konspekty klasa I, AWF Wychowanie fizyczne, metodyka wychowania fizycznego


ZBIÓR KONSPEKTÓW POMOCNYCH W NAUCZANIU I DOSKONALENIU ELEMENTÓW TECHNICZNYCH

  1. PIŁKA NOŻNA

Nauka prowadzenia piłki.

Nauka uderzenia wewnętrzną częścią stopy.

Nauka prowadzenia piłki prostym podbiciem, zewnętrzną i wewnętrzną częścią stopy.

Doskonalenie prowadzenia piłki.

Nauka strzału na bramkę po prowadzeniu.

  1. Koszykówka

Doskonalenie kozłowania w miejscu i w biegu - koszykówka.

Podania i chwyty koszykarskie w miejscu i w ruchu.

Utrwalenie i doskonalenie poznanych elementów technicznych.

Prowadzenie piłki w dwójkach zakończone rzutem do kosza.

  1. Piłka ręczna

Nauka podań i chwytów w formie gier i zabaw.

Nauka rzutu z biegu.

Atak pozycyjny - doskonalenie rzutu z wyskoku.

Taktyka ataku w piłce ręcznej.

Nauka obrony „każdy swego” w piłce ręcznej.

  1. Piłka siatkowa

Doskonalenie odbić siatkarskich sposobem dolnym.

Doskonalenie rozegrania piłki na „trzy”.

  1. Kształtowanie sprawności ogólnej.

Wzmacnianie mięśni kręgosłupa - obwód stacyjny.

Opracował i zebrał mgr Piotr Grabowski.

Temat: Nauka prowadzenia piłki

Cele główne lekcji:

  1. Umiejętności: Nauka prowadzenia piłki wew.cz.stopy.

2. Motoryczność: Kształtowanie szybkości i zwinności.

3. Wiadomości: Umiejętność zastosowania poznanych umiejętności w grze.

4. Akcent wychowawczy : współpraca w grupie

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Czas trwania: 45 min.

Klasa: I

Liczba ćwiczących: 15

Przybory i przyrządy: piłki nożne

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Czas/Powt.

Uwagi organizacyjno - metodyczne

CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Czynności organizacyjno -porządkowe.

2. Motywacja do zajęć.

3. Rozgrzewka.

Zbiórka, sprawdzenie obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć, omówienie tematu zajęć.

N -el wprowadza podstawowe zasady gry w piłkę nożną.

Zab. ożywiająca - „Berek zwykły“

Bieg dookoła boiska

- na przemian stronne krążenia RR w tył

- obustronne krążenia RR w tył

- skip A

- skip C

- w marszu co trzeci krok skłon raz do LN raz do PN

- chód na czworaka

- w marszu wymachy raz LR do PN raz PR do LN

- skrętoskłony T w lewo i prawo

- przysiad podparty naprzemianstronne rzuty NN w tył

Ćw. mm. brzucha - „rowerek”

Ćw. mm. grzbietu - „kołyska”

- Bieg, na gwizdek przysiad i wyskok w górę

- Bieg ze zmianą tempa

2 min

3 min

10min

XXXXXXXXX

N

Przejście do marszu

Przejście do luźnej rozsypki

X X X X X X

X X X X X X X

N

Uczniowie biegają na własne max. tempem.

CZĘŚĆ GŁÓWNA

4. Realizacja zadania głównego.

- żonglerka

- prowadzenie piłki między nogami

- na jednej nodze podskoki i toczenie piłki podeszwową częścią stopy w przód i w tył (LN i PN)

- przeskoki z nogi na nogę tocząc piłkę podeszwową częścią stopy tyłem do kierunku biegu

- prowadzenie piłki wew. częścią stopy omijając pachołki

- odstęp 2m i podania piłki

- prowadzenie piłki do połowy boiska, zatrzymanie i odegranie - powrót tyłem na miejsce

- podanie wew. częścią stopy po piłce skozłowanej

- j.w. po piłce dogranej

- podania w szachownicy

- gra uproszczona

25 min

Żonglerka w rozsypce

Przed każdym ćw. N dokładnie pokazuje ćw.

Zwrócenie uwagi na technikę i indywidualna korekta

W rzędach

W parach

CZĘŚĆ KOŃCOWA

5. Ćwiczenia uspokajające.

6. Czynności organizacyjno porządkowe.

7. Nastawienie do aktywności pozalekcyjnej.

-w marszu rozluźnianie mm NN

Zbiórka, omówienie lekcji, pożegnanie

Zachęcenie do ćwiczeń samodzielnych w wolnym czasie

5 min

Temat: Nauka uderzenia wewnętrzną częścią stopy

Cele główne lekcji:

  1. Umiejętności: Uderzenie wewnętrzną częścią stopy, doskonalenie przyjęć i podań.

2. Motoryczność: Szybkość i siła NN

3. Wiadomości: Wymiary boiska

4. Akcent wychowawczy : Dyscyplina, przestrzeganie zasad BHP

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Czas trwania: 45 min.

Klasa: I

Liczba ćwiczących: 15

Przybory i przyrządy: piłki nożne, paliki, odznaczniki

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Czas/Powt.

Uwagi organizacyjno - metodyczne

CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Czynności organizacyjno -porządkowe.

2. Motywacja do zajęć.

3. Rozgrzewka.

Zbiórka, sprawdzenie obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć, omówienie tematu zajęć.

N -el wprowadza podstawowe zasady gry w piłkę nożną.

Zab. ożywiająca - „Lawina”

Bieg dookoła boiska

- na przemian stronne krążenia RR w tył

- obustronne krążenia RR w tył

- skip A

- skip C

- w marszu co trzeci krok skłon raz do LN raz do PN

- bieg na czworakach

- w marszu wymachy raz LR do PN raz PR do LN

- skrętoskłony T w lewo i prawo

- przysiad podparty naprzemianstronne rzuty NN w tył

- zwis tyłem do drabinek, wznosy prostych NN do poziomu

- w leżeniu przodem NN zaczepione o drabinki wznosy T w tył

- podskoki kuczne

2 min

3 min

10min

Przejście do luźnej rozsypki

X X X X X X

X X X X X X X

N

Podejść do drabinek i stanąć tak aby jedna drabinka była dla jednego ćwiczącego

CZĘŚĆ GŁÓWNA

4. Realizacja zadania głównego.

Ćw. tech. bez piłki

- bieg ze zmianą tempa po przekątnej sali

- bieg slalomem

- bieg tyłem do połowy sali, dalej bieg przodem

Ćw. tech. z piłką

Pokaz i objaśnienie uderzenia wew. częścią stopy

- w parach naprzeciwko siebie 4m, podania piłki wew. częścią stopy LN

- j.w. PN

- j.w. po dojściu z 1 m. do piłki LN

- j.w. PN

- po dobiegnięciu

- strzał na bramkę wew. cześcia stopy LN

- j.w. PN

Gra - gra szkolna

25 min

Uczniowie ćwiczą na własne max tempo

Ustawienie w parach, naprzeciw siebie

Poprawiam błędy popełnione przez uczniów podczas nauki uderzenia

Uczniowie starają się wykonywać podczas gry strzały na bramkę i podania wew. częścią stopy

Doskonalenie przyjęć i podań realizowane jest podczas gry szkolnej

CZĘŚĆ KOŃCOWA

5. Ćwiczenia uspokajające.

6. Czynności organizacyjno porządkowe.

7. Nastawienie do aktywności pozalekcyjnej.

- Swobodny bieg dookoła boiska

- wznos RR w górę - wdech

- opust RR w dół - wydech

- w marszu rozluźnianie mm NN

Zbiórka, omówienie lekcji, pożegnanie

Zachęcenie do przychodzenia na SKS.

5 min

Temat: Nauka prowadzenia piłki prostym podbiciem, zewnętrzną i wewnętrzną częścią stopy.

Cele główne lekcji:

  1. Umiejętności: nauka prowadzenia piłki

2. Motoryczność: rozwijanie cech motorycznych poprzez ćwiczenia specjalistyczne, siła

3. Wiadomości: Jak zdobywamy siłę, w jaki sposób i przez jakie ćwiczenia?

4. Akcent wychowawczy : współpraca w grupie, przestrzeganie zasad BHP, dyscyplina

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Czas trwania: 45 min.

Klasa: I

Liczba ćwiczących: 15

Przybory i przyrządy: piłki nożne, paliki, odznaczniki

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Czas/Powt.

Uwagi organizacyjno - metodyczne

CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Czynności organizacyjno -porządkowe.

2. Motywacja do zajęć.

3. Rozgrzewka.

Zbiórka, sprawdzenie obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć, omówienie tematu zajęć.

Pogadanka na temat „jak zdobyć siłę”?

Zabawa ożywiająca „Berek w parach”

-Gra w łapki w podporze przodem.

-Walka kogutów w przysiadzie.

-U. stoją tyłem do siebie, trzymają się za RR i wykonują skłony T z pogłębieniem.

-U. stoją twarzą do siebie trzymając N partnera i R, wzajemnie wykonują przysiad na jednej nodze.

-Siad rozkroczny w parach, u. wykonują skłon T w przód naprzemiennie.

-U. stoją naprzeciwko siebie i pchają piłkę głową omijając partnera i wracając na swoje miejsce. Zmiana.

-J.w. marsz w podporze tyłem z piłką na brzuchu.

-Zwis na drabinkach, osoby trzymają piłki między kostkami i ruchem bioder i NN podaje piłkę do partnera, zmiana.

-Przeskoki przez partnera, który jest w siadzie klęcznym.

-Zab. „Kałuża”

2'

13'

Rozgrzewka w parach.

w 6-cio osobowych zespołach u. stoją na obwodzie koła ograniczonego szarfami, próbują nawzajem wepchnąć się do środka, trzymając się za ręce. Wygrywa os. która najmniejszą ilość razy wpadła do kałuży.

CZĘŚĆ GŁÓWNA

4. Realizacja zadania głównego.

Żonglerka piłki w dowolny sposób: udem, stopą, głową.

I stacja. Bieg slalomem z piłką lekarską w RR, prowadząc przed sobą piłkę prostym podbiciem, zewnętrzną częścią stopy i wewnętrzną częścią stopy.

II stacja. U stoją na obwodzie kwadratu, podają lub prowadzą do siebie piłkę lekarską (1kg). Osoba dodatkowa próbuje przechwycić piłkę.

III stacja. W odległości 5 m. ustawiony jest pachołek. Zadaniem U. jest poprzez kopnięcie zewnętrzną lub wewnętrzną częścią stopy przewrócenie pachołka. Zespoły liczą ile razy przewróciły pachołek.

IV stacja. Ustawiona ławeczka pod kątem do drabinek, u. trzymają piłkę między kostkami i podciągają się na ławeczkach.

V stacja. U. stoją na linii, skąd zaczynają prowadzenie prostym podbiciem --dookoła pachołka, omijając jeszcze dwa ósemką i podanie do partnera, bieg na koniec rzędu.

25'

Nauczyciel pokazuje technikę wykonania prowadzenia piłki prostym podbiciem, wewn. i zewn. częścią stopy.

Każda grupa ćwiczy na swoim stanowisku, na sygnał zmiana stacji.

Staramy się poprawnie wykonać zadania.

N-el koryguje błędy

CZĘŚĆ KOŃCOWA

5. Ćwiczenia uspokajające.

6. Czynności organizacyjno porządkowe.

7. Nastawienie do aktywności pozalekcyjnej.

Zabawa uspakajająca „Kto zmienił miejsce”.

Zbiórka, omówienie lekcji, pożegnanie

Zachęcenie do brania udziału w turniejach szkolnych.

5'

Temat: Doskonalenie prowadzenia piłki.

Cele główne lekcji:

  1. Umiejętności: prowadzenie piłki

2. Motoryczność: wytrzymałość ogólna, zwinność

3. Wiadomości: technika prowadzenia piłki

4. Akcent wychowawczy :

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Czas trwania: 45 min.

Klasa: II

Liczba ćwiczących: 16

Przybory i przyrządy: piłki nożne, paliki, odznaczniki

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Czas/Powt.

Uwagi organizacyjno - metodyczne

CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Czynności organizacyjno -porządkowe.

2. Motywacja do zajęć.

3. Rozgrzewka.

Zbiórka, sprawdzenie obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć, omówienie tematu zajęć.

Zapoznanie z przepisami

Zabawa ożywiająca „Berek z piłką”

Prowadzenie piłki prostym podbiciem PN, LN z powrotem.

Bieg z naprzemianstronnym krążeniem RR w przód, w tył, z powrotem skip A, bieg z uderzeniami piętami o dłonie trzymane z tyłu.

Prowadzenie piłki zewn. podbiciem.

Marsz w skłonie trzymając się dłońmi za kostki, marsz w przysiadzie, marsz w podporze przodem, tyłem, marsz z wypadami i skrętem T na nogę wykroczną.

Prowadzenie piłki wewn. Podbiciem PN, LN zakosami ( PN w lewa stronę, LN w prawą stronę).

Ćwiczenia gibkościowo - zwinnościowe w miejscu w postawie wysokiej i niskiej.

W marszu dowolna żonglerka

Prowadzenie piłki dowolnym sposobem, na sygnał przyspieszenie.

2'

15'

Dotknięty wykonuje pięć przysiadów, ugięć w RR w podporze

X ----------

X---------

X---------

X

X

X

X

CZĘŚĆ GŁÓWNA

4. Realizacja zadania głównego.

1.Prowadzenie piłki slalomem:

  • prowadzenie piłki wewn. i zewn. podbiciem PN i LN na zmianę,

  • prowadzenie piłki wewn. Podbiciem LN, PN ( dowolna ilość kontaktów).

  • Jw. Tylko jeden kontakt.

  • Prowadzenie piłki zewn. podbiciem PN, co trzeci palik okrążamy dookoła.

  • Jw. LN

  • Prowadzenie piłki wewn. Podbiciem PN, co trzeci palik okrążamy dookoła

  • Prowadzenie piłki po prostej , ze zmianą kierunku prowadzenia.

2.Małe gry - doskonalenie prowadzenia

1 x 1 ,2 x 2, 4 x 4

25'

CZĘŚĆ KOŃCOWA

5. Ćwiczenia uspokajające.

6. Czynności organizacyjno porządkowe.

7. Nastawienie do aktywności pozalekcyjnej.

Zabawa uspakajająca „Minutka”.

Zbiórka, omówienie lekcji, pożegnanie.

Zachęcenie do ćwiczeń samodzielnych w wolnym czasie

3'

Temat: Nauka strzału na bramkę po prowadzeniu

Cele główne lekcji:

  1. Umiejętności: uderzenie piłki

2. Motoryczność: rozwijanie cech motorycznych poprzez ćwiczenia specjalistyczne, siła

3. Wiadomości: wdrażanie do przepisów w piłkę nożną

4. Akcent wychowawczy :

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Czas trwania: 45 min.

Klasa: I

Liczba ćwiczących: 16

Przybory i przyrządy: piłki nożne, paliki, odznaczniki

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Czas/Powt.

Uwagi organizacyjno - metodyczne

CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Czynności organizacyjno -porządkowe.

2. Motywacja do zajęć.

3. Rozgrzewka.

Zbiórka, sprawdzenie obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć, omówienie tematu zajęć.

N -el wprowadza podstawowe zasady gry w piłkę nożną.

Zabawa ożywiająca „Berek zamrażacz”

Gra w łapki w podporze przodem.

Walka kogutów w przysiadzie.

U. stoją tyłem do siebie, trzymają się za RR i wykonują skłony T z pogłębieniem.

U. stoją twarzą do siebie trzymając N partnera i R, wzajemnie wykonują przysiad na jednej nodze.

Siad rozkroczny w parach, u. wykonują skłon T w przód naprzemiennie.

U. stoją naprzeciwko siebie i pchają piłkę głową omijając partnera i wracając na swoje miejsce. Zmiana.

J.w. marsz w podporze tyłem z piłką na brzuchu.

Zwis na drabinkach, osoby trzymają piłki między kostkami i ruchem bioder i NN podaje piłkę do partnera, zmiana.

Naprzeciwko siebie chwytając się wzajemnie za LN i LR podskoki wokół własnej osi.

2'

13'

Wyznaczony berek goni, każda złapana osoba staje w rozkroku z RR w bok, żeby ją wybawić trzeba przejść pod jej nogami.

CZĘŚĆ GŁÓWNA

4. Realizacja zadania głównego.

1. U. wykonują prowadzenie piłki prostym podbiciem do partnera i z powrotem, po 10 x zmiana, współćwiczący wykonuje w tym czasie przysiady. Zmiana.

2. U. wykonują prowadzenie wewnętrzną częścią stopy, z powrotem zewnętrzną, w tym czasie współćwiczący wykonuje brzuszki w leżeniu tyłem. Po 10 x zmiana.

3. U. prowadzą w dowolny sposób piłkę (zwracając uwagę, aby cały czas była przy stopie), omijając partnera i po dobiegnięciu na swoje miejsce wykonuje podanie do partnera.

4.Jedna osoba stoi w rozkroku, druga wykonuje strzały, próbując trafić w przestrzeń między NN kolegi. Po 10x zmiana.

5.U. wykonują w biegu dowolne podania, u. z prawej strony wykonują zatrzymanie piłki stopą i strzał na bramkę wewnętrzną częścią stopy. Zmiana tak aby każdy wykonał strzał na bramkę.

6.J.w. u. wykonują podania w biegu połączone ze strzałem na bramkę.

7.Gra w „chińską piłkę”

25'

U. stoją w parach naprzeciwko siebie na całej długości sali.

Nauczyciel przypomina technikę prowadzenia piłki.

u. ustawieni naprzeciwko siebie

CZĘŚĆ KOŃCOWA

5. Ćwiczenia uspokajające.

6. Czynności organizacyjno porządkowe.

7. Nastawienie do aktywności pozalekcyjnej.

Zabawa uspakajająca „Minutka”.

Zbiórka, omówienie lekcji, pożegnanie.

Zachęcenie do ćwiczeń samodzielnych w wolnym czasie

5'

U. siedzą w siadzie skrzyżnym.

Temat: Doskonalenie kozłowania w miejscu i w biegu - koszykówka

Cele główne lekcji:

  1. Umiejętności: kozłowanie piłki w miejscu i w biegu

2. Motoryczność: kształtowanie sprawności specjalnej

3. Wiadomości: postawy koszykarskie, przepisy i zasady sędziowania

4. Akcent wychowawczy : współpraca w grupie

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Czas trwania: 45 min.

Klasa: I

Liczba ćwiczących: 16

Przybory i przyrządy: piłki koszykowe

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Czas/Powt.

Uwagi organizacyjno - metodyczne

CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Czynności organizacyjno -porządkowe.

2. Motywacja do zajęć.

3. Rozgrzewka.

Zbiórka, sprawdzenie obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć, omówienie tematu zajęć.

N -el wprowadza podstawowe zasady gry w koszykówkę.

- podrzut i chwyt piłki w miejscu, w wyskoku, z przysiadem,
- krążenie piłki wokół tułowia,
- przekładanie piłki wokół kolan, bioder, głowy,
- piłka trzymana na wysokości bioder, uderzamy kolanami w piłkę,
- piłka z tyłu uderzamy piętami,
- w lekkim rozkroku toczenie piłki wokół stóp i po ósemce,
- kozłowanie wokół stóp i po ósemce,
- kozłując przejście do siadu, leżenie i powrót do p.w.,
- siad rozkroczny - toczenie piłki wokoło, toczenie pod uniesionymi NN, pod prawą i lewą NN,
- leżenie przodem - toczenie piłki z prawej ręki do lewej równoczesnym unoszeniem klatki piersiowej,
- swobodne podskoki z piłką.

pobranie piłek
każdy uczeń ma jedną piłkę
3 minuty

3 minuty


3 minuty

ćwiczenie wykonują prawą i lewą ręką

10x

10x

CZĘŚĆ GŁÓWNA

4. Realizacja zadania głównego.

- kozłowanie w miejscu ze zmianą ręki kozłującej
- kozłowanie w biegu - prawą RR i lewą RR
- kozłowanie z zmianą tempa biegu i ręki kozłującej
- kozłowanie ze zmianą kierunku biegu, tempa i ręki kozłującej
- doskonalenie kozłowania w dwójkach:

 kozłujący trzymają się za lewe RR, prawą RR kozłują piłkę, zmiana RR kozłującej

 jeden kozłuje, a drugi stara się wybić piłkę
- "król kozłowania” - kozłowanie na określonym terenie z wybijaniem piłki kozłującemu partnerowi

- kozłowanie (tor przeszkód) z rzutem do kosza w ruchu z prawej i lewej strony

Podział na zespoły - gra szkolna

2 minuty

2 minuty

2 minuty

2 minuty

2 minuty

3 minuty

4-5 minut

5 minut

CZĘŚĆ KOŃCOWA

5. Ćwiczenia uspokajające.

6. Czynności organizacyjno porządkowe.

7. Nastawienie do aktywności pozalekcyjnej.

Marsz wokół sali raz na palcach, a raz na piętach.

Zbiórka, omówienie lekcji, pożegnanie.

Zachęcenie do ćwiczeń samodzielnych w wolnym czasie

Temat: Podania i chwyty koszykarskie w miejscu i w ruchu

Cele główne lekcji:

1. Umiejętności: Doskonalenie podań i chwytów w miejscu i w ruchu.

2. Motoryczność: Rozwijanie szybkości i orientacji przestrzennej.

3. Wiadomości: Rodzaje podań w koszykówce. Zasady i przepisy gry na jeden kosz.

4. Akcent wychowawczy : Współdziałanie w grupie, odpowiedzialność za wynik zespołu.

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Czas trwania: 45 min.

Klasa: I

Liczba ćwiczących: 15

Przybory i przyrządy: piłki do koszykówki.

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Czas/Powt.

Uwagi organizacyjno - metodyczne

CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Czynności organizacyjno -porządkowe.

2. Motywacja do zajęć.

3. Rozgrzewka.

Zbiórka, sprawdzenie obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć, omówienie tematu zajęć.

Omówienie zasad gry na jeden kosz.

- w marszu piłka trzymana raz na prawej, raz   na lewej dłoni, - „szczypanka”,
- w marszu przerzucanie piłki nad głową z   prawej do lewej ręki,
- ćwiczący poruszają się wokół sali w biegu   podrzucając piłkę w górę w przód,
- w marszu, naprzemianstronny wymach nóg,   przeplatanie piłki pod jedną i pod drugą   nogą,
- w marszu krążenia piłki wokół tułowia (na   sygnał zmiana kierunku krążenia),
- w miejscu: krążenia piłki kolejno wokół:   głowy, tułowia, kolan, stóp - następnie to   samo w sposób ciągły,
- w siadzie płaskim wznos nóg w górę,   przetoczenie piłki pod nogami,
- w leżeniu przodem, wznos klatki piersiowej   w górę, przetoczenie piłki pod klatką   piersiową,
- w rozkroku toczenie piłki miedzy nogami po   ósemce,
- krążenie piłki wokół prawej i lewej nogi,
- przechwyty z naprzeminstronnym   trzymaniem piłki,

2 min

10x

10x

10x

10x

10x

10x


10x

10x


10x

10x
10x

każdy ćwiczący z piłką

powtórzyć od dołu do góry

CZĘŚĆ WSTĘPNA

3. Rozgrzewka.

- przechwyty z równoległym trzymaniem   piłki,
- w rozkroku kozłowanie między nogami z   przodu i z tyłu,
- podrzucanie piłki stopami i chwyt jej   oburącz z przodu.

10x

10x

10x

CZĘŚĆ GŁÓWNA

4. Realizacja zadania głównego.

Pokaz i objaśnienie podań i chwytów w miejscu.

- ćwiczący ustawieni parami, wykonują   podania oburącz sprzed klatki piersiowej,
- podania oburącz znad głowy,
- podania jednorącz.

- ćwiczący ustawieni w dwuszeregu, jeden   szereg z piłkami; podania w marszu wzdłuż   sali,
- podania w marszu - jeden ćwiczący tyłem   do kierunku ruchu,
- dwoje ćwiczących tyłem do kierunku ruchu
- podania w biegu,
- podania w biegu - jeden ćwiczący tyłem do   kierunku ruchu,
- dwoje ćwiczących tyłem do kierunku ruchu,
- podania sprzed klatki piersiowej poruszając   się krokiem odstawno-dostawnym.

- Podania w czterech rzędach:
  0x01 graphic
 podania w rzędach naprzeciw siebie i     zmiana miejsc naprzeciw,
  0x01 graphic
 podania w rzędach naprzeciw siebie i     zmiana miejsc po przekątnej,
  0x01 graphic
 podania w rzędach po przekątnej i zmiana     miejsc naprzeciw,
  0x01 graphic
 podania w rzędach po przekątnej i zmiana     miejsc po przekątnej.

Gra uproszczona na jeden kosz.

Zapoznanie z zasadami gry na jeden kosz.

5 min




10 min












10 min

5 - 7 min

pary


zwrócenie uwagi na pracę nóg





zmiana ćwiczących

podział na cztery drużyny

CZĘŚĆ KOŃCOWA

5. Ćwiczenia uspokajające.

6. Czynności organizacyjno porządkowe.

7. Nastawienie do aktywności pozalekcyjnej.

- W marszu wdechy i wydechy.
- W siadzie skrzyżnym koncentracja przez 30   sekund.

Zbiórka, omówienie lekcji, pożegnanie.

Omówienie ćwiczeń sprawiających najwięcej   trudności w wykonaniu.
Wyróżnienie najaktywniejszych i   najlepszych uczniów.

Zachęcenie do ćwiczeń samodzielnych w wolnym czasie

2 min

3 min

Temat: Utrwalenie i doskonalenie poznanych elemen. technicznych-piłka koszykowa.

Cele główne lekcji:

1. Umiejętności: podania, chwyty, kozłowanie.

2. Motoryczność: kształtowanie szybkości i zwinności

3. Wiadomości: utrwalenie poznanych przepisów w koszykówkę.

4. Akcent wychowawczy : zachowanie kibica na meczu.

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Czas trwania: 45 min.

Klasa: III

Liczba ćwiczących: 16

Przybory i przyrządy: odznaczniki, piłki do koszykówki

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Czas/Powt.

Uwagi organizacyjno - metodyczne

CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Czynności organizacyjno -porządkowe.

2. Motywacja do zajęć.

3. Rozgrzewka.

Zbiórka, sprawdzenie obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć, omówienie tematu zajęć.

Przypomnienie podstawowych przepisów  gry.

Zabaw. ożywiająca : „Berek z piłką”

Rozgrzewka : ćw. ogólnorozwojowe

Prowadzi wyznaczony uczeń.

3'

12'

CZĘŚĆ GŁÓWNA

4. Realizacja zadania głównego.

- Kozłowanie piłki koszykowej RP i RL: w staniu, siadzie, leżeniu przodem i tyłem.

- Kozłowanie piłki połączone z biegiem: przodem, krokiem dostawnym ze zmianą kierunku biegu i ręki.

- Rzut piłki koszykowej o ścianę sprzed klatki piersiowej, z kozła i chwyt piłki

- Jednoczesne podania i chwyty piłki w parach . Zmiana na gwizdek

- Podania, chwyty i kozłowanie  piłki w zabawie: „Kto pierwszy”

Gra właściwa 5x5 /lub na jeden kosz-piłka uliczna.

25'

Ustawienie w rozsypce

Ustawienie na obwodzie sali-koła

Przypomnienie techniki wykonania

Pary na liniach bocznych boiska

Po ćw. zebranie piłek

Podział na drużyny

CZĘŚĆ KOŃCOWA

5. Ćwiczenia uspokajające.

6. Czynności organizacyjno porządkowe.

7. Nastawienie do aktywności pozalekcyjnej.

Staramy się usłyszeć od uczniów popularne okrzyki i hasła kibiców.

Zbiórka, omówienie lekcji, pożegnanie.

Zachęcenie do ćwiczeń samodzielnych w wolnym czasie i chodzenie na mecze koszykówki.

5 `

Hasła utrzymane w dobrym tonie

Temat: Prowadzenie piłki w dwójkach zakończone rzutem do kosza.

Cele główne lekcji:

1. Umiejętności: doskonalenie kozłowania, podań, rzutu do kosza po kozłowaniu i po biegu.

2. Motoryczność: kształtowanie wytrzymałości i skoczności.

3. Wiadomości: taktyka ataku.

4. Akcent wychowawczy : współpraca w grupie.

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Czas trwania: 45 min.

Klasa: II

Liczba ćwiczących: 16

Przybory i przyrządy: piłki do koszykówki, odznaczniki

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Czas/Powt.

Uwagi organizacyjno - metodyczne

CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Czynności organizacyjno -porządkowe.

2. Motywacja do zajęć.

3. Rozgrzewka.

Zbiórka, sprawdzenie obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć, omówienie tematu zajęć.

Elementy taktyki

      Zabawa ożywiająca - w dwójkach nisko na nogach uderzanie przeciwnika w udo, kolano, stopę.

Ćwiczenia oswajające z piłką:

A.      W marszu po obwodzie koła:

-  ćwicząca trzyma piłkę w PR, LR wykonuje krążenia R w przód i w tył. -   Jak poprzednio: zmiana ręki. -          Przekładanie piłki wokół bioder--          Podrzut piłki w górę i chwyt ponad głową

2'

10'

- Jak poprzednio: chwyt w wyskoku -          Kozłowanie piłki prawą ręką , na sygnał: kozłowanie w biegu. -          Jak poprzednio: lewą ręką

B.       W biegu: -          kozłowanie piłki, na sygnał zatrzymanie koszykarskie -          kozłowanie piłki z przyśpieszeniem -          kozłowanie piłki z obrotem o 360 -          kozłowanie piłki tyłem

C.       W miejscu po obwodzie koła:

-          stanie w rozkroku piłka trzymana oburącz ponad głową ćwicząca wykonuje krążenia tułowia w prawą i w lewą stronę - stanie w rozkroku krążenie piłki wokół bioder  w prawą i lewą stronę - stanie w rozkroku przekładanie piłki między  nogami (ósemka) -    piłka trzymana w skłonie między nogami, prawa ręka z przodu, lewa z tyłu, lekki          podrzut piłki i chwyt ze zmianą układu rąk -     stanie w małym rozkroku RR w bok, piłka trzymana w prawym ręku - przerzut piłki  łukiem  ponad głową do drugiej ręki -      przerzucanie piłki z przodu do tyłu i z tyłu do przodu -      w siadzie płaskim trzymając piłkę oburącz ponad głową skrętoskłony z dotknięciem piłki o podłoże poza nogami -       leżenie tyłem piłka między stopami krążenie nogami (małe i duże koło) D.  Zabawa „Kozłowanie z wybijaniem”.   

CZĘŚĆ GŁÓWNA

4. Realizacja zadania głównego.

Ustawienie w dwóch grupach:

1.        Kozłowanie piłki zakończone rzutem do kosza po kozłowaniu.

2.        Kozłowanie piłki zakończone rzutem do kosza z biegu z podania partnera.

3.        Prowadzenie piłki w dwójkach.

4.        Prowadzenie piłki w dwójkach zakończone rzutem do kosza po kozłowaniu lub z biegu.

5.        Gra szkolna w piłkę koszykową (3 drużyny).

30'

Zadaniowa - ścisła.

Ćwiczenia na dwóch połowach boiska (1,2)

Ćwiczenia po całej sali gimnastycznej (3,4,5)

Podział na drużyny drogą losową. Wyjaśnienie pojęcia: taktyka gry. Sędziowanie przez nauczyciela.

CZĘŚĆ KOŃCOWA

5. Ćwiczenia uspokajające.

6. Czynności organizacyjno porządkowe.

7. Nastawienie do aktywności pozalekcyjnej.

1.        W marszu po obwodzie koła wznos RR w górę - głęboki wdech, skłon T w przód - wydech. 2.        W marszu: wyrzut R w tył z jednoczesnym skrętem T i głowy za R. 3.        Zabawa uspokajająca: w leżeniu tyłem - wyczucie czasu 30 sekund.

Zbiórka, omówienie lekcji, pożegnanie.

Zachęcenie do ćwiczeń samodzielnych w wolnym czasie i chodzenie na mecze koszykówki.

3'

Temat: Nauka podań i chwytów w formie gier i zabaw.

Cele główne lekcji:

1. Umiejętności: nauka podań i chwytów, kozłowanie

2. Motoryczność: rozwijanie cech motorycznych poprzez ćwiczenia specjalistyczne, siła, szybkość

3. Wiadomości: umiejętność zorganizowania sobie odpoczynku czynnego po zmęczeniu umysłowym np. w trakcie nauki lub po nauce

4. Akcent wychowawczy : współpraca w grupie, przestrzeganie zasad BHP, dyscyplina

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Czas trwania: 45 min.

Klasa: I

Liczba ćwiczących: 16

Przybory i przyrządy: odznacznki, piłki ręczne, pachołki

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Czas/Powt.

Uwagi organizacyjno - metodyczne

CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Czynności organizacyjno -porządkowe.

2. Motywacja do zajęć.

3. Rozgrzewka.

Zbiórka, sprawdzenie obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć, omówienie tematu zajęć.

Pogadanka na temat zorganizowania sobie wolnego czasu.

Zabawa ożywiająca „Berek ranny”

  1. Gra w łapki w podporze przodem.

  2. Walka kogutów w przysiadzie.

  3. U. stoją tyłem do siebie, trzymają się za RR i wykonują skłony T z pogłębieniem.

  4. U. stoją twarzą do siebie trzymając N partnera i R, wzajemnie wykonują przysiad na jednej nodze.

  5. Siad rozkroczny w parach, u. wykonują skłon T w przód naprzemiennie.

  6. U. stoją naprzeciwko siebie i pchają piłkę głową omijając partnera i wracając na swoje miejsce. Zmiana.

  7. J.w. marsz w podporze tyłem z piłką na brzuchu.

  8. J.w. marsz w podporze tyłem z piłką na brzuchu.

  9. W leżeniu tyłem twarzą do siebie u. podają do siebie piłkę zza głowy wykonując równocześnie brzuszki.

  10. W leżeniu przodem w odl. 5 m. podania do siebie piłki z uniesieniem klatki piers. i RR.

3'

15'

U. w parach trzymają się wzajemnie za kolana. Wyznaczona para jest berkiem.

Rozgrzewka w parach.

N-el rozdaje piłki.

CZĘŚĆ GŁÓWNA

4. Realizacja zadania głównego.

  1. Ćwiczenie na poruszanie się po boisku. Berek z piłką. Zawodnicy poruszają się parami trzymając piłkę ręczną między sobą na wysokości klatki piersiowej.

  2. Zabawa „Strzelec”. Osoby stoją w rozsypce, 2 osoby mając szarfę podają do siebie piłkę próbując zbić inne. Zbita osoba ubiera szarfę i staje się dodatkowym strzelcem. Zabawa kończy się gdy wszystkie osoby zostaną zbite i będą miały szarfy.

  3. Ćwiczenie doskonalące kozłowanie. Pierwsza osoba z rzędu na sygnał skacze na jednej nodze kozłując i omijając pachołek, dalej kozłując skacząc na drugiej nodze wraca do zatępu. Wygrywa zespół, który pierwszy ukończy zadanie. Później kozłujemy z ringo na głowie.

  4. Podania i chwyty. U. stoją w dwóch kołach o promieniu 5 m . Na sygnał nauczyciela podają do siebie dokładnie, n-el liczy czas, u. natomiast liczą ilość podań. Jeśli piłka spadnie na ziemię liczymy od początku.

  5. Gra rzutna „Skuwany w kole”. Dwie drużyny, jedna tworzy zewnętrzne koło, druga tworzy grupkę wewnątrz. U. wykonują podania na obwodzie i przez dokładne podania próbują zbić te osoby w środku. Liczymy liczbę zbitych osób. Zmiana zespołów. Wygrywa zespół, który zbił więcej osób.

20'

Nauczyciel pokazuje technikę wykonania podania i chwytów piłki.

Efektem zabawy jest podział na dwie grupy (dwa kolory szarf).

U. ustawieni w dwóch zastępach.

Staramy się poprawnie wykonać zadania.

N-el koryguje błędy.

CZĘŚĆ KOŃCOWA

5. Ćwiczenia uspokajające.

6. Czynności organizacyjno porządkowe.

7. Nastawienie do aktywności pozalekcyjnej.

Zabawa uspakajająca „Kto zmienił miejsce”.

Zbiórka, omówienie lekcji, pożegnanie.

Zachęcenie do ćwiczeń samodzielnych w wolnym czasie

2'

Temat: Nauka rzutu z biegu, gra uproszczona

Cele główne lekcji:

1. Umiejętności: nauka rzutu z biegu, doskonalenie podań, chwytów, kozłowania.

2. Motoryczność: rozwijanie cech motorycznych poprzez ćwiczenia specjalistyczne, siła, szybkość

3. Wiadomości: jakie ćwiczenia zawiera rozgrzewka?

4. Akcent wychowawczy : współpraca w grupie, przestrzeganie zasad BHP.

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Czas trwania: 45 min.

Klasa: I

Liczba ćwiczących: 18

Przybory i przyrządy: odznaczniki, piłki ręczne, pachołki

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Czas/Powt.

Uwagi organizacyjno - metodyczne

CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Czynności organizacyjno -porządkowe.

2. Motywacja do zajęć.

3. Rozgrzewka.

Zbiórka, sprawdzenie obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć, omówienie tematu zajęć.

Jakie ćwiczenia zawiera rozgrzewka? - pogadanka.

Zabawa ożywiająca „Strzelec”

Rozgrzewka przeprowadzona przez U. na ocenę. Bieg dookoła boiska, krążenia RR, krok odstawno - dostawny, podskoki tempowe, marsz - przysiady, przekładanka, ćw. mm szyi, rozgrzewka RR i nadgarstków, skłony boczne, opady T w przód, ćw. mm brzucha, ćw. mm grzbietu, ćw. rozciągające, ćw. równoważne, skrętoskłony, rozgrzewka stawów skokowych.

„Berek ze zwodem”. Jedna osoba goni pozostałych a kto zostanie złapany staje w miejscu, aby go wybawić należy wykonać zwód pojedynczy ciałem.

3'

12'

Os. stoją w rozsypce, 2 os. mając odznaczniki podają do siebie próbując zbić inne. Każda zbita osoba staje się strzelcem i otrzymuje odznacznik.

CZĘŚĆ GŁÓWNA

4. Realizacja zadania głównego.

  • Ćwiczenia w dwójkach. Podania w miejscu: oburącz sprzed klatki piersiowej, jednorącz PR i LR, podanie kozłem.

  • U. imitują rzut z biegu, powtarzając rytm trzech kroków.

  • U. biegną w dwójkach, poruszają się do przodu biegiem dowolnie, jedna z osób po otrzymaniu piłki wykonuje rzut z biegu. Zmiana. Każdy wykonuje 3 strzały na bramkę.

  • U. biegną w dwójkach, poruszają się do przodu biegiem,2 m. od linii bramkowej jedna osoba podaje piłkę drugiej przebiegającej za plecami po czym wykonuje rzut z biegu.

  • Ćwiczenie w formie fragmentów gry. N -el ustawia dwie drużyny na liniach pola bramkowego. Drużyna obrońców broni pola bramkowego, drużyna atakujących podaje między sobą piłkę i kończy akcję rzutem.

  • U. rozgrywają akcje 4x4 wg. dowolnie wymyślonego planu działania.

  • Konkurs rzutów karnych. Najlepsza drużyna dostaje ocenę (5).

25'

Nauczyciel przypomina technikę wykonania podania i chwytów piłki.

Pokazuje technikę wykonania rzutu z biegu.

Staramy się poprawnie wykonać zadania.

N-el koryguje błędy.

CZĘŚĆ KOŃCOWA

5. Ćwiczenia uspokajające.

6. Czynności organizacyjno porządkowe.

7. Nastawienie do aktywności pozalekcyjnej.

Ćwiczenia oddechowe.

Zbiórka, omówienie lekcji, pożegnanie.

Oglądamy mecz piłki ręcznej

5'

Temat: Atak pozycyjny - doskonalenie rzutu z wyskoku do bramki.

Cele główne lekcji:

1. Umiejętności: rzut do bramki z wyskoku, podania ,chwyty, kozłowanie

2. Motoryczność: kształtowanie szybkości w szybkich startach do piłki rzuconej przez partnera

3. Wiadomości: wpływ wysiłku na układ krążenia

4. Akcent wychowawczy : współdziałanie w grupie

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Czas trwania: 45 min.

Klasa: II

Liczba ćwiczących: 18

Przybory i przyrządy: odznacznki, piłki ręczne, pachołki

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Czas/Powt.

Uwagi organizacyjno - metodyczne

CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Czynności organizacyjno -porządkowe.

2. Motywacja do zajęć.

3. Rozgrzewka.

Zbiórka, sprawdzenie obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć, omówienie tematu zajęć.

Pogadanka na temat wysiłku i jego wpływie na układ krążenia

- Rozdanie piłek - dowolna zabawa z piłką po całym boisku do piłki ręcznej.

- W marszu dookoła boiska, dowolne podrzuty piłki i dowolny chwyt(to samo w biegu)

- Toczenie i zbieranie piłki z ziemi w marszu i w biegu

- Bieg dwa kroki w kierunku bramki i rzut z wyskoku - zabranie swojej piłki.

- W marszu, co parę kroków, wykonanie zwodu z piłką w lekkim biegu.

- W marszu, co parę kroków wykonanie zwodu z piłką

- W biegu w dwójkach , jeden ćwiczy podrzucając piłkę, a następnie obaj walczą o jej wychwycenie. Ten, który chwyci piłkę, podrzuca ją znów do góry.

- Prowadzący porusza się raz w lewą raz w prawą stronę, a ćwiczący naśladuje go. To samo wprzód, w tył,w bok

- Podrzucanie piłki w górę , przysiad, wyskok w górę i chwyt piłki w wyskoku

3'

12'

CZĘŚĆ GŁÓWNA

4. Realizacja zadania głównego.

- W odległości 2 kroków przed polem bramkowym stoi 2 obrońców. Przed rzędem z boku stoi jeden stały podający. Każdy z ćwiczących biegnie skośnie, w przód, otrzymuje piłkę od podającego i rzuca z wyskoku pod bramkę w odległości 2 -3 kroków od obrońcy.

- Pierwszy z rzędu „A” atakujący oraz pierwszy z rzędu „B” obrońca biegną naprzeciw siebie. Obrońca zatrzymuje się, częściowa przeszkadza atakującemu, który po otrzymaniu piłki od współćwiczącego (podającego) wykonuje zwód i rzut piłkę do bramki z wyskoku. Po zakończeniu ćwiczenia obaj biegną na koniec przeciwnych rzędów.

- Pierwsi z rzędu podają piłkę do środkowych i biegną na ich miejsce. Środkowi chwytają piłkę i podają do przeciwnych rzędów a następnie biegną na ich koniec.

Gra szkolna

W czasie gry zwrócenie uwagi na zawody i obronę atakujących na bramkę.

25'

Ćwiczący ustawiają się w rzędach

CZĘŚĆ KOŃCOWA

5. Ćwiczenia uspokajające.

6. Czynności organizacyjno porządkowe.

7. Nastawienie do aktywności pozalekcyjnej.

Dowolna zabawa z piłką - podrzuty, chwyt, kozłowanie w lekkim biegu, w marszu.

Zbiórka, omówienie lekcji, pożegnanie.

Wiadomości dotyczące ligi piłki ręcznej

5'

Temat: Taktyka ataku w piłce ręcznej.

Cele główne lekcji:

1. Umiejętności: nauka ataku pozycyjnego.

2. Motoryczność: zwinność, precyzja

3. Wiadomości: przepisy gry.

4. Akcent wychowawczy : przestrzeganie reguł gry podczas rywlizcji

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Czas trwania: 45 min.

Klasa: III

Liczba ćwiczących: 16

Przybory i przyrządy: odznacznki, piłki ręczne, pachołki

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Czas/Powt.

Uwagi organizacyjno - metodyczne

CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Czynności organizacyjno -porządkowe.

2. Motywacja do zajęć.

3. Rozgrzewka.

Zbiórka, sprawdzenie obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć, omówienie tematu zajęć.

Pokaz motywacyjny.

Zabawa ożywiająca „Dzień - noc”

W truchcie:

  • krążenia RR przód, tył

  • krążenia nadgarstków

  • wymachy RR

  • skręty tułowia w podskokach

  • bieg odstawno - dostawny

  • bieg tyłem

  • skip A, B, C

W miejscu:

- krążenia głowy

  • krążenia tułowia

  • krążenia kolan

  • rozciąganie RR

  • stopy razem - skłon

  • w rozkroku - skłony do LN, PN, do przodu

  • na jednej nodze - drugą dociągamy do klatki piersiowej

  • Jw. Stopę dociągamy do pośladka

  • w siadzie stopy razem, kolana odciągamy na zewnątrz

3'

12'

CZĘŚĆ GŁÓWNA

4. Realizacja zadania głównego.

  • podania w biegu zakończone rzutem na bramkę,

  • rozegranie akcji tak, aby zakończył ją skrzydłowy (np. środek - prawo - lewo - rzut),

  • rozegranie akcji tak, aby zakończył ja środkowy (np. środek - lewo - prawo - środek - rzut),

  • rozegranie akcji o maksymalnej liczbie podań 10,

  • Gra szkolna - akcja zakończona zdobyciem bramki po ataku pozycyjnym jest punktowana podwójnie

25'

Ćwiczący dobierają się w trójki.

Ćwiczący dobierają się w pięcioosobowe zespoły.

CZĘŚĆ KOŃCOWA

5. Ćwiczenia uspokajające.

6. Czynności organizacyjno porządkowe.

7. Nastawienie do aktywności pozalekcyjnej.

Celowanie w poprzeczkę z wyznaczonego miejsca.

Zbiórka, omówienie lekcji, pożegnanie.

Zachęcenie do uczestnictwa w SKS z piłki ręcznej.

5'

Temat: Nauka obrony „każdy swego” w piłce ręcznej.

Cele główne lekcji:

1. Umiejętności: nauka obrony

2. Motoryczność: zwinność, szybkość

3. Wiadomości: taktyka obrony

4. Akcent wychowawczy : bezpieczeństwo poza lekcjami

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Czas trwania: 45 min.

Klasa: II

Liczba ćwiczących: 16

Przybory i przyrządy: odznacznki, piłki ręczne, pachołki

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Czas/Powt.

Uwagi organizacyjno - metodyczne

CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Czynności organizacyjno -porządkowe.

2. Motywacja do zajęć.

3. Rozgrzewka.

Zbiórka, sprawdzenie obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć, omówienie tematu zajęć.

Pokaz motywacyjny.

Zabawa ożywiająca „Dzień - noc”

W truchcie:

  • krążenia RR przód, tył

  • krążenia nadgarstków

  • wymachy RR

  • skręty tułowia w podskokach

  • bieg odstawno - dostawny

  • bieg tyłem

  • skip A, B, C

W miejscu:

- krążenia głowy

  • krążenia tułowia

  • krążenia kolan

  • rozciąganie RR

  • stopy razem - skłon

  • w rozkroku - skłony do LN, PN, do przodu

  • na jednej nodze - drugą dociągamy do klatki piersiowej

  • Jw. Stopę dociągamy do pośladka

  • w siadzie stopy razem, kolana odciągamy na zewnątrz

3'

12'

CZĘŚĆ GŁÓWNA

4. Realizacja zadania głównego.

  • bieg po prostokącie ( krok odstawno - dostawny, przeplatanka),

  • w rzędzie wszyscy razem wykonują doskok i odskok,

  • zaw.1 porusza się tyłem, nie pozwalając się wyprzedzić zaw. 2 który kozłując porusza się do przodu,

  • zaw.1 kozłuje i stara się rzucić na bramkę, zaw. 2 stara się przeszkodzić,

  • gra szkolna każdy obrońca kryje swojego zawodnika, nie można sobie przekazywać zawodników.

25'

CZĘŚĆ KOŃCOWA

5. Ćwiczenia uspokajające.

6. Czynności organizacyjno porządkowe.

7. Nastawienie do aktywności pozalekcyjnej.

Rzuty karne.

Zbiórka, omówienie lekcji, pożegnanie.

Zachęcenie do uczestnictwa w SKS z piłki ręcznej.

5'

Temat: Doskonalenie odbić siatkarskich sposobem dolnym oburącz

Cele główne lekcji:

1. Umiejętności: doskonalenie odbić, przyjmowanie pozycji siatkarskich

2. Motoryczność: orientacja przestrzenna, szybkość

3. Wiadomości: przepisy dotyczące siatkówki

4. Akcent wychowawczy : umiejętność dokonywania samooceny

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Czas trwania: 45 min.

Klasa: I

Liczba ćwiczących: 16

Przybory i przyrządy: piłki do siatkówki.

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Czas/Powt.

Uwagi organizacyjno - metodyczne

CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Czynności organizacyjno -porządkowe.

2. Motywacja do zajęć.

3. Rozgrzewka.

Zbiórka, sprawdzenie obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć, omówienie tematu zajęć.

Ustawienie naprzeciw siebie:
- rzut piłki do partnera znad głowy,
- rzut piłki do partnera z wyskoku,
- skłon T w przód po podaniu do
  partnera,
- siad prosty, piłka między NN, przejście do   leżenia przewrotnego, przejęcie piłki RR,   rzut do partnera,
- w leżeniu tyłem odbicia piłki NN z podania   partnera,
- w leżeniu przodem odbicia piłki sposobem   górnym,
- odbicia piłki sposobem górnym w   przysiadzie.

2'

13'

CZĘŚĆ GŁÓWNA

4. Realizacja zadania głównego.

- Analiza techniczna postaw siatkarskich   (wysoka, średnia, niska).
- Analiza techniki odbicia sposobem dolnym

- Ćwiczący podrzuca piłkę oburącz do góry.   Po podrzuceniu piłki przyjmuje postawę   siatkarską średnią z rękami   wyprostowanymi. Piłka powinna opaść na   ręce i odbić się sama, bez pomocy   ćwiczącego.
- Ćwiczenie jak wyżej z tym, że ćwiczący   stara się odbić piłkę w górę w przód.
- Podanie do partnera po odbiciu piłki od   podłoża.
- Ćwiczenie w dwójkach: jeden ćwiczący rzuca   piłkę oburącz w kierunku drugiego   ćwiczącego, ale w taki sposób, aby ćwiczący   został zmuszony do wykonania 1-2 kroków w   przód do piłki i dopiero wykonał odbicie   sposobem dolnym oburącz, w górę w przód   do rzucającego.
- Ćwiczenie jak wyżej z tym, że ćwiczący   zamiast rzutu piłką wykonuje odbicie   sposobem górnym, a drugi ćwiczący   sposobem dolnym.
- Ćwiczenie jak wyżej z wymuszeniem kroku   na prawo i lewo.
- Odbicia w parach sposobem górnym i   dolnym.

- Ćwiczący w dwójkach ustawieni są z obu   stron siatki. Jeden ćwiczący wykonuje   odbicie sposobem górnym, drugi dolnym.
- Odbicia sposobem dolnym z ustawienia   tyłem do siatki.
- Odbicia sposobem dolnym z ustawienia   bokiem do siatki.

Podział na drużyny.
- Uproszczona gra na małych boiskach.

25'

CZĘŚĆ KOŃCOWA

5. Ćwiczenia uspokajające.

6. Czynności organizacyjno porządkowe.

7. Nastawienie do aktywności pozalekcyjnej.

- W siadzie skrzyżnym wdechy i wydechy.
- W siadzie skrzyżnym koncentracja przez 30   sekund.

Zbiórka, omówienie lekcji, pożegnanie

Zachęcenie do uczestnictwa w zajęciach SKS.

5'

Temat: Doskonalenie rozegrania piłki „na trzy”.

Cele główne lekcji:

1. Umiejętności: kształtowanie czucia piłki.

2. Motoryczność: uczeń potrafi pełnić rolę rozgrywającego.

3. Wiadomości: Ucz. zna pozycję i miejsce na boisku rozgrywającego.

4. Akcent wychowawczy : gra fair - play

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Czas trwania: 45 min.

Klasa: I

Liczba ćwiczących: 15

Przybory i przyrządy: piłki do siatkówki.

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Czas/Powt.

Uwagi organizacyjno - metodyczne

CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Czynności organizacyjno -porządkowe.

2. Motywacja do zajęć.

3. Rozgrzewka.

Zbiórka, sprawdzenie obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć, omówienie tematu zajęć.

Pogadanka na temat zadań rozgrywającego.

Bieg dookoła sali - dobieramy się w pary,

- Berek „schwytaj więcej osób”

  • Ćwiczenia parami - każda para proponuje jedno ćwiczenie w ruchu rozgrzewające wyznaczone przez N- la parnie mięśni

  • Ćw. w postawie wysokiej, trzymając się za nadgarstki równocześnie przeciągają partnera na swoją stronę,

  • Ćw. splatając dłonie równocześnie przepychają partnera,

  • Podskoki na jednej nodze, partnerzy podają sobie prawe nogi i prawe ręce, zmiana na lewe,

  • Chwyt za dłonie i przysiad na prawą nogę, zmiana na lewą.

  • Jedna osoba z pary wykonuje przysiad, druga kładzie jej na bark nogę, osoba z przysiady powoli wstaje.

3'

12'

Ćwiczenia z piłkami siatkowymi.

  • Podania i chwyty w dwójkach dwoma piłkami (odległość 2 -3 m.) poruszając się krokiem dostawnym, jedną po torze płaskim, drugą wysokim łukiem.

  • Ćw. jak wyżej jedną wysokim łukiem, drugą kozłem.

  • Odbicie piłki oburącz górą w odległości ok. 6m. Odbicie piłki nad sobą i do partnera. Po odbiciu nad sobą spojrzeć w przód odrywając wzrok od piłki.

  • Odbicie piłki sposobem górnym po podaniu do partnera ćwiczący podbiega do niego, dotyka dłonią jego kolana i powraca na swoje miejsce. W tym czasie partner wykonuje 3- 4 odbicia nad głową.

  • Podanie sposobem górnym do partnera, ćwiczący po każdym odbiciu do partnera, przemieszcza się w bok raz w jednym kierunku raz w drugim i dotyka dłonią linii. Partner w tym czasie wykonuje 2- 3 odbicia nad głową. Przemieszczanie wykonywane jest krokiem dostawnym.

CZĘŚĆ GŁÓWNA

4. Realizacja zadania głównego.

  • Ćw. w trójkach. 1 -wszy ćwiczący stoi za siatką 3 m. Wrzuca piłkę oburącz zza głowy do 2-go ćw. stojącego za linia ataku, który odbija piłkę do rozgrywającego ten zaś odbija piłkę nad sobą i łapie biegnąc na miejsce 1 -wszego.

  • Jw., ale piłka nie jest wrzucana tylko odbijana oburącz górą z własnego podrzutu i rozgrywające przebija przez siatkę.

  • Wystawiający A stoi pod siatką. Dorzucający z strefy VI C podaje piłkę wysokim łukiem do A, który wystawia piłkę do strefy IV B. Zmiana ćwiczących miejscami (C idzie na miejsce A, wystawiający zaś na miejsce B)

  • uczeń 2 z własnego podrzutu nagrywa piłkę do rozgrywającego ten wystawia piłkę, którą po dobiegnięciu do siatki przebija 2. Po czym 2 idzie na miejsce 1 a 1 biegnie po piłkę i staje na koniec zespołu.

  • Gra w piłkę siatkową. Drużyna po rozegraniu „na trzy” i zdobyciu punktu, otrzymuje jeszcze jeden punkt dodatkowo.

25'

CZĘŚĆ KOŃCOWA

5. Ćwiczenia uspokajające.

6. Czynności organizacyjno porządkowe.

7. Nastawienie do aktywności pozalekcyjnej.

Każdy wykonuje 5 zagrywek.

Zbiórka, omówienie lekcji, pożegnanie

Zachęcenie do uczestnictwa w zajęciach SKS.

5'

KONSPEKT LEKCYJNY

TEMAT: WZMACNIANIE MIĘŚNI KRĘGOSŁUPA- OBWÓD STACYJNY

CEL LEKCJI- kształcenie nawyku prawidłowej postawy.

PRZYBORY I PRZYRZĄDY: drabinki, ławeczki gimnastyczne, laska gimnastyczna, piłeczki ping-pongowe.

MIEJSCE ĆWICZEŃ - sala gimnastyczna ( 20 osób ćwiczących)

TYP LEKCJI - ćwiczeniowa

METODA: zadaniowa, bezpośredniej celowości ruchu

ORGANIZACJA PROCESU LEKCYJNEGO - stacje.

ZADANIE GŁÓWNE: po przez ruch dbamy o zdrowie i sprawny kręgosłup.

CZĘŚĆ I - WSTĘPNA - ROZGRZEWKA

-         ćwiczenia wolne rąk i tułowia z równoczesnym zachowaniem postawy,

-         leżenie na plecach, nogi w stawach kolanowych i biodrowych ugięte, ręce obok tułowia - unosić ręce w górę mocny wdech, opuszczając w dół wydech

-         leżenie tyłem, nogi uniesione na siebie, pośladki dotykają podłoża - rower nogami w przód i w tył,

-         leżenie na brzuchu, nogi w rozkroku, dłonie pod brodą - głowa w górę - wdech, głowa w dół - wydech

CZĘŚĆ II - GŁÓWNA: Dwie serie po  ilość powtórzeń

STACJA I - ławeczka gimnastyczna zamocowana na piątym szczeblu drabinki- ślizg przodem w górę na pochyłej ławeczce, chwyt drabinki w zwisie przodem po jednym szczeblu z chwytu dosiężnego na stojąco ( 5 razy).

STACJA II- materac- przetoczenie się po materacu z RR w górze ( 10 razy).

STACJA III- ławeczka- leżenie tyłem, kolana na brzuchu, ślizg na ławeczce ( 10 razy).

STACJA IV- drabinki-  stajemy przodem na trzecim szczeblu drabinki, RR i MM szeroko rozstawione, przejście po drabinkach z obrotem (5 razy).

STACJA V- w parach- klęk podparty naprzeciwko siebie w odległości 1m. , przed głową na podłodze leży piłeczka ping- pongowa w tunelu między dwoma laskami. Dmuchną tak by piłeczka potoczyła się do partnera.

CZĘŚĆ III - KOŃCOWA

Po wykonaniu obwodu przerwa 2 minuty.

ĆWICZENIA USPOKAJAJĄCE W LEŻENIU - muzyka cicha, spokojna

1


