2874


Wiedza o kulturze: Instrumenty muzyczne

Scenariusz lekcji

Temat: Instrumenty muzyczne

Cele lekcji:

- uczeń potrafi wymienić instrumenty muzyczne i przyporządkować je do poszczególnych grup ;

Metody dydaktyczne :

Plan lekcji

  1. Czynności organizacyjne.

  2. Przedstawienie grup instrumentów muzycznych.

  3. Przykłady muzyczne ( nagrania ).

  4. Rekapitulacja lekcji.

Szczegółowy plan lekcji

AEROFONY : z grec. aer - powietrze, phone- dzwięk,

Najbardziej podobne do ludzkiego głosu, bo są to instrumenty dęte. Dźwięk powstaje przez wprawianie w ruch słupa powietrza. Zasadniczą ich częścią jest otwarta rura wykonana z drewna lub blachy. Dźwięk skraca się poprzez zamykanie otworów.

Instrumenty dęte

trąbka, puzon, tuba, waltornia ( róg)

flet, piccolo, flet poprzeczny, flet prosty, kornet, saksofon, obój, klarnet, fagot.

IDIOFONY : z grec. idios- własny

Instrumenty perkusyjne samobrzmiące, których dźwięk powstaje przez drgania całych instrumentów :

MEMBRAMOFONY : z grec .membrana- błona

Instrumenty perkusyjne, w których źródłem dźwięku jest drgająca przez uderzenie membrana ( błona lub skóra );bębny, kotły. Wydaje tylko jeden dźwięk, ale jego wysokość można regulować przez zmianę napięcia membrany.Gra się dłońmi, pałeczkami, szczotkami itp.

CHORDOFONY : chorda- struna

Instrumenty strunowe

ELEKTROFONY :

Instrumenty muzyczne, w których dźwięk albo wzmacniany elektrycznie ( np. gitara ), albo powstaje przez impulsy elektryczne ( keyboard itp.)

LITERATURA MUZYCZNA :

Koncert na flet

Koncert na trąbkę

Podwójny koncert na 2 waltornie

_____________________

© Grażyna Zaboronek


