KLASA IV
SZKOŁA PODSTAWOWA
PODRĘCZNIK „TO LUBIĘ”
SCENARIUSZ ZAJĘĆ nr 1
UWAGI WSTĘPNE:
Scenariusz obejmuje cykl lekcji; dotyczy problematyki zawartej w części pierwszej podręcznika „To lubię” - „ Jak było na wakacjach?”
Tematyka scenariusza może być wykorzystana przez nauczyciela polonistę w sposób selektywny i dostosowana do poziomu intelektualnego oraz umiejętności uczniów. Stopień trudności wyznacza sam prowadzący zajęcia.
Niektóre ćwiczenia zaproponowane w scenariuszu mogą stanowić materiał do zdiagnozowania klasy.
Warto zaznaczyć, że poszczególne zadania mają na uwadze dbanie o rozwój nie tylko werbalny, ale również manualny wychowanków (dzieci chętnie rysują, wycinają, kleją itp.).
Poza tym należy pamiętać o tym, by zajęcia stały się atrakcyjne i kreatywne dla uczniów, a oni sami aktywnie w nich uczestniczyli.
PROPONOWANE TEMATY LEKCJI ( CYKL ZAJĘĆ):
„ Lato, zaczekaj chwilę!” Rozmawiamy o wakacjach.
Ach, powspominajmy trochę... Nasze pamiątki z wakacji i ich historie.
„Jasiu, Jadwiniu... pozdrawiam Was!” Pocztówki do przyjaciół.
Ponieważ jest to cykl lekcji, zapisanie tematu proponuję pod koniec każdych zajęć.
CELE:
umiejętność budowania wypowiedzi ustnej (bogacenie słownictwa);
umiejętność czytania ze zrozumieniem;
kształcenie umiejętności definiowania;
kształcenie umiejętności redagowania krótkiego tekstu w formie listu lub kartki pocztowej;
doskonalenie umiejętności logicznego myślenia;
doskonalenie umiejętności słuchania;
doskonalenie umiejętności pracy w grupie (zdolności współpracy);
rozbudzanie aktywności, mobilizowanie do pracy;
doskonalenie umiejętności poprawnej pisowni ortograficznej i interpunkcyjnej;
FORMY PRACY: indywidualna, zbiorowa, praca w grupach;
METODY: m. aktywizujące: burza mózgów, mapa definicji;
m. praktyki pisarskiej, m. pracy z tekstem;
BIBLIOGRAFIA:
podręcznik „To lubię” kl. 4
Doug Buehl „Strategie aktywnego nauczania, czyli jak efektywnie nauczać i skutecznie uczyć się”, Wydawnictwo Edukacyjne, Kraków 2004
PRZEBIEG LEKCJI:
Wprowadzenie do zajęć.
Nauczyciel rozpoczyna zajęcia od „pytania'- zagadki bądź rebusu.
Na przykład REBUS: nauczyciel rozdaje uczniom karteczki, na których zamieszczony jest rebus (2 rodzaje):
Na przykład ZAGADKA: nauczyciel głośno czyta zagadkę, uczniowie uważnie słuchają:
Wszyscy cieszą się wokoło,
Bo słoneczko świeci wesoło.
Najgłośniej śmieją się dzieci,
Gdyż dzień na psotach im zleci.
Czas ten wymarzony
Do przygód jest przysposobiony.
Mknie szybko jak chmurka z piórkiem,
bo gdy listki z drzew zaczną opadać,
znów trzeba będzie zasiąść za biurkiem...
Czy wiecie, co to takiego?
Myśl szybko - koleżanko - kolego!
UWAGA DO REALIZACJI:
Nauczyciel może również podzielić klasę na dwie drużyny, wybrać kapitanów drużyn. Następnie przedstawiciele grup losują zadania (jedna grupa wylosuje rebusy, a druga zagadkę).
FORMA: praca w grupach; uczniowie nagrodzeni za aktywność.
Ten etap zajęć kończy się rozwiązaniem i odkryciem.
Budowanie mapy definicji.
Uczniowie odkryli rozwiązania - WAKACJE.
Nauczyciel uświadamia uczniom, że to zagadnienie będzie tematem ich zajęć. Przygotowanie uczniów do budowania mapy definicji. Uczniowie otrzymują kartę pracy; wspólnie z nauczycielem próbują ją rozwiązać. W ten sposób definiują pojęcie „wakacji”.
PRZYKŁAD KARTY UZUPEŁNIONEJ:
Prezentacja pamiątek z wakacji.
Po zdefiniowaniu pojęcia „wakacje' uczniowie prezentują pamiątki wakacyjne (zad. dom. - przygotować na zajęcia pamiątki z wakacji), np. szyszki, pocztówki, muszelki, kamyki, zdjęcia, liście;
Nauczyciel również przynosi własne pamiątki z wakacji. Dzieci siadają w kręgu i za dotknięciem czarodziejskiej różdżki opowiadają historię pamiątki wakacyjnej (może rozpocząć nauczyciel). Na środku można wspólnie przygotować planszę owych „pamiątek”.
Następnie uczniowie przyglądają się pamiątkom wakacyjnym, zamieszczonym w podręczniku, s. 8-10.
Uczniowie budują skojarzenia z tymi przedmiotami; wymieniają wakacyjne czynności.
Zapoznanie uczniów z historią „Mikołajka” - bohatera tekstu Sempe i Goscinny ( „Wspomnienia z wakacji', podręcznik s. 11).
Nauczyciel odczytuje tekst i zadaje pytania albo uczniowie sami czytają lub czytali w domu i teraz nauczyciel sprawdza umiejętność czytania ze zrozumieniem (praca z tekstem - pytania do tekstu, sprawdzenie umiejętności płynnego czytania).
Przygotowanie do napisania krótkiego tekstu w formie listu lub kartki pocztowej (ćw. 3, s. 14 podręcznik):
omówienie zasad kompozycyjnych, ortograficznych, merytorycznych;
uczniowie przygotowują własną kartę pocztową (wykonana przez uczniów), a następnie przy pomocy nauczyciela, wspólnie redagują tekst na pocztówce;
POLECENIE: Krótki list Mikołaja do kolegi z wakacji.
Krótki list Jasia do Jadwigi.
Odczytanie głośne prac. Nauczyciel jeszcze raz przypomina zasady redagowania listu bądź tekstu na pocztówkę.
ZADANIE DOMOWE: (efekt zamykający cykl zajęć)
Na wybranej pocztówce napiszę kilka słów do kolegi/ koleżanki spotkanych w czasie wakacji.
Należy uczniom przypomnieć kryteria oceny prac. Aktywnych uczniów podczas cyklu zajęć nauczyciel powinien nagrodzić oceną.
MIŁEJ ZABAWY! POWODZENIA!
Autorka scenariusza: mgr Sylwia Łopatecka
CO TO JEST ?
ferie letnie
czas wolny
WAKACJE
JAKIE SĄ TEGO PRZYKŁADY?
nad morzem
w górach
nad jeziorem, rzeką
JAKIE TO JEST?
(właściwości)
ciepło, lato;
czas wolny od pracy, nauki;
można bawić się;
można pływać w rzece, jeziorze, morzu;
można opalać się;
można organizować różne wycieczki;
poznajemy nowych przyjaciół;
można jeździć na rowerze;
wyjeżdżamy na kolonie, obozy;
zwiedzamy różne kraje, miejsca;
zbieramy pamiątki wakacyjne;
ZON
+
K
+
AK
+
LI
=
KA
+
ZKA
TONA
+
+
CJE