Scenariusz lekcji przyrody - klasa IV
(45 minut)
Krajobraz i ukształtowanie terenu
Treści programowe
Złożoność świata żywego
Krajobraz i jego cechy
Związek między krajobrazem a formami terenu
Krajobraz najbliższej okolicy
Cele lekcji
Wiadomości
Uczeń
Wie, co to jest krajobraz, zna jego naturalne i wytworzone przez człowieka elementy,
Zna i charakteryzuje poszczególne formy terenu,
Stosuje przypisane modelom form terenu odpowiednie barwy.
Umiejętności
Uczeń
Rozpoznaje i odróżnia elementy krajobrazu,
Nazywa i wskazuje na modelu formy terenu,
Potrafi opisać krajobraz najbliższej okolicy.
Postawy
Uczeń
Jest zainteresowany światem, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem,
Charakteryzuje się postawą odpowiedzialności za swoje działania w środowisku,
Współpracuje w zespole, aktywnie uczestniczy w zajęciach.
Metody
Pogadanka
Obserwacja
Pokaz
Formy pracy
Indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne
Widokówki, zdjęcia z różnymi formami terenu,
Modele form ukształtowania terenu,
Podręcznik (str.12-15), zeszyt ucznia (str.8-90).
Przygotowanie do lekcji
Uczniowie na lekcje przynoszą widokówki i zdjęcia z różnymi krajobrazami.
Przebieg lekcji
FAZA WPROWADZAJĄCA
Sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji i sposobu jej realizacji.
Zwrócenie uwagi na otoczenie, wprowadzenie pojęcia krajobrazu i jego elementów (pogadanka).
FAZA REALIZACYJNA
Uczniowie grupują kartki i zdjęcia według podobnych cech krajobrazu.
Charakteryzują poszczególne formy terenu. Wprowadzane są pojęcia niziny, wyżyny, góry (pomocny jest rysunek na stronie 16 podręcznika).
Prezentacja modeli przedstawiających formy ukształtowania terenu. Zwrócenie uwagi na barwy odpowiadające poszczególnym formom.
Uczniowie rozwiązują zadanie3. z 9. strony ćwiczeń, a następnie ćwiczenie 1. z 5. strony podręcznika.
FAZA PODSUMOWUJĄCA
Nauczyciel podsumowuje lekcję i ocenia aktywność uczniów na zajęciach. Następnie zadaje pracę domową
zadanie 1 i 2 z podręcznika strona 8-9 (na następną lekcję)
w terminie dwóch tygodni uczniowie wykonują z masy solnej model krajobrazu (z zaznaczonymi formami terenu, przez zastosowanie odpowiednich barw). Uczniowie mają możliwość zapoznania się z gotowym modelem z masy solnej (wykonanym przez nauczyciela - zdjęcia)
Załącznik 1 - zdjęcia wykonanego modelu.
Załącznik 2 - przepis na masę solną.
Załącznik 1.
Załącznik 2.
1 szklanka wody
1 szklanka soli
1/3 szklanki wody - wyrabiamy ciasto, kształtujemy formę. Po wyschnięciu (dla utrwalenia można upiec w piekarniku) model malujemy odpowiednimi kolorami.