dom, gramatyka angielska, Flashcards for kids


Scenariusz lekcji

Jak powstaje dom?

Scenariusz z wykorzystaniem mapy myśli i asocjogramu

2 × 45 min

Cele lekcji:

Uczeń:

- tworzy mapę myśli,

- wymienia rodzaje domów znajdujących się w jego okolicy,

- określa zalety i wady wskazanego rodzaju budynku,

- wylicza skutki niejednolitej zabudowy na danym terenie,

- podpisuje ilustracje właściwymi nazwami zawodów,

- redaguje pisemną wypowiedź na określony temat.

Metody:

- metody aktywizujące - mapa myśli, asocjogram,

- praca z tekstem,

- praca z materiałem ilustracyjnym.

Formy pracy:

indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

- podręcznik z ćwiczeniami do zajęć technicznych dla klas 4-6 „Jak to działa?” (s. 111-113),

- karta pracy „Dom dla każdego”,

- arkusze papieru, flamastry, kartki samoprzylepne.

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca

1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.

2. Nauczyciel dzieli klasę na kilkuosobowe grupy. Każdy zespół otrzymuje arkusz papieru
i flamastry Zadaniem drużyn jest stworzenie mapy myśli związanej ze słowem dom.
Po upływie wyznaczonego czasu gotowe plansze zostają wywieszone w widocznym miejscu,
a przedstawiciele grup omawiają wyniki pracy drużyn. Przykładowa mapa myśli znajduje się w Materiałach dla nauczyciela.

3. Uczniowie wykonują ćwiczenie wprowadzające ze s. 111 - określają, jakich domów jest najwięcej w ich miejscu zamieszkania. Następnie każda osoba wybiera jeden rodzaj budynku i zapisuje w zeszycie trzy zdania na jego temat.

Faza realizacyjna

1. Wskazany uczeń odczytuje tekst zamieszczony w podręczniku na s. 111, dotyczący kwestii bezpieczeństwa i wygody w domu. Nauczyciel formułuje dwa problemy do rozstrzygnięcia metodą asocjogramu: Co sprawia, że dom jest wygodny? oraz Jakie elementy mają wpływ na to, że w domu jest bezpiecznie?.Następnie dzieli klasę na dwie grupy i wręcza każdej z nich arkusz papieru, kartki samoprzylepne, a także flamastry w różnych kolorach. Uczniowie, pracując w zespołach, notują na kartkach propozycje odpowiedzi i przyklejają je wokół pytania na plakacie. Po upływie wyznaczonego czasu grupy wymieniają się arkuszami.
Każda drużyna zapisuje własne pomysły na kartkach i przyczepia je do plakatu. Nauczyciel umieszcza oba asocjogramy na tablicy. Po głośnym odczytaniu wszystkich skojarzeń uczniowie zaznaczają kartki z podobnymi propozycjami. Następnie, pod kierunkiem nauczyciela, ustalają wspólne odpowiedzi. Przykładowe asocjogramy są zamieszczone
w Materiałach dla nauczyciela.

2. Na polecenie nauczyciela uczniowie realizują punkt 1. i 2. z ćwiczenia 1. ze s. 111 podręcznika - oglądają fotografie domów i wykonują związane z nimi zadania. Ochotnicy odczytują własne odpowiedzi.

3. Nauczyciel dzieli uczniów na pięć grup. Każda drużyna pracuje z jedną z ilustracji zamieszczonych na s. 111 podręcznika i określa zalety oraz wady mieszkania w danym budynku. Na zakończenie ćwiczenia przedstawiciele zespołów prezentują wnioski na forum klasy. Nauczyciel ocenia trafność ustaleń.

4. Uczniowie wykonują zadanie 1. w karcie pracy - przyporządkowują nazwy typów domów do podanych definicji. Następnie realizują ćwiczenie 2. ze s. 112 podręcznika - odpowiadają, dlaczego w danej okolicy powinna występować jednolita zabudowa i jakie byłyby skutki wzniesienia wieżowca na osiedlu domów jednorodzinnych. Najciekawsze wypowiedzi zostają zapisane w zeszycie.

5. Uczestnicy zajęć zapoznają się z tekstem „Na budowie” znajdującym się na s. 112 podręcznika, a następnie wykonują ćwiczenie 3. z tej samej strony - podpisują ilustracje właściwymi nazwami zawodów.

6. Nauczyciel poleca wykonać ćwiczenie 4. ze s. 113 podręcznika, polegające na podkreśleniu w podanych zdaniach odpowiednich wyrazów odnoszących się do elementów konstrukcyjnych budynku.

7. Uczniowie odpowiadają na pytania dotyczące wykańczania i urządzania mieszkania: Jakie materiały są wykorzystywane w dekorowaniu wnętrz?, Czyja pomoc może okazać się przydatna przy planowaniu wyglądu pomieszczeń?. Na podstawie informacji zgromadzonych w trakcie rozmowy uczniowie wypełniają schemat w ćwiczeniu 5. ze s. 113 podręcznika.

Faza podsumowująca

1. W celu utrwalenia zdobytych wiadomości uczniowie zapisują w punktach poznane etapy budowy domu lub mieszkania.

2. Nauczyciel poleca rozwiązać krzyżówkę zamieszczoną w zadaniu 2. w karcie pracy. Osoba chętna podaje hasło i wyjaśnia, jaki jest jego związek z budową domu.

3. Zadanie domowe:

Przeczytaj „Ekowiadomość” zamieszczoną na s. 113 podręcznika. Napisz, jakie inne ekologiczne materiały mogą być wykorzystane przy budowie domu.

Zadanie domowe dla chętnych: Wykonaj na dużym arkuszu papieru kolaż przedstawiający idealny dom dla Twojej rodziny. Do realizacji pracy wykorzystaj różnorodne materiały
(np. farby, włóczki, suche liście itp.).

0x08 graphic
Materiały dla nauczyciela

Przykładowa mapa myśli dotycząca hasła „dom”

Przykładowe asocjogramy dotyczące kwestii bezpieczeństwa i wygody w domu

0x08 graphic
0x08 graphic


