scenariusze.zaj.rewalid, Scenariusze


KONSPEKT ZAJĘĆ INDYWIDUALNYCH

Temat: Uprawiamy sporty zimowe

Prowadząca: Katarzyna Zątek

Dziecko : 6 - latek

Czas zajęć: 1 godz.

Cel ogólny: zapoznanie ze sportami zimowymi

Cele szczegółowe:

Dziecko:

Metody pracy:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Sytuacja edukacyjna

Czynności nauczyciela

Czynności dziecka

Uwagi

  1. Elementy ćwiczeń z zakresu Kinezjologii Edukacyjnej P. Dennisona

    • Ćwiczenia naprzemienne przy muzyce

a) prawa ręka do lewego kolana, lewa ręka do prawego kolana z jednoczesnym unoszeniem kolan do góry

b) prawa ręka do lewej stopy i odwrotnie - wykonywane z tyłu ciała

c) prawa ręka do lewego ucha i odwrotnie

  • Pozycja Cooka

    • Nauczyciel wyjaśnia i demonstruje sposób wykonania ćwiczenia

    • Prosi, aby dziecko się położyło i układa mu kończyny tak, aby dziecko znajdowało się w pozycji Cooka

    • Prawidłowo wykonuje ćwiczenia ruchy w rytm muzyki, jest zaangażowane

    • Naśladuje ruchy nauczyciela

    • Relaksuje się wykonując pozycję Cooka

2. Przeczytanie wiersza Pt.” Za co lubimy zimę?” (aneks 1)

  • Pedagog czyta wiersz, zwraca uwagę dziecka na to, aby zapamiętało jak najwięcej

  • Dziecko uważnie słucha wiersza

3. Rozmowa na temat treści wiersza, wspólne ustalenie za co lubimy zimę

    • Za to, że pada śnieg

    • Że możemy lepić bałwana

    • Że można rzucać do siebie śnieżkami

    • Można bawić się na śniegu

    • Jeździć na sankach, nartach, łyżwach

    • Nauczyciel pyta dziecko za co w wierszu lubi się zimę, następnie pyta za co dziecko lubi zimę, co lubi robić zimą

Dziecko powinno powiedzieć za co lub zimę :

    • Za to, że pada śnieg

    • Że możemy lepić bałwana

    • Że można rzucać do siebie śnieżkami

    • Można bawić się na śniegu

    • Jeździć na sankach, nartach, łyżwach

4. Zapoznanie ze sportami zimowymi na podstawie obrazków, opisywanie tego, co się znajduje na obrazkach

  • Nazywanie osób wykonujących dany sport

  • Dzielenie tych nazw na sylaby, przeliczanie tych sylab

  • Nauczyciel mówi dziecku, że zimą wiele osób uprawia sporty zimowe, które można wykonywać tylko zimą

  • rozkłada przed dzieckiem obrazki przedstawiające sporty zimowe (saneczkarstwo, narciarstwo, jazdę figurową, łyżwiarstwo sportowe, hokej)

  • Nauczyciel wskazuje poszczególne obrazki dziecku, które opisuje co się na tych obrazkach znajduje, wspólnie próbują nazwać sport, który przedstawiony jest na obrazku

  • Nauczyciel pyta, czy dziecko widziało kiedyś ten sport w telewizji, czy go zna

  • Pyta czy dziecko wie, jak nazywa się osoba wykonująca dany sport, jeżeli dziecko nie potrafi podać nazwy sportowca, nauczyciel ją podaje

  • Prosi, aby dziecko podzieliło poszczególne nazwy (wyrazy) na sylaby i przeliczyło z ilu sylab składa się dany wyraz

  • Dziecko ogląda obrazki

  • Podejmuje próby nazwania poszczególnych sportów, podejmuje próby opisania ich, nazwania rodzaju sportu

  • Opisuje obrazki, nazywa prawidłowo osoby zajmujące się danym sportem zimowym, dzieli te wyrazy na sylaby, przelicza ilość sylab

5. Ćw. graficzne - rysowanie po śladzie kropkowym śladu toru jazdy łyżwiarza

  • Wyjaśnia sposób wykonania ćwiczenia

  • Dziecko wykonuje ćwiczenie pisakiem rysując tor łącząc kropki linią ciągłą

6. Dopasowywanie brakującego sprzętu do danej osoby na obrazku i nazywanie danego sportu i sprzętu

  • Nauczyciel przedstawia obrazki przedstawiające sportowców zwraca uwagę dziecku na to, że czegoś tym osobom brakuje i rozkłada obrazki przedstawiające sprzęt sportowy. Prosi dziecko, aby nazwało daną osobę na obrazku i dopasowało do niej dany sprzęt

  • Dziecko dopasowuje odpowiednio:

- łyżwiarce figurowej - łyżwy

- skoczkowi narciarskiemu - narty

- hokeiście - łyżwy i drążek

- saneczkarzowi - sanki

7. Składanie obrazka z 8 części przedstawiającego łyżwy i narty. Naklejenie na kartkę.

  • Informuje dziecko, że ma dla niego zagadkę - super tajemnicze zadanie. Poleca mu aby złożyło obrazek a dowie się co się na nim ukryło

  • Dziecko składa obrazek, nazywa to, co się na nim znajduje. Nakleja na kartkę.

8. Kolorowanie kredkami świecowymi wybranego obrazka

  • Prosi dziecko, aby wybrało sobie jeden obrazek i pokolorowało go najpiękniej jak tylko potrafi

  • Koloruje kredkami świecowymi wybrany przez siebie obrazek

KONSPEKT ZAJĘĆ INDYWIDUALNYCH

Temat: Już mamy zimę

Prowadząca: Katarzyna Zątek

Dziecko : 6 - latek

Czas zajęć: 1 godz.

Cel ogólny: polisensorycznie poznajemy świat

Cele szczegółowe:

Dziecko:

Metody pracy:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne: