Konspekt.
Grupa: 5,6- latki
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Liczba ćwiczących: 23
Metoda: Twórcza ekspresja ruchowa Rudolfa Labana
Przybory: magnetofon, kaseta z nagraniem, krążki gimnastyczne
Cele: rozwijanie muzyczno-ruchowej inwencji twórczej, pomysłowości, fantazji, doświadczeń poprzez improwizację muzyczno-ruchową i taniec z podkładem muzycznym, w obrębie 5 generalnych tematów metody Rudolfa Labana
PRZEBIEG:
Część wstępna |
Wejście dzieci parami na salę |
I. Wyczucie własnego ciała |
|
II. Wyczucie ciężaru, siły i czasu |
|
III. Wyczucie przestrzeni |
|
IV. Rozwijanie wyczucia płynności ruchów, ciężaru ciała w czasie i przestrzeni |
|
V. Adaptacja ruchów własnych do ruchów partnera lub grupy |
|
Zakończenie |
Marsz w kole w rytm powolnej muzyki. |
PODRÓŻ Z KRASNALEM - 3,4 latki/met. W.Sherborne/
Witam was bardzo serdecznie, zapraszam na wspaniałą wyprawę. Za chwilę włączymy swoją wyobraźnię i wybierzemy się w fantastyczną podróż.
Siedzicie już bardzo wygodnie. Teraz zamykamy oczy. Czujemy swoje ciało, siedzicie przytuleni do siebie. Wasze ręce i nogi są spokojne, ręce mamy obejmują dziecko, lekko kołyszecie się na boki.
W myślach wypowiadamy czarodziejskie hasło: FANTAZIKUS HOKUS SPOKUS.
Stoimy już w lesie, czujemy ciepło słońca, drzewa są wysokie i spokojne. Przed sobą widzisz zalaną słonecznymi promieniami polankę, trawa pod stopami jest zielona i miękka.
Bardzo blisko ciebie ktoś czeka. To krasnoludek. Wspaniała istota - przyjazny, wesoły krasnal. Podchodzisz do niego i witasz się serdecznie. Za chwilę krasnoludek sprawi, że staniesz się tak mały jak on. Krasnoludek cię dotyka. Jesteś już krasnoludkiem, potrafisz robić to, co on, na polance jesteś całkowicie bezpieczny.
Krasnal zaprasza cię do zabawy wśród ciepłej, zielonej trawy. Idziecie na środek polanki. Jesteście całkowicie bezpieczni. Rozpoczyna się wspaniała zabawa w trawie.
I. WYCZUCIE WŁASNEGO CIAŁA
Wyczuwanie brzucha, pleców i pośladków
Ślimaki - siedząc - przyciąganie kolan, chowanie głowy, rozprostowanie się do
pozycji siedzącej
Wyczuwanie rąk i nóg
Łąka - chodzenie na „sztywnych” nogach - teren łąki twardy; chodzenie na
„gumowych” nogach - teren grząski, podmokły
Wyczuwanie twarzy
Zabawne miny - siedząc naprzeciw - powtarzanie min po partnerze
II. PEWNOŚĆ SIEBIE I POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA
„Mostek” - jedna osoba robi „mostek” druga obchodzi ją na czworakach, przechodzi
pod, przez, nad, dokoła
„Tunel” - grupa tworzy tunel, reszta czołga się pod tunelem, na plecach, brzuchu
III. NAWIĄZANIE KONTAKTU Z PARTNEREM
Relacja „Z”
„Kołysanie” - tworzenie fotelika dla ćwiczącego i obejmowanie go kołysząc do
przodu
„Motylek” - ćwiczący, leżąc na plecach (nogi zgięte), podtrzymuje za ręce
współćwiczącego leżącego na brzuchu na jego goleniach
Relacja „Przeciwko”
„Skała” - ćwiczący siedzi mocno podparty o podłoże; współćwiczący próbuje przesunąć skałę, pchając lub ciągnąc w różnych kierunkach
„Paczka” - dziecko zwija się w kłębek, a współćwiczący usiłuje „rozwiązać paczkę”, ciągnąc za nogi, ręce; paczka może zostać uniesiona w górę nierozwiązana.
ZAKOŃCZENIE
Siadamy w kołysce, zamykamy oczy.
Pora już wracać do przedszkola. Biegniecie po trawie lekko, zręcznie, bez żadnych trudności. Ciepłe słońce ogrzewa powietrze i las, jest bardzo przyjemnie. Już jesteśmy na skraju lasu. Zatrzymaj się i pożegnaj z krasnalem. Spójrz na niego i podziękuj za wspaniałą zabawę. Wychodzimy z lasu.
Musimy wypowiedzieć hasło powrotu: FANTAZIKUS FINITUS. Gdy to mówiliśmy staliśmy się znowu sobą, a obraz polany i słońca zaczął znikać jakby za mgłą.
Otwieramy oczy, jesteśmy w swoim prawdziwym życiu. Przeciągnij się lekko, poczuj swoje ciało. Nasze spotkanie dobiegło końca.
Dziękuję wam za wspólną zabawę.