SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
DLA 6-LATKÓW
GRUPA: 6 - latki
TEMAT BLOKU: Nasze rodziny
TEMAT DNIA: Co to jest dom?
CEL GŁÓWNY:
rozwijanie wrażliwości muzycznej i poczucia rytmu,
rozwijanie mowy i myślenia,
rozwijanie sprawności manualnych,
rozwijanie wrażliwości estetycznej.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
wypowiada się na określony temat,
operuje słownictwem z zakresu tematu,
interpretuje muzykę ruchem,
ugniata i modeluje plastelinę,
wykonuje samodzielnie obrazek z plasteliny.
METODY PRACY:
metody aktywizująco - twórcze,
metody oglądowe,
metody słowne.
FORMY PRACY:
indywidualna,
grupowa
zbiorowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
obrazki przedstawiające różne domy,
odtwarzacz płyt CD,
płyta CD z muzyką,
krążki,
tamburyn,
plastelina,
papierowe kartoniki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Zabawa dydaktyczna Domy dawniej i dziś.
Dzieci oglądają obrazki przedstawiające różne domy budowane dawniej, nazywają je i porównują z dzisiejszymi budynkami. Zwracają również uwagę na różnice w zabudowie miast i wsi.
Rytmizowanie i sylabowanie tekstu:
Chociaż domek trochę ciasny,
ale dobry, bo nasz własny.
Poszukiwanie jak największej liczby określeń domów oraz wyjaśnianie ich, np. jednorodzinny, wielorodzinny, towarowy, dla ptaków, kempingowy, bliźniak, wczasowy, opieki, blok, wieżowiec, kamienica.
Ćwiczenia grafomotoryczne Małe i duże domy.
Dzieci rysują w powietrzu i na dywanie mały oraz duży dom według własnych pomysłów różnymi częściami ciała, np. ręką, łokciem, stopą.
Zabawa na ćwiczenie dużych grup mięśni Dzieci rosną.
Na hasło małe dzieci wszyscy wykonują przysiad, na hasło dzieci rosną - powoli podnoszą się, aż do wspięcia na palce.
Skłony tułowia Witamy gości.
Dzieci swobodnie poruszają się przy dźwiękach tamburynu. Podczas przerwy w muzyce wymyślają ukłony z niskim pochyleniem tułowia.
Ćwiczenie reakcji na przerwę w muzyce Wróć do swojego koła.
Dzieci tworzą czteroosobowe koła, które poruszają się przy szybkim akompaniamencie. Zmiana akompaniamentu na wolny jest sygnałem do swobodnego spaceru po Sali. Ponowne pojawienie się akompaniamentu szybkiego zaprasza dzieci do utworzenia kół.
Słuchanie piosenki Plastoludki.
I.Były sobie plastoludki,
miały domek swój malutki
domek z gankiem i balkonem,
z plasteliny ulepiony.
Refren:
Plastelinę w palce weź,
ulep wszystko to, co chcesz,
kolorowe kulki łap,
z plasteliny ulep świat.
II.
Koło domu jest ogródek,
kotek, płotek, piesek, buda,
kurki, gąski, krówki, świnki
i jarzynki z plastelinki.
Rozmowa na temat piosenki.
Określenie tempa i nastroju, zwrócenie uwagi na wygląd domu plastoludków.
Zabawa rozwijająca reakcję na zmienny akompaniament Plastoludki
do domu.
Dzieci (czyli plastoludki) poruszają się w dowolny sposób przy melodii zwrotki piosenki, omijając krążki (czyli domki) rozłożone na dywanie. Kiedy usłyszą melodię refrenu, musza się schować do domku (usiąść na krążku).
Słuchanie wiersza Cz. Janczarskiego O domu i wędrówce.
Wracają bociany
z dalekiej podróży.
Tu gniazdo rodzinne
najlepiej im służy.
Pies wraca do budy,
choć biegał pół nocy
i merda ogonem,
i patrzy nam w oczy.
A pszczoła, co lata
wśród kwiatów po lesie,
do ula z daleka
pachnący miód niesie.
Jaś wraca z przedszkola,
do domu, do mamy.
Z teatru i kina
Do domu wracamy.
Przyjemnie wędrować
po drogach dalekich.
Lecz w domu, wśród swoich -
najmilej, najlepiej!
Poszukiwanie przez dzieci odpowiedzi na pytanie: Co to jest dom?
Zapisywanie propozycji wokół hasła: Dom to...
Wykonanie pracy plastycznej:
zaproponowanie wykonania domu z plasteliny,
pokazanie przykładowej pracy,
zaprezentowanie sposobów wałkowania i modelowania poszczególnych elementów domu oraz jego otoczenia,
naklejanie ich na kartonik,
uzupełnianie tła przez naklejanie spłaszczonych kulek różnych kolorów,
samodzielne działania dzieci.