SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat dnia: Dzielenie
Cel ogólny: Pogłębianie wiadomości dotyczących dzielenia.
Cele szczegółowe:
napisze zadanie matematyczne na dzielenie jako podział i dzielenie jako mieszczenie;
przedstawi zadania matematyczne na guzikach, pieniążkach i miarach długości;
przedstawi zadania graficznie i na osi liczbowej
Tok zajęć:
Zabawa w owieczki
Nauczyciel mówi: „Owieczki zostały wypuszczone na hale, żeby się wybiegać. Owieczki chodzą po hali. Nadchodzi noc i baca musi mieścić owieczki w 2 zagrodach.” Nauczyciel kładzie na podłodze 2 hula-hop.
Nauczyciel pyta dzieci: „Jak podzielić owieczki do tych zagród?”
Narysujcie to teraz.
„Zapiszcie to działaniem”
6 po 3 = 2
„Pokaż na osi.”
0 1 2 3 4 5 6 7
„Jest to dzielenie, które nazywa się mieszczeniem.”
Rozwiązywanie zadań.
„Ułóżcie teraz treść zadania na dzielenie. Potem narysujcie i pokażcie na osi i rozwiążcie działaniem.”
Guziki
Każda grupa dostaje 10 guzików.
Mamy dziesięć guzików. Każdej osobie dajemy po 2 guziki. Ile osób dostanie guziki?”
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
10 po 2 = 5
miary długości
Mama ma 30 m tkaniny. Chce uszyć firanki. Na każdą firankę chce przeznaczyć 10 metrów. Ile firanek uszyje mama?
30 po 10 = 3
pieniążki
Kasia miała 10 złotych. Chce kupić lody po 2 złote ze sztukę. Ile lobów kupi Kasia?
10 po 2 = 5
Dzielenie - mieszczenie. Wyjaśnienie.
Nauczyciel mówi: „Jest to dzielenie, które nazywamy mieszczeniem. Takie dzielenie charakteryzuje się tym, że w treści zadania jest słowo „po”.
Dzielenie jako podział.
Dzieci pokazują na dłoniach liczbę 60. Ile rąk musi być podniesionych? Jak to zapisać?
60 : 5 = 12
Zabawa w owieczki.
Nauczyciel mówi: „Owieczki zostały wypuszczone na hale, żeby się wybiegać. Owieczki chodzą po hali. Nadchodzi noc i baca musi podzielić owieczki na dwie równe części.”
Nauczyciel pyta dzieci: „Jak podzielić owieczki do tych zagród?” (1 za 1)
Narysujcie to teraz.
„Zapiszcie to działaniem.”
6 po 3 = 2
„Pokażcie to na osi.”
Dzielenie jako mieszczenie - wyjaśnienie
Nauczyciel mówi: „Dzielenie jako mieszczenie to takie dzielenie, kiedy w treści zadania mamy słowo „po”.”
Rozwiązywanie zadań:
Guziki
Mamy 10 guzików. Chcemy je podzielić na 5 osób. Ile każda osoba będzie miała guzików?
miary długości
Mama ma 30 metrów tkaniny. Chce z niej uszyć 10 firanek. Ile metrów będzie miała jedna firanka?
Pieniążki
Kasia ma 40 złotych. Chce te pieniążki przeznaczyć na 2 lody. Ile Kasia zapłaci za jednego loda?
Tworzenie zadań na dzielenie jako podział i dzielenie jako mieszczenie.
Teraz niech każda grupa napisze dwa zadania, jedno na dzielenie jako mieszczenie, a drugie na dzielenie jako podział..
dzielenie jako mieszczenie
Paweł ma 10 litrów lemoniady. Chce ja wlać po 2 litry na dzbanek. Ile dzbanków potrzebuje?
dzielenie jako podział.
Paweł ma 10 litrów lemoniady. Chce ją rozlać na 5 dzbanków. Ile litrów wleje do jednego dzbanka?