Scenariusz lekcji dla klasy IV
Temat: Pinokio nie wie, że wszystko się dzieje po kolei.
Cele:
uczeń:
potrafi zaznaczać wydarzenia na osi czasu,
rozumie pojęcie „chronologia”,
potrafi uporządkować wydarzenia następujące po sobie,
poprawnie formułuje punkty planu.
Umiejętności:
poprawne posługiwanie się językiem,
właściwe porządkowanie informacji,
współdziałanie w zespole,
stosowanie nabytej wiedzy.
Metody: rozmowa dydaktyczna, praca z tekstem, linia czasu.
Formy: praca zbiorowa, praca w grupie.
Pomoce: tekst lektury „Pinokio”, słownik wyrazów obcych.
PRZEBIEG LEKCJI
I. WSTĘP
1. Zapisanie na kartce pięciu dat (oznaczonych tylko latami), które dotyczą życia ucznia:
wydarzenia mojego życia
1994 2005
np. pójście do I Komunia rozpoczęcie
rok urodzin szkoły Święta nauki w klasie
IV
2. Objaśnienie i zdefiniowanie terminów chronologia i chronologiczny.
II. REALIZACJA TREŚCI
1. Czytanie fragmentu książki C. Collodii „Pinokio”
Czy w tym opowiadani jest wszystko zrozumiałe?
Dlaczego Pinokio wszystko poplątał?
Czy można ułożyć wydarzenia po kolei?
2. Układanie wydarzeń
(Podział klasy na 4 grupy, każdy z członków wypisuje na karteczce samoprzylepnej jedno wydarzenie, a następnie wszyscy porządkują i przyklejają na wspólnym arkuszu).
3. Prezentacja grup.
4. Zespoły dokonują korekty (wszystkie punkty muszą być w jednej formie składniowej).
III. PODSUMOWANIE
Uporządkowanie chronologicznie wydarzeń z zachowaniem jednorodności punktów.
Ocena aktywności uczniów.
Zadanie pracy domowej: Naucz się opowiadać o przygodach Pinokia według planu.
Scenariusz lekcji dla klasy IV
Temat: Po nitce do… spójnego opowiadania.
Cele:
uczeń:
redaguje opowiadanie odtwórcze z zachowaniem chronologii wydarzeń,
planuje organizację i ocenia własną pracę,
poprawnie posługuje się językiem,
prezentuje własny punkt widzenia,
dba o układ graficzny i estetyczny zapisu.
Metody: praca z tekstem.
Formy: praca indywidualna, praca w zespole.
Środki dydaktyczne: zestaw frazeologizmów, kłębek włóczki, plakaty: kosz i
walizeczka.
PRZEBIEG LEKCJI
I. WSTĘP
1. Uzupełnienie brakujących członów frazeologizmów lub przysłów. Podanie ostatniego - Po nitce do kłębka - objaśnienie i zapisanie tematu.
II. REALIZACJA TREŚCI
1. Zabawa dydaktyczna: uczeń trzymający kłębek wełny nawija nitkę na palec i wypowiada pierwsze zdanie, następnie podaje kłębek koledze, który powtarzając czynności wypowiada kolejne zdanie.
Zdania zapisywane są na dużym arkuszu, bez dokonywania korekty opowiadania.
2. Rozdanie karteczek, na których uczniowie wypisują wady (część klasy) i zalety, następnie naklejają je na plakacie z napisem:
TO JUŻ WIEMY NAD TYM PRACUJEMY
(walizeczka) (kosz)
3. Rozdanie kart pracy (praca dwójkami).
4. Prezentacja pracy zespołów.
III. PODSUMOWANIE
1. Omówienie prac grup.
2. Ocena uczniów.
3. Praca domowa: zapisanie poprawionego tekstu opowiadania.
Scenariusz lekcji dla klasy IV
Temat: Co to jest zdanie?
Cele:
uczeń:
łączy wyrazy w zdania,
stosuje właściwe formy wyrazów,
wyodrębnia zdania w mowie i piśmie,
dba o właściwą intonację dla wydobycia sensu zdania,
rozumie rolę zdania w systemie komunikacji językowej.
Metody i techniki: drama, praca z tekstem, gra dydaktyczna.
Formy: praca indywidualna, praca w grupie.
Środki dydaktyczne: układanka wyrazowa, rozsypanka.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I. WSTĘP
1. Rozmowa na temat różnych sposobów porozumiewania się (przypomnienie).
Uczniowie w grupach przygotowują krótki komunikat do przekazania kolegom
znaki,
sygnały dźwiękowe,
mowa.
Prezentacja.
Dzieci uzupełniają prezentacje kolegów.
II. REALIZACJA TREŚCI
1. Klasa podzielona jest na grupy (uczniowie otrzymują różnokolorowe paski papieru - grupę tworzą dzieci z paskami w tym samym kolorze).
2. Praca w grupach - uczniowie układają z wyrazów umieszczonych na paskach zdanie (przyklejenie pasków na planszach).
3. Prezentacja prac.
4. Zabawa dydaktyczna - dzieci stają w kręgu. Podany jest temat „W ogrodzie na wiosnę”. Uczeń rzuca piłkę do kolegi wypowiadając zdanie łączące się treściowo z poprzednim. Kto nie wykona zadania odpada z gry.
5. Sformułowanie wniosku (odpowiedź na pytanie: Dlaczego umiejętność budowania zdań jest wszystkim potrzebna?).
III. PODSUMOWANIE
1. Rozmowa na temat budowania zdań bogatych w treści.
2. Ocena pracy uczniów.
3. Zadanie pracy domowej:
Zbudowanie kilku zdań z podanymi wyrazami:
pióro,
wcześnie,
przebiśnieg.
Scenariusz lekcji dla klasy II gimnazjum
Temat: Oblicza ojczyzny w świetle utworu C. K. Norwida „Moja piosnka II”
Cele:
uczeń:
rozumie przesłanie utworu,
właściwie interpretuje liryk,
rozróżnia wartości duchowe i materialne,
wyróżnia elementy kompozycji,
sprawnie posługuje się terminologią teoretyczno literacką,
określa stan emocjonalny podmiotu lirycznego,
wskazuje środki artystycznego wyrazu.
Metody i techniki: rozmowa dydaktyczna, dyskusja, praca z tekstem.
Formy: praca indywidualna, praca w grupie.
Środki dydaktyczne: plansze, Słownik wyrazów bliskoznacznych, nagranie z
recytacją, utworu, nagrania muzyką F. Chopina.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I. CZĘŚĆ WSTĘPNA - nawiązanie do tematu
1. Przypomnienie utworów, w których szczególnie wyeksponowano motyw ojczyzny.
A. Mickiewicz - Pan Tadeusz (Inwokacja)
I. Krasicki - Hymn o miłości Ojczyzny
J. Słowacki - Hymn o zachodzie słońca.
2.
Sprecyzowanie pierwszych skojarzeń.
Uczniowie podzieleni na grupy wypisują informacje dotyczące:
osobliwości ojczystego krajobrazu,
mentalności mieszkańców,
cech narodowych.
Prezentacja.
3. Zapisanie określenia słowa „ojczyzna” na podstawie Słownika wyrazów bliskoznacznych.
II. REALIZACJA TREŚCI
1. Zapisanie tematu.
2. Odczytanie pracy domowej - kalendarium życia.
3. Odtworzenie tekstu (wzorcowe czytanie) - określenie sytuacji życiowej poety.
4. Podział klasy na grupy
poetyckie ilustracje przeżyć pomiotu lirycznego w tle muzyka
symbole ojczyzny w liryku F. Chopina
Prezentacja pracy zespołów.
5. Dyskusja:
Czy czujemy się związani z własnym narodem?
Jak zachować swą odrębność narodową w dobie globalizacji?
III. PODSUMOWANIE
1. Wskazanie na cechy charakterystyczne literatury romantycznej:
wątki narodowe,
motyw poety - pielgrzyma,
bardzo osobisty charakter utworu.
2. Ocena aktywności uczniów.
3. Praca domowa:
Napisz notatkę, w której wskażesz elementy łączące utwory „Hymn o zachodzie słońca” J. Słowackiego i „Moja piosnka II” C.K. Norwida.
Opisz wybrany przez ciebie obrzęd kultywujący obrzęd narodowy.
Scenariusz zajęć otwartych
Temat: Bawimy się aktywnie.
Cele:
uczniowie potrafią przywitać każde dziecko,
dzieci współpracują przy wykonywaniu ćwiczeń,
uczestnicy biorą aktywny udział w przygotowanych zabawach,
angażują się i twórczo podchodzą do propozycji wyboru ćwiczeń.
Metody:
Formy: zabawa dydaktyczna, gra sprawnościowa.
Środki dydaktyczne: piłki, materac, szarfy, magnetofon z nagraniem.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I. CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Powitanie w kręgu - piosenka „Witaj …”
2. Przedstawienie zadań do wykonania.
3. Przygotowanie miejsca (rozłożenie materaców, zgromadzenie i poukładanie pomocy).
II. CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
1. Zabawa w magiczną ósemkę.
2. Ćwiczenia z piłką (rzut do celu, podanie nad głowami, podanie pod nogami).
3. Zabawa w żywioły.
4. Ćwiczenia na materacu (naprzemiennie kolano - łokieć; biodra w górę, oddychanie, dmuchanie piórka na nitce).
5. Ćwiczenia na równowagę (chodzenie po ławeczce do tyłu i do przodu).
6. Zabawa w balonik.
7. Slalomy z woreczkami na głowie.
8. Ćwiczenie z „ Metody dobrego startu”.
III. ZAKOŃCZENIE
1. Ocena pracy dzieci.
2. Które ćwiczenia są najciekawsze?
3. Nagrody.
4. Pożegnanie.
Scenariusz lekcji dla klasy III gimnazjum
Temat: Okiem reportera.
Cele:
uczeń:
rozumie słowo „reportaż”,
bogaci swój język,
potrafi posługiwać się związkami frazeologicznymi,
zna słowniki i potrafi się nimi posługiwać,
interpretuje tekst literacki,
redaguje ciekawe prace pisemne.
Metody: rozmowa dydaktyczna, praca z tekstem i słownikami.
Formy: praca w grupach, praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Słownik terminów literackich,
teksty przykładowych reportaży,
plansze, paski ze zdaniami.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I. WSTĘP
1. Informacja o reportażu jako gatunku publicystycznym.
2. Zdefiniowanie reportażu według Słownika terminów literackich .
3. Tworzenie rodziny wyrazów wokół słowa „reportaż”.
II. REALIZACJA TREŚCI
1. Odczytanie przykładowego tekstu.
2. Wskazanie na charakterystyczne cechy reportażu.
3. Przekształcenie fragmentu tekstu w celu uniknięcia powtórzeń.
Tegoroczne lato było szczególnie deszczowe.
Mazury tonęły w ulewnych deszczach.
Deszcze dały się we znaki wszystkim żeglarzom.
Deszczowa pogoda uniemożliwiała dalekie rejsy po jeziorach.
4. Wspólne redagowanie reportażu.
Grupy otrzymują fragmenty zdań do uzupełnienia i rozwinięcia.
Na Śniardwach nie można było dostrzec białych żagli…
Jednak zmoknięci turyści nie narzekali…
Pełni optymizmu…
Mazury przyciągają nie tylko bezmiernym obszarem wód. Jest tu wspaniała przyroda…
Żeglarze są pełni wrażeń…
5. Prezentacja - przyklejenie fragmentów reportażu na planszy.
6. Przekształcenie zdań w celu wyeksponowania emocji piszącego.
Niebo było zachmurzone.
Zachmurzone niebo nas niepokoiło.
Za domem ciągnął się las.
Turyści rozpalili ognisko.
Wiatr niósł słowa piosenki.
Zaczął padać deszcz.
III. PODSUMOWANIE
1. Ocena pracy uczniów.
2. Zadanie pracy domowej:
Napisz reportaż, nie zapomnij o własnej ocenie opisu nowych wydarzeń.
Dzień zapowiadał się szczególnie ciekawie. Wszyscy z zapartym tchem śledzili …
Scenariusz lekcji dla klasy III gimnazjum
Temat: Oto człowiek - W. Szymborska „Sto pociech”.
Cele:
uczeń:
rozumie przesłanie tekstu,
wyróżnia elementy kompozycji i środki artystycznego wyrazu,
rozróżnia wartości duchowe i materialne,
interpretuje tekst przy pomocy technik dramowych.
Metody: burza mózgów, praca z tekstem, rozmowa dydaktyczna, drama.
Formy: praca indywidualna, praca w grupie.
Środki dydaktyczne: duże arkusze bloku, plansze, uproszczony schemat ludzkiej
postaci.
PRZEBIEG LEKCJI
I. WSTĘP
1. Dyskusja na temat „Dlaczego człowiek rządzi światem?”
2. Zapisywanie stwierdzeń na tablicy.
II. REALIZACJA TREŚCI
1. Przekazanie krótkiej informacji o autorce.
2. Odczytanie tekstu wiersza.
3. Podzielenie uczniów na grupy i rozdanie instrukcji.
Odnalezienie słów kluczy, uzasadnienie wyboru.
Przygotowanie plakatu do dziesięciu wersów drugiej strofy.
Interpretacja głosowa czterech ostatnich wersów drugiej strofy.
Przedstawienie treści trzeciej strofy przy pomocy pantomimy.
Raperzy śpiewają cztery wersy czwartej strofy.
Wykonanie rzeźby z postaci do sześciu ostatnich wersów czwartej strofy (typy ludzkie).
4. Prezentacja grup.
III. PODSUMOWANIE
1. Rozdanie schematów postaci, indywidualna praca (odpowiedzi na pytanie określeniami z wiersza W. Szymborskiej).
2. Ocena pracy uczniów.
3. Zadanie i objaśnienie pracy domowej:
Uzupełnij tabelkę.
Jestem „zawzięty” by być |
Jestem „zawzięty” by mieć |
|
|
Scenariusz lekcji dla klasy I gimnazjum
Temat: Jeszcze słów kilka o fraszkach.
Cele:
uczeń:
określa różnorodną tematykę fraszek,
ocenia postępowanie bohaterów,
właściwie interpretuje tekst,
dokonuje hierarchizacji wartości życiowych,
wskazuje pointę,
rozpoznaje typy fraszek.
Metody: praca z tekstem, rozmowa dydaktyczna.
Formy: praca indywidualna, praca grupowa.
Środki dydaktyczne: teksty fraszek, duży karton, mazaki, kartki z tytułami fraszek.
PRZEBIEG LEKCJI
I. WPROWADZENIE
1. Przypomnienie znanych już informacji o fraszce jako gatunku literackim.
2. Znani fraszkopisarze.
II. REALIZACJA TREŚCI
1. Podział uczniów na cztery grupy.
Każda z grup objaśnia znaczenie związku „kult człowieka” porównują z definicją (Słownik frazeologiczny, Leksykon PWN).
2. Indywidualna praca - wypisanie uczuć jakich doznaje człowiek.
3. Czytanie tekstów fraszek - wspólne ustalenie pointy.
4. Każda z grup otrzymuje tekst fraszki oraz instrukcję aby opracować interpretację poprzez dramy. Pointy uczniowie zapisują na arkuszach A4, które wieszają na gazetce.
5. Prezentacja pracy.
III. PODSUMOWANIE
1. Uczniowie uzupełniają tabelę i luki w zdaniu.
Tematyka |
|
|
poważna |
Tytuły
|
„Na dom w Czarnolesie” |
|
|
Fraszki bawią, ……………… i zmuszają do ………………., które zawierają ……………….. są aktualne.
2. Ocena pracy uczniów.
3. Zadanie pracy domowej:
Do podanych cech humanizmu dopisz w skali 1 - 3 punkty będące odzwierciedleniem tych wartości we fraszkach J. Kochanowskiego.