Scenariusz zajęć przeprowadzonych przez Monikę Ciarkowską 25.09.2008 r. w grupie dzieci 3- letnich.
Temat kompleksowy: Dbamy o porządek
Temat dnia: W krainie czystości.
Cele ogólne:
- Wdrażanie do dbania o higienę osobistą
- Rozwijanie umiejętności udzielania odpowiedzi na zadawane pytania.
- Rozwijanie umiejętności ruchowych
Cele operacyjne: Dziecko:
- Próbuje rozwiązać zagadki
- Dopasowuje rozwiązanie zagadki do odpowiedniej ilustracji
- Wysłucha wiersza
- Bierze udział w zabawie ruchowej
- Odpowie na pytania nauczycielki
- Powie, kiedy należy myć ręce, zęby, buzię
- Nazywa przybory toaletowe, podaje ich przeznaczenie i demonstruje ruchem ciała ich użytkowanie
Metody wg Okonia:
- Podająca (piosenka, wiersz, zagadki, opis czynności do wykonania podczas zabawy ruchowej)
- Eksponująca (ekspozycja ilustracji do zagadek)
- Problemowa (dyskusja dydaktyczna, zabawa ruchowa)
- Praktyczna (udział w zabawie ruchowej, demonstrowanie ruchem użytkowanie przyborów toaletowych, wykonanie zadania w karcie pracy)
Formy:
- Zbiorowa
- Indywidualna
Środki dydaktyczne:
- Płyta CD
- Zagadki dydaktyczne
- Ilustracje do zagadek
- Wiersz „Zdrowym być”
- Karty pracy
- Kredki
- Uśmiechnięte i smutne słoneczka
- Uśmiechnięte buźki dla każdego dziecka
Przebieg zajęć:
a) część wstępna
1. Zaproszenie dzieci do kręgu.
2. Śpiewanie pląsu „Tęcza”.
b) część właściwa
1. Wprowadzenie dzieci do tematu zajęć.
Nauczycielka prosi dzieci o uwagę. Prezentuje kolorowe koperty i mówi, że w środku znajdują się zagadki, które przekazała jej pani doktor. Dzięki rozwiązaniu zagadek dzieci będą wiedziały jak dbać o własną czystość i zdrowie.
2. Nauczycielka zadaje dzieciom zagadki. Dzieci patrząc na rozłożone w kręgu ilustracje odgadują zagadki. Po każdej zagadce, dzieci nazywają przedmiot, podają jego przeznaczenie i naśladują ruchem używanie danego przedmiotu. Rozmowa z dziećmi na temat tego, kiedy należy myć rączki, buzię, zęby. Dlaczego trzeba dbać o higienę osobistą.
3. Słuchanie wiersza A. Łady - Grodzickiej „Zdrowym być”.
Źródło: Ćwiek M., Godzimirska B., Wasilewska J. - „ABC czterolatka Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć”.
Rozmowa na temat treści wiersza (O czym był wiersz? Jak dbacie o czystość waszego ciała? Kiedy należy myć ząbki, rączki? Dlaczego należy dbać o higienę osobistą?)
4. Zabawa ruchowa podczas słuchania piosenki „Szczotka, pasta”. Dzieci naśladują nauczycielkę, która ruchem inscenizuje mycie zębów, obraca się z rękoma na biodrach, skacze jak piłeczka.
5. Ponowne zaproszenie dzieci do kręgu. Objaśnienie sposobu wykonania kart pracy.
Dzieci siadają do stolików i kolorują kolorowanki dotyczące higieny osobistej.
c) część końcowa
1. Podsumowanie zajęć (O czym rozmawialiśmy na dzisiejszych zajęciach?, Jakie znacie przedmioty potrzebne do dbania o czystość naszego ciała?, Czy będziecie pamiętać o myciu rączek, zębów?).
2. Omówienie prac dzieci.
3. Określanie przez dzieci tego, czy podobały im się dzisiejsze zajęcia - dzieci stają przy wybranym przez siebie słoneczku.
BARDZO MI SIĘ PDODOBAŁY ŚREDNIO MI SIĘ PODOBAŁY NIE PODOBAŁY MI SIĘ
4. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach. Wręczenie dzieciom uśmiechniętych buziek myjących zęby.
Opracowała Monika Ciarkowska