wojtkiewicz, W6 - górnictwa


Zaprojektować układ załadowczo-transportowy dla wkopu na odpady z pieca szybowego Huty Miedzi „GŁOGÓW”. Wkop będzie w piaskach i żwirach suchych o wymaganej zdolności produkcyjnej 6600 t/dobę.

Kopalnia ma pracować na trzy zmiany przez 189 dni w roku. Urabianie i załadunek koparkami łyżkowymi, transport samochodami, wyładunek na składowisku otwartym wywrotkami na krawędzi skarpy -formowanie nasypu pod autostradę. W początkowej fazie pracy zostanie zdjęty humus. Pewna część, która zostanie przewieziona i rozplanowany na budowanych polach golfowych, gdzie w przyszłości zostanie zapewniona ludziom miasta Głogowa rozrywka. Natomiast druga część humusu zostanie przewieziona do miasta i rozplanowana w parkach, gdzie jest brak zieleni i w miejsca gdzie nie ma odpowiedniej gleby do uprawy zieleni.

Charakterystyka trasy odwozowej.

ODCINEK

nazwa odcinka trasy

rodzaj nawierzchni

długość

nachylenie i kierunek jazdy

prędkość

spadek

wznios

droga od miej- sca załadunku do drogi trans- portowej na poziomie roboczym

gruntowa z koleinami

30

-

-

bez ograniczeń

A

droga na pozio- mie roboczym

gruntowa ulepszona

400

-

5

bez ograniczeń

B

rampa wyjazdo- wa z odkrywki

betonowa

40

-

18

bez ograniczeń

C

droga od rampy do drogi głównej

betonowa

200

5

-

bez

ograniczeń

D

droga po tere- nie od odkry- wki do placu składowania

jezdnia z nawierzchnia matową

1500

10

-

ograniczona ściśle

E

wjazd na składowisko

gruntowa ulepszona

50

-

17

bez ograniczeń

F

droga po pozio- mie roboczym

gruntowa ubita

500

-

-

bez ograniczeń

dojazd od drogi na składowisku do miejsca wyładunku

gruntowa z koleinami

40

-

-

ograniczona umiarkowa- nie

Objętość wkopu V=1243794 m3

1.Dobór koparek

Dane: zadania 6600/dobę, ciężar objętościowy piasek i żwir suchy w stanie rozluźnionym wynosi 1,66 t/m3, zadania w materiale rozluźnionym

m3/dobę.

Przewidywany czas przerw w pracy maszyn przyjęto na:

- planowane przerwy w pracy operatorów (dojście do maszyn, przerwa śniadaniowa)

- awarie maszyn

RAZEM: 3 godz./dobę

Efektywny czas pracy:

godz./dobę

Potrzebna wydajność efektywna załadunku:

m3/godz.

Przyjmuje jedna koparkę hydrauliczną M.-500H produkcji krajowej (osprzęt przedsiębierny) o pojemności łyżki 3 m3 i pionowym zasięgu urabiania nadpoziomowego 9,5 m.

  1. Wydajność efektywna koparki M-500H (sprawdzenie słuszności doboru

maszyny do zadań)

DANE:

- pojemność czerpaka 3 m3

- potrzebna wysokość urabiania 7,5 m3

- kąt obrotu przy załadunku 1200

- klasa urabialności skał III

- łatwość spływania materiału po nachylonych powierzchniach B

OBLICZENIA:

- optymalna wysokość urabiania koparką o pojemności 3 m3 w skale III klasy

wynosi ok. 5,5m.

- potrzebna wysokość urabiania 7,5 m.

- wysokość urabiania w procentach wysokości optymalnej 7,5/5,5=136

- czas trwania cyklu koparki w skałach III klasy Ts=26,5 s

- współczynnik poprawkowy na kąt obrotu i wysokość urabiania k0=0,84

- współczynnik urabialności i łatwości spływania materiału klasy IIIB km=1,1

- wydajność efektywna koparki w krótkich okresach załadunku przy pracy z

przerwami

[m3 rozl / min]

[m3 rozl / min]

lub

[m3 rozl / h]

- wydajność efektywna przy pracy ciągłej (bez przerw)

Qs= [m3 rozl / min]

lub

Qs= [m3 rozl / h]

Dobór koparki M-500H do zadanych warunków jest trafne, ponieważ wydajność efektywna jest większa od potrzebnej wydajności.

2.Dobór samochodów pod względem ładowności do współpracującej maszyny załadowczej.

2.1Średnia pojemność skrzyni samochodu Va.

Zgodnie z zasada optymalnego doboru ,w/g której średnia pojemność samochodu ma być 4 do 8 razy większa od pojemności roboczej czerpaka , przyjmuje wstępnie do zastosowania w układzie transportowym samochody produkcji krajowej typu Mamut 200.

0x01 graphic

Dane dotyczące ładowności samochodu:

- pojemność geometryczna skrzyni Vg=11 m3

- teoretyczna pojemność nasypowa Vn=13 m3

- ładowność (ciężar ładunku) p.=20 t

Piaski i żwiry przyjęto za materiał swobodnie spływający, a zatem współczynnik ładowności skrzyni kns=0,80 , średnia pojemność skrzyni Va=

2.2 Dobór relacji pojemności skrzyni samochodu i czerpaka koparki

2.2.1 Ciężar skały w czerpaku :

pojemność geometryczna czerpaka J=3 m3

współczynnik napełnienia czerpaka w skałach III klasy kn= 0,9

ciężar objętościowy piasku i żwiru w caliźnie 1,870[t/m3]

współczynnik zagęszczenia urobionego piasku i żwiru kz=0,87

współczynnik rozluźnienia skały w czerpaku kr,s=1,13 przy czym zakłada się, że współczynnik rozluźnienia urobku w usypie jest taki sam jak w skrzyni samochodu ,

- dla skał o średnim ciężarze objętościowym kz=0,87

- ciężar skały w czerpaku

t

2.2.2. Objętość skały w czerpaku:

- wyrażona w caliźnie

m3

przeliczona na rozluźnienie w skrzyni samochodu

m3

lub

m3

2.2.3. Potrzebna liczba wysypów do napełnienia skrzyni samochodu

- ładowność samochodu Mamut 200 P = 20 t

- ciężar skały w czerpaku p = 3.91 t,

- średnia pojemność skrzyni samochodu Va = 10.4 m3

- objętość skały w czerpaku Ve = 1.81 m3

- potrzebna liczba wysypów za względu na ładowność

- potrzebna liczba wysypów ze względu na pojemność

2.2.4. Wykorzystanie ładowności i pojemności samochodu:

- średni ciężar ładunku

t

- ładowność samochodu P = 20 t

- średnia objętość ładunku

m3

- średnia pojemność skrzyni samochodu Va = 10,4 m3

- Współczynnik wykorzystania ładowności samochodu

- Współczynnik wykorzystania pojemności skrzyni

Ze względu na prawie całkowite wykorzystanie ładowności samochodu, nie ma możliwości zwiększenia liczby wysypów. Dobór samochodów Mamut 200 do koparki M5OOH jest prawidłowy, gdyż potrzebna liczba wysypów mieści się w przedziale optymalnym, a współczynniki wykorzystania ładowności i pojemności są wysokie.

3.Cykl pracy samochodu

3.1 Czas podstawienia i załadunku samochodu (t1)

t10 - dojazd do drogi transportowej od miejsca załadunku:

- długość drogi dojazdu L10 - 0,03 km, .

- prędkość wyjściowa ve = 5 km/h.

- Współczynnik warunków jazdy k10 = 1,0,

- czas dojazdu

t11 - manewrowanie i podstawianie samochodu pod załadunek:

- przyjęto proste podejście do koparki w/g schematów a), b) (rys. 7),

- czas manewrowania i podstawiania t11 = 0,13 min.

- ze względu na zastosowanie samochodów przegubowych zmniejszono czas manewrowania

do t11 = 0,10 min,

- średnia pojemność skrzyni samochodu Va = 10,4 m3.

- osiągana wydajność załadunku Q5 = 3,6 m3 (rozl./min)

t12 - czas załadowania

min

Razem:

t1=t10+t11+t12=0,72+0,10+2,9=3,72 min 4 minuty

3.2. Czas jazdy z ładunkiem (t2).

t20 - dojazd do drogi transportowej :

- długość drogi dojazdu L20 = 30 m

- współczynnik odległości k20 = 1,0.

- współczynnik warunków jazdy k10 = 1,0,

- czas dojazdu

min

t21 - czas jazdy z ładunkiem po drodze na poziomie roboczym ( odcinek A ) :

- jednostkowy opór jazdy po drodze częściowo ulepszonej wo= 40 kG/t

- Współczynnik warunków jazdy k10 = 1,0,

- Wznios drogi na poziomie roboczym a = 300/00,

- długość odcinka La = 0.80 km,

- ciężar samochodu (brutto)

- ładunek 5 * 3,84 = 19,2 t

- - ciężar samochodu pustego Pn = 17,0 .t

- - razem: 36,2 t, .

- moc silnika samochodu Mamut 200 N = 193 KM,

- sprawność układu napędowego ηp = 0.75,

- przybliżona prędkość maksymalna jazdy po poziomie roboczym

km/h

ale z uwagi na uwzględnienie w rachunku oporów powietrza i niedokładności wzoru zastosowano współczynnik korelacji kp=0,9 czyli ostatecznie

km/h

- czas jazdy z ładunkiem na odcinku

min

t22 - czas jazdy z ładunkiem po rampie wyjazdowej z odkrywki ( odcinek B)

- jednostkowy opór jazdy po drodze częściowo ulepszonej wo= 15 kG/t

- Współczynnik warunków jazdy k10 = 1,0,

- Wznios drogi na poziomie roboczym a = 180/00,

- długość odcinka La = 0,04 km,

-prędkość maksymalna

km/h

uwzględniając współczynnik korekcyjny ze względu na opory powietrza i niedokładności kp=0,9 zatem

km/h

- czas jazdy z ładunkiem na odcinku

min

t23 - czas jazdy z ładunkiem po drodze od rampy do drogi głównej

( odcinek C ) :

- jednostkowy opór jazdy po drodze częściowo ulepszonej wo= 15 kG/t

- Współczynnik warunków jazdy k10 = 1,0

- spadek drogi na poziomie roboczym a = 5 0/00,

- długość odcinka La = 0.20 km,

km/h

- maksymalna prędkość samochodu Mamut 200 na IV biegu 42 km/h

- współczynnik korekcyjny ze względu na opory powietrza i niedokładności kp=0,7

- dalsze ograniczenie prędkości z uwagi na długi odcinek jazdy ze spadkiem kp=0,9

km/h

- czas jazdy z ładunkiem na odcinku

min

t24 - czas jazdy z ładunkiem od odkrywki do placu składowego (odcinek D)

- jednostkowy opór jazdy po drodze częściowo ulepszonej wo= 20 kG/t

- Współczynnik warunków jazdy k10 = 1,5

- spadek drogi na poziomie roboczym a = 100/00,

- długość odcinka La = 1,5 km,

- prędkość maksymalna

km/h

- maksymalna prędkość samochodu Mamut 200 na IV biegu 42 km/h

- współczynnik korekcyjny ze względu na opory powietrza i niedokładności kp=0,7

- dalsze ograniczenie prędkości z uwagi na długi odcinek jazdy ze spadkiem kp=0,9

km/h

- czas jazdy z ładunkiem na odcinku

min

t25 - czas jazdy z ładunkiem na odcinku E (rampa wjazdowa na zwałowisko)

- jednostkowy opór jazdy po drodze częściowo ulepszonej wo= 40 kG/t

- Współczynnik warunków jazdy k10 = 1,0,

- Wznios drogi na poziomie roboczym a = 170/00,

- długość odcinka La = 0,05 km,

- prędkość maksymalna

km/h

- czas jazdy z ładunkiem na odcinku

min

t26 - czas jazdy z ładunkiem po drodze na poziomie składowiska

(odcinek F ) :

- jednostkowy opór jazdy po drodze częściowo ulepszonej wo= 40 kG/t

- Współczynnik warunków jazdy k10 = 1,0,

- Wznios drogi na poziomie roboczym a = 00/00,

- długość odcinka La = 0,50 km,

- prędkość maksymalna

km/h

- czas jazdy z ładunkiem na odcinku

min

Razem czas jazdy z ładunkiem

t2=t20+t21+t22+t23+t24+t25+t26=0,5+1+0,07+0,46+3,46+0,14+1=6,63 min

3.3. Czas wyładunku i nawracania (t3).

t30 - dojazd od drogi transportowej do miejsca wyładunku:

- długość odcinka dojazdowego L30 = 0,04 km,

- prędkość wejściowa ve = 5 km/h,

- współczynnik warunków jazdy k0 = 1,2

- czas dojazdu

min

t31 - manewrowanie przy wyładunku:

- przyjęto wyładunek na krawędzi otwartej przy podejściu pod kątem 1800,

- czas ustawienia samochodu pod wyładunkiem t31 = 0,3 min,

- ze względu na zastosowanie samochodów przegubowych zmniejszono czas manewrowania do t31= 0,30 min.

t32 - czas wyładunku: .

- materiał łatwo wysypujący się z dużym kątem zsypu t32 = 0,42 min.

Razem czas wyładunku i nawracania

t3=t30+t31+t32=1,2+0,30+0,42=1,92

3.4. Czas jazdy bez ładunku (t4) po tej samej trasie (obliczenie tabelaryczne przy odwrotnej w stosunku trasy jazdy z ładunkiem kolejności odcinków i znakach nachyleń).

Dane wejściowe i wyjściowe obliczeń

Symbol

Jedno- stka

nazwa odcinka

dojazdowy do drogi transp

f

e

d

c

b

a

współcz. Odległości

k40

-

0,50

-

-

-

-

-

-

jednostkowy opór jazdy

wo

kg/t

-

40

40

40

20

15

15

wzniesienie w kierunku jazdy

a (+)

0/00

-

-

-

10

5

-

-

spadek w

kierunku jazdy

a (-)

0/00

-

-

17

-

-

18

5

długość odcinka

L

km

0,30

0,50

0,05

1,50

0,20

0,04

0,40

ciężar samochodu

Pn

t

-

17

17

17

17

17

17

moc trwała silnika

N

KM

-

193

193

193

193

193

193

sprawność układu napędowego

η

-

-

0,75

0,75

0,75

0,75

0,75

0,75

Max. prędkość tech-niczna na odcinku

Vm

km/h

-

42

40

42

42

42

42

współczynnik korela-cyjny prędkości ze względu na opór powietrza i niedokła-dność wzoru.

kp

-

-

0,7

0,7

0,7

0,8

0,7

0,7

współczynnik korela-cyjny prędkości ze względu na długi odcinek jazdy po spadku

-

-

-

-

-

-

-

-

-

skorygowana prędko-ść jazdy na odcinku

Vm

km/h

-

29,4

28

29,4

33,6

29,4

29,4

czas jazdy na odcinku

t

min

0,42

1,02

0,11

3,06

0,36

0,08

0,81

współczynnik korela-cyjny warunków jazdy do czasu jazdy na odcinku

k10

-

1,0

1,2

1,0

1,5

1,0

1,0

1,0

skorygowany czas jazdy na odcinku

t

min

0,42

1,22

0,11

4,59

0,36

0,08

0,81

Razem czas jazdy bez ładunku t4=0,42+1,22+4,59+0,36+0,08+0,81=7,59

3.5. Potencjalny cykl pracy samochodu.

Bez czasu t5 oczekiwania przy załadunku i wyładunku:

Tp=t1+t2+t3+t4=4+6,63+1,92+7,59=20,14

4. Wydajność samochodu Mamut 200

Dane:

- średnia objętość ładunku Vo=9,44

- liczba cykli na godzinę Cn=2,5

- godzinowa wydajność samochodu

Q=9,44*2,5=23,6 m3 rozl/h

5. Dobór liczby samochód do zadań przewozowych

5.1. Potrzebna liczba samochodów w ruchu - I przybliżenie:

- zadania przewozowe w ciągu doby przy pracy koparki 21 h/dobę

Qp= 3975 m3/dobę.

- czas postojów przyjęto na:

- - planowanie przerwy pracy operatorów

3 * 0,5=1,5 h

- - drobne awarie samochodu

3 * 0,5=1,5 h

- - razem: 3.0 h/dobę.

- dyspozycyjny czas pracy samochodu w ciągu doby

hp= 24 - 3 = 21 h/dobę.

- szacunkowa liczba potrzebnych w ruchu samochodów.

5.2. Potrzebna liczba samochodów w ruchu - II przybliżenie:

- szacunkowa liczba potrzebnych samochodów H1= 8,02

- współczynnik zmęczenia kierowcy (przy 8 h pracy na zmianę) na

drodze wymagającej umiarkowanej

ilości zmian biegów oraz przy średniej odległości transportu df= 1,04

- współczynnik dyspozycyjności dla lekkich warunków eksploatacji przy

pracy na trzy zmiany da = 1,2

- potrzebna liczba samochodów

H2= 8,02 * 1.04 * 1.2 = 10,00

przyjęto 10 samochodów.

5.3. Potrzebna liczba samochodów w ruchu - III przybliżenie (ze względu na maksymalne wykorzystanie ładowarki):

- wydajność koparki bez uwzględnienia czasu oczekiwania na samochody

Qs= 319,7 m3 rozl/h.

- wydajność samochodu bez uwzględnienia czasu oczekiwania na załadunek

Q = 23,6 rozl/h- potrzebna liczba samochodów w ruchu

przyjęto wstępnie 14 samochodów.

5.4. Dostosowanie wydajności maszyny załadowczej i samochodów.

- liczba potrzebnych samochodów w III przybliżeniu i = 14

- czas potencjalnego cyklu pracy koparki:

- - podstawiania i manewrowania t11= 0,10 min,

- - załadunku t12 = 2,90 min

- cykl pracy ładowarki :

Tł = 0,10 + 2,90 = 3,00 min, l

- czas potencjalnego cyklu pracy samochodu Tp= 20,14 min,

- liczba koparek ił = 1,

- współczynnik dostosowania przy 9 samochodach w ruchu

- Współczynnik dostosowania przy10 samochodach w ruchu

- Współczynnik dostosowania przy 14 samochodach w ruch

5.5. 'wydajność układu (koparki przy współpracy z samochodami) :

- potrzebna średnia wydajność załadunku Qz = 189 rozl/h,

- 0siągana wydajność koparki w pracy ciągłej Qs = 319 rozl/h,

- potrzebna sprawność trwała załadunku ( stosunek wydajności

potrzebnej i osiąganej )

a.\ Obliczenie potrzebnej ostatecznie liczby samochodów w ruchu dla osiągnięcia przez maszynę ładującą wymaganej trwałej wydajności

189 m3/h.

Z wykresu na rys. 16 wynika, że dla osiągnięcia ηł=0,59 przy założeniu maksymalnej poprawki na grupowanie współczynnik dostosowania powinien wynosić co najmniej 0,70 co odpowiada wyliczonemu w punkcie 5.4. współczynnikowi przy 9 samochodach w ruchu.

b.\ wydajność układu i potrzebna liczba samochodów - obliczenie porównawcze graficzną metodą T. Masłowskiego.

Dane:

- wymagana wydajność Q = 189 m3/h.

- średnia objętość ładunku Vo = 9.44 m3.

- czas załadunku t = 0. 10 + 2. 90 = 3.0 min.

- potencjalny czas cyklu Tp = 20,14 min.

Obliczenia :

- wymagana wydajność względna:

1/h

punkt Q0 = 20,02 łączy się z punktem t = 3 i przedłuża do osi n. Odczytuje się n < 1,a przyjmuje się n = 1, czyli jedną ładowarkę.

Punkt n = 1 łączy się z punktem t = 3 i przedłuża do osi Q. Odczytuje się Q1 = 20.0 1/h. Jest to wydajność względna jaką może osiągnąć ładowarka bez oczekiwania na samochody. Z punktu Tp = 20,14 prowadzi się pionową, a z punktu Qo =20,02 pozioma. Na przecięciu odczytuje się

H = 6,9 samochodu, a przyjmuje H = 7 samochodów.

Z punktu Tp = 20,14 prowadzi się pionową do prostej H = 7 i stąd pozioma do osi Qo. Odczytuje się Q2= 19,81/h. Jest to wydajność jaką mogą osiągnąć samochody bez oczekiwania na załadunek.

Otrzymano: Qmax = 20,0. Qmin = 19,81. punkt Qmax łączy się z punktem A i przedłuża prostą do osi n. Punkt ten na osi n łaczymy z punktem Qmjn. Prosta po drodze przecina oś x. Ten punkt przecięcia odnosi się poziomo do krzywej oznaczonej , a następnie pionowo od osi η .

Odczytuje się η= 0.80. Wydajność względna układu wyniesie :

Qo = Qmin η =19,81*0,80=15,84 1/h.

Jest ona mniejsza od potrzebnej. Zwiększa się ilość Samochodów do

H = 8. odczytuje się Q2 = 20,2.

Otrzymano: Qmax = 20.2. Qmin = 20.0. Dla tych wartości η = 0,84. Wydajność układu

Q0=20,2*0,84=17,0 1/h

przyjmuje się ostatecznie 1 ładowarkę i 8 samochodów w ruchu. Układ uzyska wydajność

m3/h

6. Zapotrzebowanie na kierowców

- ilość samochodów w ruchu H2= 8,

- ilośc zmian roboczych S = 3,

- .teoretycznie potrzebna liczba kierowców

kk= 9 * 3 = 27,

- Współczynnik absencji i wypadków dla średnich warunków pracy i atmosferycznych

dk = 1,2, .

- praktycznie potrzebna liczba kierowców

Kka= 27 * 1,2 = 32,4 33

7. Liczba samochodów rezerwowych

Liczba samochodów rezerwowych określamy ze wzoru

Hr = 0,3*H2 = 0,3*8=2,4

gdzie:

Hr - liczba samochodów rezerwowych,

H2 - liczba samochodów w ruchu.

Przyjęto 3 samochody w rezerwie ruchowej i warsztatowej, czyli łącznie do transportu należy zakupić 8 + 3 m 11 samochodów.

PROJEKT Z EKSPLOATACJI ZŁÓŻ KOPALIN LUŹNYCH wykonał: PAWEŁ OPILOWSKI



Wyszukiwarka