kl2 - Eucharystia (konspekt), Bałagan - czas posprzątać i poukładać


S. Noemi Krystyna Tyszko

Szkoła Podstawowa nr 5

w Kwidzynie

KONSPEKT KATECHEZY DLA kl. II

1.04.2008 r.

Temat: Jezus ofiaruje siebie za nas - Eucharystia.

Cele ogólne:

Ukazanie sposobów obecności Jezusa w Eucharystii.

Zachęta do przygotowania serc dla Jezusa.

Wychowanie do świadomego, przepełnionego wiarą uczestnictwa we Mszy św.

Cele szczegółowe:

WIEDZA - Uczeń zrozumie, że w Wieczerniku, na krzyżu i w czasie Mszy św. dokonuje się ta

sama Ofiara zbawienia.

Dowie się, że Komunia św. jest pokarmem dla duszy.

UMIEJĘTNOŚCI - Uczeń wyjaśni, w jaki sposób Jezus jest obecny w czasie Eucharystii.

Nauczy się, jak zachować się podczas przystępowania do Komunii świętej.

POSTAWY - Gotowość przygotowania się do pełnego uczestnictwa we Mszy św.

Pragnienie przyjmowania Jezusa w Eucharystii.

Formy pracy: praca indywidualna i zbiorowa.

Metody i techniki: rozmowa kierowana, pogadanka, piramida priorytetów, praca z podręcznikiem,

wspólny śpiew, praca z tekstem, praca z obrazem, test luk.

Pomoce: Pismo św., podręcznik ucznia, ilustracje (Ostatnia Wieczerza, Jezus na krzyżu,

Msza św.), kartki z hasłami do piramidy, kartki z testem luk.

Literatura:

  1. dla nauczyciela

  1. Poradnik metodyczny do religii dla II klasy szkoły podstawowej: Bliscy Sercu Jezusa, pr. zbiorowa, zeszyt VI, WAM, Kraków 2003, s. 55-60.

  2. Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu „Biblia Tysiąclecia”, Poznań - Warszawa 1980.

  1. dla ucznia

  1. Podręcznik do religii dla klasy II szkoły podstawowej: Bliscy Sercu Jezusa, red. Wł. Kubik, T. Czarnecka, WAM, Kraków 2004.

  2. Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu „Biblia Tysiąclecia”.

Czas: 45 minut - jedna jednostka lekcyjna.


Faza

Cele szczegółowe

Czynności

Środki

dydaktyczne

Metody / techniki

i formy pracy

ucznia

nauczyciela

1

2

3

4

5

6

I.

wstępna

Uczeń potrafi:

-zaśpiewać (wysłuchać)

Pieśń „Panie dobry jak Chleb”;

-prowadzić rozmowę nt.

wydarzeń związanych ze zbawieniem;

1. Śpiewa albo słucha pieśni.

2. Słucha innych.

3. Udziela odpowiedzi.

1. Śpiew - modlitwa.

2. Czynności organizacyjne.

3. Wyjaśnia temat.

4. Zadaje pytania (zał. 1).

- obrazy: Ostatnia

Wieczerza,

Jezus na

krzyżu,

Msza św.

-Wspólny śpiew;

- pogadanka;

- praca z obrazem;

II. realizacyjna

-przyporządkować nazwy

do obrazów;

-wymienić elementy Mszy św.,

-formułować prawidłowe

odpowiedzi na pytania

związane z ofiarą zbawienia;

-z szacunkiem i wiarą

słuchać Słowa Bożego;

- ułożyć piramidę priorytetów;

4. Odczytuje teksty:

- modlitwa nad darami, (zał. 2).

- przeistoczenie chleba i wina

(zał. 3).

5. W skupieniu słucha Słowa

Bożego.

6. Odpowiada na pytania.

7. Układa piramidę priorytetów

(zał. 5).

8. Wyznaje wiarę w rzeczywistą obecność Chrystusa we Mszy św.

5. Wydaje polecenia.

6. Wspomaga uczniów

w wykonywaniu zadań.

7. Odczytuje tekst z Pisma św.

8. Zadaje pytania i czuwa nad

poprawnym udzielaniem

odpowiedzi (zał. 4).

9. Podsumowuje pracę dzieci

(zał. 6).

10. Podprowadza uczniów do wyznania wiary (zał. 7).

-podręcznik ucznia;

-kartka z napisem:

„Przemiana chleba

i wina”;

-Pismo św.;

- kartki z napisami:

* W Wieczerniku,

* Na krzyżu,

* Podczas Mszy

świętej;

-praca z podręczn.;

-praca z obrazem;

-praca indywid.;

- rozmowa

kierowana;

III.

Końcowa

-zastosować nowe

wiadomości w praktyce;

- przygotować się do

przyjmowania Jezusa

w Eucharystii.

- ocenić, na ile opanował nowe treści.

8. Podpisuje rysunki (zał. 8a).

9. Uzupełnia test luk (zał. 8b).

10. Utrwala poznane wiadomości.

11. Stosuje wiadomości w codzien-

nym życiu.

12. Dokonuje samooceny (zał. 11).

9. Przewodniczy modlitwie.

10. Zadaje pytania utrwalające

poznane treści (zał. 9).

11. Zachęca uczniów do udziału

we Mszy św. i przygotowania

swoich serc na przyjęcie

Eucharystii.

12. Zadaje pracę domową

(zał. 10).

13. Czuwa nad poprawnym

zrozumieniem i wykonaniem

poleceń.

-kartki:

* do pracy

indywidualnej

* z zadaniem

domowym

- kartki z ankietą

ewaluacyjną dla

ucznia.

- modlitwa: Niechaj będzie pochwalony….


Ewaluacja:

1. Obserwacja uczniów podczas:

- modlitwy,

- pracy indywidualnej, grupowej i na forum klasy pod kątem zaangażowania w powtarzanie treści.

2. Zwrócenie uwagi na:

- częstotliwość chęci udzielenia odpowiedzi.

- poprawność udzielanych odpowiedzi.

- poprawność wykonywanych zadań.

3. Samoocena ucznia.

4. Sprawdzenie i ocena pracy domowych na następnej lekcji.

Załączniki:

1. Przykładowe pytania do pogadanki (cz. wstępna):

* Co to jest Najświętszy Sakrament?

* Jak inaczej nazywamy Najświętszy Sakrament?

* Kiedy Pan Jezus ustanowił Najświętszy Sakrament (Eucharystię)?

* Gdzie jeszcze Pan Jezus ofiarował się (złożył siebie w ofierze)?

2. Tekst z podręcznika s. 178:

W czasie każdej Mszy św. Kapłan modli się do Boga Ojca nad darami chleba i wina: Uświęć te dary mocą Twojego Ducha, aby stały się dla nas Ciałem i Krwią naszego Pana Jezusa Chrystusa.

3. Tekst z podręcznika s. 179:

Kapłan powtarza słowa, które Pan Jezus wypowiedział w Wieczerniku: Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy: to jest bowiem Ciało Moje. Które za was będzie wydane. Bierzcie i pijcie z niego wszyscy: to jest bowiem kielich Krwi Mojej Nowego i wiecznego Przymierza, która za was i za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów. To czyńcie na Moją Pamiątkę.

4. Przykładowe pytania do rozmowy kierowanej (cz. realizacyjna):

* Komu Pan Jezus polecił „to czyńcie na Moją pamiątkę”?

* Kto dziś czyni to samo co Pan Jezus w Wieczerniku?

* Gdzie Pan Jezus złożył ofiarę?

* Gdzie składa ją dziś?

* Powiedzieliśmy już o tym, że podczas Mszy św. jest przemiana chleba i wina oraz procesja

z darami. Jakie jeszcze elementy Mszy św. potraficie wymienić?

5. Hasła do piramidy priorytetów:

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

6. Przykład podsumowania części realizacyjnej:

Kiedy kapłan wypowiada słowa „to jest Ciało Moje” wtedy sam Pan Jezus staje się obecny pośród nas, tak samo jak był obecny pośród Apostołów w Wieczerniku. Pan Jezus obecny w osobie kapłana jest także obecny pod postacią chleba i wina. Jezus chce być jak najbliżej nas w Komunii św. Chce zamieszkać w naszych sercach, bo Komunia św. jest pokarmem dla duszy. Może nam trudno zrozumieć to wszystko co wydarzyło się w Wieczerniku, na krzyżu, a teraz dzieje się na każdej Mszy św. Ale najważniejsze żebyście w to uwierzyli, że gdy jesteśmy na Mszy św. wtedy jesteśmy świadkami Ofiary Chrystusa, którą składa dla naszego zbawienia.

7. Przykład wyznania wiary

Będziecie powtarzać: Wierzymy Jezu, nasz Panie.

1/ Na Mszy św. jesteś obecny w osobie kapłana i choć tego nie widzimy…

2/ Na Mszy św. przemieniasz chleb w swoje Ciało a wino w swoją Krew i choć tego nie widzimy…

3/ Na Mszy św. ofiarujesz się dla naszego zbawienia i choć tego nie widzimy…

4/ Na Mszy św. Ty sam przyjdziesz do naszych serc pod postacią chleba i wina i choć tego nie widzimy...

8a. Kartki z rysunkami do podpisania (utrwalenie):

Podpisz pod rysunkami, gdzie dokonały się i dokonują przedstawione wydarzenia:

w Wieczerniku, na krzyżu, podczas Mszy świętej. Pokoloruj rysunki.

Ofiara zbawienia

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

……………………………… ……………………………… ……………………………..

8b. Kartki z testem luk (utrwalenie):

Uzupełnij zdania kolejno słowami z ramki.

0x08 graphic

W Wieczerniku pod postacią chleba i wina Jezus złożył z miłości ku Bogu i ludziom tę samą ………………. …………………………., którą złożył na ……………. . Kościół sprawuje ją podczas każdej ……………….. …………………….. Ofiara zbawienia oznacza, że Bóg okazał nam swoją miłość w męce, …………………….. i …………………………………. .

9. Przykładowe pytania utrwalające poznane treści:

10. Przykład pracy domowej:

Wykonaj zaproszenie dla Pana Jezusa. Napisz w nim, jak bardzo chcesz żeby On już przyszedł do twego serca.

11. Samoocena ucznia - przykład ankiety ewaluacyjnej.

W jaki sposób znasz już sposoby obecności Pana Jezusa w Eucharystii?

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
Pokoloruj odpowiednie serduszko.

słabo dobrze bardzo dobrze

* Jak oceniasz swoje wiadomości na temat Eucharystii? Zakreśl odpowiednią minkę.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic


* Na ile wierzysz, że Msza święta jest tą samą ofiarą Pana Jezusa, jaką złożył podczas Ostatniej

Wieczerzy i na krzyżu? Wpisz sobie ocenę.

0x08 graphic

5

przemiana chleba i wina

czytanie Słowa Bożego

kazanie

procesja z darami

Komunia święta

przekazanie znaku pokoju

błogosławieństwo

modlitwa Ojcze nasz

* ofiarę zbawienia * krzyżu * Mszy świętej * śmierci * zmartwychwstaniu

0x01 graphic

0x01 graphic


