konspekt przystawanie trójkątów


Bielsko-Biała, 26.11.2014r.

K O N S P E K T L E K C J I

do przedmiotu MATEMATYKA

Temat: Przystawanie trójkątów-ćwiczenia i zadania

Liczba godzin na realizację tematu: 1

Klasa: 1a

Podręcznik oraz literatura uzupełniająca: Matematyka z Plusem

1. Wymagane wiadomości i umiejętności przed lekcją (np. wcześniej powtórzone i zlecone jako zadanie domowe lub konieczne do powtórzenia na początku lekcji):

-uczeń operuje pojęciem przystawania figur

-uczeń rozumie celowość wykorzystywania cech przystawania trójkątów

-uczeń formułuje cechy

2. Cele zajęć:

Cele dydaktyczne:

Cele wychowawcze:

3. Metody nauczania: dyskusja, pogadanka, praca z podręcznikiem i kartą pracy

4. Formy nauczania: praca indywidualna, całą klasą

  1. Pomoce dydaktyczne i środki techniczne:

7. Szczegółowy przebieg lekcji:

Tematy / podtematy

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

czas

Uwagi

przywitanie

Nauczyciel wita się z uczniami

Uczniowie witają się z nauczycielem

cz. wstępna -sprawy organizacyjne

Sprawdzenie porządku w klasie

Nauczyciel sprawdza porządek w klasie i, jeśli zauważa nieprawidłowości, prosi uczniów o wykonanie odpowiednich czynności

Uczniowie wykonują polecenia

Należy sprawdzić: czystość, czy tablica jest starta, itd.

Sprawdzenie obecności

Nauczyciel sprawdza obecność

Problemy z zadaniem domowym

Nauczyciel pyta, czy uczniowie mieli problemy z zadaniem domowym

Uczniowie przedstawiają swoje problemy

Przedstawienie rozwiązania zadania domowego

Nauczyciel wyznacza uczniów do prezentacji zadania domowego

Wybrani uczniowie demonstrują swoje zadania domowe

W przypadkach niepełnych odpowiedzi należy pozostałych uczniów włączyć do uzupełnienia rozwiązania zadania

Część zasadnicza lekcji

Przedstawienie tematu lekcji

Nauczyciel dyktuje temat lekcji i prosi o zapisanie go w zeszycie.

Uczniowie zapisują temat lekcji.

  • Cele lekcji

Na dzisiejszej lekcji będziemy rozwiązywać zadania z przystawania trójkątów.

Słuchają

  • Wstęp

Nauczyciel zadaje pytania;

-Jakie mamy cechy przystawania trójkątów?

Następnie nauczyciel rozdaje ćwiczenie zał. Wstęp przypominające 42-43.

Odpowiadają na pytania.

-bkb, kbk,bbb

Rozwiązują

  • Praca z kartą pracy

Nauczyciel rozdaje kartę pracy i prosi o wykonanie ćw. I potem prosi do tablicy

Wykonują powierzone zadania, przy wątpliwościach pytają nauczyciela

Dyskusja

  • Wystawienie ocen

Nauczyciel może wystawić plusy z aktywności.

Część końcowa lekcji

  • Ewaluacja umiejętności uczniów

Nauczyciel powinien zadać pytania typu:

Czy wszystko zrozumiałeś?

Które zagadnienia sprawiły ci najwięcej problemów?

Które zagadnienia chciałbyś dokładniej poznać?

Uczniowie odpowiadają na pytania ewaluacyjne

Nauczyciel pozna opinię uczniów na temat zajęć

  • Podanie zadania domowego

Nauczyciel zadaje zadanie skoczyć kartę pracy

Zapisują treść zadania domowego do zeszytów.

Nauczyciel może zadać zadanie domowe na dwóch poziomach trudności (łatwiejsze dla uczniów mających trudności z uczeniem się matematyki oraz trudniejsze, dla pozostałych)

  • pożegnanie

Nauczyciel żegna się z uczniami

Uczniowie żegnają się z nauczycielem

RAZEM [ minut]

45

Karta pracy:

1. Które zdanie jest prawdziwe?

a) Trójkąt, w którym jeden z boków ma długość 5 cm, a dwa kąty wewnętrzne mają miary 25° i 45°, jest zawsze przystający do trójkąta, w którym jeden z boków ma długość 0,05 m, a miary dwóch kątów wewnętrznych wynoszą 25° i 110°

b)Trójkąty, w którym boki mają długości 2,5 dm, 1/5 m, 300mm, jest przystający do trójkąta o bokach 30 cm, 2 dm, ¼ m.

c)Trójkąt równoramienny, w którym kąty pomiędzy ramionami ma miarę 30° jest zawsze przystający do trójkąta równoramiennego, w którym kąt przy podstawie ma miarę 75°

d) Trójkąt równoboczny o boku 2/5 dm jest przystający do trójkąta równobocznego o boku 0,00004 km.

2. Dany jest prostokąt o bokach długości a i b. Narysuj trójkąt przystający do jednego z trójkątów, na które przekątne podzieliła ten prostokąt.

3. W trójkącie ABC łączymy wierzchołek A ze środkiem D boku BC i na przedłużeniu odcinka AD odkładamy odcinek DE tak, że DE=AD. Uzasadnij, że AC=BE

Odpowiedzi:

0x08 graphic
0x08 graphic
1a)

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

Fałsz cecha kbk (Jeżeli bok jednego trójkąta ma taką samą długość jak bok drugiego trójkąta, a kąty jednego trójkąta leżące przy tym boku mają takie same miary jak odpowiednie kąty drugiego trójkąta, to trójkąty są przystające)

25+45=70

180-70=110

0x08 graphic
0x08 graphic
1b)

PRAWDA Cecha bbb

1/5m=20 cm=2dm

300mm=30 cm

1/4m=0,25 cm=2,5 dm

1c)

0x08 graphic
Fałsz np.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
1d)

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

PRAWDA cecha bbb

2/5 dm= 40/100=0,40 dm

Zad 2.

Kroki:

-rysujemy prostokąt

-znaczymy boki a i b w prostokącie

-rysujemy przekątną

-zastanawiamy się z jakie cechy przystawania trójkątów możemy zastosować, aby narysować trójkąt przystający (Możliwości bkb, kbk, bbb)

-wybieramy cechę np. bbb

-rysujemy 2 półproste prostopadłe

-odkładamy na jednej z nich bok a

-następnie odkładamy na 2 półprostej bok b

-łączymy

-mamy trójkąt przystający

Zad 3

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

Równoległoboku posiada 2 pary boków równoległych. Odcinek AD jest taki sam jak odcinek DE, Odcinek CD jest taki sam jak odcinek DB. Kąty wierzchołkowe maja tą samą miarę.

Zał. wstęp:

0x01 graphic

Odpowiedzi:

Zad. 43

a)bkb

b)kbk

c)bbb

zad. 42

a)Nie

b)Nie bo kąt wynosi 45 stopni

c)Tak z cechy kbk

d)Tak z cechy bkb

5


