SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II
Małgorzata Etmańska
Temat ośrodkowy: Bezpieczeństwo
Temat dnia: Zdrowo i bezpiecznie
Zapis w dzienniku: Ulubione zabawy dzieci na świeżym powietrzu a poetyckie obrazy dyscyplin sportowych. Zabawy muzyczno-ruchowe przy piosence. Granie akompaniamentu na grzechotce i bębenku. Sprawdzenie umiejętności dodawania i odejmowania liczb w zakresie 10. Niezbędne wyposażenie roweru. Zajęcia ruchowe.
Cel ogólny: Kształtowanie poczucia rytmu
Cele szczegółowe:
Uczeń:
przestrzega zasad bezpieczeństwa;
dostrzega, że poeta widzi świat inaczej, „maluje” obrazy słowem;
wykonuje dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 10;
zna niezbędne wyposażenie roweru;
wie, jakie korzyści dla zdrowia ma ruch na świeży powietrzu;
gra akompaniament na bębenku i grzechotce;
rytmicznie się porusza;
śpiewa piosenkę.
Metody: podająca, praktyczna, problemowa
Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: podręczniki, karty pracy, płyta z piosenką, bębenek, grzechotki, tekst piosenki,
Tok zajęć:
Na dywanie. Drama. Zadaniem dzieci jest przedstawić za pomocą ruchu zabawy dzieci na świeżym powietrzu. Jeżeli jest taka potrzeba jedną scenkę może przedstawić kilka osób.
Poetyckie obrazy różnych dyscyplin sportowych przedstawionych w wierszach pt. „Niebezpieczny mecz”, „Bieg przez płotki” i „Mój rower”. P. s. 20-21.
Rozmowa na temat bezpiecznych zabaw na dworze.
Nauczyciel prezentuje ilustracje rowerów. Zadaniem dzieci jest znalezienie wszystkich cech wspólnych.
„Montowanie” roweru i podpisanie części K. 13. ćw. 1, 2.
Przypomnienie pisowni „rz” po spółgłoskach.
Przepisanie zdań do zeszytu P. s. 20 ćw. 3. Wyjaśnienie pisowni „rz” wymiennego na „r”.
Uzupełnianie wyrazów „rz” lub „r” K. 13 ćw. 3.
Wykonanie ćwiczenia utrwalającego:
Wpisz do zeszytu następujące wyrazy z „rz” i dopisz do nich wyrazy z „r” tłumaczące wymianę .Na kolorowo oznaczaj rz i r.
morze, w jeziorze, na gitarze, tworzę, karze, starzec, dworzec, pancerz, orze.
Nauka piosenki pt. „Jagódki”.
Jesteśmy jagódki, czarne jagódki
Mieszkamy w lasach zielonych, zielonych
Oczka mamy czarne, uszki granatowe
A sukienki są zielone i seledynowe.
Ref.: A kiedy dzień nadchodzi, dzień nadchodzi
Idziemy na jagody, na jagody
A nasze czarne serca, czarne serca
Biją nam radośnie bum tarara bum. / x 2
2. Jesteśmy jagódki, leśne jagódki
Mieszkamy w lasach zielonych, zielonych
Noski mamy śmieszne, rączki granatowe
A czapeczki też nosimy kiedy zimno w głowę.
Ref.: A kiedy dzień nadchodzi, dzień nadchodzi
Idziemy na jagody, na jagody
A nasze czarne serca, czarne serca
Biją nam radośnie bum tarara bum. / x 2
Ćwiczenia rytmiczne:
Nauczyciel włącza nagranie piosenki pt. „Jagódki”. Zadaniem dzieci jest w rytmie chodzić po sali.
Dzieci siadają w kręgu na dywanie. Zadaniem dzieci jest podawanie w rytm muzyki piłki.
Przypomnienie znaczenia nut.
Co to są nuty?
Czemu one służą?
Jakie znacie nuty? (cała nuta, półnuta, ćwierćnuta, ósemka, szesnastka)
Tworzenie akompaniamentu do piosenki pt. „Jagódki”. Klasa podzielona na 2 grupy. Pierwsza grupa gra na grzechotce
a druga grupa na bębenku
.
Ćwiczenia ruchowe z wykorzystaniem piłki oraz ćwiczenia skoczne.
W domu: Zamień wyrazy tak, aby zamiast „rz” było „r” (mierzy, parzy, szczerze, futrzany, wzorzysty, dobrze, mądrze, skórzany).
MATEMATYKA
Przedstawianie swojej liczby. Nauczyciel rozdaje dzieciom liczby. Zadaniem dzieci jest powiedzieć jaką są liczbą, czy są parzyste czy nieparzyste, jakie liczby są jej sąsiadkami oraz z jakich dwóch liczb się składają.
Sprawdzenie umiejętności dodawania i odejmowania liczb w zakresie 10 - K.M. 10 ćw. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7.
Podsumowanie dnia i samoocena.