8763


OBLICZENIA PRZEPŁYWÓW MAKSYMALNYCH O OKREŚLONYM PRAWDOPODOBIEŃSTWIE WYSTĄPIENIA

1. PRZEPŁYW MAKSYMALNY O PRAWDOPODOBIEŃSTWIE WYSĄPIENIA 1 %

Q1% = B ψ P1% A λ1 [m3/s]

B - współczynnik (odczytany z tabeli) zależny o czasu spływu po stokach (Ts) i czasu dobiegu wody korytem (Tr) = 0,0820

Tr = L/Vr [min]

Tr = 1720/0,8

Tr = 2150 s

Tr = 35,83 min

L - długość zlewni [m] - 1720m

Vr - prędkość przepływu [m/s] (0,2 do 1,5 m/s) przyjmuję 0,8m/s

Ts = Bz/(2*Vs) [min]

Ts = 789,24/(2*0,2)

Ts = 1973,1 s

Ts = 32,885 min

Bz - szerokość zlewni [m]

Bz=A/L [m]

Bz = 1357500/1720

Bz = 789,24 m

A - powierzchnia zlewni [m2]

L - długość zlewni [m]

Vs - prędkość spływu po stokach [m/s] (0,2 m/s)

ψ - współczynnik spływu [ ]

ψ = 1 - C1 - C2 - C3

ψ = 1 - 0,8 - 0,2 - 0,15

ψ = 0,05

C1 - współczynnik zależny od topografii terenu = 0,8

C2 - współczynnik zależny od rodzaju gleb = 0,2

C3 - współczynnik zależny od pokrycia terenu szatą roślinną = 0,15

P1% - opad o prawdopodobieństwie wystąpienia raz na 100 lat [mm] = 80mm

A - powierzchnia zlewni [km2] = 1,36 km2

λ1 - współczynnik zależny od powierzchni zlewni i określonego prawdopodobieństwa wystąpienia badanego przepływu [ ] = 1

Q1% = B ψ P1% A λ1 [m3/s]

Q1% = 0,0820 * 0,05 * 80 * 1,36 * 1

Q1% = 0,45 m3/s

2. PRZEPŁYW MAKSYMALNY O PRAWDOPODOBIEŃSTWIE WYSTĄPIENIA 10%

Q10% =B ψ P10% A λ10 [m3/s]

Q10% = 0,0820 * 0,05 * 56 * 1,36 * 0,43

Q10% = 0,13 m3/s

P10% - opad o prawdopodobieństwie wystąpienia raz na 10 lat [mm]

P10% = 0,7 * P1% => 56 mm

λ10 - współczynnik zależny od powierzchni zlewni i określonego prawdopodobieństwa wystąpienia badanego przepływu [ ] = 0,43

OBLICZENIE MOŻLIWOŚCI PRZEPŁYWU WODY W KANALACH OTWARTYCH

0x01 graphic

F - pole przekroju kanału

QP%MAX - maksymalny przepływ przez kanał o określonym prawdopodobieństwie [m3/s]

VMAX - maksymalna prędkość przepływu przez kanał = 1 m/s

0x01 graphic

F = 0,45/1

F = 0,45 m2

H - napełnienie koryta [m] = 1m

1 : 2 - pochylenie skarp

0x01 graphic
⇒ x = 0,5m x = 1m

b = bśr - 2x b = 0,8m

bśr = 2*1 + 0,8 bśr = 2,8m

B = b + 2m

B = 0,8 + 2*2 B = 4,8m

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic
y = 2,24m

Pole przekroju kanału:

F = bśr * H

F = 2,8 *1 F = 2,8 m2

Obwód zwilżony:

U = b + 2y [m]

U = 0,8 + 2*2,4 U = 5,6m

Promień hydrauliczny:

R = F/U

R = 2,8/5,6 R = 0,5m

Średnia prędkość przepływu wody w kanale:

Całość: Na poszczególnych odcinkach:


0x01 graphic

----------

w = 0,46

c = 87/[1+(0,46/0,71)] c = 52,73

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

Qmobl = F * Vśr

Qmobl = 2,8 * 1,77

Qmobl = 4,956 [m3/s]

Qmobl > QP%MAX

4,956 > 0,45 m3/s

Qmobl1 = F * Vśr1

Qmobl1 = 2,8 * 1,39

Qmobl1 = 3,892 [m3/s]

Qmobl2 = F * Vśr2

Qmobl2 = 2,8 * 0,97

Qmobl2 = 2,716 [m3/s]

Qmobl3 = F * Vśr3

Qmobl3 = 2,8 * 1,09

Qmobl3 = 3,,052 [m3/s]

Qmobl4 = F * Vśr4

Qmobl4 = 2,8 * 1,01

Qmobl4 = 2,828 [m3/s]

Qmobl5 = F * Vśr5

Qmobl5 = 2,8 * 0,67

Qmobl5 = 1,876 [m3/s]


DOPŁYW POWIERZCHNIOWY DO KOPALNI

Qpow = V/t [m3/h]

Qpow = V/32

t - czas spływu [32 h]

V - objętość pompowanej. wody [m3]

V = P10% ψśr Foi [m3]

Foi - powierzchnia odkrywki w i-tym roku eksploatacji [m2]

ψśr - średni współczynnik spływu [ ]

0x01 graphic

ψskarp = 0,55 ψdna = 0,4 ψtz = 0,3

Fskarp = 30% * Foi [m2]

Fdna = 70% * Foi [m2]

Ftz = Am - Foi [m2]

Rok eksploatacji

Fo

[m2]

Fskarp

[m2]

Fdna

[m2]

Ftz

[m2]

ψśr

V

[m3]

Qpow

[m3/h]

Qpow

[m3/d]

1

4 500

1 350

3 150

578 000

0,30

75,88

2,37

56,91

2

17 500

5 250

12 250

565 000

0,30

298,27

9,32

223,70

3

42 000

12 600

29 400

540 500

0,31

730,19

22,82

547,64

4

69 100

20 730

48 370

513 400

0,32

1227,44

38,36

920,58

5

97 900

29 370

68 530

484 600

0,32

1778,33

55,57

1333,74

6

148 400

44 520

103 880

434 100

0,34

2800,11

87,50

2100,08

7

188 400

56 520

131 880

394 100

0,35

3659,91

114,37

2744,93

8

215 400

64 620

150 780

367 100

0,35

4265,49

133,30

3199,12

9

230 100

69 030

161 070

352 400

0,36

4603,74

143,87

3452,81

10

237 900

71 370

166 530

344 600

0,36

4785,67

149,55

3589,25

DOPŁYW PODZIEMNY DO KOPALNI (DLA ZWIERCIADŁA NAPIĘTEGO)

0x01 graphic

m - miąższość warstwy wodonośnej (H) [m]

k - współczynnik filtracji [m/d]

s - wielkość depresji

s = H - h [m]

Rc- całkowity zasięg leja depresji [m] Rc=R+r

r - promień zastępczy wyrobiska [m]

0x01 graphic

R - promień leja depresji [m] 0x01 graphic

t - łączny czas eksploatacji w dobach = 3650 dni

0x01 graphic

m - miąższość warstwy wodonośnej (H) [m]

k - współczynnik filtracji [m/d]

μ - współczynnik odsączalności [ ]

Rok eksploatacji

Fo

[m2]

r

[m]

R

[m]

Rc

[m]

Qpodz

[m3/d]

1

4 500

37,85

915,25

953,09

2 031,16

2

17 500

74,64

1 294,35

1 368,99

2 252,44

3

42 000

115,62

1 585,25

1 700,88

2 437,31

4

69 100

148,31

1 830,49

1 978,80

2 529,12

5

97 900

176,53

2 046,55

2 223,08

2 586,82

6

148 400

217,34

2 241,89

2 459,23

2 700,94

7

188 400

244,89

2 421,51

2 666,40

2 744,43

8

215 400

261,85

2 588,71

2 850,55

2 744,64

9

230 100

270,63

2 745,74

3 016,37

2 717,85

10

237 900

275,18

2 894,26

3 169,44

2 681,33

DOPŁYW CAŁKOWITY DO KOPALNI

Rok eksploatacji

Qpow

[m3/d]

Qpodz

[m3/d]

Qcałk

[m3/d]

Qcałk

[m3/s]

1

56,91

2 031,16

2 088,07

0,02

2

223,7

2 252,44

2 476,14

0,03

3

547,64

2 437,31

2 984,95

0,03

4

920,58

2 529,12

3 449,70

0,04

5

1 333,74

2 586,82

3 920,56

0,05

6

2 100,08

2 700,94

4 801,02

0,06

7

2 744,93

2 744,43

5 489,36

0,06

8

3 199,12

2 744,64

5 943,76

0,07

9

3 452,81

2 717,85

6 170,66

0,07

10

3 589,25

2 681,33

6 270,58

0,07

Projekt pompowni

  1. Dobór pomp

  1. wysokość podnoszenia wody przez pompę

Hp = h1 + h2 + h3

h1 = H0 = 20m

h2 = 10% h1 = 2m

h3 = 30% (h1 + h2) = 30% 22 = 6,6m

Hp = 20 + 2 + 6,6

Hp = 28,6m

  1. ilość pompowanej wody

Qpomp = 1,2 * Qcałk [m3/h]

Qpomp = 1,2 * (6270,58/24)

Qpomp = 313,53 [m3/h]

Qpomp = 1,2 * Qcałk [m3/d]

Qpomp = 1,2 * 6270,58

Qpomp = 7524,70 [m3/d]

  1. dobór pompy

  1. ilość pomp

n = (Qpomp/q) * 1,5

n = (313,53/300) * 1,5

n = 1,56

n = 2

nr = 50% * n

nr = 1

nc = n + nr

nc = 3

  1. Dobór rurociągów

  1. rurociągi 1 pompy

0x01 graphic

drss = 0,26 m

d = drss + 2*s

s = 0,01 m

d = 0,28 m

średnica rur produkowanych = 299 mm

0x01 graphic

drtl = 0,21 m

d = drss + 2*s

s = 0,01 m

d = 0,23 m

średnica rur produkowanych = 245 mm

  1. rurociąg zbiorczy

dz > dr

średnica rurociągu zbiorczego = 406 mm

  1. Zbiornik przy pompowni

1 = 1 doba

Vz = Qpomp/t [m3]

Vz = 7524,7 m3

Sytuacja terenowa

Położenie kopalni odkrywkowej: Województwo dolnośląskie, powiat wrocławski, na granicy gmin Oleśnica/Dobroszyce. Przez kopalnię odkrywkową przepływa rzeka, z wschodu na zachód, będąca dopływem rzeki Dobra.

Hydrologia - w północno-zachodniej części terenu znajduje się rzeczka Dobra, w południowo-wschodniej części - rzeka Oleśniczanka.

Teren nie jest urozmaicony. Rzędna terenu maleje z kierunku północno-wschodniego (ok. 160 m n.p.m.) w kierunku południowo-zachodnim (ok. 140 m n.p.m.)

Odwadnianie

Przez kopalnię przepływa rzeka. Zabiegi odwadniające zostały przeprowadzone poprzez przełożenie ego cieku. Przełożenia dokonano na kierunek północny od kopalni, w odległości ok. 70m od skarpy kopalni. Długość przełożonego koryta rzeki wynosi ok. 780 m . Materiałem zastosowanym do obudowy to mur z grubego kamienia (materiał średniogładki). Pochylenie skarp przełożonego cieku ustalono na 1:2, natomiast średnia prędkość przepływu 1 m/s.

W odległości 50m od skarpy kopalni znajduje się wał przeciwpowodziowy



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
8763
8763
8763
1 Znaczenie logistyki zaopatrzenia w systemie logistycznym firmyid 8763 ppt

więcej podobnych podstron