-1-
Konspekt zajęć zintegrowanych w kl. III
Temat kompleksowy: Czekam na święta Bożego Narodzenia.
Temat ośrodka dziennego: Poznajemy zwyczaje bożonarodzeniowe innych narodów.
Tematyka zajęć w ośrodku dziennym:
Zestawienie zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia w Polsce i w Szwecji na podstawie książki A. Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”.
Rozpoznawanie drzew iglastych na podstawie rysunku igieł, szyszek i sylwety drzewa. Ochrona lasów iglastych.
Rozwiązywanie zadań złożonych, wykonywanie obliczeń sposobem pisemnym.
Cele całodziennych zajęć:
Cel ogólny:
Kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia w Polsce i w innych krajach.
Kształtowanie konieczności ochrony przyrody oraz zdolności współpracy w grupie.
Cele operacyjne:
I Poziom: WIADOMOŚCI:
A. ZAPAMIĘTANIE:
uczeń zna zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce i innych państwach
uczeń wie , jakie uczucia towarzyszą świętom Bożego Narodzenia
uczeń zna charakterystyczne cechy drzew iglastych
uczeń pamięta tekst i melodię do piosenki „Grudniowa ballada”
B. ZROZUMIENIE :
uczeń potrafi wypowiadać się na podany temat
uczeń rozumie polecenia nauczyciela
uczeń rozumie treść poleceń znajdujących się w kartach pracy
uczeń rozumie potrzebę ochrony przyrody ( wych. C)
uczeń rozumie treść zadania tekstowego
potrafi wyodrębnić wielkości dane i szukane w zadaniu tekstowym
dostrzega i ustala zależności zachodzące między tymi wielkościami
II Poziom: UMIEJĘTNOŚCI:
C. D. STOSOWANIE WIADOMOŚCI W SYTUACJACH TYPOWYCH I NIETYPOWYCH :
Uczeń potrafi:
współpracować w grupie ( wych. B)
rozwiązać hasło lekcji ( wych. A)
porównać polskie i szwedzkie zwyczaje bożonarodzeniowe oraz przyporządkować polskim zwyczajom bożonarodzeniowym zwyczaje szwedzkie
uzupełnić tabelę z nazwami tradycji i zwyczajów świątecznych
rozpoznać trzy gatunki drzew iglastych na podstawie gałązki z igłami, szyszki i rysunku sylwety drzewa
prawidłowo sformułować odpowiedź na zadane pytanie
-2-
mnożyć i dzielić w zakresie 100
samodzielnie rozwiązać złożone zadanie z treścią ( wych. C)
przedstawić rozwiązanie zadania z treścią na drzewku
dodawać i odejmować sposobem pisemnym
czytać ze zrozumieniem
zaśpiewać piosenkę „Grudniowa ballada” (wych. B)
Metody pracy:
asymilacji wiedzy
waloryzacyjne
praktyczne - aktywizacji
Formy pracy:
zbiorowa - jednolita
grupowa - jednolita
indywidualna- jednolita i zróżnicowana
Środki dydaktyczne:
karty pracy z hasłem zajęć
naturalne okazy gałązek i szyszek drzew iglastych
karta pracy ze środowiska - rozpoznawanie drzew na podstawie ilustracji i sylwety drzewa, jego igieł i szyszek
klej, nożyczki
lektura A. Lindgren „Dzieci z Bullerbyn"
karty pracy dla grup
szablony gwiazdek i duży szablon choinki
tekst do czytania ze zrozumieniem o zwyczajach świątecznych w innych krajach
karta pracy z zadaniami z treścią
karta pracy do ewaluacji zajęć
karta pracy z pracą domową
magnetofon , kaseta z kolędami
zeszyt przedmiotowy
-3-
|
|||||
OGNIWA LEKCJI |
CZYNNOŚCI UCZNIÓW |
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
ŚRODKI DYDAKTYCZNE |
OCENA SKUTECZNO- ŚCI
|
|
|
DOCELOWE |
ZADANIA DYDAKTYCZNE |
|
|
|
WSTĘPNA |
Stosowanie zasad kulturalnego wychowania. |
Witają gościa. |
Wita gościa. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rozwiązywanie hasła lekcji. |
Uczniowie rozwiązują hasło. |
Kontroluje pracę uczniów.
|
Karta pracy z hasłem zajęć. ( Zwyczaje bożonarodzeniowe) |
|
GŁÓWNA
|
Rozmowa na temat przygotowań świątecznych, tradycji i zwyczajów świątecznych. |
Uczniowie odpowiadają na pytania: - Wysyłanie życzeń, zakupy, porządki przedświąteczne. - Wigilijna kolacja, dzielenie się opłatkiem, choinka, śpiewanie kolęd, świąteczny wygląd stołu. - To świątecznie przyozdobione drzewko iglaste. - Drzewa liściaste gubią liście na zimę, a iglaste są zielone przez cały rok. |
Kieruje rozmową zadając uczniom pytania: -W jaki sposób przygotowujemy się do świąt?
- Jakie tradycje i zwyczaje związane są ze świętami Bożego Narodzenia?
- Co oznacza słowo „choinka” ?
- Dlaczego ubieramy na święta drzewko iglaste , a nie liściaste ? |
|
|
|
Słuchanie opowiadania o zwyczaju ubierania choinki. |
Słuchają. |
Opowiada, że zwyczaj stawiania choinki przywędrował do nas z Niemiec, około 100 lat temu. Najpierw były to małe choinki zawieszane przy suficie, ustrojone jabłkami, orzechami i piernikami.
|
|
|
|
|||||
|
Prezentacja grup.
prawozdawca każdej grupy przedstawia jej pracę.
łucha sprawozdawców. |
||||
|
Przerwa śródlekcyjna. |
Uczniowie śpiewają pląs „Pingwin”. |
Śpiewa razem z uczniami.
|
|
|
|
Prawidłowe określenie roli naukowców na Antarktydzie. |
Zakreślają prawidłowe zdania. |
Kontroluje pracę uczniów. |
Karta pracy dla każdego ucznia. |
|
|
Zapoznanie z odcinkami prostopadłymi. |
Uczniowie poznają pojęcie prostopadłości. |
Nauczyciel wyjaśnia pojęcie prostopadłości. |
Kartka papieru, zeszyt ćwiczeń „ Moja szkoła” ćw. 31 str. 41. |
|
|
Rozpoznawanie ich w otoczeniu. |
Rozpoznają je w otoczeniu. |
Słucha uczniów. |
|
|
|
|||||
|
|||||
|
|
Układają treść zadania do ilustracji. Rozwiązują zadanie na drzewku i grafie w zeszytach. Układają odpowiedź. |
Słucha treści zadania i kontroluje pracę uczniów. |
Ilustracja z 9 marchewkami i 5 paprykami. Zeszyt |
|
|
|
|
|
|
|
|
Przerwa śródlekcyjna. |
Uczniowie śpiewają piosenkę. |
Wydaje stosowne polecenia. |
|
|
|
Układanie treści zadania do formuły matematycznej i rozwiązanie go. |
Układają treść zadania do formuły matematycznej i rozwiązują je. |
Słucha treści zadania. Kontroluje pracę uczniów. |
Tablica z zapisaną formułą matematyczną: 16-7= |
|
GŁÓWNA |
Ustalanie różnic i podobieństw w wyglądzie drzew iglastych na podstawie sylwet drzew, igieł, gałązek i szyszek. |
Porównują i omawiają wygląd gałązek drzew iglastych: sosna - jasne, długie szpilki, zrośnięte po dwie; jodła - krótkie, półkoliście zakończone igiełki, spód mają jaśniejszy; świerk - drobne, ciemne igiełki. Wypełniają kartę pracy. |
Omawia z nimi wygląd drzew iglastych i kontroluje pracę uczniów. |
Karta pracy dotycząca rozpoznawania drzew iglastych. |
|
|
Rozmowa na temat ochrony lasów iglastych. |
Odpowiadają na pytania nauczyciela. |
Zadaje pytania: -Dlaczego nie można samemu ściąć drzewka na święta? -Gdzie można zaopatrzyć się w drzewka? |
|
|
|
Ustalanie wyglądu świątecznie zastawionego stołu. |
Odpowiadają na pytania nauczyciela. |
Zadaje pytania: - Jak wygląda świątecznie zastawiony stół? - Ile kładzie się nakryć na świątecznym stole? Jakie potrawy znajdują się u was na wigilijnym stole? - Jak zachowujemy się przy stole? Omawia znaczenie niektórych potraw: opłatek-symbol pokoju, nadziei, miłości; ryba- dostatek, odradzanie się życia; groch- ochrona przed chorobami; grzyby- ułatwiają kontakt z osobami nieobecnymi; |
|
|
-4-
-5-
GŁOWNA |
|
|
miód- przychylność sił nadprzyrodzonych; orzechy- zdrowie i szczęście. |
|
|
|
Przerwa śródlekcyjna. |
Uczniowie śpiewają „Grudniową balladę”. |
Śpiewa razem z uczniami. |
Magnetofon z kasetą. |
|
|
Słuchanie fragmentu lektury „Jak obchodzimy w Bullerbyn Gwiazdkę ?”. |
Słuchanie i omawianie jej treści. |
Czyta , a następnie zadaje pytania: -Kiedy zaczyna się gwiazdka w Bullerbyn? - Jakie konkursy wymyślały dzieci? - Co działo się rankiem w dzień wigilijny? - Jak przebiegał wieczór wigilijny? |
Lektura „Dzieci w Bullerbyn” |
|
|
Podział uczniów na 6 grup. |
Wybór lidera, sprawozdawcy, sekretarza. |
Dzieli uczniów na grupy. |
|
|
|
Praca w grupach: przyporządkowanie polskim zwyczajom bożonarodzeniowym zwyczajów szwedzkich, wypisanie innych jeszcze polskich zwyczajów bożonarodzeniowych, wypisywanie uczuć, które towarzyszą Bożemu Narodzeniu. |
Pracują w grupach rozwiązując kartę pracy. |
Monitoruje pracę grup. |
Karta pracy dla grup. Szablony gwiazdek - po 5 dla każdej grupy. |
|
|
Prezentacja grup. |
Sprawozdawca każdej grupy przedstawia jej pracę. |
Słucha sprawozdawców. |
Szablon dużej choinki, na której sprawozdawcy przyklejają gwiazdki z wypisanymi uczuciami, które towarzyszą świętom. Jeśli uczucia na gwiazdkach powtarzają się sprawozdawcy przyklejają je nad choinką. |
|
-6-
GŁÓWNA |
Poznanie zwyczajów świątecznych panujących w innych krajach. ( Włochy, Wielka Brytania, Hiszpania). |
Czytanie ze zrozumieniem i odpowiadanie na pytania nauczyciela. |
Zadaje pytania: -Co łączy świąteczne zwyczaje różnych narodów? -Jakie dostrzegasz różnice? |
Tekst do czytania ze zrozumieniem. |
|
|
Rozwiązywanie zadań z treścią. |
Rozwiązują zadania z treścią. |
Kontroluje prace uczniów. |
Karta pracy z zadaniami z treścią: 1.W jednym sklepie sprzedano 127 bombek złotych i 105 czerwonych, a w drugim 128 srebrnych i 107 niebieskich. Ile bombek sprzedano w jednym, a ile w drugim sklepie? Ile bombek sprzedano razem? 2. W leśnej szkółce ma być posadzonych 887 świerków. Leśnicy posadzili w kwietniu 348 drzewek, a w maju o 79 więcej niż w kwietniu. Ile drzewek muszą jeszcze posadzić? |
|
KOŃCOWA |
Ewaluacja zajęć. |
Uczniowie wypełniają tabelę wypisując tradycje i zwyczaje dotyczące świąt - praca w dwóch poziomach. |
Kontroluje pracę uczniów. |
Karta pracy do ewaluacji zajęć. Słuchanie kolęd podczas pracy.
|
|
ZADANIE DOMOWE |
Utrwalenie poznanych wiadomości - zastosowanie w praktyce. |
Wklejają kartę pracy z zadaniem domowym. |
Tłumaczy pracę domową. |
Karta pracy z zadaniem domowym: Narysuj co chciałbyś znaleźć pod choinką. Dokończ rozpoczęte zdanie: Lubię święta, ponieważ............. |
|
OCENA LEKCJI |
|
|
|
|
|
OPRACOWAŁA:
Izabela Lechowicz
SP nr 18 Racibórz
-7-
KARTA PRACY Z HASŁEM ZAJĘĆ
Połącz działania z wynikami, a następnie uporządkuj wyniki malejąco i otrzymasz hasło.
8 · 9 5
DZE
6 · 7 8 · 4 27 7
ŻO NA
8 · 7 72
9 · 3 4 ZWY
NIO
28 : 4 25 : 5 56
CZA 3
WE
36 : 9 21 : 7 24 : 4 42 32 6
JE BO RO
<
WYNIK |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SYLABY |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
-8-
KARTA PRACY DOTYCZĄCA ROZPOZNAWANIA DRZEW IGLASTYCH
Dopasuj gałązkę, szyszkę i sylwetę drzewa do odpowiedniej nazwy.
jodła sosna świerk
-9-
KARTA PRACY DOTYCZĄCA ROZPOZNAWANIA DRZEW IGLASTYCH
Dopasuj gałązkę, szyszkę i sylwetę drzewa do odpowiedniej nazwy.
jodła sosna świerk
-10-
KARTA PRACY DLA GRUP
1. Przeczytaj jakie są w Polsce zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia . Dopisz przykłady zwyczajów świątecznych, jakie panują w Szwecji.
Pieczenie różnych ciast.
.......................................................................................................................
Ustawianie wolnego nakrycia na wigilijnym stole.
......................................................................................................................
Kładzenie prezentów pod choinką.
.....................................................................................................................
Przybycie świętego Mikołaja.
.....................................................................................................................
Spożywanie postnych potraw.
.....................................................................................................................
Wspólne śpiewanie kolęd.
....................................................................................................................
2. Zapisz nazwy polskich zwyczajów bożonarodzeniowych , których nie wymieniono w poleceniu 1.
...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
3. Napisz na szablonach gwiazdek uczucia , jakie towarzyszą świętom Bożego Narodzenia.
-11-
SZABLONY GWIAZDEK
-12-
TEKST DO CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM
Przeczytaj o zwyczajach świątecznych panujących w innych krajach.
Co łączy świąteczne zwyczaje różnych narodów?
Jakie dostrzegasz różnice?
-13-
KARTA PRACY Z ZADANIAMI Z TREŚCIĄ
W jednym sklepie sprzedano 127 bombek złotych i 105 czerwonych, a w drugim 128 srebrnych i 107 niebieskich. Ile bombek sprzedano w jednym, a ile w drugim sklepie?
Ile bombek sprzedano razem?
Rozwiązanie:...........................................................................................................
..................................................................................................................................
Oblicz sposobem pisemnym:
|
Odpowiedź: .............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
W leśnej szkółce ma być posadzonych 887 świerków. Leśnicy posadzili w kwietniu 348 drzewek, a w maju o 79 więcej niż w kwietniu. Ile drzewek muszą jeszcze posadzić?
Rozwiązanie:.......................................................................................................................
Przedstaw rozwiązanie na drzewku: Wykonaj obliczenia sposobem pisemnym:
Leśnicy muszą jeszcze posadzić ..........................................................................................
-14-
KARTA PRACY DO EWALUACJI ZAJĘĆ
Poziom I:
Uzupełnij samodzielnie tabelę:
Boże Narodzenie ( tradycje i zwyczaje) |
dzielenie się opłatkiem, ............................................................ ................................................................................................... ................................................................................................... ................................................................................................... ................................................................................................... ................................................................................................... .................................................................................................. ................................................................................................... |
Poziom II:
Spośród podanych nazw tradycji i zwyczajów, zamaluj kredką te , które są związane z Bożym Narodzeniem.
Śpiewanie kolęd. |
Śmigus - dyngus. |
Dzielenie się opłatkiem. |
Święcenie pisanek. |
Prezenty pod choinką. |
Czekanie na pierwszą gwiazdkę. |
Topienie Marzanny. |
Ubieranie choinki. |
Pasterka. |
Wielkanocne śniadanie. |
Uroczyście nakryty stół. |
Wysyłanie kartek z życzeniami. |
Składanie życzeń. |
-15-
KARTA PRACY Z ZADANIEM DOMOWYM
Narysuj co chciałbyś znaleźć pod choinką.
Dokończ rozpoczęte zdanie:
Lubię święta , ponieważ...................................................................................................................
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
W Wielkiej Brytanii wigilijny posiłek zaczyna się w południe w ścisłym gronie rodzinnym. Głównym daniem jest indyk upieczony z owocami i warzywami. Podaje się również pudding, ciasta i słodycze. Prezenty przynosi święty Mikołaj w nocy z 24 na 25 grudnia.
W Meksyku już 15 grudnia stawia się przed domami gliniane naczynie wypełnione słodyczami. Wokół naczynia gromadzą się dzieci. Jedno z nich rozbija naczynie kijem, co rozpoczyna wyścig w zbieraniu słodyczy. Głównym daniem wigilijnym jest wędzony dorsz z papryką i oliwą oraz małymi grzankami. Podaje się również pieczonego indyka, owoce i słodycze.
W Hiszpanii odpowiednikiem opłatka jest chałwa. Wigilijna wieczerza rozpoczyna się późnym wieczorem. Głównym daniem jest pieczona ryba oraz ciasto „Trzech króli” , w którym zapieka się drobne upominki. Kto znajdzie taki upominek w swojej porcji, musi go wykupić, opowiadając wesołą historyjkę. O północy wszyscy idą na pasterkę, a potem spacerują po ulicach i śpiewają kolędy. 28 grudnia Hiszpanie obchodzą „dzień naiwnych” - odpowiednik naszego prima aprilis.