572


Wykorzystywanie metod aktywizujących przez naukę i zabawę

scenariusz zajęć dla dzieci 4-letnich

Data: 12.12.2013

Cel główny:

- aktywne uczestnictwo dziecka w zajęciach

Cele szczegółowe:

Dziecko:

- przedstawianie muzyki za pomocą ruchu,

- aktywizowanie zmysłów,

- uwrażliwianie na muzykę poważną,

- rozwój wyobraźni i inwencji twórczej,

- werbalizowanie swoich uczuć w odniesieniu do swoich przeżyć, samopoczucia,

Metody:

metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne, rozmowa, pogadanka; aktywizujące: „burza mózgów”, pedagogiki zabawy.

Formy pracy:

z całą grupą,

indywidualna,

w parach.

Środki dydaktyczne: balony, dziurkacz ozdobny: śnieżynka, czapki renifery, muzyka poważna, arkusz gazety dla każdego dziecka, zaproszenie

Przebieg zajęć

  1. Powitanie zabawą: Powitanie części ciała.

  2. Kciuk i nastrój - nauczyciel wyjaśnia: kciuk skierowany do góry oznacza, że jest nam dziś bardzo wesoło, kciuk skierowany do dołu- jest nam smutno.

Rączkę wszyscy wystawiamy

Do zabawy zapraszamy

Niech pokaże mi kciuk Wasz

Jaki nastrój dzisiaj masz?1, 2, 3!

  1. Rozmowa na temat nastrojów w grupie, nauczyciel pokazuje dwa balony, jeden wesoły drugi smutny. Dzieci nazywają uczucia - zachęcanie do werbalizowania swoich uczuć.

  2. Co możemy zrobić, żeby zrobiło się wszystkim wesoło? - burza mózgów. Dzieci wymyślają, co mogą zrobić, dla innego dziecka żeby zrobiło mu się wesoło, np. dać cukierka, pocieszyć, podzielić się zabawką, zaproponować wspólną zabawę, itp.

  1. Wszystkie dzieci są wesołe, więc smutek odchodzi precz - nauczyciel przebija balonik smutny, z którego wypada zaproszenie do Krainy Zimy.

  1. Drogie dzieci, Pani Zima zaprasza nas do swojej krainy. Musimy dostać się na biegun północny, czy ktoś ma pomysł w jaki sposób możemy się tam dostać?- burza mózgów. Ustalenie, że najlepszym środkiem transportu będzie samolot.

  1. Niestety nie mamy biletów, chyba że rozwiążemy zagadkę z którą pilot samolotu nie może sobie poradzić. Co wy na to?- karta pracy, załącznik 1

  1. Samolot - leżenie na brzuchu, nogi wzdłuż linii ciała, dłonie pod brodą, odliczanie 3-2-1- start! unoszenie tułowia.

  1. Zabawa z elementem rzutu Śnieżne kule. Dotarliśmy na miejsce. Spójrzcie jak jest pięknie, wszędzie tyle śniegu. Każdemu rozdam teraz kartkę papieru, zróbcie z nich kulki. Jak możemy bawić się na śniegu? Jaki jest śnieg?

  1. Zabawa przy muzyce Śnieżynki. Spójrzcie spadły płatki śniegu. Czy chcecie zabawić się ze śnieżynkami? W jakie sposób można bawić się z śnieżynkami. Mam propozycję będziemy bawić się nosząc śnieżynki na różnych częściach ciała - noszenie płatków śniegu na różnych częściach ciała wg. propozycji dzieci.

  1. Zabawa Taniec z śnieżynką - Posłuchajcie śnieżynka przed chwilą mówiła mi, że bardzo chciałaby zatańczyć z wami. Zatańczymy teraz z śnieżynkami, na sygnał zróbcie ładną figurkę - taniec ze śnieżynka na sygnał tworzenie rzeźby.

  1. Labirynt - praca w parach. Pani Zima ma pewien problem jej renifer zgubił się w lesie i nie może znaleźć drogi do domu - karta pracy, załącznik 2

  1. Taniec Renifery - Oj, jak późno, musimy już wracać do przedszkola. Spójrzcie widzę dwa renifery, na pewno odwiozą nas do domu.

  1. Ewaluacja zajęć - dzieci, które dobrze się bawiły na zajęciach dołączają promyk do słońca. Dzieci, którym było smutno dołączają kroplę pod chmurę.

ZAŁĄCZNIK 1

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic


