Hospitacja diagnozująca
Ewa Wiaterek
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
w Ornontowicach
Ornontowice, grudzień 2003
Spis treści:
Konspekt hospitacji diagnozującej Strona
Metryczka. 3
Cele operacyjne. 3
Zestawienie zadań w odniesieniu do podstawy programowej
i standardów wymagań egzaminacyjnych. 5
Przebieg hospitacji diagnozującej. 6
Pomoce dydaktyczne 8
Karty pracy ucznia 9
Oferty wakacyjne 13
Rozkład jazdy 14
Pocztówki 15
Test rozumienia ze słuchu 16
Załączniki
Arkusz diagnostyczny 17
Diagnostyczny arkusz pohospitacyjny 18
Ankieta dla hospitujących. 19
Ankieta dla uczniów. 20
Arkusz samooceny nauczyciela. 21
Podstawa Programowa 22
Standardy wymagań egzaminacyjnych 24
Analiza wyników ankiet 30
Analiza wyników testu ze słuchu 31
Analiza wyników krótkiej wypowiedzi pisemnej 31
A. Konspekt hospitacji diagnozującej
I.
Szkoła: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach
Klasa: II LO, gr. 2
Przedmiot: język angielski
Nauczyciel: mgr Ewa Wiaterek
Temat: Arranging holidays.
Termin: grudzień 2003
Metody pracy: dyskusja, drama
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, w parach
Pomoce dydaktyczne: nagranie dialogów, oferty wakacji, role dla uczniów, pocztówki, testy rozumienia ze słuchu, dwa telefony.
Cel ogólny: Badanie umiejętności negocjowania i komunikowania się w sytuacjach typowych.
( Negocjowanie jest trzecią częścią pierwszego zadania na maturze wewnętrznej, na poziomie podstawowym)
Cel wychowawczy: Rozwijanie umiejętności pracy w grupie i zdolności do podejmowania wspólnych decyzji.
II. Cele operacyjne:
Cele operacyjne
|
Numer standardu wymagań |
Wskaźniki Uczeń: |
Numer wskaźnika |
1. Uczeń zna proste struk-tury leksykalno- gramaty-czne umożliwiające formu-łowanie wypowiedzi w za-kresie określonych tematów. |
I.1 |
formułuje wypowiedzi zrozumia-łe dla uczestników rozmowy; formułuje wypowiedzi zrozumia-łe dla odbiorców tekstu pisanego. |
1.a
1.b |
2. Uczeń potrafi komuniko-wać się w lokalach gastro-nomicznych. |
I.1.f |
zamawia jedzenie lub napoje w restauracji; prosi o rachunek; przyjmuje rolę kelnera. |
2.a
2.b 2.c |
3.Uczeń potrafi komuni-kować się w punktach sprzedaży i usług. |
I.1.g |
zna nazwy różnych rodzajów sklepów; zna nazwy towarów, które chce kupić; stosuje zwroty typowe dla sprze-dawania; stosuje zwroty typowe dla kupo-wania. |
3.a
3.b
3.c
3.d |
4. Uczeń potrafi komunikować się w sytuacjach związanych z turystyką. |
I.1.h |
zna nazwy różnych środków transportu; rezerwuje pokój w hotelu lub schronisku młodzieżowym; przyjmuje rolę recepcjonisty; kupuje lub rezerwuje bilet przejazdu. |
4.a
4.b
4.c
4.d |
5. Uczeń zna zasady konstruowania różnych form prostych wypowiedzi ustnych. |
I.2.a |
nawiązuje kontakt z rozmówcą; przekazuje ustnie komunikat; kończy rozmowę. |
5.a 5.b 5.c |
6. Uczeń zna zasady konstruowania różnych form prostych wypowiedzi pisemnych. |
I.2.b |
stosuje właściwy układ graficzny angielskiej pocztówki; pisze logiczną i zrozumiałą pocztówkę z wakacji. |
6.a
6.b |
7. Uczeń wykazuje się umiejętnością określenia kontekstu sytuacyjnego tekstu słuchanego. |
II.1.g |
rozpoznaje miejsce, w którym odbywa się usłyszany dialog. |
7 |
8. Uczeń wykazuje się umiejętnością stwierdzenia czy tekst usłyszany zawiera określone informacje. |
II.1.c |
określa czy informacje dotyczące tekstu słuchanego są fałszywe czy też prawdziwe; rozpoznaje graficzny zapis usłyszanych informacji. |
8.a
8.b |
9. Uczeń wykazuje się umiejętnością tworzenia krótkiej wypowiedzi ustnej, uwzględniającej przedsta-wianie i uzasadnianie swo-ich opinii. |
III.1.c |
zabiera głos w dyskusji; przedstawia swoją opinię; uzasadnia swoją opinię.
|
9.a 9.b 9.c |
10. Uczeń wykazuje się umiejętnością tworzenia krótkiej wypowiedzi pisemnej, uwzględniającej relacjonowanie wydarzeń i wyrażanie stanów emocjonalnych. |
III.2.b III.2.c |
opisuje w swojej pocztówce zajęcia wakacyjne; wyraża w swojej pocztówce stosunek do przeżywanych wakacji. |
10.a
10.b |
11. Uczeń wykazuje się umiejętnością reagowania językowego w zakresie mówienia. |
IV.1.b IV.1.c |
uzyskuje informacje; udziela informacji; prowadzi proste negocjacje w sytuacjach życia codziennego. |
11.a 11.b 11.c
|
III. Zestawienie zadań w odniesieniu do podstawy programowej
i standardów wymagań egzaminacyjnych.
Lp. |
Zadanie |
STANDARDY WYMAGAŃ EGZAMINACYJNYCH |
STANDARDY OSIĄNIĘĆ EDUKACYJNYCH |
|
|
|
Standard |
Podstawa programowa |
|
|
|
|
Treści |
Osiągnięcia |
1 |
Dialog w restauracji.
|
I.1) I.1) f) I.2) a) |
1 2 5 |
2.1),6),9) |
2. |
Negocjowanie.
|
I.1) I.1) h) I.2) a) III.1) c) IV.1) b) IV.1) .c) |
1 2 5 6 |
2.1), 4) 6), 7), 8), 9)
3.1)
|
3. |
Telefoniczna rezerwacja hotelu.
|
I.1) I.1) h) I.2) a) IV.1) b) |
1 2 5 |
2.1), 3), 6), 7), 8), 9)
|
4. |
Kupowanie biletów przejazdu.
|
I.1) I.1) g) I.1) h) I.2) a) IV.1) b) |
1 2 5 |
2.1), 3), 6), 7), 9)
|
5. |
Dialog w księgarni. |
I.1) I.1) g) I.2) a) |
1 2 5 |
2.1), 6), 7), 8), 9)
|
6 |
Dialog w sklepie odzieżowym. |
I.1) I.1) g) I.2) a) IV.1) b) |
1 2 5 |
2.1), 6), 7), 8), 9)
|
7 |
Pisanie pocztówek z wakacji. |
I.1) I.2) b) III.2) b) III.2) c) IV.1) b) |
1 2 6 9 |
4.2), 4) |
8 |
Test rozumienia ze słuchu. |
I.1) II.1) g) II.1) c) |
1 5 8 |
1.1), 2) |
Zadania zostały przygotowane w oparciu o podstawę programową B i odnoszą się do standardów wymagań egzaminacyjnych z języka obcego nowożytnego, określonych w Rozporządzeniu MENiS z dnia 10 kwietnia 2003.
IV. Przebieg hospitacji diagnozującej
Część wstępna:
Czynności organizacyjne.
Wprowadzenie do zajęć.
Omówienie przebiegu lekcji:
a. Zadanie. Uczniowie przyjmują podczas zajęć różne role związane z przygotowaniem wspólnego wyjazdu wakacyjnego.
b. Sytuacja. Jako międzynarodowa grupa studentów studiujących w Polsce uczniowie spotykają się w restauracji, aby ustalić szczegóły wyjazdu:
miejsce
termin
zakwaterowanie
transport
podział obowiązków związanych z przygotowaniem wyjazdu.
Po zakończeniu negocjacji wyznaczone osoby przeprowadzają dialogi w odpowiednich miejscach a pozostali piszą w tym czasie pocztówki z wakacji.
c. Test rozumienia ze słuchu
Część właściwa:
Dialog w restauracji. Uczniowie grupowo składają zamówienie u kelnera.
Realizacja celów operacyjnych: 1, 2, 5,
Negocjowanie. Siedząc wokół jednego stołu uczniowie wybierają lidera grupy.
Nauczyciel rozdaje uczniom role i karty pracy. Lider prowadzi dyskusję na temat wspólnego wyjazdu za granicę. Uczestnicy dyskusji przeglądają foldery wakacyjne i negocjują na temat miejsca, terminu, długości pobytu, rodzaju zakwaterowania i środka transportu. Po ustaleniu wszystkich punktów uczniowie deklarują jakimi przygotowaniami mogą się zająć. Lider podsumowuje wspólne ustalenia i uczniowie w parach, podchodzą kolejno do osobnego stolika gdzie przeprowadzają dialogi zgodne ze swoimi deklaracjami.
Realizacja celów operacyjnych: 1, 5, 9,11.
Telefoniczna rezerwacja hotelu. Dwie osoby: turysta i recepcjonista, siedzą plecami do siebie i prezentują dialog według punktów na karcie pracy. W trakcie rozmowy robią notatki dotyczące szczegółów rezerwacji.
Realizacja celów operacyjnych: 1,4, 5,.11.
Kupowanie biletów przejazdu. Dwie osoby prezentują dialog na dworcu kolejowym lub też autokarowym, według punktów na karcie pracy i wcześniejszych ustaleń grupy. W trakcie rozmowy robią notatki dotyczące szczegółów przejazdu.
Realizacja celów operacyjnych: 1, 3, 4, 5,.11.
Dialog w księgarni. Dwie osoby prezentują dialog według punktów na karcie pracy.
Realizacja celów operacyjnych: 1, 3, 4, 5,.11.
Dialog w sklepie odzieżowym. Dwie lub trzy osoby prezentują dialog według punktów na karcie pracy i wcześniejszych ustaleń grupy.
Realizacja celów operacyjnych: 1, 3, 4, 5,.11.
Pisanie pocztówek z wakacji. Uczniowie indywidualnie piszą pocztówki ze wspólnych wakacji. Zadanie to wykonywane jest w trakcie dialogów w parach.
Uczniowie podobnie jak na maturze nie mogą korzystać ze słowników.
Realizacja celów operacyjnych: 1, 6, 10
Test rozumienia ze słuchu. Pierwsze zadanie polega za zrozumieniu ogólnego sensu krótkich dialogów i określeniu ich kontekstu sytuacyjnego. Aby umożliwić nauczycielowi i hospitującym błyskawiczne sprawdzenie zadania uczniowie utrzymują kolorowe paski brystolu z nazwami poszczególnych miejsc z nagrania. Paski zawierają jeden dystraktor niepasujący do żadnego dialogu. Po usłyszeniu każdego dialogu uczniowie podnoszą odpowiedni pasek do góry a nauczyciel notuje odpowiedzi uczniów
Realizacja celów operacyjnych: 7
Drugie zadanie polega dwukrotnym wysłuchaniu dialogu w restauracji i na uzupełnieniu luk w transkrypcji dialogu.
Realizacja celów operacyjnych: 8
Trzecie zadanie polega na zakreśleniu w broszurce o restauracji wyrazów które pojawiają się w nagraniu. Uczniowie wysłuchują tekst dwukrotnie.
Realizacja celów operacyjnych: 8
Część końcowa:
Rekapitulacja: Uczniowie podsumowują najważniejsze funkcje językowe, stosowane podczas zajęć.
Ocenianie najaktywniejszych uczniów.
Przeprowadzenie ankiety wśród uczniów i hospitujących.
V. Pomoce dydaktyczne:
Karty pracy ucznia
Oferty wakacyjne
Rozkład jazdy
Pocztówki
Test rozumienia ze słuchu ze słuchu.
1. KARTY PRACY UCZNIA:
Uczeń A: Lider grupy
Prowadzisz spotkanie w gronie przyjaciół z różnych krajów, którzy razem studiują w Polsce.
Siedzicie w restauracji i planujecie wspólne wakacje letnie. Koordynuj zamawianie deseru i napojów a ponadto ustalcie:
dokąd pojedziecie:
kiedy :
na jak długo:
jakim środkiem transportu:
gdzie się zatrzymacie:
kto zorganizuje bilety przejazdu:
kto zarezerwuje noclegi:
kto kupi przewodnik po regionie, który wybraliście:
kto zrobi niezbędne zakupy:
Uczeń B:
Siedząc w restauracji uczestniczysz w spotkaniu przyjaciół z różnych krajów, którzy razem studiują w Polsce i chcą wspólnie spędzić wakacje letnie. Ustalcie:
dokąd pojedziecie:
kiedy i na jak długo:
jakim środkiem transportu:
gdzie się zatrzymacie:
kto co przygotuje do wyjazdu:
Zaproponuj jakieś miejsce i uzasadnij dlaczego te a nie inne.
Podaj swoje ograniczenia czasowe.
Poproś kelnera o rachunek i ureguluj go.
Uczeń C:
I. Siedząc w restauracji uczestniczysz w spotkaniu przyjaciół z różnych krajów, którzy razem studiują w Polsce i chcą wspólnie spędzić wakacje letnie. Ustalcie:
dokąd pojedziecie:
kiedy i na jak długo:
jakim środkiem transportu:
gdzie się zatrzymacie:
kto co przygotuje do wyjazdu:
Odrzuć pierwszą propozycję wyjazdu i uzasadnij dlaczego.
Wysłuchaj opinii innych i zaproponuj rozwiązanie kompromisowe.
Wysłuchaj reakcji innych i zaproponuj konkretne miejsce.
Zadeklaruj zorganizowanie zakwaterowania.
II. Zgodnie ze swoją deklaracją zarezerwuj zakwaterowanie dla całej grupy.
Przeprowadź rozmowę telefoniczną z hotelem lub ze schroniskiem młodzieżowym
Podaj informacje dotyczące :
ilości osób w waszej grupie:
długości pobytu:
daty przyjazdu:
Zapytaj o ceny pokojów.
Uczeń D:
I. Siedząc w restauracji uczestniczysz w spotkaniu przyjaciół z różnych krajów, którzy razem studiują w Polsce i chcą wspólnie spędzić wakacje letnie. Ustalcie:
dokąd pojedziecie:
kiedy i na jak długo:
jakim środkiem transportu:
gdzie się zatrzymacie:
kto co przygotuje do wyjazdu:
Podczas rozmowy z kelnerem zaproponuj zamówienie takiego samego deseru dla wszystkich. Zgódź się z opinią osoby odrzucającą pierwszą propozycję wyjazdu i zaproponuj inne miejsce. Ostatecznie określ co jest podczas tych wakacji naprawdę dla ciebie ważne. Zaoferuj zorganizowanie biletów przejazdu, i poinformowanie wszystkich o godzinie odjazdu.
II.
Zgodnie ze swoją deklaracją, po zakończeniu spotkania w restauracji przeprowadź rozmowę w kasie biletowej stacji autokarowej lub kolejowej:
Zarezerwuj bilety w obie strony dla całej grupy
Zapytaj o długość podróży i godziny odjazdów autokarów / pociągów.
- Dowiedz się o cenę biletu normalnego i ulgowego.
Uczeń E:
I. Siedząc w restauracji uczestniczysz w spotkaniu przyjaciół z różnych krajów, którzy razem studiują w Polsce i chcą wspólnie spędzić wakacje letnie. Ustalcie:
dokąd pojedziecie:
kiedy i na jak długo:
jakim środkiem transportu:
gdzie się zatrzymacie:
kto co przygotuje do wyjazdu:
Wyraź i uzasadnij swoją opinię dotyczącą propozycji wyjazdu.
Zaproponuj zakup niezbędnych przewodników i map.
II.
Zgodnie ze swoją deklaracją, po zakończeniu spotkania w restauracji przeprowadź rozmowę w księgarni:
Zapytaj o mapy i przewodniki po terenie, który się interesuje.
Poproś o pokazanie ci różnych wydań.
Zapytaj o ceny poszczególnych pozycji.
Wybierz jeden przewodnik i jedną mapę.
Uczeń F :
I. Siedząc w restauracji uczestniczysz w spotkaniu przyjaciół z różnych krajów, którzy razem studiują w Polsce i chcą wspólnie spędzić wakacje letnie. Ustalcie:
dokąd pojedziecie:
kiedy i na jak długo:
jakim środkiem transportu:
gdzie się zatrzymacie:
kto co przygotuje do wyjazdu:
Z przyczyn finansowych zaproponuj wyjazd w pobliskie miejsce.
Poinformuj o konieczności zrobienia zakupów.
Zaproponuj kupienie niezbędnych rzeczy dla pozostałych członków grupy.
II.
Zgodnie ze swoją deklaracją, po zakończeniu spotkania w restauracji przeprowadź rozmowę w sklepie:
Zapytaj o towary jakie się interesują:
Poproś o pokazanie ci wybranych rzeczy.
Wyraź swoje preferencje.
Zapytaj o ceny.
Wybierz towary, które ci odpowiadają.
Uczeń G :
Siedząc w restauracji uczestniczysz w spotkaniu przyjaciół z różnych krajów, którzy razem studiują w Polsce i chcą wspólnie spędzić wakacje letnie. Ustalcie:
dokąd pojedziecie:
kiedy i na jak długo:
jakim środkiem transportu:
gdzie się zatrzymacie:
kto co przygotuje do wyjazdu:
Skrytykuj pomysł wyjazdu w pobliskie miejsce i uzasadnij swoją opinię.
Podaj swoje ograniczenia czasowe
Uczeń H :
Siedząc w restauracji uczestniczysz w spotkaniu przyjaciół z różnych krajów, którzy razem studiują w Polsce i chcą wspólnie spędzić wakacje letnie. Ustalcie:
dokąd pojedziecie:
kiedy i na jak długo:
jakim środkiem transportu:
gdzie się zatrzymacie:
kto co przygotuje do wyjazdu:
Zaproponuj wyjazd za południową granicę.
Podaj typ zakwaterowania jaki ci nie odpowiada i uzasadnij swoja opinię.
Poproś osobę robiącą zakupy o kupienie dla ciebie niezbędnej rzeczy na wyjazd.
Uczeń I :
Siedząc w restauracji uczestniczysz w spotkaniu przyjaciół z różnych krajów, którzy razem studiują w Polsce i chcą wspólnie spędzić wakacje letnie. Ustalcie:
dokąd pojedziecie:
kiedy i na jak długo:
jakim środkiem transportu:
gdzie się zatrzymacie:
kto co przygotuje do wyjazdu:
Odrzuć propozycję wyjazdu za południową granicę i uzasadnij swoją opinię.
Podaj inne propozycje.
Uczeń J:
I. Siedząc w restauracji uczestniczysz w spotkaniu przyjaciół z różnych krajów, którzy razem studiują w Polsce i chcą wspólnie spędzić wakacje letnie. Ustalcie:
dokąd pojedziecie:
kiedy i na jak długo:
jakim środkiem transportu:
gdzie się zatrzymacie:
kto co przygotuje do wyjazdu:
Uzasadnij dlaczego nie chcesz jechać za południową granicę.
Wyraź swoją opinię na temat zakwaterowania.
II.
Po zakończeniu spotkania w restauracji przyjmij rolę osoby pracującej w księgarni.
Sprzedaj klientowi przewodnik i mapy.
Zaproponuj kilka pozycji.
Podaj ceny artykułów, o które pyta klient.
Uczeń K :
I. Siedząc w restauracji uczestniczysz w spotkaniu przyjaciół z różnych krajów, którzy razem studiują w Polsce i chcą wspólnie spędzić wakacje letnie. Ustalcie:
dokąd pojedziecie:
kiedy i na jak długo:
jakim środkiem transportu:
gdzie się zatrzymacie:
kto co przygotuje do wyjazdu:
Wyraź swoje sceptyczne nastawienie do miejsca, w które ostatecznie zgodziliście się pojechać i potwierdź gotowość wyjazdu z całą grupą
Uzasadnij przewagę przejazdu autokarem nad samolotem czy pociągiem.
II.
Po zakończeniu spotkania w restauracji. przyjmij rolę osoby sprzedającej bilety w kasie dworca autokarowego lub kolejowego.
Przyjmij rezerwację biletów.
Zapytaj o termin wyjazdu i powrotu.
Podaj informacje dotyczące cen biletów, czasu trwania podróży i godzin odjazdu.
Zanotuj nazwisko osoby rezerwującej.
Uczeń L :
Siedząc w restauracji uczestniczysz w spotkaniu przyjaciół z różnych krajów, którzy razem studiują w Polsce i chcą wspólnie spędzić wakacje letnie. Ustalcie:
dokąd pojedziecie:
kiedy i na jak długo:
jakim środkiem transportu:
gdzie się zatrzymacie:
kto co przygotuje do wyjazdu:
Zaakceptuj propozycje wyjazdu za granicę i dowiedz się o dokładne miejsce.
Przyjmij propozycję dojazdu na miejsce autokarem i uzasadnij dlaczego jest to dobry pomysł.
Uczeń M:
Jesteś kelnerem w restauracji.
Przyjmij i zrealizuj zamówienie grupy gości.
Zaproponuj jakiś deser.
Przynieś rachunek i upewnij się czy goście nie mają dalszych zamówień.
II. Po spotkaniu w restauracji odegraj rolę recepcjonisty w schronisku lub hotelu.
Przyjmij rezerwację pokojów dla całej grupy.
Zapytaj o datę przyjazdu i długość pobytu.
Zapytaj o nazwisko i telefon osoby rezerwującej.
Podaj informacje dotyczące rodzajów pokojów, cen i warunków rezerwacji.
2. OFERTY WAKACYJNE.
(W tym miejscu wpięte były prace uczniów oraz materiały autentyczne)
3. ROZKŁAD JAZDY.
EUROLINES COACH TRANSPORT
DESTIANTION |
DEPARTURE |
ARRIVAL |
SINGLE |
RETURN |
ROME RIMINI VENICE |
20.00 |
22.00 20.00 18.00 |
550 zł |
1100 zł |
BUDAPEST BADACONY VESPREM |
22.00 |
12.00 14.00 16.00 |
320 zł |
640 zł |
VIENNA LIENZ ZELLAM ZEE |
5.00 |
19.00 20.00 21.00 |
260 zł |
520 zł |
PRAGUE BRATISLAVA OSTRAVA |
8.00 |
14.00 12.00 10.00 |
110 zł |
220 zł |
DUBROVNIC RJEKA SPLIT |
17.00 |
23.00 20.00 17.00 |
700 zł |
1400 zł |
BERLIN FRANKFURT DORTMUND |
9.00 |
19.00 15.00 22.00 |
200 zł |
400 zł |
All departures from Katowice coach station
4. POCZTÓWKI
(W tym miejscu wpięte były przykładowe, prawdziwe pocztówki, wypisane przez uczniów podczas hospitacji diagnozującej)
5. TEST ROZUMIENIA ZE SŁUCHU
Zadanie 1.
Usłyszysz fragmenty pięciu dialogów. Po każdym dialogu nauczyciel zatrzyma kasetę a ty na sygnał nauczyciela podnieś do góry kartę z nazwą miejsca w którym odbywa się dialog.
Zadanie 2.
Dwukrotnie usłyszysz dialog w restauracji. Przed wysłuchaniem nagrania zapoznaj się z poniższymi zdaniami i w trakcie słuchania określ czy są one prawdziwe, fałszywe , czy też tekst nie zawiera takich informacji.
Obok zdań napisz: T - true, F -false lub NI - no inforamation
1. The man and the woman come to the restaurant at two o'clock 1. ________
2. The man starts with the tomato soup. 2. ________
3. The man eats the roast chicken. 3. ________
4. The woman wants the roast chicken. 4. ________
5. The woman drinks mineral water. 5. ________
6. For the dessert the man takes the apple pie. 6. ________
7. For the dessert the woman eats strawberries. 7. ________
8. The man likes his dinner. 8. ________
9. The man asks for the bill 9. ________
Zadanie 3.
Dwukrotnie usłyszysz tekst o restauracji. Zakreśl kółkiem te wyrazy wytłuszczone, które występują w nagraniu.
Name: |
The Blue Lagoon |
Type: |
Chinese / Hawaiian |
Location: |
Long / Short Street |
Main Course/ Dishes:
|
fresh fish/meat dishes, Hawaiian burgers with pineapples |
Desserts:
|
coconut ice-cream / milk, fried bananas in honey |
Cost: |
£50/ £30 for two people |
Service: |
excellent |
Opening hours: |
2 pm - 10 pm /12 am |
Recommendation: |
very nice restaurant for the whole family, book a table |
B. Załączniki
I. Arkusz diagnostyczny
Numer wskaźnika |
Wskaźnik Uczeń: |
Stopień opanowania wskaźnika |
1.a |
formułuje wypowiedzi zrozumiałe dla uczestników rozmowy; |
|
1.b |
formułuje wypowiedzi zrozumiałe dla odbiorców tekstu pisanego; |
|
2.a |
zamawia jedzenie lub napoje w restauracji; |
|
2.b |
prosi o rachunek; |
|
2c |
przyjmuje rolę kelnera; |
|
3.a |
zna nazwy różnych rodzajów sklepów; |
|
3.b |
zna nazwy towarów, które chce kupić; |
|
3.c |
stosuje zwroty typowe dla sprzedawania; |
|
3.d |
stosuje zwroty typowe dla kupowania; |
|
4.a |
zna nazwy różnych środków transportu; |
|
4.b |
rezerwuje pokój w hotelu lub schronisku młodzieżowym; |
|
4.c |
przyjmuje rolę recepcjonisty; |
|
4.d |
kupuje lub rezerwuje bilet przejazdu; |
|
5.a |
nawiązuje kontakt z rozmówcą; |
|
5.b |
przekazuje ustnie komunikat; |
|
5.c |
kończy rozmowę; |
|
6.a |
stosuje właściwy układ graficzny angielskiej pocztówki; |
|
6.b |
pisze logiczną i zrozumiałą pocztówkę z wakacji; |
|
7 |
rozpoznaje miejsce, w którym odbywa się usłyszany dialog; |
|
8.a |
określa czy informacje dotyczące tekstu słuchanego są fałszywe czy też prawdziwe; |
|
8.b |
rozpoznaje graficzny zapis usłyszanych informacji; |
|
9.a |
zabiera głos w dyskusji; |
|
9.b |
przedstawia swoją opinię; |
|
9.c |
uzasadnia swoją opinię; |
|
10.a |
opisuje w swojej pocztówce zajęcia wakacyjne; |
|
10.b |
wyraża w swojej pocztówce stosunek do przeżywanych wakacji; |
|
11.a |
uzyskuje informacje; |
|
11.b |
udziela informacji; |
|
11.c |
prowadzi proste negocjacje w sytuacjach życia codziennego; |
|
Stopień opanowania umiejętności:
+++ - bardzo dobry + - przeciętny
++ - dobry 0 - nie opanowano
II. Diagnostyczny arkusz pohospitacyjny
Mocne strony uczniów
|
Dalsze oczekiwania wobec uczniów |
Planowane działania |
Potrzeby związane z realizacją planowanych zadań |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Słabe strony uczniów
|
Dalsze oczekiwania wobec uczniów |
Planowane działania |
Potrzeby związane z realizacją planowanych zadań |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
III. Ankieta dla hospitujących
I. Czy według Pana/Pani uczniowie:
aktywnie uczestniczyli w zajęciach?
tak trudno powiedzieć nie
wykazali się umiejętnością negocjowania?
tak trudno powiedzieć nie
wykazali się umiejętnością komunikowania się w sytuacjach typowych?
tak trudno powiedzieć nie
wykazali się umiejętnością pracy w grupie?
tak trudno powiedzieć nie
byli w stanie podjąć wspólną decyzję?
tak trudno powiedzieć nie
opanowali język na poziomie zapewniającym w miarę sprawną komunikację w odniesieniu do spraw życia codziennego?
tak trudno powiedzieć nie
II. Czy na lekcji wykorzystano odpowiednie pomoce dydaktyczne?
tak trudno powiedzieć nie
III. Czy uczniowie umiejętnie łączyli teorię z praktyką?
tak trudno powiedzieć nie
IV. Jakie były mocne strony zajęć?
......................................................................................................................
V. Jakie były słabe strony zajęć?
......................................................................................................................
IV. Ankieta dla uczniów
Czy tempo lekcji było dla ciebie odpowiednie?
tak nie
Czy zajęcia były dla Ciebie interesujące?
tak nie
Czy stopień trudności zadań był dla Ciebie odpowiedni?
tak nie
Czy miałaś/łeś możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami językowymi?
tak nie
Jaka forma pracy na lekcji odpowiadała ci najbardziej?
(można zaznaczyć kilka)
indywidualna w parach grupowa
V. Arkusz samooceny nauczyciela
Czy cele zajęć zostały zrealizowane?
....................................................................................................................... 2. Czy instrukcje i role dla uczniów były klarowne?
.......................................................................................................................
Czy poziom wykonania zadań był satysfakcjonujący?
.......................................................................................................................
Uczniowie dobrze poradzili sobie z:
.......................................................................................................................
.......................................................................................................................
Uczniowie mają kłopoty z:
.......................................................................................................................
.......................................................................................................................
VI. Podstawa Programowa
B. Dotyczy nauki języka obcego nowożytnego jako pierwszego, rozpoczynającej się od poziomu zerowego, lub jako drugiego, gdy nauczanie tego języka stanowi kontynuację nauczania w gimnazjum lub gimnazjum i zasadniczej szkole zawodowej
Cele edukacyjne
Opanowanie języka na poziomie zapewniającym w miarę sprawną komunikację
w odniesieniu do spraw życia codziennego.
Przygotowanie do egzaminu maturalnego z języka obcego na poziomie podstawowym.
Zadania szkoły
Pomoc uczniom w rozwijaniu poczucia własnej wartości oraz wiary we własne możliwości, między innymi przez pozytywną informację zwrotną dotyczącą indywidualnych kompetencji językowych.
Zapewnienie dostępu do materiałów autentycznych, których wybór odpowiada zadaniom wychowawczym.
Zapewnienie uczniom maksimum kontaktu z językiem obcym oraz możliwość aktywnego używania języka mówionego i pisanego.
Wspieranie uczniów w rozwijaniu postawy ciekawości, otwartości i tolerancji wobec innych kultur.
Umożliwienie uczniom wykorzystywania znajomości języka przy wykonywaniu różnorodnych projektów, w tym pozajęzykowych.
Wdrażanie uczniów do samodzielności w procesie uczenia się języka obcego.
Treści nauczania
Struktury morfosyntaktyczne umożliwiające formułowanie prostych wypowiedzi
w odniesieniu do teraźniejszości, przeszłości i przyszłości oraz relacji przestrzennych.
Funkcje językowe umożliwiające posługiwanie się językiem w sytuacjach życia codziennego.
Słownictwo dotyczące życia codziennego, uwzględniające realia kraju/ obszaru języka nauczanego oraz kraju ojczystego.
Ogólne wiadomości kulturowo-cywilizacyjne na temat kraju/ obszaru języka nauczanego.
Rozwijanie sprawności rozumienia ze słuchu i mówienia, opanowanie zasad wymowy.
Rozwijanie sprawności czytania i pisania, opanowanie zasad ortografii.
Rozwijanie integracji sprawności językowych.
Nabywanie umiejętności językowych poprzez kontakt z autentycznymi wypowiedziami ustnymi i pisemnymi.
Rozróżnianie formalnego i nieformalnego stylu języka.
Korzystanie z technik kompensacyjnych.
Korzystanie z wiedzy i umiejętności nabytych w trakcie nauki innego języka obcego oraz pozostałych przedmiotów.
Rozwijanie indywidualnych strategii uczenia się, korzystanie z różnych źródeł informacji.
Osiągnięcia
1. W zakresie słuchania:
rozumienie ogólnego sensu oraz intencji prostych wypowiedzi osób posługujących się tym językiem jako macierzystym,
rozumienie sensu prostych, autentycznych wypowiedzi w różnych warunkach odbioru (np. rozmowa przez telefon, komunikat na dworcu),
wyszukiwanie informacji szczegółowych w nieskomplikowanych wypowiedziach
i dialogach,
rozumienie ogólnego sensu prostych wypowiedzi zawierających niezrozumiałe elementy, których znaczenia uczeń może domyślić się (np. z kontekstu).
2. W zakresie mówienia:
uzyskiwanie i udzielanie informacji dotyczących życia codziennego,
formułowanie w miarę płynnych, krótkich i spójnych wypowiedzi na określone tematy, z zastosowaniem form gramatycznych odpowiednich do wyrażania teraźniejszości, przeszłości i przyszłości oraz relacji przestrzennych,
posługiwanie się odpowiednimi środkami językowymi dla wyrażenia intencji, uczuć, emocji w sytuacjach życia codziennego,
poprawne językowo i logiczne wyrażanie myśli i opinii na określone tematy,
relacjonowanie wypowiedzi innych osób,
właściwa reakcja językowa na wypowiedź rozmówcy oraz stosowanie rutynowych zachowań językowych,
inicjowanie i podtrzymywanie prostej rozmowy,
prowadzenie prostych negocjacji w sytuacjach życia codziennego,
opanowanie wymowy w stopniu zapewniającym zrozumiałość wypowiedzi osób posługujących się tym językiem jako macierzystym.
3. W zakresie czytania:
rozumienie powszechnie spotykanych dokumentów i tekstów autentycznych, takich jak: rozkłady jazdy, ogłoszenia, reklamy, menu, listy i instrukcje,
rozumienie prostego tekstu narracyjnego,
rozumienie ogólnego sensu prostego tekstu przy czytaniu pobieżnym,
rozumienie ogólnego sensu tekstu, który zawiera fragmenty niezrozumiałe,
wyszukiwanie konkretnych informacji z częściowo niezrozumiałego tekstu.
4. W zakresie pisania:
sformułowanie i zapisanie własnego oraz otrzymanego prostego komunikatu,
napisanie prostego tekstu użytkowego (np. zaproszenia, rezerwacji, podania, curriculum vitae, ogłoszenia) oraz wypełnianie formularzy,
napisanie streszczenia prostego tekstu,
stosowanie właściwego słownictwa, struktur morfosyntaktycznych i zasad ortografii
w prostych tekstach.
5. Inne umiejętności - korzystanie ze słownika jedno- i dwujęzycznego oraz innych źródeł informacji, w tym również elektronicznych.
VII. Standardy wymagań egzaminacyjnych
Załącznik do rozporządzenia |
STANDARDY WYMAGAŃ BĘDĄCE PODSTAWĄ PRZEPROWADZANIA
EGZAMINU MATURALNEGO
JĘZYK OBCY NOWOŻYTNY
I. Zdający zna:
POZIOM PODSTAWOWY |
POZIOM ROZSZERZONY |
1) proste struktury leksykalno-gramatyczne umożliwiające formułowanie wypowiedzi poprawnych pod względem fonetycznym, ortograficznym, morfosyntaktycznym i leksykalnym, w zakresie następujących tematów: a) człowiek - dane personalne, wygląd zewnętrzny, cechy charakteru, uczucia i emocje, b) dom - miejsce zamieszkania, opis domu, pomieszczeń domu i ich wyposażenia, wynajmowanie mieszkania, c) szkoła - przedmioty nauczania, oceny i wymagania, życie szkoły, kształcenie pozaszkolne, d) praca - popularne zawody i związane z nimi czynności, warunki pracy i zatrudnienia, praca dorywcza, e) życie rodzinne i towarzyskie - okresy życia, członkowie rodziny, czynności życia codziennego, formy spędzania czasu wolnego, święta i uroczystości, styl życia, f) żywienie - artykuły spożywcze, przygotowanie potraw, posiłki, lokale gastronomiczne, g) zakupy i usługi - rodzaje sklepów, towary, sprzedawanie i kupowanie, reklama, korzystanie z usług, h) podróżowanie i turystyka - środki transportu, baza noclegowa, informacja turystyczna, wycieczki, zwiedzanie, wypadki i awarie, i) kultura - podstawowe dziedziny kultury, twórcy i ich dzieła, uczestnictwo w kulturze, j) sport - popularne dyscypliny sportu, podstawowy sprzęt sportowy, imprezy sportowe, k) zdrowie - higieniczny tryb życia, podstawowe schorzenia, ich objawy i leczenie, niepełnosprawni, uzależnienia, l) nauka, technika - odkrycia naukowe, wynalazki, obsługa i korzystanie z podstawowych urządzeń technicznych, m) świat przyrody - klimat, świat roślin i zwierząt, krajobraz, zagrożenie i ochrona środowiska naturalnego, klęski żywiołowe, n) państwo i społeczeństwo - struktura państwa, urzędy, organizacje międzynarodowe, konflikty wewnętrzne i międzynarodowe, przestępczość, o) elementy wiedzy o krajach obszaru językowego, którego język jest zdawany, 2) zasady konstruowania różnych form prostych wypowiedzi: a) ustnych - formy nawiązywania kontaktu z rozmówcą, przekazywania komunikatu i kończenia rozmowy, b) pisemnych - ogłoszenia, notatki, ankiety, pocztówki, zaproszenia, listu prywatnego, prostego listu formalnego, 3) podstawowe realia socjokulturowe danego obszaru językowego i Polski, z uwzględnieniem tematyki integracji europejskiej i kontekstu międzykulturowego. |
1) różnorodne struktury leksykalno-gramatyczne umożliwiające formułowanie wypowiedzi poprawnych pod względem fonetycznym, ortograficznym, morfosyntaktycznym i leksykalnym, w zakresie następujących tematów: a) człowiek - dane personalne, wygląd zewnętrzny, cechy charakteru, uczucia i emocje, problemy etyczne, b) dom - miejsce zamieszkania, opis domu, pomieszczeń domu i ich wyposażenia, wynajmowanie, kupno i sprzedaż mieszkania, c) szkoła - przedmioty nauczania, oceny i wymagania, życie szkoły, kształcenie pozaszkolne, system oświaty, d) praca - zawody i związane z nimi czynności, warunki pracy i zatrudnienia, praca dorywcza, rynek pracy, e) życie rodzinne i towarzyskie - okresy życia, członkowie rodziny, czynności życia codziennego, formy spędzania czasu wolnego, święta i uroczystości, styl życia, konflikty i problemy, f) żywienie - artykuły spożywcze, przygotowanie potraw, posiłki, lokale gastronomiczne, diety, g) zakupy i usługi - rodzaje sklepów, towary, sprzedawanie i kupowanie, reklama, reklamacja, korzystanie z usług, środki płatnicze, banki, ubezpieczenia, h) podróżowanie i turystyka - środki transportu, baza noclegowa, informacja turystyczna, wycieczki, zwiedzanie, wypadki i awarie, i) kultura - dziedziny kultury, twórcy i ich dzieła, uczestnictwo w kulturze, j) sport - dyscypliny sportu, sprzęt sportowy, imprezy sportowe, sport wyczynowy, sporty ekstremalne, k) zdrowie - higieniczny tryb życia, schorzenia, ich przyczyny, objawy i leczenie, niepełnosprawni, uzależnienia, system ochrony zdrowia, l) nauka, technika - odkrycia naukowe, wynalazki, obsługa i korzystanie z urządzeń technicznych, współczesne środki przekazu i przetwarzania informacji, m) świat przyrody - klimat, świat roślin i zwierząt, krajobraz, zagrożenie i ochrona środowiska naturalnego, klęski żywiołowe, przestrzeń kosmiczna, n) państwo i społeczeństwo - struktura państwa, urzędy, organizacje międzynarodowe, problemy i konflikty wewnętrzne i międzynarodowe, przestępczość, polityka społeczna, partie i politycy, kościoły i religie, gospodarka, o) elementy wiedzy o krajach obszaru językowego, którego język jest zdawany, 2) zasady konstruowania różnych form wypowiedzi: a) ustnych - formy nawiązywania kontaktu z rozmówcą, przekazywania komunikatu i kończenia rozmowy, zasady prezentacji, b) pisemnych - ogłoszenia, notatki, ankiety, pocztówki, zaproszenia, listu prywatnego, prostego listu formalnego, opisu, rozprawki, recenzji, opowiadania, 3) realia socjokulturowe danego obszaru językowego i Polski, z uwzględnieniem tematyki integracji europejskiej i kontekstu międzykulturowego, 4) normy socjokulturowe pomagające w funkcjonowaniu na rynku pracy. |
II. Zdający wykazuje się umiejętnością odbioru tekstu w zakresie:
POZIOM PODSTAWOWY |
POZIOM ROZSZERZONY |
1) rozumienia ze słuchu tekstu prostego pod względem treści i o niewielkim stopniu zróżnicowania struktur leksykalno-gramatycznych, czyli: a) określania głównej myśli tekstu, b) określania głównych myśli poszczególnych części tekstu, c) stwierdzania, czy tekst zawiera określone informacje, d) wyselekcjonowania informacji, e) określania intencji autora lub nadawcy tekstu, f) rozróżniania formalnego i nieformalnego stylu tekstu, g) określania kontekstu sytuacyjnego (miejsca, czasu, warunków, uczestników), |
1) rozumienia ze słuchu tekstu bogatego pod względem treści i o wysokim stopniu zróżnicowania struktur leksykalno-gramatycznych, czyli: a) określania głównej myśli tekstu, b) określania głównych myśli poszczególnych części tekstu, c) stwierdzania, czy tekst zawiera określone informacje, d) wyselekcjonowania informacji, e) określania intencji autora lub nadawcy tekstu, f) rozróżniania formalnego i nieformalnego stylu tekstu, g) określania kontekstu sytuacyjnego (miejsca, czasu, warunków, uczestników), |
2) rozumienia tekstu czytanego, prostego pod względem treści i stopnia zróżnicowania struktur leksykalno-gramatycznych, czyli: a) określania głównej myśli tekstu, b) określania głównych myśli poszczególnych części tekstu, c) stwierdzania, czy tekst zawiera określone informacje, d) wyselekcjonowania informacji, e) określania intencji autora tekstu, f) rozpoznawania związków między poszczególnymi częściami tekstu, g) określania kontekstu komunikacyjnego (nadawca - odbiorca, forma wypowiedzi), h) rozróżniania formalnego i nieformalnego stylu tekstu. |
2) rozumienia tekstu czytanego, bogatego pod względem treści i o wysokim stopniu zróżnicowania struktur leksykalno-gramatycznych, czyli: a) określania głównej myśli tekstu, b) określania głównych myśli poszczególnych części tekstu, c) stwierdzania, czy tekst zawiera określone informacje, d) wyselekcjonowania informacji, e) określania intencji autora tekstu, f) rozpoznawania związków między poszczególnymi częściami tekstu, g) określania kontekstu komunikacyjnego (nadawca - odbiorca, forma wypowiedzi), h) rozróżniania formalnego i nieformalnego stylu tekstu, i) oddzielania faktów od opinii, j) rozpoznawania różnorodnych struktur leksykalno-gramatycznych w podanym kontekście. |
III. Zdający wykazuje się umiejętnością tworzenia tekstu w postaci:
POZIOM PODSTAWOWY |
POZIOM ROZSZERZONY |
1) krótkiej wypowiedzi ustnej, uwzględniającej: a) opisywanie ludzi, przedmiotów, miejsc, zjawisk, czynności, b) relacjonowanie wydarzeń, c) przedstawianie i uzasadnianie własnych opinii, d) poprawne stosowanie środków leksykalno-gramatycznych, adekwatnie do ich funkcji, |
1) dłuższej, wieloaspektowej wypowiedzi ustnej, uwzględniającej: a) opisywanie ludzi, przedmiotów, miejsc, zjawisk, czynności, b) relacjonowanie wydarzeń, c) przedstawianie i uzasadnianie własnych opinii, projektów, działań, d) poprawne stosowanie środków leksykalno-gramatycznych, adekwatnie do ich funkcji, e) przedstawianie faktów oraz opinii innych osób, |
2) krótkiej wypowiedzi pisemnej, uwzględniającej: a) opisywanie ludzi, przedmiotów, miejsc, zjawisk, czynności, b) relacjonowanie wydarzeń, c) wyrażanie stanów emocjonalnych, d) przedstawianie i uzasadnianie własnych opinii, e) poprawne stosowanie środków leksykalno-gramatycznych, adekwatnie do ich funkcji, f) wypowiadanie się w określonej formie z zachowaniem podanego limitu słów. |
2) dłuższej, wieloaspektowej wypowiedzi pisemnej, uwzględniającej: a) opisywanie ludzi, przedmiotów, miejsc, zjawisk, czynności, b) relacjonowanie wydarzeń, c) wyrażanie różnorodnych intencji oraz stanów emocjonalnych, d) przedstawianie i uzasadnianie opinii własnych i innych osób, e) poprawne stosowanie środków leksykalno-gramatycznych, adekwatnie do ich funkcji, f) wypowiadanie się w określonej formie z zachowaniem podanego limitu słów. |
IV. Zdający wykazuje się umiejętnością reagowania językowego w zakresie:
POZIOM PODSTAWOWY |
POZIOM ROZSZERZONY |
1) mówienia, w tym: a) uczestniczenia w prostej rozmowie - inicjowania jej, podtrzymywania oraz kończenia, b) uzyskiwania, udzielania lub odmowy informacji, wyjaśnień, pozwoleń, c) prowadzenia prostych negocjacji w sytuacjach życia codziennego, d) poprawnego stosowania środków językowych służących do wyrażania różnorodnych intencji oraz stanów emocjonalnych, adekwatnie do sytuacji komunikacyjnej, |
1) mówienia, w tym: a) uczestniczenia w dyskusji - udzielania informacji, wyjaśnień, argumentowania, wyrażania i obrony własnych opinii i poglądów, b) interpretowania i komentowania przedstawionych faktów oraz opinii innych osób, c) dokonywania podsumowania dyskusji, rozmów i wypowiedzi, d) poprawnego stosowania środków językowych służących do wyrażania różnorodnych intencji oraz stanów emocjonalnych, adekwatnie do sytuacji komunikacyjnej, |
2) pisania prostej wypowiedzi, w tym: a) wyrażania stanów emocjonalnych, będących reakcją na informacje zawarte w przedstawionych tekstach, b) uzyskiwania, udzielania, przekazywania lub odmowy informacji, wyjaśnień, pozwoleń, c) poprawnego stosowania środków językowych, adekwatnie do sytuacji komunikacyjnej. |
2) pisania wypowiedzi bogatej pod względem treści i o zróżnicowanych strukturach leksykalno-gramatycznych, w tym: a) wyrażania stanów emocjonalnych, będących reakcją na informacje zawarte w przedstawionych tekstach, b) uzyskiwania, udzielania, przekazywania lub odmowy informacji, wyjaśnień, pozwoleń, c) poprawnego stosowania środków językowych, adekwatnie do sytuacji komunikacyjnej. |
V. Zdający wykazuje się umiejętnością przetwarzania tekstu w zakresie:
POZIOM PODSTAWOWY |
POZIOM ROZSZERZONY |
1) mówienia, w tym relacjonowania, przetwarzania i przekazywania tekstów przeczytanych w języku obcym lub języku polskim oraz treści materiałów ikonograficznych, |
1) mówienia, w tym: a) relacjonowania, przetwarzania i przekazywania tekstów przeczytanych w języku obcym lub języku polskim oraz treści materiałów ikonograficznych, b) stosowania zmiany rejestru, stylu lub formy tekstu, |
2) pisania, w tym relacjonowania, przetwarzania i przekazywania tekstów przeczytanych w języku obcym lub języku polskim. |
2) pisania, w tym: a) relacjonowania, przetwarzania i przekazywania tekstów przeczytanych w języku obcym lub języku polskim, b) stosowania zmian struktur leksykalno-gramatycznych, rejestru, stylu lub formy tekstu. |
VIII. Analiza wyników ankiet dla uczniów i hospitujących
Ankietowaniu poddanych zostało 12 uczniów klasy II LO biorących udział w hospitacji diagnozującej oraz 6 osób hospitujących.
Uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że zajęcia były dla nich interesujące oraz ze mieli możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami językowymi. Tylko jeden uczeń w pytaniu o stopień trudności zadań określił je jako zbyt łatwe, a pozostali jako odpowiednie.
Pytani o preferowaną formę pracy na lekcji uczniowie wskazywali prace grupową - 10 osób, pracę w parach - 7 osób, a tylko jedna osoba wymieniła pracę indywidualną.
Najbardziej zaskakujące wyniki ankiety dotyczyły tempa lekcji. Choć połowa hospitujących w pytaniu o słabe strony zajęć wymieniło zbyt duże tempo to 100% uczniów określiło tempo lekcji jako odpowiednie.
Na większość pozostałych pytań ankiety hospitujący odpowiedzieli twierdząco a więc można było zaobserwować, że uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach., że wykazali się umiejętnością pracy w grupie, że byli w stanie podjąć wspólną decyzję, że opanowali język na poziomie zapewniającym w miarę sprawną komunikację w odniesieniu do spraw życia codziennego.
Dwie osoby nie były w stanie stwierdzić, czy uczniowie wykazali się zdolnością negocjowania, oraz komunikowania się w sytuacjach typowych.
Hospitujący zgodnie stwierdzili, ze na zajęciach wykorzystano odpowiednie pomoce dydaktyczne a uczniowie umiejętnie łączyli teorie z praktyką. W pytaniu o mocne strony lekcji wymieniono aktywność uczniów, zdyscyplinowanie, dobrą organizacje poszczególnych etapów lekcji, pomysł zajęć, płynność, przyjazną atmosferę, życzliwość. Dynamikę, trafność w doborze pomocy dydaktycznych, oraz fakt, że zamierzone cele zostały osiągnięte.
IX. Analiza wyników testu ze słuchu
W zadaniu pierwszym polegającym na rozpoznaniu miejsca, w którym odbywa się dialog, padło 97% poprawnych odpowiedzi.(Wskaźnik 7).
W zadaniu drugim 87% odpowiedzi poprawnie wskazało czy informacje dotyczące tekstu słuchanego były prawdziwe lub fałszywe.
W zadaniu trzecim dotyczącym rozpoznawanie graficznego zapisu usłyszanych informacji,padło 94% poprawnych.
Średnia ocen z testu ze słuchu wynosi 4,32, a modalna i mediana 4
X. Analiza wyników krótkiej wypowiedzi pisemnej - pocztówki
11 z 12 uczniów napisało logiczną i zrozumiałą pocztówkę z wakacji wskaźnik 1.b , 6.b. Jedna pocztówka zawierała liczne błędy i nie była spójna. Wszyscy uczniowie opisali swoje zajęcia wakacyjne (wskaźnik 10.A) oraz wyznaczyli swój stosunek do przezywanych wakacji (wskaźnik 10.B).
Zdecydowanie najsłabszą stroną zebranych pocztówek był ich układ graficzny aż 5 uczniów popełniło błędy bądź to w nagłówku bądź w zakończeniu. Średnia ocen uzyskanych za krótką wypowiedź pisemną to 4,2 mediana 4 a modalna 4,5.
2