wycieczka, Technika-pomoce


Scenariusz lekcji

Na wycieczkę

Scenariusz z wykorzystaniem portfolio

2 × 45 min

Cele lekcji:

Uczeń:

- planuje pieszą wycieczkę,

- odnajduje na mapach i w przewodnikach turystycznych informacje o miejscach w swojej okolicy, które warto zwiedzić,

- pakuje plecak w przemyślany, racjonalny sposób,

- odczytuje informacje przekazywane przez znaki umieszczane na kąpieliskach,

- wyjaśnia, w jaki sposób oznaczone są szlaki turystyczne,

- przygotowuje portfolio na temat ciekawych miejsc znajdujących się w okolicy.

Metody:

- metoda aktywizująca - portfolio,

- rozmowa kierowana,

- praca z tekstem,

- praca z materiałem ilustracyjnym,

- działania plastyczne.

Forma pracy:

indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

- podręcznik z ćwiczeniami do zajęć technicznych dla klas 4--6 „Jak to działa?” (s. 26-28),

- karta pracy „Na szlaku”.

Przygotowanie do lekcji:

Na tydzień przed planowaną lekcją nauczyciel poleca uczniom, aby - pracując metodą portfolio - przygotowali teczki z materiałami na temat dowolnego zabytku lub atrakcyjnego miejsca znajdującego się w okolicy. Może także wcześniej sporządzić listę obiektów,
a następnie rozlosować je pomiędzy wszystkie osoby w klasie. Informacje zgromadzone przez uczniów powinny zawierać zdjęcia, rysunki, fakty historyczne oraz ciekawostki dotyczące danego obiektu. Mogą one być także zaczerpnięte z rozmów przeprowadzonych
z mieszkańcami regionu. Opis metody znajduje się w Materiałach dla nauczyciela.

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca

1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.

2. Wyznaczone osoby wymieniają nazwy zabytków lub innych ciekawych miejsc i obiektów znajdujących się w najbliższej okolicy (ćwiczenie wprowadzające ze s. 26 podręcznika).

Faza realizacyjna

1. Uczniowie zapoznają się z tekstem „Jak przygotować się do wycieczki?” ze s. 26 podręcznika. Po przeczytaniu nauczyciel przypomina zasady poruszania się po drogach podczas pieszej wędrówki. Zwraca uwagę, że elementy odblaskowe zwiększają widoczność pieszych na drodze.

2. Uczestnicy zajęć indywidualnie realizują ćwiczenie 1. ze s. 26 podręcznika. Jako cel wycieczki podają obiekt, na którego temat zgromadzili informacje w teczce. Po wykonaniu polecenia odczytują zapisane przez siebie informacje.

3. Nauczyciel inicjuje rozmowę dotyczącą wyposażenia turysty uczestniczącego w pieszej wycieczce. W tym celu pyta uczniów, co wzięliby z sobą na wyprawę do miejsca, które wybrali. Następnie poleca zapoznać się z infografiką „Jak spakować plecak?” ze s. 27 podręcznika. W dalszej kolejności uczniowie wykonują ćwiczenie 1. „Praca z infografiką”,
a ochotnicy prezentują odpowiedzi na forum klasy.

4. Uczniowie czytają tekst „Nad wodą” ze s. 28 podręcznika. Nauczyciel omawia znaki spotykane na terenach kąpielisk (tablice oraz opisy wybranych znaków znajdują się
w Materiałach dla nauczyciela). Na zakończenie poleca wykonać ćwiczenie 2. ze s. 28 podręcznika, sprawdzające znajomość znaków. Osoby chętne odczytują odpowiedzi,
a nauczyciel ocenia ich trafność.

5. Prowadzący zajęcia przedstawia sposób oznakowania pieszych szlaków turystycznych. Pokazuje znaki (Materiały dla nauczyciela) i omawia ich kolorystykę. Podkreśla przy tym,
że barwa oznaczenia szlaku nie zależy od stopnia jego trudności.

Faza podsumowująca

1. Uczniowie wykonują zadania z karty pracy otrzymanej od nauczyciela. Na podstawie mapy określają, którymi szlakami turystycznymi można dotrzeć w wyznaczone miejsce oraz wskazują przedmioty przydatne w czasie pieszej wycieczki górskimi szlakami.

2. Zadanie domowe:

Opisz miejsce spoza Twojego regionu, które chcesz odwiedzić. Uzasadnij swój wybór.

Materiały dla nauczyciela

Krótki opis metody portfolio

Portfolio jest metodą aktywizującą, która polega na gromadzeniu w teczce materiałów dotyczących określonego zagadnienia i zaprezentowaniu ich podczas lekcji. Uczniowie, samodzielnie wyszukując odpowiednie informacje, kształcą umiejętność korzystania
z różnych źródeł, a także pogłębiają swoją wiedzę na dany temat. Dzięki konieczności segregowania i wartościowania zebranych dokumentów uczą się również krytycznej analizy wiadomości pod kątem ich jakości i atrakcyjności. Ponadto wymienianie się pozyskanymi materiałami motywuje uczniów do efektywnej współpracy. Ważnym założeniem tej metody nauczania jest jej interdyscyplinarność - portfolio umożliwia bowiem integrację wiedzy
z kilku przedmiotów szkolnych czy z różnych dziedzin życia.

Znaki obowiązujące na terenach kąpielisk

0x08 graphic

Oznaczenia pieszych szlaków turystycznych

0x08 graphic


