Scenariusz uroczystości
„Kubusiowe zadanie na przedszkolne pasowanie”
Grupa Rodzinna „Przyjaciele”.
Dnia 30 września 2005r.
Obecność dzieci i najbliższych im osób obowiązkowa.
Celami uroczystości jest:
- przyjęcie dzieci do grona przedszkolaków,
- nawiązanie bliższego kontaktu z dziećmi oraz ich rodzicami,
- tworzenie atmosfery radości, przyjaźni i zaufania,
- integrowanie się we wspólnej zabawie,
Przebieg spotkania:
Uroczystość prowadzi maskotka Kubuś .
Powitanie piosenką - „Kubuś Puchatek”
Kubusiowe zadania.
Konkurs wiedzy o przedszkolu
„Cytrynowy uśmiech” - (kosztowanie cytryny)
„Polowanie na jabłuszka” -wyławianie owoców z wody
„Kubusiowe plastelinki-modelinki” - lepienie przez rodziców i dzieci bajecznych postaci z masy solnej.
3. Maskotka Kubuś ogłasza:
Super poszły Wam zadania
więc zapraszam do ślubowania.
Wyciągnijcie dwa paluszki,
równiuteńko złączcie nóżki,
wszystkiego uważnie słuchajcie
i wyraźnie powtarzajcie.
Ślubowanie dzieci:
- „Ślubuję być dobrym i uczynnym przedszkolakiem;
Chętnie będę wykonywał wszystkie zadania;
Obiecuję nieść pomoc innym;
będę zawsze uśmiechnięty;
Ślubowanie rodziców:
- „Ślubuję:
- zawsze mieć w pamięci, że moje dziecko
jest unikalnym darem;
- słuchać uważnie o czym mówi i często z nim rozmawiać;
- pamiętać, ze każdy człowiek uczy się na błędach;
- doceniać w dziecku to, co w nim najlepsze;
- przytulać je;
- cieszyć się jego dzieciństwem;
Pasowanie na przedszkolaka. Pani Dyrektor wspólnie z Kubusiem dokonuje uroczystego pasowania.
Słodki poczęstunek.
Pożegnanie.
Autorzy
mgr Elżbieta Kotyra
mgr Bożena Woźniak
na rok szkolny 2005-2006
LP. |
PROBLEMATYKA SPOTKANIA
|
ODPOWIEDZIALNI |
TERMIN |
1. |
Zebranie ogólne:
|
Dyrektor Placówki
wychowawcy |
wrzesień |
1 a |
Zebranie w poszczególnych grupach wiekowych
- zajęcia rytmiczne - zajęcia z gimnastyki korekcyjnej |
nauczycielki |
wrzesień |
2. |
Zorganizowanie wspólnie z rodzicami Akcji Sprzątania Świata połączonej ze Świętem Pieczonego Ziemniaka |
Nauczycielki, Rodzice |
wrzesień |
3. |
Spotkanie ze specjalistami z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej (pedagog, psycholog)
|
Nauczycielki Pedagog psycholog |
W wyznaczonych terminach |
4. |
Konsultacje indywidualne z rodzicami
|
Nauczycielki z poszczególnych grup wiekowych |
Cały rok szkol. |
5. |
Zajęcia otwarte dla rodziców
|
nauczycielki |
W wyznaczonych terminach |
LP. |
PROBLEMATYKA SPOTKANIA |
ODPOWIEDZIALNI |
TERMIN |
6. |
Gazetka- Informacje dla rodziców
|
Nauczycielki
intendentka |
Cały rok |
7. |
Zebranie w poszczególnych grupach
|
Wychowawcy
R.R nauczycielki |
Koniec listopada/ począt. Grudnia
|
8. |
Spotkanie z R.R.
|
Nauczycielki rodzice |
Styczeń
|
9. |
Spotkanie z R.R.
|
Nauczycielki
rodzice |
maj |
10. |
Wystawki prac plastyczno- technicznych wykonanych przez dzieci
|
nauczycielki |
Cały rok |
11. |
Pedagogizacja rodziców
|
nauczycielki |
Cały rok- wg. potrzeb |
12. |
Zebranie ogólne:
|
Wychowawcy grup |
Początek czerwca |
WIELKANOCNE ŚNIADANIE.
Scenariusz uroczystości
Grupa 6 - latki
Cel główny: Utrwalenie wiadomości dotyczących zwyczajów ludowych Śląska Cieszyńskiego związanych ze Świętami Wielkanocnymi.
Cele operacyjne: Dzieci znają tradycyjne potrawy („Murzin”- ciasto drożdżowe z wędlinami) . Znają symbolikę świątecznych potraw. Potrafią złożyć życzenia używając języka gwarowego.
Przebieg zajęcia: Dzieci przygotowują salę do wspólnego śniadania. Nakrywają do stołu .Układają i dekorują na talerzach wędliny, jajka , baby, „Murzina”.
Ozdabiają stoły świątecznymi stroikami. Przed śniadaniem dzieci przynoszą resztę potraw tłumacząc młodszym kolegom ich symbolikę.
Chleb i wypieki - symbolizują dostatek .
Wędliny-zdrowie.
Sól-chroni potrawy przed zepsuciem.
Chrzan-gwarantują siłę.
Jajka i baranek- symbolizują życie.
Wiosenne kwiaty-radość
Palma- chroni gospodarza od biedy.
Po wspólnym śniadaniu dzieci zapraszają młodszych kolegów i personel na przedstawienie:
„Gojiczek zielóny”
Trzy dziewczynki wchodzą z przystrojonym gaikiem:
Dej Pan Bóg dobry dziyń pod wasze okynko,
Prziszły my pocieszyć gazdoszka z gaździnkom
Idą gojiczorki od dómu do dómu i głoszóm nowine o tym zmartwychwstaniu.
Drzewkym potrzónsajom i zwóneczkym zwónióm,
Wszystkigo dobrego gazdoszkóm winszują.
Dziewczynki tańczą w kółku, śpiewają fragment piosenki „Gojiczek zielóny”
Gojiczek zielóny pieknie przistrojony
A na tym gojiczku malowane wajca
Som też tu dziyweczki szykowne do tańca.
Gojiczek zielóny….
Pod koniec śpiewu wchodzą chłopcy, skradają się.
Polewają dziewczynki z „ze żberka” dziewczynki z piskiem uciekają
Chłopcy: Prziszli my tu po śmierguście,jyny nas też nie opuście
Kope wajec podarujcie, a kołocza nie szanujcie.
Bo jakbyście szanowali tobyście nóm nic nie dali.
Dziewczynki które uciekły wraz z „gojiczkym” wracają, polewają chłopców.
Tworzą koło i śpiewają dalsze zwrotki piosenki; „Gojiczek zielóny”
Zdało sie nóm zdało,że sie w polu mroczy
A to gazdoszkowi czerniały sie łoczy
Gojiczek…
Zdałó sie nóm zdało, że w polu gorzało
A to gaździneczce liczko zakwitało.
Gojiczek..
Po piosence chłopcy zapraszają dziewczynki do tańca:
„Szła dzieweczka do laseczka”
„Myśliweczek”
Na zakończenie pani dyrektor częstuje dzieci ciastem lub cukierkami.
Dzieci dziękują: Póńbóczek wóm zapłać za ty wasze dary.
Żebyście sie na rok śmiergustu doczekali.
Po skończonej inscenizacji pani dyrektor zaprasza dzieci do szukania w o ogrodzie prezentów od zajączka (jajka niespodzianki)
Literatura: „Starczyn dukat” A. Wacławik
„Ruch i piosenka dla najmłodszych” M. Bogdanowicz
„Śląskie tańce ludowe.” J. Tacina
Opracowanie: Bernadeta Zając
Przedszkole nr 5 w Ustroniu
Opracowała i przeprowadziła:
mgr TERESA OMAŃSKA
nauczycielka oddziału przedszkolnego
w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Godkowie
TEMAT: Wesołe zabawy z „leniwą ósemką” - wykorzystanie elementów metody P. Dennisona - kinezjologii edukacyjnej.
CELE:
usprawnianie motoryki rąk,
doskonalenie koordynacji wzrokowo - słuchowej,
orientacji przestrzennej,
pobudzenie twórczej ekspresji.
POMOCE: chusteczki dla każdego dziecka, patyczki, klocki, gruby sznurek, karty pracy indywidualnej, woda, kubeczki, plastelina, kredki, mazaki, itp
PRZEBIEG
1. przygotowanie do zajęć:
- picie wody;
- punkty na myślenie;
- ruchy naprzemienne.
2. Zabawa do piosenki „Jedzie pociąg”
Dz. ustawiają się w pociąg, prawa ręka na lewym ramieniu kolegi, a lewą machają chusteczką przy swoim prawym uchu.
Następnie zmieniają kierunek i układ rąk.
3. Rozwiązanie zagadki:
Co to za ósemka?
Gdy ją kładziemy.
Szybciej i łatwiej piszemy. (leniwa ósemka)
4. Kreślenie leniwej ósemki
- chusteczką najpierw jedną, potem drugą ręką, obiema;
- innymi częściami ciała: nosem, ramionami, biodrami, dłońmi;
- słoń;
- w pozycji stojącej - rysowanie ósemki palcami stopy;
- w pozycji leżącej - nogami.
5. Praca indywidualna przy stolikach.
- energetyczne ziewanie;
- odnajdywanie na rysunkach leniwych ósemek i rysowanie po śladzie kolorowymi mazakami;
- ozdabianie narysowanych przedmiotów leniwymi ósemkami (szal, czapka),
- wpisywanie w leniwą ósemkę nowopoznanej literki lub cyfry.
6. Układanie leniwej ósemki (praca w grupach) z chusteczek, drutu, sznurka, różnych klocków, itp.
7. Praca przy stolikach - działalność plastyczna dzieci.
- pozycja Cooka: oddychanie brzuszkiem, energetyzator
- dzieci według swojego wyboru i z wybranych materiałów wykonują prace plastyczne:
* ósemkowe rysunki - projektowanie rysunków z kilku ósemek,
* czary mary - zamienianie ósemek na inne rysunki,
* ozdabianie narysowanych ósemek - wykorzystanie różnych materiałów
8. Podsumowanie
- wystawa powstałych prac
- ocena zajęcia przez dzieci - zakreślenie odpowiedniej buzi,
- porządkowanie stolików.
9. Podziękowanie dzieciom za zgodną zabawę i pracę.
Scenariusz
imprezy ogólnoprzedszkolnej z udziałem psa Sznupka (maskotki śląskiej policji) i gości.
IV Ogólnopolskie Urodziny Kubusia Puchatka
Data: 14.10.2005 r.
Miejsce: Przedszkole Miejskie nr 36 w Bytomiu
Opracowanie i prowadzenie: Jolanta Groborz
Współpracowały: Weronika Dykas
Grupa wiekowa: 3, 4, 5, 6 latki
Goście zaproszeni: radny m. Bytom - P. Bula
radny m. Bytom - K. Gajowiak
doradca metodyk - D. Marchwińska
posterunkowy - A. Porembski
sierżant sztabowy - K. Kulik
Cele ogólne:
Rozwijanie postawy współgospodarza placówki przedszkolnej (dekorowanie sali, planowanie przebiegu uroczystości)
Zacieśnienie wzajemnej więzi koleżeńskiej w grupie
Wykonywanie prezentów dla Kubusia Puchatka
Prezentowanie własnych umiejętności
Rozwijanie umiejętności słuchania
Kształtowanie umiejętności stosowania zasad bezpieczeństwa
Pomoce:
Wystrój sali
Podkłady muzyczne (płyty CD - wersje instrumentalne)
Medale dla gości
Chusta klanzowa
Lp. |
Sytuacje Edukacyjne |
Oczekiwane efekty cele edukacyjne |
Środki dydaktyczne |
1. |
Wejście - marsz w parach do piosenki ,,Idzie Jaś” |
Dziecko: umie maszerować w parach w takt muzyki |
CD ,,Piosenki Jedyneczki” nr 7 |
2. |
Zaproszenie do utworzenia koła piosenką pt. ,,Wszyscy pięknie się witamy” Wszyscy pięknie się witamy i do koła zapraszamy. (2x) |
Umie ustawić się w kręgu z innymi dziećmi |
|
3. |
Przywitanie Kubusia Puchatka Hej Kubusiu, hej Puchatku jak się masz, jak się masz. Wszyscy cię witamy ! Pięknie się kłaniamy ! Bądź wśród nas ! Bądź wśród nas ! |
Zaprezentowanie prostej formy powitania |
CD podkład muzyczny |
4. |
,,Jadą, jadą misie” - przywiezienie wszystkich misiów przyniesionych przez przedszkolaków - ułożenie misiów na ławeczkach |
Zaprezentować umiejętności wokalne |
Misie z numerkami przyniesione na konkurs ,,Najsympatyczniejszego misia” |
5. |
Przywitanie w parach (na trzy zmiana partnera) Jeden miś Drugi miś Wita się Z nami dziś Jestem ja Jesteś ty Raz, dwa, trzy |
Umie dostosować się do reguł zabawy |
,, Wszyscy są” mat. KLANZA |
6. |
,,Miś łakomczuch” zabawa naśladowcza ze śpiewem na melodię ,,Mam chusteczkę haftowaną” |
Wywołanie atmosfery akceptacji wśród uczestników oraz poczucia przynależności do grupy |
Melodia tradycyjna |
7. |
Przywitanie przybyłych gości oraz gościa specjalnego Psa Sznupka i towarzyszącego mu p.Policjanta |
Potrafi odegrać przeznaczoną mu rolę |
|
8. |
Pogadanka nt. bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym ,,Zagadki psa Sznupka” |
Dziecko zna zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym, rozwiązuje zagadki |
|
9. |
Zaproszenie gości do przeczytania dzieciom fragmentu ,,Kubusia Puchatka” Proszę Państwa świetna sprawa I przyjemność i zabawa ! Akcja bardzo sympatyczna, pożyteczna i praktyczna. Cała Polska czyta dzieciom czytaj dzieciom także Ty, W zamian uśmiech ich dostaniesz, i wspomnienie wspólnych chwil ! |
Uważnie słucha |
,,Kubuś Puchatek” w przekładzie I. Tuwim |
10. |
Czytanie ,,Kubusia Puchatka” przez zaproszonych gości |
Uważnie słucha tekstu czytanego |
,,Kubuś Puchatek” w przekładzie I. Tuwim |
11. |
,,Kubusiowe medale” - wręczenie przez dzieci medali gościom którzy aktywnie biorą udział w akcji czytania dzieciom |
Stosuje formy grzecznościowe |
Medale według pomysłu prowadzącej J. Groborz |
12. |
,,Sto lat” - odśpiewanie piosenki z podrzucaniem ,,Kubusia Puchatka” na chuście klanzowej |
Śpiewa piosenki, stosowanie tradycyjnych form świętowania |
Chusta KLANZOWA |
13. |
Ułożenie prezentów przygotowanych dla solenizanta |
Okazywanie życzliwości |
Prace dzieci |
14. |
Pamiątkowa fotografia, wpis do ,,Kroniki spotkań czytelniczych” . |
Gromadzi pamiątki grupowe |
Aparat fotograficzny, kronika, CD ,,Kubusiowa Płyta” ,,Płynie, płynie” nr 7 |
15. |
,,Mruczanka dla mojego misia” - zabranie swoich misiów i kołysanie ich do snu |
Tworzy improwizacje ruchowe, śpiewa kołysankę |
CD materiały KLANZA, Mruczanka nr 18 |
16. |
,,Urodzinowy tort” - zabawa naśladowcza |
Aktywnie uczestniczy w zabawie |
CD materiały KLANZA II nr 2 ,,Ciasto” |
17. |
Poczęstunek - wspólna biesiada z gośćmi |
Uczestniczy w uroczystości |
Ciasta przygotowane przez mamy |
18. |
Finał konkursu ,,Najsympatyczniejszy miś” |
Godzi się z przegraną |
|
Zajęcia popołudniowe
Sala nr 1 TV
Oglądanie filmów o ,,Kubusiu Puchatku” ,,Misiu Uszatku”
Sala nr 2
Dyskoteka u kubusia
Zabawy ruchowe
Sala nr 3
Konkurs plastyczny pt ,,Portret Kubusia Puchatka”
Sala nr 4
c.d. czytania (dzieci chętne)
odgadywanie zagadek łamigłówek i rebusów
Gdynia, .............................
PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE NR 32 W GDYNI
ARKUSZ POZIOMU UMIEJĘTNOŚCI DZIECKA
Imię i nazwisko: ...........................................................................
Data urodzenia: ..........................................................................
Rok szkolny: ..........................................................
EDUKACJA POLONISTYCZNA
Czytanie:
rozpoznaje litery drukowane i pisane, ma problemy z rozpoznaniem liter drukowanych i pisanych, łączy litery w sylaby, sylaby w wyrazy, nie łączy liter w sylaby, sylab w wyrazy, odczytuje pojedyncze wyrazy, nie odczytuje pojedynczych wyrazów, czyta proste zdania, nie czyta prostych zdań, rozumie treść przeczytanych zdań, nie rozumie treści przeczytanych zdań, samodzielnie układa z rozsypanki wyrazowej zdania, nie układa samodzielnie zdań z rozsypanki wyrazowej, łączy podpisy z rysunkami, nie łączy podpisów z rysunkami, czyta krótkie teksty ze zrozumieniem, bez zrozumienia, zna znaki interpunkcyjne, nie zna znaków interpunkcyjnych.
.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Mowa:
nie ma wady wymowy, ma wadę wymowy- ...................................................................
...........................................................................................................................................
nie opowiada o swoich działaniach, przeżyciach, wydarzeniach, wypowiada się pojedynczymi słowami, wypowiada się zdaniami, poprawnie buduje zdania pod względem fleksyjnym, gramatycznym, samodzielnie układa w odpowiedniej kolejności historyjkę obrazkową, wymaga pomocy przy układaniu w odpowiedniej kolejności historyjki obrazkowej, nie wypowiada się na podstawie przedstawionej historyjki obrazkowej, wysłuchanego utworu literackiego, stosuje wypowiedzi kilkuzdaniowe, nie stosuje wypowiedzi kilkuzdaniowych, słownictwo rozwinięte, słownictwo ubogie.
.........................................................................................................................................
.........................................................................................................................................
Słuchanie:
słucha ze zrozumieniem tekstów czytanych przez innych, rozpoznaje różnego rodzaju dźwięki z otoczenia, nie rozpoznaje różnego rodzaju dźwięków z otoczenia, wyróżnia sylaby, nie wyróżnia sylab, dzieli sylaby, słowa na głoski, ma problemy z dzieleniem sylab, słów na głoski, wyróżnia wyrazy w zdaniach, nie wyróżnia wyrazów w zdaniach, rozumie proste instrukcje, nie rozumie prostych instrukcji, rozumie instrukcje złożone, nie rozumie instrukcji złożonych..
.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
EDUKACJA MATEMATYCZNA
przelicza elementy zbioru, nie przelicza elementów zbioru, łączy liczebność zbioru z odpowiednią liczbą, nie łączy liczebności zbioru z odpowiednią liczbą, łączy cyfrę z liczbą, nie łączy cyfry z liczbą, porównuje liczby, nie porównuje liczb, zapisuje liczby, nie zapisuje liczb, dodaje i odejmuje liczby w zakresie 10- ciu, nie dodaje i nie odejmuje liczb w zakresie 10 - ciu, wykonuje działania z przekroczeniem progu dziesiątkowego, klasyfikuje przedmioty wg podanych cech, nie klasyfikuje przedmiotów wg podanych cech, rozpoznaje podstawowe figury geometryczne, nie rozpoznaje podstawowych figur geometrycznych, wymienia w kolejności nazwy dni tygodnia, myli kolejność nazw dni tygodnia, wymienia w kolejności nazwy pór roku i miesięcy, nie wymienia w kolejności nazw pór roku i miesięcy.
.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
EDUKACJA SPOŁECZNO - PRZYRODNICZA
stosuje podstawowe zasady ruchu drogowego, nie stosuje podstawowych zasad ruchu drogowego, rozpoznaje i rozróżnia owoce i warzywa, nie rozpoznaje i nie rozróżnia owoców i warzyw, określa warunki konieczne do życia roślin, nie określa warunków koniecznych do życia roślin, zna budowę rośliny, nie zna budowy rośliny, rozumie i stosuje podstawowe zasady ekologii w życiu codziennym, nie rozumie i nie stosuje podstawowych zasad ekologii w życiu codziennym, określa charakterystyczne symptomy pór roku, nie wymienia charakterystycznych symptomów pór roku, poprawnie posługuje się zwrotami grzecznościowymi, zna dokładny adres zamieszkania, nie zna adresu zamieszkania, wymienia charakterystyczne cechy regionu, nie wymienia charakterystycznych cech regionu, rozpoznaje i nazywa symbole narodowe, nie rozpoznaje i nie nazywa symboli narodowych, rozróżnia i nazywa rasy ludzi i ich warunki życia, nie rozróżnia i nie nazywa ras ludzi i ich warunków życia, nazywa podstawowe gatunki zwierząt i określa warunki ich życia, nie nazywa i nie określa podstawowych gatunków zwierząt oraz warunków ich życia, dostrzega, nazywa i opisuje zjawiska przyrodnicze, opisuje charakterystyczne cechy i role wybranych zawodów.
.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
EDUKACJA MOTORYCZNO - ZDROWOTNA
jest sprawne ruchowo, nie jest sprawne ruchowo, dobra koordynacja ruchowa, słaba koordynacja ruchowa, chętnie uczestniczy w zespołowych zabawach i zajęciach ruchowych, niechętnie uczestniczy w zespołowych zabawach i zajęciach ruchowych, rozróżnia kierunki w przestrzeni, nie rozróżnia kierunków w przestrzeni, orientuje się w schemacie własnego ciała, nie orientuje się w schemacie własnego ciała.
.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
V. EDUKACJA ARTYSTYCZNA
niechętnie wypowiada się poprzez prace plastyczne, tworzy prace bogate pod względem treści i formy, sprawnie posługuje się przyborami, niesprawnie posługuje się przyborami, sprawnie posługuje się nożyczkami, niesprawnie posługuje się nożyczkami, nazywa kolory podstawowe i pochodne, nie nazywa kolorów podstawowych i pochodnych, prawidłowo rozmieszcza rysunek na płaszczyźnie, nieprawidłowo rozmieszcza rysunek na płaszczyźnie, potrafi zaśpiewać poznane piosenki, nie potrafi zaśpiewać poznanych piosenek, nie rozpoznaje i nie korzysta z podstawowych instrumentów muzycznych.
................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
ROZWÓJ EMOCJONALNO - SPOŁECZNY
zawsze zmierza do realizacji podjętych działań, szybko zniechęca się w realizacji podjętych działań, samodzielne, niesamodzielne, utrzymuje ład i porządek w swoim najbliższym otoczeniu, nie utrzymuje ładu i porządku w swoim najbliższym otoczeniu, przestrzega ograniczeń czasowych w trakcie wykonywania działań, nie przestrzega ograniczeń czasowych w trakcie wykonywania działań, potrafi działać w zespole, ma trudności z działaniem w zespole, nie przestrzega zasad i norm współistnienia w grupie rówieśniczej, tolerancyjne, nietolerancyjne, próbuje rozwiązywać sytuacje konfliktowe, szuka kompromisu, negocjuje, nie potrafi skoncentrować się na danym działaniu, skupione, uważne rozkojarzone, wiąże zdarzenia w ciąg przyczynowo - skutkowy, nie wiąże faktów w ciąg przyczynowo - skutkowy.
.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
GRAFOMOTORYKA - PRZYGOTOWANIE DO PISANIA
............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
LATERALIZACJA
.....................................................................................................................................................................................................................................................................................
MOCNE STRONY DZIECKA
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
UWAGI
...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Wychowawczynie: Dyrektor:
...............................................................
...............................................................
............................................................................
( podpis rodzica )
Opracowanie: mgr E. Peplińska, mgr B. Kreft