6525, Scenariusz zajęć wychowawczych w klasie II


Scenariusz zajęć wychowawczych w klasie II

(2 jednostki lekcyjne)

Zakres treści: Kształtowanie poprawnych relacji międzyosobowych.

Temat lekcji: Jestem dobrym kolegą, dobrym przyjacielem.

Cel ogólny: Kształtowanie atmosfery życzliwości i akceptacji wśród dzieci, umiejętności utrzymywania poprawnych kontaktów z rówieśnikami oraz rozwiązywania problemów z wyeliminowaniem zachowań opartych na agresji i przemocy.

Cele szczegółowe w kategoriach:

  1. Zapamiętania

Uczeń:

  1. Zrozumienia

Uczeń:

  1. Umiejętności w sytuacjach prostych

Uczeń:

  1. Umiejętności w sytuacjach problemowych

Uczeń:

Metody: rozmowa kierowana, swobodne wypowiedzi uczniów, dyskusja, kula śniegowa, drzewo decyzyjne, gra dramowa, zabawa integracyjna, rundka, samoocena, problemowa, mini wykład.

Środki: plansza „Jak się dzisiaj czujesz?”, tekst wiersza Sary Bronzino „Być przyjacielem”, tekst bajki pt. „W krainie smoków” (B. Ferrero, „Historie”, Wyd. Salezjańskie, Warszawa 1994, s. 170), sytuacje problemowe zawarte w „Programie edukacji humanitarnej” W. Świder, kartki papieru, kredki, mazaki lub farby.

I. Faza przygotowawcza.

  1. Sprawdzenie obecności.

  2. Poinformowanie uczniów o temacie lekcji.

II. Faza realizacyjna.

  1. Jak się dzisiaj czujesz? - Rundka.

Uczniowie opisują słownie własne samopoczucie. Ich zadaniem jest określenie własnego nastroju za pomocą co najmniej trzech uczuć. Następnie korzystając z przygotowanej planszy „Jak się dzisiaj czujesz?” rysują twarz najbardziej odpowiadającą ich samopoczuciu.

  1. Zabawa integracyjna „Szukam przyjaciela”.

Dzieci swobodnie biegają; na sygnał nauczyciela dobierają się parami - stojąc plecami do siebie.

  1. Pogadanka na temat istoty przyjaźni i jej wpływu na relacje z ludźmi.

Nauczyciel zapoznaje dzieci z wierszem Sary Bronzino „Być przyjacielem”:

„Być przyjacielem,

To umieć patrzeć na drugiego człowieka

W chwilach radości i w chwilach smutku;

I potrafić dzielić to z nim.

Być przyjacielem

To umieć dostrzegać

Dobro i piękno,

Które posiada każda istota,

I potrafić je podziwiać.

Być przyjacielem,

To znaczy stanąć u boku tego,

Kto stracił wszelka nadzieję,

I darzyć go miłością.”

Nauczyciel zadaje poniższe pytania: