KONSPEKT ZAJĘĆ INDYWIDUALNYCH
Temat: Uprawiamy sporty zimowe
Prowadząca: Katarzyna Zątek
Dziecko : 6 - latek
Czas zajęć: 1 godz.
Cel ogólny: zapoznanie ze sportami zimowymi
Cele szczegółowe:
Dziecko:
Wypowiada się na temat tego, za co lubi zimę
Właściwie nazywa i wskazuje na obrazkach sporty zimowe ( narciarstwo, łyżwiarstwo, saneczkarstwo (jazda na sankach), hokej)
Nazywa osoby wykonujące dany sport (narciarz, łyżwiarz, łyżwiarka, hokeista)
Dzieli nazwy osób wykonujących dany sport na sylaby, przelicza ilość sylab w wyrazach
Ćw. graficzne- rysuje po śladzie kropkowym ślady jazdy łyżwiarza
Składa obrazek z 8 części
Wybiera obrazek przedstawiający zimowy sport, koloruje go kredkami świecowymi
Metody pracy:
Słowna
Oglądowa
Praktycznego działania
Aktywizujące - ćw. Paula Dennisona
Formy pracy:
Indywidualna
Środki dydaktyczne:
Tekst wiersza p.t. „Za co lubimy zimę?”
Ilustracje przedstawiające sporty zimowe
Karta pracy z wykropkowanym śladem toru jazdy łyżwiarza
Ilustracje przedstawiające sportowców i przedmioty, które potrzebują (łyżwiarz, hokeista, narciarz, saneczkarz ; łyżwy, krążek, narty, kijki, sanki)
Obrazek przedstawiający sanki i narty rozcięty na 8 części
Sytuacja edukacyjna |
Czynności nauczyciela |
Czynności dziecka |
Uwagi |
a) prawa ręka do lewego kolana, lewa ręka do prawego kolana z jednoczesnym unoszeniem kolan do góry b) prawa ręka do lewej stopy i odwrotnie - wykonywane z tyłu ciała c) prawa ręka do lewego ucha i odwrotnie
|
|
|
|
2. Przeczytanie wiersza Pt.” Za co lubimy zimę?” (aneks 1) |
|
|
|
3. Rozmowa na temat treści wiersza, wspólne ustalenie za co lubimy zimę
|
|
Dziecko powinno powiedzieć za co lub zimę :
|
|
4. Zapoznanie ze sportami zimowymi na podstawie obrazków, opisywanie tego, co się znajduje na obrazkach
|
|
|
|
5. Ćw. graficzne - rysowanie po śladzie kropkowym śladu toru jazdy łyżwiarza |
|
|
|
6. Dopasowywanie brakującego sprzętu do danej osoby na obrazku i nazywanie danego sportu i sprzętu |
|
- łyżwiarce figurowej - łyżwy - skoczkowi narciarskiemu - narty - hokeiście - łyżwy i drążek - saneczkarzowi - sanki |
|
7. Składanie obrazka z 8 części przedstawiającego łyżwy i narty. Naklejenie na kartkę. |
|
|
|
8. Kolorowanie kredkami świecowymi wybranego obrazka |
|
|
|
KONSPEKT ZAJĘĆ INDYWIDUALNYCH
Temat: Już mamy zimę
Prowadząca: Katarzyna Zątek
Dziecko : 6 - latek
Czas zajęć: 1 godz.
Cel ogólny: polisensorycznie poznajemy świat
Cele szczegółowe:
Dziecko:
Doskonali wrażliwość zmysłową poprzez angażowanie zmysłu: wzroku, słuchu, smaku, dotyku węchu a trakcie działalności
Prawidłowo wskazuje prawą i lewą rękę podczas powitania
Nazywa kolor charakterystyczny dla zimy (biały)
Nazywa zapach przypisany zimie (miętowy)
Słucha piosenki „Nasza zima zła”
Wymienia cechy charakterystyczne zimy: śnieg, mróz, jest zimno, biało dookoła
Słucha odgłosów i wybiera spośród nich ten, który jest odgłosem zimy (skrzypienie śniegu, dzwoneczki)
Gra na dzwoneczkach śpiewając jednocześnie piosenkę „Nasza zima zła”
Nazywa cechy charakterystyczne śniegu: zimny, biały, topi się w ciepłej temperaturze
Wyszukuje obrazek przedstawiający zimę spośród innych
Wykonuje bałwana z waty wypełniając nią narysowany wcześniej przez siebie kontur
Metody pracy:
Słowna
Oglądowa
Praktycznego działania
Elementy metody „Porannego kręgu”
Formy pracy:
Indywidualna
Środki dydaktyczne:
Olejek miętowy
Płyta CD z piosenką, z odgłosami
Dzwoneczki
Obrazki przedstawiające pory roku
Śnieg, Wata, klej, kartka biała, papier kolorowy, goździki
Sytuacja edukacyjna |
Czynności nauczyciela |
Czynności dziecka |
Uwagi |
1. Powitanie „Prawa ręka wita się z prawą, lewa z lewą” |
- nauczyciel zaprasza dziecko do wspólnego powitania, wyjaśnia sposób powitania się: witają się prawe ręce, lewe ręce poprzez chwyt, klaśnięcie |
- dziecko wita się z nauczycielem, prawidłowo wybiera lewą i prawą dłoń |
|
2. Masażyk czuciowy ręki olejkiem miętowym |
- nauczyciel masuje dziecku dłoń olejkiem miętowym - pyta dziecko co czuje - prosi aby powąchało rączkę i nazwało zapach, który czuje |
- dziecko wącha rączkę i określa zapach: miętowy - odczuwa masaż wykonywany przez nauczyciela |
|
3. Słuchanie piosenki „Nasza zima zła” |
- nauczyciel włącza płytę z piosenką „Nasza zima zła” |
- słucha piosenki „Nasza zima zła” |
|
4. Rozmowa na temat aktualnej pory roku, jej cech: kolor: jest biało dookoła, dotyk : jest zimna, dźwięk: dzwoneczki u sań, zapach: mięta
|
- nauczyciel pyta :
- pyta jakie dziecko zna pory roku, prosi aby wymieniło je w kolejności, następnie podzieliło nazwę każdej pory na sylaby, następnie na głoski, pyta z ilu głosek składa się dany wyraz |
- nazywa porę roku o której jest piosenka (zima) - nazywa kolor który jest charakterystyczny dla zimy (biały) - nazywa zapach charakterystyczny dla zimy odwołując się do zapachu - wymienia w kolejności pory roku, każdą z nazw dzieli na sylaby, następnie dokonuje analizy głoskowej, przelicza z ilu głosek składa się dany wyraz |
|
5. Słuchanie odgłosów i wybieranie z nich odgłosów zimy
|
- włącza płytę z odgłosami: prosi dziecko aby wysłuchało tych odgłosów i nazwało każdy z nich, następnie aby wybrało odgłosy, które można usłyszeć zimą (deszcz, wiatr, skrzypienie śniegu, dzwoneczki, szumiąca woda) |
- słucha odgłosów zwierząt - wyodrębnia odgłosy zimy w odpowiednim momencie, nazywa je |
|
6. Gra na dzwoneczkach do rytmu piosenki z jednoczesnym jej śpiewaniem |
- nauczyciel prezentuje instrument i pyta jak się on nazywa. Następnie wręcza go dziecku i przydziela mu zadanie: będzie grało na ni w rytm piosenki |
- nazywa instrument muzyczny - dzwoneczki - gra na dzwonkach w rytm piosenki |
|
7. Pokaz śniegu i doświadczenia ze śniegiem
- zimny - biały - topnieje w ciepłej temperaturze |
- pokazuje dziecku śnieg, daje mu do ręki, pyta je o odczucia - pyta jaki jest śnieg - kładzie go na kaloryferze i po chwili pyta: co się stało? - zaznacza, że śnieg topi się w ciepłej temperaturze |
- ogląda śnieg, dotyka go, określa to, co czuje - czuje zimno, określa jego kolor, próbuje zrobić kulkę - obserwuje co się dzieje ze śniegiem, kiedy nauczyciel położy go na kaloryferze, wyciąga wnioski - śnieg topi się w ciepłej temperaturze |
|
8. Ćw. myślenia: wyszukiwanie spośród obrazków takich, które przedstawiają zimę, opisywanie obrazków zdaniami |
- zwraca uwagę dziecka na rozłożone obrazki, prosi, aby wyszukało takie, na których przedstawiona jest zima - prosi dziecko, aby opisało każdy z wybranych zimowych obrazków jednym zdaniem |
- spośród obrazków wybiera te, które przedstawiają zimę, opisuje je budując po jednym zdaniu do każdego obrazka |
|
9. Rozmowa na temat tego, co możemy robić w zimie - lepić bałwana - rzucać do siebie śnieżkami - jeździć na sankach i nartach itp. |
- nauczyciel pyta dziecka, co można robić zimą, w co się można bawić, pyta co dziecko robi na podwórku kiedy jest zima |
- wypowiada się na temat tego ,co można robić w zimie, opowiada o tym co sam robi na podwórku zimową porą. Można: lepić bałwana, rzucać do siebie śnieżkami, jeździć na sankach i nartach |
|
10. Wykonywanie bałwana z waty |
- informuje dziecko, ze teraz zrobi sobie bałwana. Daje mu kartkę. Prosi aby narysowało bałwana. Następnie wykleiło jego kontur watą. Z goździków wykona oczy, nos z papieru kolorowego, miotłą będzie mała gałązka z drzewa. |
- rysuje na kartce ołówkiem bałwana - smaruje powstały kontur klejem, wypełnia go watą, z Gożdzików wykonuje oczy, nos wycina z papieru kolorowego, dokleja miotłę. |
|
KONSPEKT ZAJĘĆ INDYWIDUALNYCH
Temat: Pory roku bawią się w berka
Prowadząca: Katarzyna Zątek
Dziecko : 6 - latek
Czas zajęć: 1 godz.
Cel ogólny: poznajemy rytmiczną organizację czasu
Cele szczegółowe:
Dziecko:
Prawidłowo wskazuje prawą rękę
Dostrzega rytm i stałe następstwo pór roku
Utrwala nazwy pór roku - wymienia je w kolejności, dopowiada porę roku której nie powiedział nauczyciel
Układa szereg obrazków przedstawiających pory roku zgodnie z ich następstwem
Mówi z pamięci krótkie rymowanki o porach roku
Czyta globalnie wyraz „LATO” - odróżnia go od wyrazu „LUTY” - właściwie reaguje na zmianę napisów przez nauczyciela
Wykonuje ćwiczenia artykulacyjne na spółgłoskach : w, f
Metody pracy:
Słowna
Oglądowa
Praktycznego działania
Formy pracy:
Indywidualna
Środki dydaktyczne:
Obrazki przedstawiające pory roku w wersji kolorowej i do kolorowania
Napisy: lato, luty
Klej, nożyczki, kredki
Sytuacja edukacyjna |
Czynności nauczyciela |
Czynności dziecka |
Uwagi |
1. Zabawa „Prawa ręka” |
Nauczyciel prosi, aby dziecko pokazało swoją prawą rękę. W nagrodę zakłada mu na tą rękę frotkę. - mówi: „moja prawa ręka ….. ładnie pisze” i naśladuje czynność pisania. Następnie prosi dziecko, aby powiedziało i pokazało co robi jego prawa ręka. |
- prawidłowo wskazuje prawą rękę - demonstruje czynności i nazywa, które wykonuje jego prawa ręka |
|
2. Utrwalenie nazw pór roku na podstawie dużych obrazków przygotowanych przez nauczyciela |
- pyta dziecko jakie zna pory roku - prosi, aby dziecko wymieniło je w kolejności - prosi, aby wybrało obrazek pasujący do danej pory roku |
- wymienia pory roku w kolejności Dobiera do każdej pory roku odpowiedni obrazek |
|
3. Rytmiczne następstwo pór roku |
- wypowiada rymowankę o danej porze roku i kładzie odpowiedni obrazek na stole. Prosi dziecko, aby powtórzyło za nim rymowankę.
Powtarzając rymowankę nauczyciel dokłada jeszcze do tego ruch: Wiosna - uśmiech Lato - naśladowanie objadania się Jesień - naśladowanie niesienia kosza Zima - trzymanie się za uszu |
- uczy się słów rymowanek o porach roku Wiosna - jest radosna Lato - objada się słodką watą Jesień - kosze grzybów niesie Zima - za uszy się trzyma przy wymawianiu wykonuje prawidłowy ruch: Wiosna - uśmiech Lato - naśladowanie objadania się Jesień - naśladowanie niesienia kosza Zima - trzymanie się za uszu
|
|
4. Układanie rytmów z obrazków przedstawiających pory roku |
Nauczyciel prosi, aby dziecko ułożyło obrazki zgodnie z kolejnością i przy tej sposobności żeby także wymawiało krótkie rymowanki (na figurze koła) |
- układa obrazki pór roku zgodnie z następstwem, układa na figurze koła Stara się mówić samodzielnie rymowanki |
|
5. Ćw. Doskonalące logiczne myślenie i pamięć - jakiej pory roku nie wypowiedziałam |
- wyjaśnia na czym będzie polegało zadanie: dziecko ma powiedzieć nazwę pory roku, której nauczyciel nie wypowiedział. Nauczyciel wymawia pory roku nie zachowując właściwej kolejności. Po usłyszeniu nazwy właściwej pory roku prosi dziecko aby przypomniało rymowankę o tej porze roku - prosi o wypowiedzenie nazw pór roku w ciągu - wiele razy dla utrwalenia |
- dopowiada nazwę pory roku, której nie powiedział nauczyciel - utrwala rymowanki o porach roku |
|
6. Ćw. percepcji wzrokowej - globalne czytanie napisów „Lato”, „Luty” - czytanie napisu „Lato” zgodnie z miejscem położenia napisu - nad dywanem - cicho, im wyżej tym głośniej - czytanie napisu „Luty” w taki sam sposób jak wyrazu „Lato” |
Demonstruje napis „Lato” - głośno czyta ten napis, wyjaśnia sposób wymawiania tego wyrazu który zależeć będzie od miejsca położenia napisu (Nisko - wyżej - wysoko) - demonstruje napis „Luty” itd. (jw.) - wyjaśnia, że będzie teraz pokazywać napisy. Jeżeli dziecko zobaczy napis „Lato” - ma wstać, a jeżeli zobaczy napis „Luty” to ma leżeć. |
- spostrzega napisy „Lato”, Luty” - wymawia dany wyraz zgodnie z instrukcją podaną przez nauczyciela - prawidłowo odróżnia napis „Luty” i „Lato” - poprawnie reaguje na zmiany |
|
7. Ćw. artykulacyjne : w,f Wietrzyk i trzmiel urządzili zawody w lataniu, wyznaczono długość trasy i dano sygnał do startu. Trzmiel chciał przegonić wietrzyk - machał więc z całych sił skrzydełkami : w w w w w w w w w w w w, mimo, że trzmiel bardzo się starał, nie mógł dogonić wietrzyka. Wietrzyl leciutko szemrząc f f f f f f f f f f f f f przeleciał nad metą pierwszy. |
Nauczyciel informuje, że za chwilę opowie dziecku historię o trzmielu i wietrze. Pyta jaki odgłos wydaje wiatr: f f f f f f f f f f f f f Trzmiel: wwwwww wypowiadane rytmicznie. Wyjaśnia, że kiedy w opowiadaniu wystąpi któreś z nich, to dziecko będzie je naśladować.
|
Słucha opowiadania - w odpowiednim momencie prawidłowo artykułuje głoskę: w i f |
|
8. Utrwalenie pór roku w kolejności - kolorowanie konturowych obrazków przedstawiających pory roku i naklejanie ich na kartkę w odpowiedniej kolejności (aneks2) |
Wyjaśnia sposób wykonania zadania |
Koloruje obrazki, układa je w odpowiedniej kolejności i nakleja na kartkę |
|
KONSPEKT ZAJĘĆ INDYWIDUALNYCH
Temat: Ciepłe ubrania na zimowy czas
Prowadząca: Katarzyna Zątek
Dziecko : 6 - latek
Czas zajęć: 1 godz.
Cel ogólny: utrwalenie wiadomości na temat odzieży, którą nosi się w zimie
Cele szczegółowe:
Dziecko:
Segreguje ubrania na letnie i zimowe, wybiera spośród ubrań te, które nosi się w zimie, uzasadnia swój wybór
Segreguje sylwety przedstawiające odzież zimową ze względu na przeznaczenie, ze względu na kolor
Porównuje liczebność zbiorów poprzez tworzenie par
Prawidłowo określa, w którym kole jest mniej, a w którym więcej ubrań
Podpisuje zbiory odpowiednią cyfrą (w zakresie 3)
Odczytuje globalnie wyrazy: czapka, szalik, wyszukuje wyraz czapka spośród innych wyrazów
Koloruje odzież zimową , wycina ją nożyczkami i „ubiera” nią papierową sylwetę lalki
Metody pracy:
Słowna
Oglądowa
Praktycznego działania
Formy pracy:
Indywidualna
Środki dydaktyczne:
Sylwety odzieży w 4 kolorach : czerwony, zielony, żółty (czapka, szalik, rękawiczki)
Kartony z cyframi
Napisy: Czapka, szalik
Sylweta lalki, odzież zimowa do wycięcia, klej
Karta pracy
Sytuacja edukacyjna |
Czynności nauczyciela |
Czynności dziecka |
Uwagi |
1. Zabawa przy piosence „Na prawo…” z utrwaleniem stronności ciała |
Zaprasza do zabawy, wyjaśnia na czym będzie polegać. Prosi dziecko aby przypomniało gdzie jest jego prawa a gdzie lewa strona ciała. „Na prawo na lewo się kołyszemy, na prawo na lewo kołyszmy się. Do góry i na dół razem wstajemy, do góry i na dół jak dobrze nam”. |
|
|
- charakterystyka zimowej pogody |
- pyta jaka jest teraz pora roku, jak się nazywa, prosi o przegłosowanie wyrazu „zima” - pyta jaka jest pogoda w zimie? - jeżeli dziecko ma trudności nasuwa poszczególne elementy pogody demonstrując obrazki (temperatura - jest ciepło czy zimno; czy pada deszcz itp.) - chce uzyskać odpowiedź: jest zimno, mroźno, pada śnieg, rzadko świeci słońce, szczypie w nosy, w uszy, w ręce |
|
|
3. Segregowanie sylwet ubrań na letnie i zimowe, uzasadnianie dlaczego dane ubrania nosimy w zimie |
- rozkłada przed dzieckiem sylwety ubrań Zwraca dziecku uwagę na nie, prosi, aby sobie je dokładnie obejrzało Następnie poleca, aby dziecko uporządkowało te ubrania na letnie, czyli te w których chodzimy latem i zimowe. Po zakończeniu zadania przez dziecko pyta je dlaczego te ubrania są zimowe |
|
|
4. Segregowanie ubrań zimowych ze względu na przeznaczenie oraz ze względu na kolor. Przeliczanie liczebności utworzonych zbiorów. Porównywanie liczebności zbiorów. Dobieranie podpisów do zbiorów, które zawierają 1,2,3 elementy. |
- prosi, aby dziecko posegregowało ubrania ze względu na przeznaczenie, gdzie je zakładamy Następnie prosi, aby dziecko posegregowało je ze względu na kolor. Prosi o przeliczenie odzieży w każdym zbiorze - w każdym rogu stolika. - pyta których ubrań jest więcej np. czerwonych czy zielonych? ; o ile więcej - prosi dziecko aby podpisało odpowiednie zbiory za pomocą cyfr: 1, 2, 3
|
|
|
5. Podpisanie czapki i szalika. Zapoznanie z graficznym zapisem tych wyrazów. - poszukiwanie na kartce wśród innych wyrazów wyrazu czapka i podkreślanie go. - układanie z wyrazem czapka, szalik jednego zdania. (Aneks 3) |
- demonstruje dziecku napis „czapka” i podpisuje nim czapkę wcześniej przyniesioną. Następnie demonstruje wyraz „szalik” i podpisuje nim szalik. - daje kartę pracy i poleca, aby dziecko wśród wyrazów odnalazło wyrazy „czapka” i je podkreśliło. - prosi, aby dziecko ułożyło po jednym zdaniu z wyrazem czapka, szalik |
|
|
6. „Zimowa lalka - kolorowanie odzieży zimowej, wycinanie jej po śladzie linii prostej, ubieranie papierowej sylwety lalki (aneks 4) |
- wyjaśnia co dziecko ma zrobić |
|
|
KONSPEKT ZAJĘĆ INDYWIDUALNYCH
Temat: Opisujemy cechy wyglądu bałwana
Prowadząca: Katarzyna Zątek
Dziecko : 6 - latek
Czas zajęć: 1 godz.
Cel ogólny: opisujemy wygląd bałwana na podstawie wiersza
Cele szczegółowe:
Dziecko:
nazywa aktualną porę roku i wypowiada się na jej temat
wymienia w kolejności pory roku
udziela poprawnych odpowiedzi do usłyszanego wiersza
prawidłowo dzieli wyraz bałwan na sylaby i przelicza ilość sylab
zapoznaje się z graficznym zapisem wyrazu bałwan
opisuje cechy wyglądu bałwana w oparciu o usłyszany tekst i sylwetę
wyodrębnia i wskazuje szczegóły, którymi różnią się sylwety przedstawiające bałwany
Metody pracy:
Słowna
Oglądowa
Praktycznego działania
Formy pracy:
Indywidualna
Środki dydaktyczne:
Gwiazdki z papieru
Tekst wiersza
Napis bałwan
Sylweta bałwana (na podstawie wiersza)
Sylwety bałwanów różniących się wyglądem
Karta pracy
Sytuacja edukacyjna |
Czynności nauczyciela |
Czynności dziecka |
Uwagi |
1. Ćwiczenia oddechowe Dmuchanie na gwiazdki - płatki śniegu |
Demonstruje sposób wykonania ćwiczenia |
|
|
2. Rozmowa na temat aktualnej pory roku.
|
Nauczycielka pyta jaka jest teraz pora roku, prosi o wymienienie pór roku w odpowiedniej kolejności. Pyta także jaka pogoda jest w zimie oraz jak można się bawić kiedy jest zima |
|
|
3. Odczytanie wiersza H. Ożogowskiej p.t. „Kto to?” - rozmowa na temat wiersza (aneks5) |
Nauczycielka zadaje pytania:
Następnie demonstruje sylwetę bałwana. i zadaje kolejne pytania:
Przedstawia kartki z napisem bałwan Następnie prosi o przeliczenie z ilu liter składa się dany wyraz.
|
|
|
4. Rytmiczny podział wyrazu bałwan z uwzględnieniem stopnia natężenia głosu
|
Prosi, aby dziecko wymawiało z nią rytmicznie wyraz bałwan dzieląc go na sylaby. Następnie prosi o mówienie tego wyrazu: -cicho -głośno -śpiewem -przez nos
|
|
|
5. Wyodrębnianie szczegółów, którymi różnią się bałwanki
|
Nauczycielka kładzie na stoliku drugą sylwetę przedstawiającą bałwanka, pyta czy te bałwanki różnią się czymś między sobą, co mają inne.
|
|
|
6. Ćwiczenie graficzne - rysowanie bałwana po śladzie kropkowym. Dorysowywanie mu brakujących części. (aneks 6) |
Nauczyciel wyjaśnia, co ma dziecko wykonać. |
|
|
KONSPEKT ZAJĘĆ INDYWIDUALNYCH
Temat: Dbamy o czystość naszego ciała
Prowadząca: Katarzyna Zątek
Dziecko : 6 - latek
Czas zajęć: 1 godz.
Cel ogólny: ukazanie konieczności dbania o czystość swojego ciała
Cele szczegółowe:
Dziecko:
Rozwiązuje zagadki podając prawidłowe rozwiązanie (mydło, woda, ręcznik)
Udziela odpowiedzi na pytania dotyczące treści usłyszanej piosenki
Wypowiada się na temat tego, w jaki sposób należy dbać o czystość (mycie zębów, rąk, kąpanie się, mycie włosów) na podstawi obrazków i własnych doświadczeń
Dobiera przybory potrzebne do wykonania danej czynności (mycie zębów - szczoteczka i pasta do zębów; mycie rąk - mydło, ręcznik, mycie głowy - szampon)
Spośród obrazków wybiera te, które przedstawiają w jaki sposób należy dbać o higienę osobistą,
Układa po jednym zdaniu do każdego obrazka
Metody pracy:
Słowna
Oglądowa
Praktycznego działania
Aktywizujące -
Formy pracy:
Indywidualna
Środki dydaktyczne:
Zagadki tematyczne
Płyta CD
Mydło, ciepła i zimna woda, miska
Ilustracje przedstawiające sposoby dbania o higienę (mycie zębów, włosów, czesanie się, mycie rąk, prysznic)
Ilustracje przyborów toaletowych (szczoteczka, pasta do zębów, kubek, grzebień)
Sytuacja edukacyjna |
Czynności nauczyciela |
Czynności dziecka |
Uwagi |
|
Zaprasza do zabawy, wyjaśnia na czym będzie polegać. - dotykanie prawą rękę lewej nogi i na odwrót: lewej ręki do prawego kolana z podskokiem, dotykanie rękoma przeciwległych uszu, ramion - rysowanie obiema rękami choinki, koła, kwadratu, słoneczka, bałwana |
|
|
2. Rozwiązywanie zagadek |
- czyta zagadki, prosi dziecko o ich rozwiązanie |
|
|
3. Słuchanie piosenki „Mydło lubi zabawę”, analiza treści |
- zadaje dziecku pytania:
|
|
|
4. Sprawdzanie rozpuszczalności mydła w ciepłej i zimnej wodzie |
- nauczyciel informuje o zadaniu. Prosi aby dziecko spróbowało rozpuścić mydło w wodzie zimnej i ciepłej. Daje mu dwie miski z wodą: ciepłą i zimną. Do każdej wkłada kawałeczek mydła i prosi, aby dziecko mieszało wodę. Pyta, co zauważyło, czy woda się zmieniła, czy mydło się rozpuściło |
|
|
5. Prezentacja obrazków - wybieranie spośród nich tych, które przedstawiają sposoby dbania o czystość ciała. Układanie po jednym zdaniu do każdego obrazka. Dobieranie do czynności przyborów potrzebnych do ich wykonania np. mycie zębów - pasta |
Demonstruje obrazki, prosi aby dziecko wybrało te, które przedstawiają sposoby dbania o higienę ciała i ułożyło do każdego obrazka zdanie. Następnie pyta, jakie przybory potrzebne są do:
|
|
|
6. Przybornik toaletowy |
Daje dziecku kartkę z tajemniczym obrazkiem. Informuje je, że dowie się co jest na obrazku jeżeli zamaluje kartkę farbą plakatową. |
|
|
KONSPEKT ZAJĘĆ INDYWIDUALNYCH
Temat: Zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia
Prowadząca: Katarzyna Zątek
Dziecko : 6 - latek
Czas zajęć: 1 godz.
Cel ogólny: zapoznanie ze zwyczajami Świąt Bożego Narodzenia na podstawie wiersza T. Kubiaka „Wesoła choinka”
Cele szczegółowe:
Dziecko:
Odpowiada na pytania nauczyciela dotyczące treści przeczytanego wiersza
Nazywa zwyczaj o jakim opowiada wiersz (ubieranie choinki)
Podaje dzień, kiedy powinno się ubierać choinkę (Wigilia)
Rozwiązuje zagadki dotyczące łańcuchów, choinki, bombki,
Wyjaśnia wyraz „choinka” i „drzewo iglaste”
Klasyfikuje przedmioty ze względu na kolor,
Podpisuje zbiory odpowiednimi cyframi
Metody pracy:
Słowna
Oglądowa
Praktycznego działania
Formy pracy:
Indywidualna
Środki dydaktyczne:
tekst wiersza T. Kubiaka
zagadki
sylwety bombek różnego koloru (czerwone, żółte, zielone, niebieskie)
sylweta choinki
karta pracy
Sytuacja edukacyjna |
Czynności nauczyciela |
Czynności dziecka |
Uwagi |
1. Powitanie „Witajcie nogi” |
Zaprasza do zabawy, wyjaśnia na czym będzie polegać. Prosi dziecko aby przypomniało gdzie jest jego prawa a gdzie lewa strona ciała. „Na prawo na lewo się kołyszemy, na prawo na lewo kołyszmy się. Do góry i na dół razem wstajemy, do góry i na dół jak dobrze nam”. |
|
|
2. Przeczytanie wiersza T. Kubiaka (aneks 9) |
Czyta wiersz |
|
|
3. Analiza treści wiersza |
O czym jest mowa w utworze? Dlaczego choinka była wesoła? |
|
|
4. Rozwiązywanie zagadek (aneks 10) |
Nauczycielka czyta zagadki
|
|
|
5. Wyjaśnienie znaczenia wyrazu choinka i drzewo iglaste |
Pyta dziecko co to jest choinka - wyjaśnia co to jest drzewo iglaste (to drzewo, które zamiast liści ma igły, to drzewo zimą jest zielone, ponieważ igły nie spadają na ziemię) |
|
|
6. Ćwiczenia klasyfikacyjne
|
- rozdaje sylwety różnokolorowych bombek - pyta jak możemy je posegregować - po usłyszeniu odpowiedzi prosi, aby dziecko posegregowało je ze względu na kolor - prosi, aby przeliczyło, ile jest bombek każdego koloru - pyta których jest więcej a których mniej - prosi, aby dziecko podpisało każdy komplet bombek odpowiednią cyfrą |
|
|
7. Strojenie choinki - naklejanie otrzymanych od nauczyciela bombek na choinkę dorysowywanie łańcuchów i innych ozdób |
- daje dziecku szablon choinki, poleca aby ozdobiło ją bombkami, które otrzymało od niego oraz żeby dorysowało jeszcze inne elementy dekoracyjne do tej choinki |
|
|
8. Ćwiczenie graficzne - łączenie kropek |
- daje świąteczny obrazek wykropkowany, prosi aby dziecko połączyło kropki |
|
|
KONSPEKT ZAJĘĆ INDYWIDUALNYCH
Temat: Zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia
Prowadząca: Katarzyna Zątek
Dziecko : 6 - latek
Czas zajęć: 1 godz.
Cel główny: zapoznanie ze zwyczajem przesyłania świątecznych i noworocznych życzeń
Cele szczegółowe:
Dziecko:
Odpowiada na pytania nauczyciela dotyczące treści opowiadania
Wymienia zwyczaje charakterystyczne dla Świąt Bożego Narodzenia (Wigilia, łamanie się opłatkiem, na wigilijnym stole jest karp, wysyłanie świątecznych życzeń do bliskich, ubieranie choinki
Opisuje obrazki przygotowane przez nauczyciela
Spośród obrazków wybiera te, które przedstawiają zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia
Układa z pomocą nauczyciela życzenia świąteczne
Wykonuje kartkę świąteczną - wycina choinkę, gwiazdę, nakleja na kartkę
Metody pracy:
Słowna
Oglądowa
Praktycznego działania
Formy pracy:
Indywidualna
Cel główny: zapoznanie ze zwyczajem przesyłania świątecznych i noworocznych życzeń
Środki dydaktyczne:
Ilustracje świąteczne przedstawiające zwyczaje świąteczne charakterystyczne dla Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocnych (Koszyk, pisanki,choinka, karp, opłatek, kurczątko, baranek, bazie, jemioła, kartka świąteczna)
Ilustracje przedstawiające potrawy (karp, jajko, zupa, kluski, uszka, lody)
Papier kolorowy, nożyczki, klej, klej z brokatem, rafia
Sytuacja edukacyjna |
Czynności nauczyciela |
Czynności dziecka |
Uwagi |
1. Powitanie zabawą ruchową „Głowa ramiona” |
Zaprasza do zabawy, wyjaśnia na czym będzie polegać. |
|
|
2. Opowiadanie nauczyciela w oparciu o utwór H. Łochockiej „Ptaszek z torby wypuszczony, śle życzenia w różne strony |
Nauczyciel opowiada dziecku opowiadanie w którym zawarty jest zwyczaj wysyłania świątecznych i noworocznych życzeń |
|
|
3. Swobodne wypowiedzi na temat opowiadania |
O czym było to opowiadanie? O jakich zwyczajach świątecznych była mowa?
|
|
|
4. wyodrębnienie spośród różnorodnych zwyczajów ,zwyczajów Świąt Bożego Narodzenia. Rozmowa na temat innych zwyczajów świątecznych w oparciu o przygotowane ilustracje |
- nauczyciel demonstruje dziecku ilustracje przedstawiające zwyczaje świąteczne: zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocnych, prosi aby dziecko wybrało te, które przedstawiają zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia - zachęca dziecko do wypowiadania się na temat każdego wybranego przez niego obrazka - pyta jakie są zwyczaje świąteczne? - nauczyciel tak kieruje rozmową, aby uzyskać od dziecka odpowiedzi dotyczące zwyczajów:
|
|
|
5. Analiza głoskowa wyrazów: karp, ryba, kartka, |
|
|
|
6. Wspólne układanie świątecznych i noworocznych życzeń
|
|
|
|
7. Kartka świąteczna |
|
|
|
KONSPEKT ZAJĘĆ INDYWIDUALNYCH
Temat: Dokarmiamy zwierzęta zimą
Prowadząca: Katarzyna Zątek
Dziecko : 6 - latek
Czas zajęć: 1 godz.
Cel ogólny: kształtowanie postawy troski o zwierzęta zimą i konieczności ich dokarmiania
Cele szczegółowe:
Dziecko:
Wybiera sylwety ptaków, które pozostają w Polsce na zimę (gawron, gil, sikorka, jemiołuszka, sroka, wróbel)
Udziela odpowiedzi na pytania do przeczytanego wiersza (I. Suchorzewska „ Domek dla ptaszków”)
Spośród sylwet wyszukuje bohaterów opowiadania (postacie i ptaki)
Opisuje wygląd ptaków
Układa historyjkę obrazkową złożoną z 4 ilustracji
Wykonuje karmnik z papieru, patyka (przestrzenny)
Metody pracy:
Słowna
Oglądowa
Praktycznego działania
Formy pracy:
Indywidualna
Środki dydaktyczne:
Tekst wiersza T. Kubiaka
Sylwet dwóch chłopców, dziewczynki, ptaszków, choinki
Historyjka obrazkowa 4 - elementowa
Sylwety ptaków: bocian, gawron, jaskółka, gil, sikorka, jemiołuszka, sroka, wróbel
Sytuacja edukacyjna |
Czynności nauczyciela |
Czynności dziecka |
Uwagi |
1. Przeczytanie wiersza I. Suchorzewskiej i jego analiza (aneks 7) |
- o czym był wiersz? - kto jest bohaterem wiersza - co zrobili chłopcy i dlaczego? - o jakich ptaszkach jest mowa w wierszu? |
Słucha wiersza Udziela odpowiedzi na pytania Nazywa bohaterów wiersza Wypowiada się na temat tego co oni zrobili i dlaczego |
|
2. Wyszukiwanie spośród sylwet tych, które występowały w wierszu |
- nauczyciel prosi, aby dziecko wyszukało sylwety tych ptaków, o których była mowa w wierszu |
Wyszukuje sylwety ptaków, które występowały w wierszu |
|
3. Wskazanie wśród sylwet ptaków tych, które pozostają w Polsce na zimę. Opisywanie i nazywanie tych ptaków |
- prosi aby dziecko wskazało sylwety ptaków pozostających na zimę w Polsce i je nazwało (wróbel, sikorka, gil, jemiołuszka, gawron, sroka) |
Wskazuje i nazywa sylwety ptaków pozostających na zimę w Polsce, opisuje charakterystyczne cechy ich wyglądu |
|
4. Układanie historyjki obrazkowej (aneks 8) |
- daje dziecku obrazki i prosi aby ułożyło historyjkę o Krzysiu i Tomku, którzy zbudowali ptaszkom domek |
Układa historyjkę obrazkową i nakleja na kartkę |
|
5. Rozmowa na temat konieczności dokarmiania ptaków zimą, o konieczności budowania dla nich karmników |
- nauczyciel pyta dlaczego trzeba dokarmiać ptaki zimą? |
Odpowiada na pytanie, dostrzega związek |
|
6. Wykonywanie karmnika z papieru i patyka |
Daje dziecku szablon karmnika do wycięcia - podłoga, daszek i patyk potrzebny do zbudowania karmnika, demonstruje w jaki sposób należy go wykonać |
Wykonuje karmnik, wycina szablon, skleja go, mocuje patyk przy pomocy plasteliny. |
|
KONSPEKT ZAJĘĆ INDYWIDUALNYCH
Temat: W karnawale wielkie bale
Prowadząca: Katarzyna Zątek
Dziecko : 6 - latek
Czas zajęć: 1 godz.
Cel ogólny: zachęcanie do zabawy w gronie rówieśników w czasie karnawału na podstawie wiersza D. Gellner „Karnawał”
Cele szczegółowe:
Dziecko:
Rytmizuje tekst: w karnawale, w karnawale wybieramy się na bale
Wyjaśnia znaczenie słowa karnawał
Udziela poprawnych odpowiedzi na pytania nauczyciela dotyczące treści przeczytanego wiersza
Rozwiązać i ułożyć zagadkę pantomimiczną
Prawidłowo wypowiada się formując proste zdania w oparciu o ilustrację
Składa obrazek przedstawiający balon z 8 części
Metody pracy:
Słowna
Oglądowa
Praktycznego działania
Formy pracy:
Indywidualna
Środki dydaktyczne:
Balon
Karta pracy
Tekst wiersza D. Gellner
Ilustracja przedstawiająca dzieci bawiące się na balu
Obrazek przedstawiający balon, z narysowanymi liniami
Nożyczki, klej, kartka z bloku technicznego, papier kolorowy, gumka
Sytuacja edukacyjna |
Czynności nauczyciela |
Czynności dziecka |
Uwagi |
1. Ćwiczenia oddechowe : dmuchanie balonu |
Demonstruje sposób wykonania tego ćwiczenia |
|
|
2. Rytmizowanie tekstu: w karnawale, w karnawale wielkie bale |
Rytmizuje tekst, prosi dziecko aby wymyśliło inny sposób wypowiedzenia tego zdania. |
|
|
3. Wyjaśnienie słowa karnawał |
Nauczyciel wyjaśnia co to jest karnawał - to czas zabaw, balów, tańców |
|
|
4. Odczytanie wiersza D. Gellner „Karnawał” (aneks 11) |
Odczytuje wiersz |
|
|
5. Omówienie treści wiersza |
Zadaje pytania do treści wiersza:
|
|
|
6. Zagadki pantomimiczne - kim będę na balu? |
|
|
|
7. Opisywanie obrazka przedstawiającego dzieci bawiące się na balu |
|
|
|
8. Zabawa balonem - odbijanie balonu |
|
|
|
9. Składanie obrazka z 8 części |
|
|
|
10. Wykonywanie karnawałowej maski |
|
|
|