2011.02.26 - KPZPN, Testy, testy sędziowskie

.............................................. ..................... Wynik ……………… …..

Ocena komisji

Przed zawodami (przed wyprowadzeniem na płytę boiska) kiedy drużyny stały w okolicach ławek rezerwowych w miejscu widocznym dla kibiców zawodnik drużyny gości prowokacyjnie odepchnął przeciwnika. Sędzia widząc zdarzenie pokazał winnemu zawodnikowi żółtą kartkę. Czy w tej sytuacji sędzia powinien pokazywać żółtą kartkę?

TAK - NIE

NIE

Str.163

Bramkarz dotknął piłkę ręką we własnym polu karnym po rozmyślnym dotknięciu jej przez przeciwnika.

Str.112

Zawodnik przebywający na pozycji spalonej po zagraniu piłki przez współpartnera przejął tę piłkę, która w międzyczasie została zagrana przez zawodnika drużyny przeciwnej.

G B P K J S

Br W R Z Rb

+ + + + + +

+ + + + + +

G

Str.31

Podczas przerwy w grze zawodnik popełnił przewinienie karane napomnieniem. Sędzia zezwolił na szybkie wznowienie gry przez drużynę przeciwną, gdyż miała ona szansę na stworzenie korzystnej akcji - 100% do zdobycia bramki.

Po zakończeniu tej akcji sędzia udzielił winnemu napomnienia.

Czy postępowanie sędziego było zgodne z przepisami gry?

TAK - NIE

NIE

Str 163

Sędzia ze swojej pozycji wskazał miejsce wykonania wrzutu. Wykonawca wrzutu przebiegł z piłką kilka metrów od tego miejsca i wykonał wrzut w taki sposób, że jego partner kontynuował korzystną akcję. Czy sędzia postąpił słusznie wstrzymując grę i nakazując temu zawodnikowi wykonanie wrzutu z właściwego miejsca?

TAK - NIE

NIE

Str 167

Po sygnale na wykonanie rzutu wolnego, gdy piłka była już w grze, zawodnik drużyny broniącej skrócił odległość 9,15m od piłki (wyskoczył z muru). Zagrana piłka odbiła się od tego zawodnika i opuściła boisko poprzez linię bramkową drużyny broniącej. Co uczyni sędzia?

G B P K J S

Br W R Z Rb

+ + + + + +

+ + + + + +

R

Str. 37

Po otrzymaniu pomocy kontuzjowany uprzednio zawodnik wszedł na pole gry bez otrzymania sygnału od sędziego i tuż przed polem karnym zagrał piłkę ręką.

Str 67

Czy dozwolone jest umieszczenie reklam w odległości mniejszej niż 1 metr od linii bocznej boiska w czasie, gdy obie drużyny znajdują się w szatni w trakcie przerwy pomiędzy połowami zawodów.

TAK - NIE

TAK

Str 56

W trakcie gdy piłka była w grze, zawodnik znajdujący się poza polem gry rzuca przedmiotem z użyciem nadmiernej siły w zawodnika drużyny przeciwnej znajdującego się na polu gry. Sędzia przerwał grę ukarał zawodnika winnego wykluczeniem z gry a grę nakazał wznowić rzutem wolnym bezpośrednim w miejscu gdzie znajdowała się piłka w momencie przewinienia. Czy decyzja sędziego była słuszna?

TAK -NIE

NIE

Str.121

Przed wykonaniem wrzutu współpartner wykonującego wrzut znajdował się bliżej niż 2m od miejsca wykonania wrzutu, tym samym przeszkadzając wykonawcy w jego swobodnym wykonaniu. Sędzia wstrzymał wykonanie wrzutu, ostrzegł tego zawodnika aby tak nie czynił, po czym polecił wykonanie wrzutu. Czy słusznie?

TAK - NIE

NIE

Str.126

Suma punktów............

........................................................... Wynik ……………………

L.p.

Pytanie

Podaj rozstrzygnięcie sędziego w sytuacji, gdy zawodnik mając kontrolę nad piłką, pozoruje jej zagranie a jednocześnie osłania ją sobą i tym samym uniemożliwia przeciwnikowi jej zagranie, ułatwiając współpartnerowi dostęp do tej piłki.

Str 109

Przed sygnałem na wykonanie rzutu karnego, rzut ten wykonał inny zawodnik niż zgłoszony sędziemu wykonawca rzutu karnego. Z wykonanego rzutu piłka została wybita przez bramkarza poza własną linię bramkową.

G B P K J S

Br W R Z Rb

+ + + + + +

+ + + + + +

J +

Str 165

Zawodnik po otrzymaniu zgody na opuszczenie boiska od sędziego zagrał piłkę do współpartnera. Sędzia przerwał grę ukarał zawodnika napomnieniem i nakazał ją wznowić rzutem wolnym pośrednim z miejsca gdzie znajdowała się piłka w momencie popełnienia przewinienia. Czy decyzja była słuszna?

TAK-NIE

NIE

Str.138

W trakcie gry bramkarz opuścił pole gry w celu uderzenia przeciwnika. Sędzia widząc że bramkarz uderzył przeciwnika przerwał grę, wykluczył bramkarza i wznowił grę rzutem wolnym pośrednim z miejsca , gdzie znajdowała się piłka w momencie przerwania gry. Czy decyzja sędziego była słuszna?

TAK-NIE

NIE

Str.121

Czy związki piłki nożnej zobowiązane są do określenia zawodów mistrzowskich, w czasie których organizator musi być zwolniony od wymogu zapewnienia chłopców do podawania piłek?

TAK - NIE

NIE

Organizator zawodów szczebla centralnego wyznaczył linię fotografa w odległości 2,5 m od chorągiewki rożnej oraz 6,5 m za słupkami bramkowymi.

Czy pole gry zostało prawidłowo wyznaczone ?

TAK - NIE

TAK

Str 132

W trakcie meczu na pole gry weszła osoba towarzysząca drużynie z pretensjami do sędziego. Działo się to w momencie gdy gra toczyła się w polu karnym drużyny przeciwnej, a za chwilę drużyna tej osoby zdobyła bramkę. Ponieważ osoba ta nie wpłynęła na przebieg tej akcji, sędzia bramkę uznał. Czy słusznie ?

TAK - NIE

NIE

Str 62

Po sygnale na wykonanie rzutu karnego, wykonawca rzutu przed zagraniem piłki wykonał kilka zwodów taktycznych, które były cyklicznie powiązane z zatrzymywaniem się po czym po zatrzymaniu się przed piłką zawodnik ten wziął zamach nogą i jednostajnym ruchem kopnął piłkę, która wpadła do bramki. Decyzja sędziego?

G B P K J S

Br W R Z Rb

+ + + + + +

Br

Str.166

Czy sędzia zezwoli na rozegranie meczu IV ligi na boisku o wymiarach 100mx60m i dostarczonymi mu piłkami o właściwościach: obwód 69cm, waga 445g i ciśnienie 1,2 atmosfery mierzone w odniesieniu do poziomu morza?

TAK - NIE

NIE

Str.13

.

Przed polem karnym dwóch obrońców nieprawidłowo zablokowało prowadzącego piłkę napastnika, który zdołał ją jeszcze odegrać do współpartnera. Sędzia po przeanalizowaniu sytuacji słusznie zastosował „korzyść”. Współpartner napastnika, który wszedł w posiadanie piłki został chwycony za koszulkę przez innego obrońcę i tak trzymany wbiegł w pole karne. Tam mając przed sobą tylko bramkarza, stracił równowagę i przewrócił się. Co uczyni sędzia?

Suma punktów...........

...................................................... Wynik ………………

L.p.

Pytanie

Po zagraniu piłki w pole karne, bramkarz przez nikogo nie atakowany w sposób kontrolowany rękoma odbił piłkę przed siebie, po czym doszedł do niej, wziął ją w ręce i w ciągu sześciu sekund zwolnił ją z rąk.

G B P K J S

Br W R Z Rb

+ + + + + +

+ + + + + +

P

Str 112

Jaką decyzję podejmie sędzia po stwierdzeniu, że na boisku znajduje się zawodnik rezerwowy, który wszedł na boisko bez jego wiedzy i zgody, w miejsce kontuzjowanego zawodnika z podstawowego składu, a drużyna przeciwna posiada piłkę i ma możliwość zdobycia bramki?

G B P K J S

Br. W R Z Rb

+ + + + + + +

G +

Str.61

Zawodnik wykonując wrzut prawidłowo wprowadził piłkę do gry. Następnie znajdując się jeszcze poza boiskiem opluł kierownika drużyny przeciwnej po czym wbiegł na boisku. Co w tej sytuacji winien uczynić sędzia ?

G B P K J S

Br W R Z Rb

+ + + + + +

+ + + + + +

S ++

Str.120

Po sygnale na wykonanie rzutu karnego współpartner wykonawcy rzutu karnego wkroczył w pole karne zanim piłka była w grze, a z wykonanego rzutu karnego piłka opuściła pole gry ponad bramką. Co uczyni sędzia?

Str 125

Czy sugerowanie odniesienia kontuzji przez zawodnika, sędzia może potraktować jako usiłowanie wprowadzenia go w błąd i ukarać winnego napomnieniem?

TAK - NIE

TAK

Str 115

Sędzia poinformował wykonawcę, że rzut wolny bezpośredni z odległości 20m ma być wykonany na jego sygnał. Wykonawca rzutu nie czekając na sygnał gwizdkiem, wykonał ten rzut bardzo niecelnie i piłka opuściła boisko wysoko nad bramką.

Str 37

Podczas wykonywania serii rzutów z punktu karnego w celu wyłonienia zwycięzcy zawodów, po pierwszej serii jeden z zawodników skręcił nogę i nie był zdolny do dalszego wykonywania rzutów. Czy sędzia postąpił słusznie, jeżeli nakazał drużynie przeciwnej wycofać jednego zawodnika celem wyrównania ilości wykonawców ?

TAK - NIE

NIE

Str.129

Zawodnik lekko rękoma przytrzymał przeciwnika wskutek czego uniemożliwił mu wejście w posiadanie piłki. Decyzja sędziego?

G B P K J S Br W R Z Rb

+ + + + + +

+ + + + + +

B+

Str.110

Czy istnieje możliwość zmiany pola karnego, na którym wykonywane są rzuty z punktu karnego, w celu wyłonienia zwycięzcy meczu, jeżeli za bramką na którą wykonywane są rzuty, zebrali się agresywni kibice jednej z drużyn i sama zamiana będzie służyła uniknięciu ewentualnych konfliktów ?

TAK - NIE

NIE

Str. 129

Z powodu zapadających ciemności sędzia przed zawodami oświadczył, że obie części zawodów będą trwały po 40 minut, zamiast 45, zezwalał na to regulamin rozgrywek. Drużyna gości nie zgodziła się na proponowaną zmianę. Sędzia mimo to prowadził zawody 2x40 minut. Czy miał takie prawo?

TAK - NIE

NIE

Str.26

EGZAMIN DLA SEDZIÓW - PLENARKA 27.02.2011

B - rz.. w. bezpośredni S - rz. Sędziowski Z - zakończenie meczu + + - wykluczenie

P - rz.. w. pośredni Br - bramka Rb - rz. od bramki

K - rz. karny W - wrzut TAK-NIE

1

Czy bramkarz, który podrzuca piłkę w powietrze i pozwala jej uderzyć o murawę boiska uważany jest za kontrolującego piłkę?

G B P K J S

Br W R Z Rb

++++++

TAK

2

Czy sędzia zezwoli na wykonanie rzutu od bramki z lewej strony pola bramkowego, jeżeli piłka przekroczyła linię bramkową opuszczając pole gry z prawej strony bramki?

G B P K J S

Br W R Z Rb

++++++

TAK

3

W 70 min meczu z powodu nieodpowiedzialnego zachowania, sędzia pozbawił przywileju przebywania na ławce rezerwowych lekarza jednej z drużyn. Czy miał do tego prawo?

G B P K J S

Br W R Z Rb

++++++

TAK

4

Czy sędzia po przerwaniu gry z powodu przedwczesnego powrotu na boisko zawodnika, który zastał przez niego usunięty w celu poprawy własnego ubioru, nakaże wznowić grę rzutem wolnym pośrednim z miejsca gdzie znajdowała się piłka w momencie przerwania gry. Czy postąpił słusznie?

G B P K J S

Br W R Z Rb

++++++

TAK

5

Sędzia podyktował rzut karny w czasie, gdy po jego wykonaniu gra nie będzie już wznowiona. Czy przed wykonaniem rzutu karnego może nastąpić zmiana bramkarza, gdy drużyna nie wykorzystała limitu zmian?

G B P K J S

Br W R Z Rb

++++++

TAK

6

Czy pole bramkowe zostało poprawnie oznaczone, jeśli jego linia (prostopadła do linii bramkowej) zmierzona została 5,5 m od wewnętrznej strony słupka bramkowego?

G B P K J S

Br W R Z Rb

++++++

TAK

7

Sędzia dostrzegł, że kibic rzucił w sędziego asystenta kulką śnieżną. Czy powinien przerwać grę z tego powodu?

G B P K J S

Br W R Z Rb

++++++

NIE

8

Czy sędziowie mogą zezwolić na wykonanie rzutu wolnego pośredniego z tytułu spalonego, z linii środkowej boiska?

G B P K J S

Br W R Z ++++++

NIE

9

Czy sędzia po przerwaniu gry z powodu przedwczesnego powrotu na boisko zawodnika, który zastał przez niego usunięty w celu poprawy własnego ubioru, nakaże wznowić grę rzutem wolnym pośrednim z miejsca przewinienia?

G B P K J S

Br W R Z Rb

++++++

NIE

10

Obrońca podciągnął się rękami na poprzeczce, aby dosięgnąć i zagrać głową piłkę, która nieuchronnie zmierzała do bramki po strzale przeciwnika, skutecznie broniąc swój zespół przed utratą bramki.

G B P K J S

Br W R Z Rb

++++++

P ++

11

Podczas wyskoku do piłki zawodnik tak nieszczęśliwie upadł, że skręcił nogę. Sędzia widząc że piłkę przejął jego współpartner znajdujący się w korzystnej sytuacji pozwolił grać. Po chwili zawodnik ten oddał strzał na bramkę ale podczas oddawania strzału tez doznał kontuzji. Sędzia wstrzymał grę, wezwał służbę medyczną. Ponieważ obaj jednocześnie leżeli na boisku, to po udzieleniu im pomocy medycznej wznowił grę, pozwalając obu zawodnikom na pozostanie na boisku. Czy postąpił słusznie?

G B P K J S

Br W R Z Rb

++++++

NIE

12

Sędzia po niegroźnym faulu na bramkarzu, widząc że ten pewnie trzyma piłkę, zastosował korzyść umożliwiając bramkarzowi natychmiastowe wyprowadzenie kontry przez jego drużynę. Bramkarz będąc przekonany, że przyznany jest rzut wolny, postawił piłkę na murawie. Kiedy po niespełna 2 sekundach zobaczył nadbiegającego zawodnika, zorientował się ze nie ma przerwy w grze i gra toczy się dalej. Aby zapobiec przejęciu piłki przez przeciwnika, złapał ja ponownie w ręce. Co w tej sytuacji winien uczynić sędzia?

G B P K J S

Br W R Z Rb

++++++

P

13

Zawodnik atakuje wślizgiem z nadmiernie dużą siłą w nogi przeciwnika. Ten, aby uniknąć faulu podskakuje i nie zostaje trafiony, zaś nogami spada celowo z impetem na klatkę piersiową wślizgującego przeciwnika. Jaka powinna być decyzja sędziego?

15

Czas gry II połowy meczu został przedłużony dla wykonania rzutu karnego. Tuż po wykonaniu tego rzutu, zanim piłka wpadła do bramki, współpartner wykonawcy rzutu karnego silnie uderzył łokciem w brzuch zawodnika drużyny przeciwnej. Podaj decyzję sędziego.

G B P K J S

Br W R Z Rb

++++++

Z ++

16

Zawodnik rezerwowy szykując się do wejścia za zniesionego wcześniej po ciężkiej kontuzji napastnika, stojąc przy linii bocznej i widząc lecącą w jego kierunku piłkę, wbiegł przedwcześnie na pole gry i popchnął przeszkadzającego mu w zagraniu piłki zawodnika drużyny przeciwnej. Co w tej sytuacji winien uczynić sędzia?

G B P K J S

Br W R Z Rb

++++++

P+

17

Przed wykonaniem rzutu z rogu, znajdujący się w odległości 9,15 m od piłki obrońca zaczął rozmyślnie podskakiwać do góry w celu przeszkodzenia wykonania rzutu. Jaka będzie decyzja sędziego, gdy zagrana przez wykonawcę rzutu z rogu piłka odbije się od głowy podskakującego obrońcy i pozostanie w grze?

G B P K J S

Br W R Z Rb

++++++

G

18

Zawodnik drużyny przeciwnej wybił nogą piłkę trzymaną przez bramkarza z dala od klatki piersiowej, nie dotykając go przy tym. Szykując się do oddania strzału na bramkę, został brutalnie z dużą siłą kopnięty z tyłu w nogę przez współpartnera bramkarza. Upadając zdołał jednak kopnąć piłkę, która wpadła do bramki.

Co powinien zrobić sędzia?

G B P K J S

Br W R Z Rb

++++++

P++

19

Zawodnik drużyny grającej w siedmioosobowym składzie, który wcześniej ukarany był napomnieniem, w niegroźnej sytuacji na linii własnego pola karnego wykonuje świadomy ruch ręki do piłki dotykając ją. Podaj decyzję sędziego?

G B P K J S

Br W R Z Rb

++++++

K

20

Czy dozwolone jest umieszczenie reklam w odległości mniejszej niż 1 metr od linii bocznej boiska w czasie, gdy obie drużyny znajdują się w szatni w trakcie przerwy pomiędzy połowami zawodów?

G B P K J S

Br W R Z Rb

++++++

TAK

21

Zawodnik wykonał rzut wolny pośredni bez gwizdka sędziego w momencie ustawienia przez arbitra muru (po zastrzeżeniu, że rzut wykonany może być wyłącznie „na gwizdek”). Zdezorientowany obrońca stojąc na linii bramkowej we własnej bramce odepchnął będącego w wyskoku współpartnera, który usiłował zagrać tę piłkę głową. Piłka niedotknięta przez nikogo wpadła do bramki. Podaj decyzję sędziego.

G B P K J S

Br W R Z Rb

++++++

J+

22

Bramkarz chwycił piłkę we własnym polu karnym i zaczął ją kozłować celem wybicia jej w pole. W momencie, gdy piłka w trakcie kozłowania dotknęła murawy boiska, stojący obok zawodnik drużyny przeciwnej wykonał wślizg trafiając bezpośrednio w piłkę, która wpadła do bramki. Jaką decyzję winien podjąć sędzia?

G B P K J S

Br W R Z Rb

++++++

P

23

Po sygnale na wykonanie rzutu wolnego, gdy piłka została dotknięta przez wykonawcę i poruszyła się, zawodnik drużyny broniącej skrócił odległość 9,15 m od piłki (wyskoczył z muru). Zagrana piłka opuściła boisko ponad bramką drużyny broniącej. Co w tej sytuacji winien uczynić sędzia?

G B P K J S

Br W R Z Rb

++++++

RB

24

Sędzia podyktował rzut wolny bezpośredni z odległości 35 m od bramki przeciwnika. Zawodnicy drużyny broniącej zażądali od sędziego ustawienia muru. Wykonawca rzutu nie czekając na reakcję sędziego, krótko zagrał piłkę do stojącego obok współpartnera, a ten zdobył piękną bramkę. Co w tej sytuacji winien uczynić sędzia?

G B P K J S

Br W R Z Rb

++++++

BR

25

Zawodnik usunięty z boiska dla poprawy swojego ubioru powrócił na nie bez zgody sędziego. Następnie zagrał piłkę ręką tak niefortunnie, że ta wpadła do jego bramki.

W tym momencie sędzia zauważył. że jest to zawodnik uprzednio przez niego usunięty. Co w tej sytuacji winien zrobić sędzia?

G B P K J S

Br W R Z Rb

++++++

Br+

26

Sędzia nakazał opuścić boisko zawodnikowi, któremu krwawiła rana po kontuzji odniesionej w starciu z przeciwnikiem. Po pewnym czasie sędzia dostrzegł, że we własnym polu karnym obrońca zaatakował nierozważnie przeciwnika, który upadł. Wówczas też zorientował się, że poszkodowanym jest wcześniej usunięty z gry (z powodu krwawiącej rany) zawodnik, który powrócił samowolnie na boisko. Co uczyni sędzia?

G B P K J S

Br W R Z Rb

++++++

P +

27

Zawodnik przebywający na pozycji spalonej po zagraniu piłki przez współpartnera przejął tę piłkę, która w międzyczasie odbiła się od zawodnika drużyny przeciwnej.

G B P K J S

Br W R Z Rb

++++++

P

28

Przed rozpoczęciem meczu okazało się, że kolory bluz bramkarzy obu drużyn są jednakowe i nie ma możliwości ich zmiany. Czy sędzia w drodze wyjątku dopuści obu bramkarzy do gry?

G B P K J S

Br W R Z Rb

++++++

TAK

29

Wykonawca rozpoczęcia gry dotknął piłkę po raz drugi zanim została dotknięta przez innego zawodnika. Sędzia przerwał grę i wznowił ja rzutem wolnym pośrednim dla drużyny przeciwnej z miejsca gdzie znajdowała się piłka w momencie popełnienia przewinienia. Czy postąpił słusznie?

G B P K J S

Br W R Z Rb

++++++

TAK

30

Czy sędzia asystent ma prawo decydować o tym, że krwawienie kontuzjowanego zawodnika zostało zatamowane ?