecko może popełnić przestępstwo:

    • Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym

    • 0x08 graphic
      Kradzież w sklepie

    • Nielegalne posiadanie narkotyków

    • Wandalizm

    • Handel narkotykami

    • Poważna kradzież

    • Napad i pobicie

    • prostytucja

    Sfera życia w szkole

    • rezygnuje z zajęć pozalekcyjnych lub zostaje z nich usunięty

    • staje się leniwy

    • opuszcza lekcje

    • opuszcza całe dni w szkole

    • oddaje nie dokończone prace domowe lub nie oddaje wcale

    • nie zalicza przedmiotów

    • otrzymuje coraz gorsze oceny

    • 0x08 graphic
      fałszuje usprawiedliwienia

    • często wychodzi z lekcji

    • śpi na lekcjach

    • nie przestrzega reguł, nie słucha nauczycieli

    • zostaje wyrzucone ze szkoły

    Sfera kontaktów z rówieśnikami

    -Posługuje się slangiem narkomanów:

    • być w ciągu (brać codziennie)

    • być na głodzie (cierpieć z powodu braku)

    • haj (stan odurzenia)

    • dmuchać, snifować , wąchać (odurzać się inhalantami)

    -Porzuca dawnych przyjaciół lub oni odsuwają się od niego

    -Przyłącza się do „trudnej” młodzieży

    -Trzyma nowych przyjaciół z dala od rodziców

    Sfera rodziny

    • wywołuje rodzinne kłótnie

    • wraca do domu po wyznaczonej godzinie

    • przestaje spełniać obowiązki domowe

    • wymyka się z domu

    • znika na kilka dni

    • odmawia podporządkowania się ustaleniom domowym

    • 0x08 graphic
      nie chce uczestniczyć w odwiedzinach dalszej rodziny

    • nie chce jeść posiłków z rodziną

    • izoluje się - przebywa w swoim pokoju z dala od innych

    • nie chce rozmawiać o swoich znajomych i spędzania wolnego czasu

    • nie informuje o wydarzeniach szkolnych - o wywiadówkach

    • ma pieniądze z niewiadomego źródła

    • łatwo wybucha gniewem, przeklina, stosuje słowną agresję

    • składa i łamie obietnice

    • poprawia swoje zachowanie, ale nie na długo

    Sfera umysłowa

    • ma zmniejszony zakres uwagi i problemy z koncentracją

    • ma objawy paranoi -uważa, że jest śledzone, prześladowane lub zagrożone

    • 0x08 graphic
      cierpi na nieokreślone lęki

    • jest niespokojne, nie może usiedzieć na miejscu

    Sfera fizyczna

    • następują zmiany wagi- drastyczny wzrost lub spadek

    • ma nieregularne okresy snu - zbyt długie lub zbyt krótkie

    • śpi w dzień, nie śpi do późna w nocy

    • jest często posiniaczone lub poranione

    • zaniedbuje higienę osobistą i otoczenia

    • zakłada na siebie te same ubrania

    • dokucza mu głęboki, męczący kaszel lub suche pokaszliwanie

    • nasilają się dolegliwości dróg oddechowych

    • ma krańcowe i nieregularne nawyki żywieniowe

    • jest osłabione

    Sfera emocjonalna

    • mówi o śmierci lub samobójstwie

    • często jest w złym humorze, łatwo się obraża

    • miewa nagłe zmiany nastroju, wydaje się smutne i przygnębione, zniechęcone

    • pogrąża się w depresji, uważa się za „przegrane”, „do niczego”, staje się agresywne

    • traci zainteresowanie dla cenionych dawniej czynności, traci motywację dla cenionych dawniej czynności

    • nie dopuszcza do siebie możliwości dialogu z rodzicami na swój temat

    • ma mniejszy szacunek dla siebie, odcina się od innych lub przyjmuje postawę obronną

    Sfera etyki

    • zachowuje się nie w zgodzie z uznawanymi wcześniej wartościami, kłamie i oszukuje

    • zastawia własne lub cudze przedmioty, okrada rodziców, rodzeństwo, dziadków

    • zachowuje się wyzywająco w sferze seksualnej, niespodziewanie zachodzi w ciążę, często nie wiedząc kto jest ojcem

    • traci wiarę w Boga i zainteresowanie kościołem , nie chce rozmawiać o swoje wierze

    0x08 graphic

    No 4 - czynniki wpływające na powstawanie, rozwój i utrwalanie uzależnienia

    0x08 graphic

    0x08 graphic

    0x08 graphic

    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic

    0x08 graphic

    0x08 graphic
    0x08 graphic

    0x08 graphic
    0x08 graphic

    0x08 graphic
    0x08 graphic

    0x08 graphic

    0x08 graphic

    0x08 graphic

    0x08 graphic
    0x08 graphic

    0x08 graphic

    Dane statystyczne

    Przestępstwa popełnione w 2000 roku pod wpływem narkotyków

    - dane Komendy Głównej Policji

    typy przestępstw

    dorośli

    nieletni

    zabójstwa

    9

    3

    uszczerbek na zdrowiu

    10

    0

    bójka lub pobicie

    26

    15

    gwałty

    9

    4

    kradzież cudzej rzeczy

    225

    22

    kradzież z włamaniem

    95

    21

    rozbój

    58

    14

    rozbój z użyciem nieb. narzędzia

    24

    2

    znęcanie się nad rodziną

    47

    1

    groźby karalne

    37

    5

    Województwo łódzkie:

    Badania przeprowadzone w listopadzie i grudniu 1999 roku na populacji 5 tys. uczniów szkół podstawowych, zasadniczych i średnich:

    0x01 graphic

    0x08 graphic

    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic

    0x08 graphic
    0x08 graphic

    Szukasz gotowej pracy ?

    To pewna droga do poważnych kłopotów.

    Plagiat jest przestępstwem !

    Nie ryzykuj ! Nie warto !

    Powierz swoje sprawy profesjonalistom.

    0x01 graphic

    uzależnienie ma miejsce , gdy:

    - pojawia się zjawisko tolerancji ( zwiększenia dawki dla uzyskania tego samego efektu),

    - pojawia się zespół odstawienny (abstynencyjny) - zespół nieprzyjemnych objawów psychosomatycznych po odstawieniu środków odurzających”

    Na pdst. R. Maxwell, Dzieci, alkohol, narkotyki”, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 1994;

    Z.Gaś, „Narkomania- wybrane zagadnienia”, Lublin 1987;

    Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii, Dz.U. 98.106.668

    opracowała Wanda Baranowska

    Uogólniając - uzależnienie ( nałóg) to utrata kontroli. Osoby uzależnione sięgają po środki odurzające nawet wtedy, gdy nie zamierzały tego robić, biorą więcej, niż planowały albo zażywają takie środki, z którymi nigdy nie chciały mieć do czynienia. Uzależnienie sprawia, że zanika związek pomiędzy intencją a zachowaniem.

    Potrzeba brania jest :przemożna i podstawowa- nie ma możliwości jej osłabienia, trzeba ją zaspokoić, by przestała istnieć, jest ważniejsza niż rodzina, przyjaciele, szkoła a nawet zachowanie życia,

    automatyczna i trwała - jest sterowana mechanizmem wewnętrznym, nieodwracalnie wpisuje się w psychikę uzależnionego.

    Uzależnienie jest przekroczeniem niewidzialnej, ale realnej granicy między pragnieniem a potrzebą narkotyku. Przekracza się tą granicę tylko raz - bezpowrotnie.

    Większość młodych narkomanów uzależnia się od dwóch lub kilku środków jednocześnie.

    nadużywanie środków odurzających ma miejsce, gdy:

    - przyjmowanie trwa ponad miesiąc i nie ma już charakteru eksperymentowania,

    - występują zauważalne skutki w sferze fizycznej i psychicznej

    - model odurzania jest jednoznacznie patologiczny,

    - występuje zależność psychiczna.”

    nadużywanie” zażywanie substancji psychoaktywnych w celu doznania epizodycznych zaburzeń normalnego funkcjonowania w sferze psychicznej, fizycznej bądź społecznej ( lub na wszystkich płaszczyznach jednocześnie)

    Kwestionariusz DSM III wyróżnia dziewięć kryteriów, które można podzielić na trzy grupy:

    1.człowiek stracił kontrolę nad zażywaniem substancji; poświęca dużo czasu na jej zdobywanie - spożywanie jest dominującą potrzebą jednostki; nie kontroluje spożycia, nie robi przerw w jej zażywaniu

    2.z używaniem łączy się pogorszenie funkcjonowania w sferze zawodowej, społecznej, fizycznej (stan zdrowia) i emocjonalnej

    3.istnieją dane wskazujące na afektywną lub fizyczną adaptację człowieka do substancji ( z wyjątkiem halucynogenów); użycie powoduje powstanie konieczności przyjmowania coraz większej dawki dla uzyskania pożądanego efektu (tolerancja); charakterystyczne są objawy abstynencyjne, ustające po ponownym zażyciu .

    uzależnienie to regularne używanie substancji działających na mózg, które prowadzi do takich zmian w zachowaniu, które w każdej kulturze zostałyby uznane za nieprzystosowacze.”

    Kwestionariusz Diagnostyczny DSM III

    uzależnienie od środków odurzających lub substancji psychotropowych - zespół zjawisk psychicznych lub fizycznych wynikających z działania tych środków lub substancji na organizm ludzki, charakteryzujący się zmianą zachowania lub innymi reakcjami psychofizycznymi i koniecznością używania stale lub okresowo tych środków lub substancji w celu doznania ich wpływu na psychikę lub dla uniknięcia następstw wywołanych ich brakiem”

    Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dn.24 kwietnia 1997 r., art.6, p.6

    używanie- wprowadzanie do organizmu człowieka środka odurzającego, substancji psychotropowej lub środka zastępczego, niezależnie od drogi podania”

    Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dn.24 kwietnia 1997 r., art.6, p.9

    Stałe lub okresowe używanie w celach niemedycznych środków odurzających lub substancji psychotropowych albo środków zastępczych, w wyniku czego może powstać lub powstało uzależnienie od nich.”

    Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dn.24 kwietnia 1997 r., art.6, p.5

    Na pdst. Gossop M.,Narkomania. Mity i rzeczywistość, W-wa 1993, PWN;

    Maxwell R., „Dzieci, alkohol, narkotyki”, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 1994;

    opracowała Wanda Baranowska

    Zmiana stanu fizycznego- stan zdrowia, rozwój fizyczny, mowa, pamięć/myślenie, oczy,. nos, jama ustna, skóra, kontrola czynności ruchowych, wygląd, higiena;

    II faza - stan odurzenia przyjemnością

    III faza - stan odurzenia celem nadrzędnym

    IV faza - stan odurzenia normą

    Kolizja z prawem - oskarżenie o przestępstwo, przestępstwa połączone z agresją

    wpływ grupy rówieśniczej utrwala uzależnienie

    < zaniedbuje pozytywne role społeczne- córki, syna, ucznia, pracownika- co powoduje konflikty i napięcia, a to sprzyja identyfikacji z inną grupą (odurzających się) - wzmacnia się poczucie bycia „narkomanem”- realizuje się potrzeba przynależności do jakiejś grupy i kontaktu z ludźmi

    < otrzymuje komunikaty potwierdzające ważność jednostki dla grupy

    < pojawiają się wspólne cele związane z chęcią odurzania się

    < następuje dostosowanie własnego zachowania do zachowania się i sposobu myślenia grupy, mimo jej negatywnego odbioru w społeczeństwie ( konformizm)

    < często występuje fizyczna bliskość jednostek oparta na partnerstwie seksualnym lub na przyjaźni

    < zachowanie konformistyczne powoduje wzrost samooceny w odniesieniu do tych, z którymi jednostka identyfikuje się

    * „wyłapał” sprzeczność obiegowych opinii, komunikatów zewnętrznych z własnymi doznaniami - zaistniał wyraźny dysonans poznawczy ( pojawił się jakiś element niezgodny z własnymi przekonaniami)

    * postawy rodzicielskie nie sprzyjały i nie sprzyjają wykształceniu się mechanizmów obronnych wyższego rzędu

    * pojawił się dysonans podecyzyjny - „wybrałem odurzanie się, ponieważ dużo nauczyło mnie to odmienne spojrzenie na świat” - usprawiedliwienie swojego zachowania w zgodzie z obrazem własnego „ja”

    * ma swobodny (łatwy) dostęp do narkotyków

    * nie posiadł wiedzy na temat konsekwencji brania ani regulacji prawnych, itp.

    Zaniecha dalszych prób

    *nie ma dalszego dostępu do tych środków

    *postawy rodzicielskie sprzyjają wytworzeniu mechanizmów obronnych

    *zdobędzie pełną wiedzę na temat środków i konsekwencji ich brania

    *posiada pełną świadomość regulacji prawnych w tym zakresie itp.

    „bierze” pierwszy raz - I faza używania -poznanie stanu odurzenia

    inicjacja- powody: chęć odurzenia się, ciekawość, nuda

    Czynniki sprzyjające rozwojowi uzależnienia:

    -świadomość możliwości uniknięcia kontaktu z sytuacjami trudnymi - narkotyk jako środek zaradczy stresom, konfliktom, frustracjom itp.,

    -narkotyk minimalizuje bodźce z otoczenia zapewniając uniknięcie kary, a więc staje się swoistą nagrodą

    Teoria czterech „błędnych kół” W.K.van Dijka'a

    1) błędne koło farmakologiczne-przyjęcie środka powoduje zmiany w metaboliźmie przyjmującego, pojawia się tolerancja i zespół abstynencyjny, prowadzone do wzrostu potrzeby ponownego przyjmowania

    2) błędne koło słabości ego- funkcjonowanie środka powoduje zmiany w funkcjonowaniu mózgu, obniżając zdolność do samosterowania, osłabione jest ego, które wykazuje słabszą możliwość kontroli zażywania substancji

    3) błędne koło psychiczne - przyjęcie środka jest przyczyną nieprzyjemnych doznań w postaci poczucia winy, pojawiają się niedojrzałe działania związane z wyborem zasady przyjemności, co również wzmacnia potrzebę ponownego zażycia środka

    4) błędne koło społeczne- środek odurzający powoduje zaniedbanie pozytywnych ról społecznych powodując konflikty a dalej identyfikację z podkulturą środków odurzających.

    Moc wzmacniająca każdego z kół zależy od czynników osobowościowych, rodzaju zażywanej substancji i stopnia popadnięcia w nałóg.

    Na pdst.

    Aronson E.,Człowiek istota społeczna,PWN,W-wa 1987;

    Gaś Z.,Rodzina wobec uzależnień, Milenium,W-wa 1994;

    Dimoff T, Carper S.,Jak rozpoznać, czy dziecko sięga po narkotyki, W-wa 1993;

    Wojciechowski M.,Psychologiczne i społeczne mechanizmy uzależnienia od narkotyków,Nowiny Psychologiczne 3, PTP W-wa 1994.

    opracowała Wanda Baranowska

    Podejmuje dalsze próby, najpierw nadużywa, potem uzależnia się

    ucieka od problemów zewnętrznych i wewnętrznych

    Zmiana osobowości - brak dojrzałości, konflikt z rodzicami / rodziną, kontakty koleżeńskie, brak dążeń, niska samoocena, kłamstwo, lęk / paranoja, brak instynktu samozachowawczego, wrogość, agresja skierowana przeciwko innym, samobójstwo;

    Zmiana w aktywności i nawykach - nieuzasadnione nieobecności, zaniedbywanie obowiązków domowych, sposób porozumiewania się z ludźmi, zmiana nawyków jedzenia, zmiana rytmów snu i czuwania, kradzieże, własne skrytki, wiara, religia, kulty, język, problemy związane ze szkołą;

    człowiek

    Akcesoria- fajki, bibułki do skrętów, chowanie i skrytki, spinki, spinacze, klipsy szmaty i torby za śladami po chemikaliach, igły, lekarstwa i środki sprzedawane bez recepty

    Chce przynależeć do grupy, nie chce czuć się gorszy, naśladuje innych (starszych)-silny wśród młodzieży konformizm, chce sprzeciwić się nakazom innych, nie chce czuć się gorzej, nie potrafi odmówić, szuka sposobów by uwierzyć w siebie, zaspokaja ciekawość, nudzi się, chce zwrócić na siebie uwagę, pragnie uciec od stresów, na złość, ma trudności z koncentracją uwagi i zapamiętywaniem, nie robi nic, bojąc się niepowodzeń, jest zafascynowany historiami z życia idoli (np.artystów rockowych), którzy tworzą mit o byciu twórczym i „wyluzowanym” dzięki narkotykom, itp.

    -chce przynależeć do grupy

    -nie chce czuć się gorszy

    -naśladuje innych (starszych)-silny wśród młodzieży konformizm

    - chce sprzeciwić się nakazom innych

    -nie chce czuć się gorzej

    -nie potrafi odmówić

    -szuka sposobów by uwierzyć w siebie

    -zaspokaja ciekawość

    -nudzi się

    -chce zwrócić na siebie uwagę

    -pragnie uciec od stresów

    -na złość

    -ma trudności z koncentracją uwagi i zapamiętywa-

    niem

    -niechętnie się uczy, nie robi nic, bojąc się niepowodzeń

    człowiek

    jaki ?

    narkotyk

    +

    dlaczego?

    Amfetamina (pigułki, tabletki, kapsułki)

    Benzedrine, Fenmetrazine, Dexedrine itp.

    W slangu - amfa, speed, power, sniff

    Marihuana -haszysz -żywica krzewu konopii; marihuana-susz z liści konopii; olej haszyszowy - żywica rozpuszczona eterem;

    Często zwane- grasse, marychą, trawką, skunem, ziołem

    Opiaty-opium, morfina, kodeina, heroina (brown sugar), „polska heroina”, metadon (syntetyczny sybstytut heroiny)

    Kokaina- śnieg, koka; crack - kamyki (żwirki) koloru białego, beżowego lub brązowego - skrystalizowana forma kokainy do palenia; pasta kokainowa- mielone liście krzewu kokainowego z parafiną, kwasem siarkowym itp.

    LSD- bibułki o różnych symbolach graficznych nasączane roztworem, białe kryształki - cukier w kostkach, opłatki, małe tubki z płynem, biały proszek

    Barbiturany-środki nasenne, często przyjmowane z alkoholem lub innym narkotykiem

    Benzodiazepiny- środki uspokajające

    Ecstazy -pigułki, kapsułki, tabletki,

    UFO- odmiana ecstazy z dodatkiem strychniny, LSD, efedryny - różne kształty , kolory, symbole

    Środki wziewne- benzyna, eter, aceton, kleje, rozpuszczalniki, tri, farby, lakiery, dezodoranty, środki piorące itp.

    Grzyby halucynogenne- psylocybina, grzyby świeże lub suszone

    Na pdst.: K. Karwicka-Rychlewicz „My, rodzice dzieci z Dworca Centralnego”

    R.Maxwell, „Dzieci, alkohol, narkotyki” oraz

    Internet : http://www.narkotyk.pl

    oprac. Wanda Baranowska

    kto ?

    „Osoba uzależniona, która w wyniku nadużywania środków odurzających , substancji psychotropowych lub środków zastępczych albo używania ich w celach niemedycznych, znajduje się w stanie uzależnienia od tych środków lub substancji” Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dn.24 kwietnia1997 r.; art.6, p.8

    „narkoman”

    jak rozpoznać ?

    No 2- przyczyny i objawy zażywania środków odurzających

    PROFILAKTYKA

    - Szkoła wolna od narkotyków ( rodzice, dzieci, nauczyciele, dyrekcja szkoły )

    - Przeciw

    Dla pedagogów szkolnych i nauczycieli

    Przedstawienia teatralne:

    - Wir

    - Zakręt

    - Do nikąd

    - Drzazgi

    - Przerwany lot

    - Kto następny do tego piekła

    - Połączenie nie może być zrealizowane

    Program siedmiu kroków - cele:

    Program realizowany jest w ciągu 16 godzin zajęć z uczniami, które uzupełnia spotkanie z rodzicami

    Tak czy nie ( 6 godz.) - cele:

    PROGRAMY PROFILAKTYCZNE

    Ograniczanie zapotrzebowania

    SANKCJE PRAWNE

    Ograniczanie dostępu

    Podstawa prawna:

    Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997 (Dz. U. Nr 75, poz.468 z późniejszymi zmianami)

    Na podstawie materiałów szkoleniowych i dostępnych broszur

    opracowała Wanda Baranowska


