Domańska Małgorzata
I
Cepak Małgorzata
Rewalidacja II Rok ,Gr 1
Konspekt zajęć dla klasy III .
Krąg tematyczny: Nasza rodzina
Cel główny: Uczeń pozna skład własnej rodziny i poszczególne zajęcia jej członków.
Temat pracy dnia I: Rozwijanie słownictwa związanego z rodziną.
Cel główny:Uczeń poznaje nazwy członków własnej rodziny.
Temat pracy dnia II: Zajęcia członków mojej rodziny
Cel główny: Uczeń poznaje różne zawody.
Temat pracy dnia III: Ja i moja rodzina
Cel główny: Uczeń poznaje różnice między poszczególnymi członkami rodziny.
Temat pracy dnia IV: Włącznie dziecka do angażowania się w pomoc domową.
Cel główny: Uczeń umie wykonywać proste czynności związane z pomocą w domu
Przebieg zajęć:
I Zajęcia wstępne (15 minut).
1. Przywitanie - śpiewanie klasowej piosenki.
,, Witaj ..., witaj...
Jak się masz?, jak się masz?.
Wszyscy cię witamy.
Bądź wśród nas, bądź wśród nas.”
2. Ćwiczenia kalendarzowe i omówienie stanu pogody:
a) Ćwiczenia kalendarzowe:
ustalenie dnia tygodnia
wymawianie całym zdaniem dnia tygodnia: ,,dzisiaj jest...”
przypięcie nazwy dnia tygodnia do planszy
utrwalenie pojęć: wczoraj - wczoraj był...?, jutro - jutro będzie...?
ustalenie pory roku, przypomnienie pozostałych pór roku
ustalenie nazwy miesiąca
b)Omówienie stanu pogody:
uczniowie obserwują pogode przez okno. Obserwują niebo, słońce, chmury, wygląd drzew(czy pojawiają się pąki?, jak wygladają liście?), czy pada deszcz? ubiór ludzi.
uczniowie opowiadają co zaobserwowali
wybranie odpowiedniego obrazka i przypięcie go do ,,kalendarza pogody”
3. Ćwiczenia porządkowe:
a) sprawdzenie obecności:
uczniowie wybierają dyżurnego
dyżurny zaznacza obecnych na liście klasowej poprzez przypiecie obrazka przy nazwisku osób obecnych
proste obliczenia matematyczne: przeliczenie ilu uczniów jest obecnych?, ilu brakuje?, ile dziewczynek ma długie włosy? Ilu chłopców ma czarne włosy?, porównanie za pomocą znaku ,,=”
4. Zabawa ruchowa i dźwiękonaśladowcz(drama).
Dzieci dzielą się na trzy grupy sześcioosobowe,tworzą one rodzinę (mama, tata, babcia, dziadek, brat, siostra). Umowna rodzina ma problem do rozwiązania. Ma go przedstawić gestem, ruchem, słowem.
Przykładowe problemy:
jeden bilet na atrakcyjny film( rodzina ustala kto dostanie bilet i dlaczego)
kto dziś będzie wychodził z psem na spacer?
Kto będzie jeździł w niedzielę na łyżworolkach?( jedne łyżworolki w domu)
II. Ukazanie celu pracy dnia (5 minut).
Rozwiązanie zagadek( rodzina, ciocia, babcia)-podanie tematu zajęć.
- jak razem się nazywa: babcia i prababcia siwa, dziadek szpakowaty i dzieci- obok mamy i taty?
- to jest zagadka łatwa i prosta: kim jest dla Ciebie twej mamy siostra?
- łatwą tu zagadkę mamy: kim jest dla Was mama mamy?
III. Praca poznawcza (90 minut)
1) Obserwacja dowolna:
Uczniowie ogłądaja przyniesione przez siebie zdjęcia własnej rodziny i rodziny swoich kolegów/koleżanek.
2) Obserwacja ukierunkowana:
Uczniowie określają charakterystyczne cechy członków własnej rodziny: kolor włosów,wysoki,niski,ubiór,płeć
3) Porównanie, abstrachowanie i uogólnianie
uczniowie ustalają cechy wspólne wszystkich członków rodziny
wyodrębniają różnice między kobietami i mężczyznami
4) Wprowadzenie dwuznaku ,,ci” w wyrazie ,,ciocia” i dwuznaku,,dz” w wyrazie ,,dziadek”
nauczyciel zawiesza na tablicy oba wyrazy z zaznaczonym na kolorowo dwuznakiem,,ci” i dwuznakiem ,,dz”
uczniowie przeprowadzają analizę wzrokową wyrazów,,ciocia” i ,,dziadek”, dzielą je na sylaby, głoski
nauczyciel pyta jakie nowe dwuznaki się pojawiły?
uczniowie odpowiadają, że dwuznaki,,ci”i ,,dz ”,liczą głoski i litery i stwierdzają, że obydwa wyrazy mają więcej liter niż głosek.
nauczyciel tłumaczy nawiązując do wcześniej poznanych dwuznaków dlaczego głoska,,ci” i,,dz” jest zapisana za pomocą dwóch liter (,,c”dało rączkę,,i” a,,d”trzyma za rączkę,,z”).
nauczyciel prezentuje sposób pisania dużej litery,,Ci”i,,Dz”
uczniowie w swoich zeszytach ćwiczą sposób pisania wyrazu ,,ciocia” i,,dziadek”oraz dużymi i małymi literami dwuznaków ,,Ci,ci”i,,Dz,dz”
nauczyciel rozdaje uczniom paski z wyrazami,,ciocia”i,,dziadek” i poleca pocięcie ich na sylaby, głoski
uczniowie wykonują polecone zadanie tnąc paski na sylaby, głoski i odpowiednio układając wyodrębnione kolorem dzwuznaki,,ci”i ,,dz”
nauczyciel sprawdza pracę i poleca dokonanie syntezy wyrazu i ułożenia kolejno głosek,sylab i całego wyrazu.Paski poleca wkleić do zeszytu
5) Wspólne czytanie wiersza D.Wawiłow,, nasza rodzina”- każdy uczeń otrzymuje tekst
- po przeczytaniu tekstu i omówieniu go,uczniowie odpowiadają na pytania zwiazane z wierszem:
z ilu członków składa się rodzina?
kto jeszcze, oprócz ludzi, należy do tej rodziny?
jak ma na imię kotek?
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela:
z ilu osób składa się twoja rodzina?
jak wyglądają członkowie twojej rodziny(uczniowie oglądają zdjęcia przyniesione przez siebie)
ile mają lat(układamy zdjęcia od najmłodszego do najstarszego członka rodziny)
gdybyś miał/miała problem do kogo z rodziny mogła/mógł byś się zwrócić?
6) Zabawa ruchowa:
a) Uczniowie bawią się w naśladowanie czynności charakterystycznych dla danego członka rodziny:
mama zmywa naczynia
babcia robi na drutach
tata przegląda dokumenty
brat jeździ na rowerze
dziadek czyta gazetę
b) Uczniowie bawią się w pokazywanie zawodów jakie wykonują ich rodzice:
fryzjerka
nauczycielka/nauczyciel
lekarka/lekarz
kucharka/kucharz itp.
7) Sytuacja zadaniowa:
uczniowie uzupełniają kartę pracy
na podstawie zdjęć rodziny uczniowie wykonują konkretne działania w zeszytach.Nauczyciel pyta: ile jest wszystkich członków rodziny? ile jest mężczyzn? ile jest kobiet? ile jest dzieci a ile doroslych? Wybrany uczeń zapisuje działania na tablicy i tłumaczy dlaczego dokonał takiego zapisu.
- robienie owocowej sałatki,mycie naczyń po sałatce.
8) Nauczyciel czyta uczniom wiersz J.Gałkowskiego ,,Album rodzinny”wypowiedzi dowolne na temat treści wiersza, porównywanie z własną rodziną.
IV. Ekspresja:
uczniowie wykonują pracę plastyczną pt,,Moja rodzina”-rysunek kredkami świecowymi. Nauczyciel zwraca uwagę na proporcje i wielkość narysowanych postaci oraz na dokładność wykonania. Omówienie prac.
Uczniowie tworzą rodzinę wyrazów dopisując zdrobnienia do podanych wyrazów:
a) mama- mamusia, mateńka, matuchna, mamunia, mamcia(wzór)
b) tata-
c)córka-
d)babcia-
V. Zajęcia końcowe (5 minut)
podsumowanie wiadomości:czego nowego i ciekawego dowiedzieliśmy się na dzisiejszych zajęciach?
co nauczyliśmy się robić?
ocena i wystawka prac narysowanych przez uczniów.
Kto był najbardziej aktywny dzisiaj?nagrodzenie znaczkiem.
Posprzątanie po zajęciach,zamicenie podłogi,zmycie ławek.
Zadanie pracy domowej : wymyśl i zapisz inne niż podane dzisiaj wyrazy z dwuznakiem,,ci”i,,dz”,podziel je na głoski i sylaby.
Dzień pracy dnia I: Rozwijanie słownictwa związanego z rodziną.
Cel główny: Uczeń poznaje nazwy członków własnej rodziny.
Cele operacyjne:
Uczeń powinien wiedzieć jak nazywają się poszczególni członkowie jego rodziny
Uczeń umie utworzyć wyrazy zdrobniałe
Uczeń potrafi wypowiadać się na temat własnej rodziny.
Uczeń powinien umieć opisać charakterystyczne cechy wyglądu zewnętrznego poszczególnych członków rodziny
Uczeń potrafi dokonać podziału na głoski i sylaby wyrazu,,ciocia”, ,,dziadek”
Uczeń potrafi zapisać małymi i dużymi literami dwuznaki,,ci,Ci”, ,,dz,Dz”
Uczeń potrafi dokonać podziału na głoski i sylaby innych wyrazów z dwuznakiem ,,ci”i,,dz”
- Uczeń potrafi słuchać czytanego tekstu,wypowiadać się na jego temat i odpowiadać na pytania nauczyciela
Uczeń potrafi wypełnić kartę pracy
Uczen potrafi odgadywać zagadki na temat rodziny i jej członków
Procedury osiągania celów:
Formy aktywności:
-praca indywidualna.
Metody pracy:
słowne: rozmowa kierowana na temat rodziny,słuchanie czytanego tekstu(załącznik1),zagadki
oglądowe: oglądanie zdjęć
ćwiczeń praktycznych:uczniowie dokonują rozkladu na głoski i sylaby wyrazów ciocia i dziadek.Dopisują zdrobnienia do wyrazów tata,córka,babcia.Uczeń wypełnia kartę pracy(zalącznik 2)Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.
Środki i przybory dydaktyczne:
paski z wyrazami ,,ciocia”, ,,dziadek”
nożyczki
zdjęcia członków własnej rodziny
wiersz (załącznik1)
karta pracy(załącznik 2)
Dzień pracy dnia II: Zajęcia członków mojej rodziny
Cel główny: Uczeń poznaje różne zawody
Cele operacyjne:
Uczeń wie kim z zawodu są jego rodzice
Uczeń wie jakie zajęcia wykonują członkowie jego rodziny w domu i w pracy
Uczeń potrafi naśladować czynności wykonywane przez członków jego rodziny
- Uczeń wie jak rozwiązać proste problemy rodzinne
Procedury osiągania celów:
Formy aktywności:
-praca indywidualna
-praca grupowa
Metody pracy:
słowne : pogadanka na temat różnych zawodów,czynności wykonywanych w domu
praktycznego działania:zabawa w naśladowanie czynności charakterystycznych dla danego członka rodziny.Zabawa w pokazywanie zawodu jaki wykonują rodzice.Zabawa ruchowa i dźwiękonaśladowcza(drama)
Środki i przybory dydaktyczne:
rekwizyty (gazeta, druty, kartki papieru,plastikowe naczynia)
Dzień pracy dnia III: Ja i moja rodzina
Cel główny: Uczeń poznaje różnice między poszczególnymi członkami rodziny.
Cele operacyjne:
Uczeń wie ile jest kobiet a ilu mężczyzn w jego rodzinie
Uczeń wie ile jest dorosłych a ile dzieci w jego rodzinie
Uczeń umie opisać charakterystyczne cechy zewnętrzne poszczególnych członków rodziny
Uczeń potrafi ułożyć zdjęcia od najmłodszego do najstarszego członka rodziny
Uczeń rozumie treść przeczytanego wiersza
Uczeń potrafi odpowiadać na pytania nauczyciela
Uczeń umie narysować członków własnej rodziny
Procedury osiągania celów:
Formy aktywności:
praca indywidualna
Metody pracy :
- słowne: rozmowa kierowana , słuchanie wiersza czytanego przez nauczyciela(załącznik 3)
- oglądowe: zdjęcia przyniesione przez uczniów
praktycznego działania: uczeń dokonuje obliczeń(ile jest wszystkich członków jego rodziny?, ile jest mężczyzn a ile kobiet?,ile jest dzieci a ile dorosłych?)uczeń umie odpowiadać na pytania do tekstu i na pytania nauczyciela.Uczeń określa charakterystyczne cechy członków własnej rodziny(kolor włosów,wysoki,niski,ubiór,płeć)Uczeń ustala cechy wspólne wszystkich członków własnej rodziny i wyodrębnia różnice między kobietami i mężczyznami.Uczeń wykonuje rysunek pt,,Moja rodzina”
Środki i przybory dydaktyczne:
wiersz (załącznik 3)
zdjęcia
kredki
blok
Dzień pracy dnia IV: Włączanie dziecka do angażowania się w pomoc domową
Cel glówny: uczeń umie wykonywać proste czynności związane z pomocą w domu
Cele operacyjne:
- Uczeń wie jakie składniki są potrzebne do sałatki owocowej i umie ją przygotować
Uczeń umie umyć naczynia
Uczeń umie zamieść podłogę
Uczeń umie zmyć ławki
Uczeń wie jakie domowe czynności wykonuje mama a jakie tata
Uczeń wie które z domowych czynności są niebezpieczne(np.:krojenie chleba na krajalnicy, pieczenie w piekarniku i mikrofalówce)
Metody pracy:
słowne: pogadanka na temat niebezpiecznych czynności domowych.
Oglądowe: uczniowie oglądaja różne owoce
Praktycznego działania: uczniowie przygotowują sałatki,sprzątają(myją naczynia, zamiatają podłogę,zmywają ławki)
Środki i przybory dydaktyczne:
owoce
naczynia
płyn do naczyń
miotły
szufelki
wiadro na śmieci
ściereczki
wiadra z wodą i płynem myjącym
10