Konspekt zajęć
Prowadzący:
Konspekt lekcji matematyki w klasie 4
Temat: Dodawanie i odejmowanie ułamków i licz mieszanych o tych samych mianownikach - ćwiczenia.
Cele lekcji:
Uczeń:
potrafi dodawać i odejmować ułamki zwykłe o tych samych mianownikach;
potrafi dodawać i odejmować liczby mieszane o tych samych mianownikach;
potrafi zapisywać sumę ułamków zwykłych w postaci liczby mieszanej i doprowadzić ją do najprostszej postaci;
potrafi rozwiązywać krótkie zadania tekstowe z wykorzystaniem ułamków zwykłych i liczb mieszanych.
Metody nauczania: praca z kartami pracy, zabawa edukacyjna, pogadanka.
Formy pracy: praca w grupach, praca indywidualna.
Środki dydaktyczne: karty pracy, koperty z zadaniami do konkursu.
Literatura: Podręcznik dla klasy czwartej szkoły podstawowej: Matematyka 4. Matematyka z plusem, M. Dobrowolska, M. Jucewicz, P. Zarzycki, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Gdańsk 2008.
Czas: 45 minut.
Plan zajęć:
Etap lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
Czynności wstępne |
- wita się z klasą;
- sprawdza listę obecności; |
- witają się z nauczycielem; |
3 min |
Lekcja właściwa |
- podaje temat lekcji i prosi o jego zapisanie;
- informuje uczniów, że jak już zauważyli zostali podzieleni na cztery grupy, co ma związek z tym, że odbędzie się teraz krótki konkurs; - ustala reguły pracy w grupach: będziemy wykonywać kolejno (każda grupa zrobi po 2 zadania) zadania. Jeśli grupa rozwiąże wylosowane zadanie to dostaje za nie 5 punktów. Jeśli nie będzie potrafiła, to zadanie rozwiązuje grupa, która losowała zadanie; i za rozwiązanie grupa ta może otrzymać 3 punkty. W przypadku gdy obie grupy nie rozwiążą zadania, pytanie przechodzi na kolejną grupę, która może otrzymać za jego rozwiązanie również 3 punkty. Na każde pytanie jest również określony czas, od 1 minuty do 2 minut, w zależności od stopnia trudności. Dla najlepszej grupy czekają nagrody, w postaci lizaków i plusów.
- Pierwsza grupa losuje zadanie, do którego zostaje wyznaczona osoba z grupy drugiej i osoby z pierwszej grupy oceniają poprawność rozwiązania. Jeśli zadanie będzie poprawnie rozwiązane i oni się z tym zgodzą to dostają 2 punkty.
- następnie kolejna osoba z drugiej grupy losuje zadanie dla grupy trzeciej i tak postępują aż do momentu gdy każda grupa będzie dwa razy przy tablicy;
- podsumowuje konkurs i przyznaje wygranej grupie nagrody;
Zadanie z karty pracy - informuje uczniów, że zakończyliśmy właśnie część lekcji poświęconą zabawie, która miała przypomnieć zasady dodawania i odejmowania ułamków i liczb mieszanych, i że teraz przejdziemy do pracy samodzielnej, w której będzie można uzyskać piątkę lub dwa plusy za poprawne wykonanie.
Polecenie zadania: - Wykonaj dodawanie i odejmowanie. Otrzymane wyniki ustaw w kolejności od najmniejszej do największej. Literki odpowiadające wynikom utworzą hasło. - Jest to praca samodzielna i dla 3 pierwszych osób, które zgłoszą się z poprawnymi rozwiązaniami przewidziane są piątki, natomiast dla kolejnych trzech - dwa plusy. - Informuje uczniów również o tym, że po wykonaniu zadania sami mogą się ocenić, zaznaczając odpowiednią buźkę. Buźka uśmiechnięta oznacza, że zrobiłem poprawnie 10-8 przykładów, buźka bez uśmiechu - 7-5 przykładów, a buźka smutna - mniej niż 5 przykładów.
- chodzi po klasie i obserwuje pracę uczniów; |
- zapisują temat lekcji; - podają przykład do zilustrowania dodawania i odejmowania ułamków i liczb mieszanych.
- uczniowie dostają koperty z zadaniami;
- wybrana osoba wykonuje zadanie samodzielnie bądź z pomocą grupy oraz podaje uzasadnienie swojego rozwiązania; - w przypadku większych problemów, czyli gdy wszystkie grupy nie będą potrafiły wykonać zadania pomaga nauczyciel; - zapisują rozwiązania na karteczce z zadaniem, którą wkleją później do zeszytu;
- wykonują zadanie z karty pracy;
|
28 min
8 min |
Czynności końcowe |
- wstawia uczniom piątki i plusy za dzisiejszą lekcje; - zadaje pracę domową: wkleić karteczki z zadaniami do zeszytu i wykonać te zadania, które nie zostały zrobione na lekcji; - żegna się z uczniami; |
- zapisują pracę domową do zeszytu;
- żegnają się z nauczycielem; |
2 min |
Zadanie 1
Wykonaj dodawanie. Wynik zapisz w najprostszej postaci:
Zadanie 2
Wykonaj odejmowanie. Wynik zapisz w najprostszej postaci:
Zadanie 3
Wpisz brakujący licznik i uzasadnij swoją odpowiedź:
Zadanie 4
Wykonaj dodawanie. Wynik zapisz w najprostszej postaci:
Zadanie 5
Wykonaj odejmowanie. Wynik zapisz w najprostszej postaci:
Zadanie 6
Wpisz brakujący licznik i uzasadnij swoją odpowiedź:
Zadanie 7
Adaś zabrał na wycieczkę dwie tabliczki czekolady. Już w autobusie zjadł z kolegami 8 kostek, czyli
tabliczki. Ile czekolady pozostało?
Zadanie 8
Znajdź liczbę o
mniejszą od
.
Zadanie 9
Odległość ze szkoły do domu wynosi 10 km. Kasia i Tomek przeszli już
km. Ile kilometrów pozostało im jeszcze do przejścia?
Zadanie 10
Kajtek zabrał na wycieczkę pół litra Coca Coli, a Maciek
litra. Ile litrów Coca Coli zabrali na wycieczkę Kajtek i Maciek?
Karta pracy
PRACA SAMODZIELNA
Wykonaj dodawanie i odejmowanie. Otrzymane wyniki ustaw w kolejności od najmniejszej do największej. Literki odpowiadające wynikom utworzą hasło.
Ę
T
Ę
U
A
I
M
L
M
B
Hasło:
Cyfra |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Litera |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Karta odpowiedzi
Zad 1.
Zad 2.
Zad 3.
Zad 4.
Zad 5.
Zad 6.
Zad 7.
Zad 8.
Zad 9.
Zad 10.
Ę
T
Ę
U
A
I
M
L
M
B
Hasło:
Cyfra |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Litera |
L |
U |
B |
I |
Ę |
M |
A |
T |
M |
Ę |