KONSPEKTY Z METODYKI, Dydaktyka i metodologia


UTRWALANIE NAWYKU PRAWIDŁOWEJ POSTAWY CIAŁA

Cele: kształtowanie prawidłowej postawy podczas przyjmowania pozycji korekcyjnych, wpływ zabaw na rozwój psychiczny i motoryczny dziecka, wpływ ćwiczeń, ich zastosowanie na formowanie prawidłowej sylwetki.
Metody: zabawowo-naśladowcza, naśladowcza ścisła.
Miejsce ćwiczeń: teren przedszkolny.
Przybory: woreczki, obręcze, karimaty, piłka.
Czas trwania zajęć: 30 min.
Ilość ćwiczących: 6.
Prowadzący: mgr Paweł Różański.

Część l - wstępna

1. Moment organizacyjno-wychowawczy -wejście, powitanie, podanie tematu zajęć. Kontrola poprawności przyjmowanej pozycji.
2. Zabawa ożywiająca - "Berek-literka".
       Dzieci kładą woreczki na głowie. Wyznaczone dziecko (berek) goni inne. Ochrona przed berkiem poprzez odwzorowanie własnym ciałem literki "T" lub "l".

Część II -główna

1. Zabawa orientacyjno-porządkowa - "Kolory".
       Dzieci w szeregu w siadzie skrzyżnym, ręce na kolanach, w dłoniach woreczek. Na sygnał wyrzucają obydwa woreczki w tył za siebie. Prowadzący podaje odpowiednią literę, np. "Z". Dzieci wstają bez pomocy rąk i biegną szukać zielonych woreczków. Po zakończeniu zabawy dzieci wracają na karimaty śpiewając piosenkę "Hanka Modrooka".
2. Zabawa na czworakach - "ZOO"
       Dzieci naśladują ruchy i głosy zwierząt. Poruszają się na czworakach po karimatach, przeciągają się, odpoczywają tak jak misie, kotki, żółwie, pieski, zajączki itp.
3. Zabawa z elementami równowagi - "Zaczarowane literki".
        Dzieci poruszają się po placu stając tylko na rozrzuconych woreczkach. Na sygnał zatrzymują się i naśladują literkę "K" lub "R".
4. Zabawa bieżna - "Alfabetyczna gonitwa".       Dzieci podzielone na dwa zespoły "A" i "B" ustawione w rzędach tyłem do siebie w różnych pozycjach (siad skrzyżny, klęczny). Na hasło "A" dzieci wstają bez pomocy rąk i literki "A" łapią "B".
5. Zabawa z elementami rzutu - "Wędrujące woreczki".
      Dzieci podzielone na dwa zespoły "A" i "B" na sygnał układają na stopach po jednym woreczku i nogą prawą, później lewą starają się wrzucić woreczki na swoją karimatę. Wygrywa zespół, który w określonym czasie zbierze więcej woreczków. Powtórzenie zabawy - w zastępach w leżeniu przodem, każde dziecko rzuca oburącz po 2 woreczki w przód tak, aby trafić do obręczy.

Część III - końcowa

1. Ćwiczenia oddechowe z elementami kształtującymi wysklepienie stóp. Dzieci w siadzie ugiętym podpartym uderzają o podłoże naprzemian palcami stóp wypowiadając cicho słowa piosenki "Myszka". Uderzając naprzemian o podłoże głośno wypowiadają słowa wymienionej piosenki. Następnie wstają bez pomocy rąk i śpiewają całą piosenkę w marszu, naśladując ruchy "skradania się".
2. Zabawa o charakterze uspokajającym - "Zgaduj-zgadula". Dzieci w szeregu w siadzie klęcznym, ręce na kolanach, dłonie skierowane palcami do środka, plecy proste. Prowadzący rzuca piłkę do ćwiczących. Dziecko chwyta piłkę i wypowiadając wyraz rozpoczynający się na literkę podaną przez prowadzącego odrzuca piłkę.

Podsumowanie zajęć, pożegnanie, wymarsz.

Temat:       Zwiększenie ruchomości stawów obręczy barkowej i biodrowej.

Cele:

Umiejętności:


Miejsce ćwiczeń:     park "Zofilas" przy Szkole Podstawowej Nr 5 w Białej Podlaskiej.
Przybory i przyrządy (parkowe):     drabinka pozioma, drabinka pionowa, belki skośne, belki poziome, ławeczki parkowe, listwy z ogrodzenia od piaskownicy, drzewa parkowe, szarfy.
Czas trwania zajęć:      45 min
Ilość ćwiczących:     12
Wiek ćwiczących:     IIe
Prowadzący:      mgr Anna Kozak

Dnia:     21.05.2001

Część wstępna - 10'

Część główna - 30 minut

Marsz z przeniesieniem szarfy RR przodem w górę - wdech, swobodne opuszczenie RR przodem w dół - wydech (4x).

Część końcowa - 5'

Temat: Wzmacnianie mięśni brzucha, pośladków i mięśni wysklepiających stopy.

Cele:

Umiejętności: Współdziałanie w parach w celu dokładnego i skutecznego wykonywania zadania.
Wiadomości: Konieczność utrzymania prawidłowej postawy w siadzie, leżeniu, podczas podnoszenia przedmiotów.
Cele wychowawcze:

Miejsce ćwiczeń: korytarz Szkoły Podstawowej Nr 5 w Białej Podlaskiej
Przybory: butelki plastikowe
Czas trwania zajęć: 45 min
Ilość ćwiczących: 11
Wiek ćwiczących: klasa II d
Prowadząca: mgr Anna Kozak
Dnia: 21.05.2001 r.

Rodzaje zadań

Opis ćwiczeń lub zabawy

Czas powt.

Uwagi organizacyjno-metodyczne

Część wstępna - 10'

Sprawdzenie gotowości i zorganizowanie grupy>

Zbiórka obok butelki plastikowej ustawionej przy ścianie - kontrola postawy przy pomocy testu ściennego. Podanie celów zajęć.

2'

Rozstawienie butelek przy ścianie, sprawdzenie przyjętej postawy skorygowanej.

Zabawa ożywiająca, wydłużanie kręgosłupa.

Zabawa "Berek - krzyżak" - uczestnicy zabawy biegają z butelką po korytarzu, uciekają przed goniącym ich "berkiem".

Osoba złapana przez "berka" przyjmuje pozycję "strzałki" w leżeniu przodem (RR z butelką w przód z wyciągnięciem kręgosłupa). Inni ćwiczący mogą uratować złapanego i pozwolić mu wrócić do zabawy, układając się poprzecznie na nogach leżącego (tworząc krzyżak).

Zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas zabawy (uwaga na leżące osoby). Zmiana "berka", który oznaczony jest szarfą.

Ćwiczenie w rozsypce.

Ćwiczenia oddechowe, wzmacnianie mm. ściągających łopatki, elongacja kręgosłupa.

Pw. - siad skrzyżny, postawa skorygowana, w prawej dłoni butelka.
Ruch - wdech z przeniesieniem RR bokiem w górę i przełożeniem butelki jak najwyżej nad głową do lewej ręki. Wydech z jednoczesnym przeniesieniem RR bokiem w tył i położeniem butelki w tyle do prawej ręki.

4x

Podczas ćwiczeń wyciąganie kręgosłupa jak najwyżej.

Wzmacnianie mm. ściągających łopatki, mm. prostownika grzbietu. Rozciąganie mm. piersiowych.

Pw. - siad skrzyżny z plecami wyprostowanymi, RR oparte o kolana, w prawej ręce butelka.
Ruch - przeniesienie jednej ręki nad barkiem na plecy, przeniesienie drugiej ręki pod pachą na plecy i przekazanie butelki ("agrafka").

6x

Nie pochylać głowy w przód, łokcie ściągnięte w tył.

Wzmacnianie mm. prostownika grzbietu odcinka piersiowego i mm. karku. Rozciąganie mm. piersiowych.

Pw. - Klapp wysoki, butelka leży na podłodze między RR wyprostowanymi.
Ruch - ugięcie RR z dotknięciem brodą do butelki i wyprost RR.

10x

Dłonie skierowane palcami do siebie.

Wzmacnianie mm. skośnych brzucha.

Pw. - siad skulony podparty, stopy zwarte, kolana trzymają butelkę.
Ruch - skręt NN w prawo z dotknięciem kolanami podłoża i w lewo.

6x

Wzmacnianie mm, brzucha, pośladkowych i kulszowo-goleniowych.

Pw. - siad prosty, dłonie oparte na podłodze z tyłu, na NN przy stopach leży butelka.
Ruch - uniesienie wyprostowanych NN do siadu równoważnego – butelka toczy się po nogach w stronę bioder. Następnie uniesienie bioder – butelka toczy się po nogach w stronę stóp.

4x

W czasie ćwiczeń plecy wyprostowane. Biodra powinny być uniesione do linii łączącej barki i stopy.

Ćwiczenie oddechowe.

Pw. - leżenie tyłem, RR wzdłuż T, NN ugięte, butelka na piersiach.
Ruch - głęboki wdech – RR proste idą za głowę, wydech – ręce wracają wzdłuż T.

4x

Butelka wznosi się do góry i opada

Część główna - 30'

Ćwiczenie ożywiające, zabawa bieżna.

Zabawa "Pospiesz się" - dzieci biegają między rozstawionymi butelkami. Na sygnał prowadzącego zatrzymują się przy wolnej butelce i idą "gąsienicą"

2x

Podczas zabawy dzieci dobierają się parami, jedna butelka na parę. Gdy dzieci drugi raz biegają, prowadzący zbiera połowę butelek
Ćwiczenia w parach.

Ćwiczenie oddechowe, wzmacnianie mm. ściągających łopatki, elongacja kręgosłupa.

Pw. - siad skrzyżny w parach tyłem do siebie, RR ułożone w "skrzydełka" trzymają wspólnie butelkę.
Ruch - wdech - unieść RR z butelką wspólnie ze współćwiczącym jak najwyżej, wydech - przeniesienie RR z butelką do ułożenia w "skrzydełkach" z jednoczesnym rozluźnieniem.

5x

Ćwiczenia RR, wzmacnianie mm. prostownika grzbietu odcinka piersiowego i mm. karku, wzmacnianie mm. pośladków.

Pw. - siad skrzyżny twarzą do siebie w odległości ok. 1m. Jeden z ćwiczących trzyma w dłoniach, na wysokości klatki piersiowej butelkę, łokcie w bok.
Ruch - podanie butelki w parach, RR wyprostować i wyciągnąć w górę z butelką i przez opad T w przód przekazać butelkę do kolegi, powrócić do pozycji wyjściowej.

4x

Wzmacnianie mm. pośladków, mm. prostownika grzbietu odcinak piersiowego, mm. ściągających łopatki

Pw. - siad ugięty przodem do siebie, RR z tyłu oparte na podłodze. Plecy wyprostowane, łopatki ściągnięte, butelka leży na podłodze między stopami współćwiczących.
Ruch - uniesienie bioder do poziomu, jednoczesny wyprost PN – jeden ćwiczący i LN – drugi ćwiczący.

6x

Biodra powinny być uniesione do linii łączącej kolana i barki. Ćwiczący, dotykając się stopami, mówią sobie "cześć"

Wzmacnianie mm. pośladków, mm. prostownika grzbietu i ściągających łopatki

Pw. - podpór tyłem z nogami ugiętymi, butelka trzymana kolanami. Współćwiczący z boku partnera na czworaka.
Ruch - współćwiczący przechodzi pod partnerem, ćwiczący w tym czasie utrzymuje pozycję "stoliczka".

4x

Biodra powinny być uniesione do linii łączącej kolana i barki. Zmiana ćwiczących

Wzmacnianie mm. skośnych brzucha.

Pw. - leżenie tyłem w parach głowami do siebie, RR w górę w skos, chwyt współćwiczącego, NN ugięte.
Ruch - 1) jednoczesne przeniesienie NN w prawo;
2) powrót do pozycji wyjściowej;
3) jednoczesne przeniesienie NN w lewo;
4) powrót do pozycji wyjściowej.

4x

Butelka stoi z boku

Ćwiczenia oddechowe.

Pw. - leżenie tyłem, NN ugięte, RR wzdłuż T
Ruch - wdech – RR przodem w górę, wydech – powrót RR bokiem w dół.

Rozciąganie mm. prostownika grzbietu odcinka lędźwiowego, wzmacnianie mm. brzucha i wysklepiających stopy.

Pw. - leżenie tyłem głową do współćwiczącego, NN ugięte, RR w pozycji "skrzydełek", między stopami butelka. Współćwiczący przyjmuje pozycję siadu ugiętego skorygowanego twarzą do kolegi.
Ruch - przejście do leżenia przewrotnego i przekazanie butelki do współćwiczącego, powrót do siadu ugiętego twarzą do współćwiczącego

4x

Zmiana pozycji wyjściowych przez ćwiczących

Wzmacnianie mm. grzbietu odcinka piersiowego, mm. ściągających łopatki

Pw. - dwaj ćwiczący w leżeniu przodem do siebie, RR wyciągnięte w przód, obaj ćwiczący trzymają jedną butelkę. Głowy obu ćwiczących dotykają podłogi.
Ruch - jeden ćwiczący przenosi butelkę na łopatki, drugi przenosi RR do ułożenia w "skrzydełka" wytrzymanie 5 sek. Powrót do pozycji wyjściowej

4x

Podczas ćwiczenia głowa cały czas dotyka podłoża. Przy powtórzeniu drugi ćwiczący przenosi butelkę

Wzmacnianie mm. prostownika grzbietu odcinka piersiowego i mm. karku, wzmacnianie mm. pośladkowych

Pw. - siad klęczny, T wyprostowany, RR wyprostowane, wyciągnięte w górę (jeden współćwiczący zaczyna ćwiczyć z butelką), stopy ustabilizowane.
Ruch - opad T w przód do pozycji niskiej Klappa (ukłon japoński), przekazanie butelki koledze, a następnie powrót do pozycji wyjściowej

4x

W "ukłonie japońskim" RR powinny być ułożone w przedłużeniu T.
W pozycji siadu klęcznego ćwiczący wciągają brzuch

Ćwiczenie równowagi, wzmacnianie mm. wysklepiających stopy, wzmacnianie mm. brzucha.

Pw. - postawa skorygowana w parach twarzą do siebie w odległości 1m, między ćwiczącymi na podłodze leży butelka.
Ruch - współćwiczący jednocześnie wykonują półprzysiad na PN, a LN wyciągają w przód i dotykają palcami butelki.

4x

Zmiana nóg 4x PN, 4x LN.

Część końcowa - 5'

Wzmacnianie mm. oddechowych.

Pw. - siad skrzyżny, RR na kolanach.
Ruch - "kto ma największe policzki", wdech - nosem, wydech - ustami

4x

Przypomnienie o prawidłowej postawie w siadzie, podczas czytania, podnoszenia przedmiotów z podłogi, odrabiania lekcji

Utrwalenie nawyku prawidłowej postawy

Dzieci przy ścianie na korytarzu przyjmują pozycję stojącą, "przyklejają się do ściany" - przez obsunięcie po ścianie przejść do przysiadu i siad skrzyżny.

2x

Czynności organizacyjno - porządkowe

Sprzątnięcie przyborów, przypomnienie o prawidłowej postawie, omówienie lekcji, wyróżnienia, pożegnanie

DOSKONALENIE PODAŃ l CHWYTÓW ORAZ RZUTÓW DO KOSZA

Cel:

 poznawczy - poznanie zasad fair play

 kształcący - podnoszenie poziomu sprawności fizycznej w grach i zabawach

 wychowawczy - współdziałanie w zespole w czasie zabaw i gry w korfball
Metody: naśladowcza-ścisła, zabawowo-naśladowcza
Miejsce ćwiczeń:teren przedszkolny
Przybory: szarfy, piłki gumowe, kosze korfbal Iowę
Czas trwania zajęć: 30 minut
Ilość ćwiczących:8 osób
Prowadzący: mgr Krzysztof Piech

Część l - wstępna