Konspekt zajęć do kl. VI a (integracyjnej), 16.12.2008 - wtorek
dla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym.
Prowadzący - oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta
Temat tygodniowego ośrodka pracy: Nadchodzą Święta Bożego Narodzenia.
Temat dziennego ośrodka pracy: Ozdoby choinkowe.
Czas zajęć: 3 x 45 minut
Cele ogólne:
Poszerzenie wiadomości o ozdobach choinkowych.
Kształtowanie pojęć: duża, średnia, mała.
Cele rewalidacyjne:
Ćwiczenia grafomotoryczne.
Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej,
Wzbogacenie słownictwa i mowy biernej.
Kształtowanie spostrzegawczości i uwagi.
Utrwalanie nazw kolorów: czerwonego i niebieskiego Doskonalenie poprawnej wymowy.
Wdrażanie do rozumienia słuchanego tekstu.
Ćwiczenie koncentracji uwagi.
Cele operacyjne
Dziecko:
Określi pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji.
Wymieni charakterystyczne barwy jesieni.
Potrafi określić cechy jesiennej pogody.
Formułuje odpowiedzi na pytania.
Wypowiada się na temat przeczytanego tekstu.
Przepisuje tekst według wzoru.
Wie, jak obchodzić się z kruchymi przedmiotami, jaka jest funkcja bombek.
Wie jak segregować bombki według barw i wielkości.
Metody pracy:
Oparte na działaniu praktycznym.
Obserwacja kierowana i spontaniczna.
Swobodna pogadanka.
Metoda Dennisona.
Formy pracy
Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.
Środki dydaktyczne:
Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia, karta do ćwiczeń grafomotorycznych, bombki różnego rodzaju, choinka, obrazki przedstawiające stroik, wieniec i ubraną choinkę, choinki i bombki z kolorowego kartonu, tekst wiersza, ruchomy alfabet, gotowe elementy do ozdabiania bombek, klej, nitka.
Przebieg zajęć:
I Zajęcia wstępne
Przywitanie z dziećmi.
Sprawdzenie listy obecności.
Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej w zeszycie.
Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).
Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.
II Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.
Ćwiczenia grafomotoryczne.
Doskonalenie umiejętności zapisywania własnego imienia i nazwiska.
Obserwacja bombek różnego rodzaju ( szklanych, satynowych, plastikowych). Odpowiedzi na pytanie „Co to?” Określanie barwy, kształtu, wielkości i rodzaju materiału. Zaakcentowanie barwy złotej.
Zwrócenie uwagi na kruchość bombek.
Oglądanie obrazów przedstawiających dekoracje z wykorzystaniem bombek (stroik, wieniec, ubrana choinka).
Podanie informacji na temat dekoracyjnej funkcji bombek w okresie Świąt Bożego Narodzenia.
Analiza i synteza słuchowa wyrazów związanych z tematem.
rozpoznawanie głoski na początku, podział wyrazu na sylaby, podział wyrazu na głoski.
Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii edukacyjnej.
Kształtowanie pojęć: duża, średnia, mała, na podstawie bombek przyniesionych do klasy.
Praca z tekstem wiesza pt. „Srebrne kolczyki”.
Omówienie treści wiersza przez nauczyciela.
Próby samodzielnego czytania fragmentu wiersza.
III. Ekspresja:
Naklejanie na bombki (złote, czerwone i niebieskie) gotowych elementów, wyciętych z kolorowego papieru. Przewlekanie nitki przez otwory w bombkach.
IV Zajęcia końcowe
Porządkowanie stanowisk pracy.
Podsumowanie zdobytych wiadomości.
Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.
Pożegnanie z dziećmi.
„Srebrne kolczyki”.
Dostałaś choineczko jabłuszka pachnące,
słodkie dostałaś pierniki,
świeczkę i jeszcze na każdą gałązkę
srebrne dostałaś kolczyki.
Od gwiazdy, od czubeczka,
aż po sukni rąbek,
pięknaś nam choineczko
w tych kolczykach z bombek.
„Srebrne kolczyki”.
Dostałaś choineczko jabłuszka pachnące,
słodkie dostałaś pierniki,
świeczkę i jeszcze na każdą gałązkę
srebrne dostałaś kolczyki.
Od gwiazdy, od czubeczka,
aż po sukni rąbek,
pięknaś nam choineczko
w tych kolczykach z bombek.
„Srebrne kolczyki”.
Dostałaś choineczko jabłuszka pachnące,
słodkie dostałaś pierniki,
świeczkę i jeszcze na każdą gałązkę
srebrne dostałaś kolczyki.
Od gwiazdy, od czubeczka,
aż po sukni rąbek,
pięknaś nam choineczko
w tych kolczykach z bombek.