Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I z wykorzystaniem metod aktywizujących
Ośrodek tematyczny: W krainie baśni
Temat dnia: Mikołajkowe tradycje
Cele operacyjne:
Uczeń:
wie, na czym polega mikołajkowa tradycja,
czuje radość z obdarowywania upominkami i z otrzymywania upominków,
rozumie strukturę zadania tekstowego,
potrafi rozwiązać zadanie z treścią,
dodaje i odejmuje w zakresie 9 na liczmanach i bez,
umie komunikować się w grupie,
stosuje wielką literę w pisowni imion i na początku zdania,
układa zdania z rozsypanki wyrazowej,
wykonuje zadania według określonej kolejności,
potrafi uzupełniać zdania podanymi wyrazami,
śpiewa piosenkę,
rozwiązuje krzyżówkę.
Metody:
pogadanka,
dyskusja,
praca z tekstem,
zadaniowa,
pracy we współpracy,
praktycznego działania.
Formy pracy:
zbiorowa jednolita,
zespołowa zróżnicowana,
indywidualna.
Środki dydaktyczne:
tekst listu, kaseta magnetofonowa z piosenkami: „Wesoła szkoła", część 2, obrazek Mikołaja pocięty na części, instrukcja dla ucznia, rozsypanka wyrazowa, krzyżówka, podręcznik i karty pracy „Wesoła szkoła" dla kl. I, cz. 2.
Przebieg zajęć
1. Powitanie
2. Wprowadzenie do tematu - indywidualne rozwiązywanie logogryfu na podstawie zagadek: hasło - Mikołaj (załącznik 1).
1. Przyjechała biała pani
z kraju dalekiego.
Piękna na niej suknia
z puchu srebrzystego.
Błyszczą białej pani
gwiazdki na sukience.
Niesie biała pani
choinkę na ręce.
(zima)
2. Z dala, z wysoka,
patrzy jedna, druga,
chociaż żadna oka nie ma,
mruga.
(gwiazdka)
3. Mam igieł sto tysięcy,
może nawet więcej.
Gdy mnie stroić mają,
w pokoju stawiają.
(choinka)
4. Zimą w słońcu wisi,
przy oknie, okapie,
gdy słońce przygrzeje,
woda z niego kapie.
(sopel)
5. Ze śniegu zrobiony,
kapelusz na głowie.
Zgadnij, kto to taki?
Ja wiem, lecz nie powiem.
(bałwan)
6. Wieje wiatr, szczypie mróz,
biało dookoła.
Jedzie wóz, jedzie wóz
bez żadnego koła.
(sanki)
7. Zimą, latem, na jesieni
ona zawsze się zieleni.
W grudniu w naszych
domach gości,
przystrajają ją najmłodsi.
(jodła)
3. Słuchanie opowiadania nauczyciela o mikołajkowej tradycji obdarowywania prezentami.
W grudniowe popołudnia i długie wieczory, dzieci piszą listy, a potem oczekują na przybycie świętego Mikołaja. Był on biskupem dobroci i wszystkich potrzebujących obdarzał podarkami. Mikołaj pochodził z bogatej rodziny chrześcijańskiej, która troszczyła się o ubogich. Był jedynakiem, ale wrażliwym na biedę i nieszczęście innych. Kult Mikołaja znany już z VI wieku rozszerzał się po całym świecie. Ten ukochany przez ludzi święty zmarł 6 grudnia i dlatego w tym dniu właśnie wspominamy świętego Mikołaja.
A na pamiątkę jego dobroci obdarowujemy się prezentami.
4. Swobodne wypowiedzi uczniów o wymarzonych upominkach od Mikołaja.
5. Czytanie przez nauczyciela tekstu pt. „Mikołajki", podręcznik „Wesoła szkoła", s. 46.
6. Wypowiedzi dzieci na temat tekstu popierane odczytaniem odpowiednich fragmentów.
- Jak wygląda klasa?
- Jaki nastrój panuje wśród dzieci?
- Co robi pani?
- Kto i w jakim celu odwiedził dzieci w klasie?
7. Czytanie tekstu „Mikołajki" przez uczniów dobrze czytających.
8. Odczytanie listu od Mikołaja
Pani woźna przynosi paczkę, którą klasa otrzymała od Mikołaja. Nauczycielka wspólnie z dziećmi rozpakowuje paczkę, w której zawarte są prezenty dla dzieci (czekoladki), list od Mikołaja, Mikołaj wykonany z papieru (wzór) oraz cztery duże koperty z zadaniami do wykonania.
9. Dyskusja dotycząca treści listu, wspólne ustalenie przebiegu wykonywania zadań
10. Rozdanie dzieciom prezentów
11. Podział uczniów na cztery grupy według kolorów prezentów i przydzielenie im zadań do wykonania. Wybranie osoby w grupie, która będzie odpowiedzialna za wykonanie zadania.
12. Praca w grupach:
Grupa I - Z kolorowego papieru wspólnie wykonajcie Mikołaja.
Grupa II - Ułóżcie puzzle, odczytajcie i zapiszcie hasło (zał. 3), hasło: mikołajki.
Grupa III - Wspólnie obliczcie działania, pokolorujcie według kodu i rozwiążcie hasło (zał. 4), (hasło: Już wkrótce święta).
Grupa IV - Ułóżcie zdania z rozsypanki wyrazowej i ładnie naklejcie je na kartce (zał. 5).
13. Prezentowanie wykonanej pracy przez poszczególne grupy
14. Zabawa ruchowa „Mikołaj wybiera się w podróż"
Nauczyciel opowiada o tym, jak Mikołaj wybrał się roznosić dzieciom prezenty - dzieci naśladują czynności wykonywane przez Mikołaja.
Był mroźny grudniowy dzień. Mikołaj wyjrzał przez okno, a następnie zabrał się do pakowania prezentów do worka. Wrzucał je i wrzucał. Kiedy worek był już pełen, Mikołaj zaczął się ubierać: założył ciepłe buty, płaszcz, czapkę na głowę. Na koniec zarzucił worek na plecy i wyszedł z domu. Wsiadł do sań i renifery ruszyły. Najpierw biegły powoli, a potem coraz szybciej, to znów powoli, aż dotarły na miejsce.
14. Zaśpiewanie znanej już dzieciom piosenki pt. „Mikołaje"
15. Słuchanie nowej piosenki, którą dzieci mają się nauczyć pt. „Dziadzio Mikołaj"
16. Próba śpiewania piosenki wspólnie z nauczycielem.
17. Rozwiązanie zadania tekstowego: Karty pracy „Wesoła szkoła", cz. 2, s. 52, ćw. 3.
18. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 9 - kolorowanie Mikołaja według podanego kodu: Karty pracy „Wesoła szkoła, cz. 2, s. 52, ćw. 1.
19. Zadanie pracy domowej: Karty pracy Wesoła szkoła, cz. 2, s. 51, ćw. 5.
20. Podsumowanie dnia, pochwała za aktywność, wymiana doświadczeń:
- Czego nauczyłeś się w dniu dzisiejszym?
- Co podobało ci się najbardziej?
- W czym miałeś problem?
Zaznaczcie na karteczkach swoje wrażenia z dzisiejszych zajęć. Pokoloruj odpowiednią minkę i umieść ją na tablicy.
21. Podziękowanie za udział w zajęciach i pożegnanie
Załącznik 1
Załącznik 2
Kochane Dzieci!
Byłem u Was, ale nikogo z Was nie zastałem.
Nie mogłem czekać dłużej. Czekają na mnie inne dzieci.
Przede mną długa droga.
Zostawiłem Wam prezenty i zadania do wykonania.
Rozszyfrujcie wiadomości, które Wam zostawiłem.
Nauczcie się piosenki o Mikołaju.
Z kolorowego papieru wykonajcie Mikołaja.
Życzę dużo zdrowia i sukcesów. Pamiętajcie, aby sprawiać radość innym.
Mikołaj
INSTRUKCJA DLA UCZNIA
Oblicz działania.
Odszukaj wyniki działań w tabelce i pokoloruj odpowiednim kolorem.
Odczytaj hasło utworzone z sylab.
Załącznik 3
Załącznik 4
PUZZLE
Mikołaja rozcinamy na części i wpisujemy sylabami hasło: „Już wkró-tce świę-ta”.
Załącznik 5
Ułóż zdania z rozsypanki wyrazowej.