Jest to konspekt do edukacji polonistycznej w klasie II nauczania zintegrowanego. Konspekt dotyczy opracowania lektury pt: "Karolcia" Marii Krüger.
Autor: Iwona Urbańczyk
Konspekt
do zajęć zintegrowanych w klasie II
Temat: Dłuższe wypowiedzi dzieci i redagowanie zdań na temat wrażeń z lektury „ Karolcia” M. Krűger.
Cele:
Poznawczy- bogacenie czynnego słownika uczniów o wyrazy: humor, fantazja, komizm, magia; zapoznanie z sylwetką pisarki;
Kształcący- wdrażanie do wypowiadania się w formie kilku logicznych powiązanych zdań, rozwijanie zainteresowań czytelniczych;
Wychowawczy- utrwalenie przekonań, że szczęście daje nie tylko spełnianie własnych zachcianek, ale obdarowywanie innych, kształtowanie przekonania o potrzebie na rzecz innych.
Metody: pogadanka, praca z książką, rozmowa.
Formy pracy: zbiorowa, jednolita.
Przebieg zajęć
1. Wypowiedzi uczniów na temat zorganizowanej wystawy książek Marii Krűger i okładek zamieszczonych w podręczniku ( s. 47)
- odczytanie tytułów zgromadzonych książek,
- zwrócenie uwagi na książkę „ Karolcia ”
2. Rozwiązywanie krzyżówki z hasłem „ Karolcia”
3.Uporządkowanie w kolejności alfabetycznej tytułów przedstawionych w podręczniku książek (polecenie s .47)
- Wyjaśnienie znaczenia wyrazu fantazja.
- Tworzenie czasownika i przymiotnika od wyrazu fantazja.
4. Informacja o utworze i jego autorze.
Sporządzenie metryczki książki( w oparciu o lekturę).
Autor: Maria Krűger
Tytuł: Karolcia
Ilustrator: Halina Bielińska
Wydawca: Siedmioróg, Wrocław 2004
Karolcia”- jedna z najbardziej popularnych książek tej autorki- pierwszy raz ukazała się w 1959 roku. Opowiada o przygodach, jakie chłopiec i dziewczynka przeżywają dzięki czarodziejskiemu koralikowi. Korali ten mam niezwykła moc spełniania wszystkich życzeń, co powoduje wiele zabawnych zdarzeń.
Dalsze przygody Karolci Maria Krűger opisała w książce” Witaj Karolciu”
5. Ekspozycja utworu
Odczytanie przez nauczyciela fragmentów lektury zawierających pierwiastki;
Komizmu- przemiana małej Karolci w dorosłą.
Fantastyki- podróż nad miastem.
Magii- rozmowa z koralikiem w łazience.
6. Analiza i interpretacja utworu
Dłuższe wypowiedzi uczniów na temat przeczytanej lektury:
- Czy się podobała, co najbardziej i dlaczego?
- Kto jest głównym bohaterem, a które postacie są drugorzędne?
- Które z przedstawionych sytuacji są śmieszne?
- Które mogą być prawdziwe, a które zmyślone(fantastyczne)?
7.Aktywność(praca) własna uczniów wyrażająca główną ideę utworu
Ułożenie z rozspanki wyrazowej zdań i zapisanie ich do zeszytu.
Głównymi bohaterami książki są Karolcia i Piotr.
Dzięki czarodziejskiemu koralikowi przeżywają zabawne i fantastyczne przygody.
8. Zadanie pracy domowej
Przedstawienie środkami plastycznymi wybranej postaci z lektury.
. Ile lat ma Karolcia?
|
7 lat i 10 miesięcy |
|
4 lata i pół |
|
12 lat |
|
8 lat i 8 miesięcy |
2. Kto mieszka z Karolcią w domu?
|
mama, tata, ciocia i kotek |
|
z mamą |
|
z babcią i dziadkiem |
|
mieszka sama |
3. Jak koralik tracił moc?
|
robił się czarny |
|
bladł |
|
znikał |
|
spełniał życzenia na odwrót |
4. Jaki kolor włosów ma Karolcia?
|
czarny |
|
rudy |
|
zielony |
|
blond |
5. Jak na imię ma ciocia Karolci?
|
Basia |
|
Agata |
|
Klaudia |
|
Kasia |
6. Jaki kolor ma koralik?
|
czerwony |
|
srebrny |
|
złoty |
|
błękitny |
7. Co Karolcia ma czarodziejskiego?
|
koralik |
|
naszyjnik |
|
pierścionek |
|
różdżkę |
8. Do której klasy chodzi najlepszy przyjaciel Karolci?
|
jeszcze nie chodzi do szkoły |
|
do 4 |
|
do1 |
|
do 2 |
9. Jak miał na imię przyjaciel Karolci?
|
Piotr |
|
Kuba |
|
Adam |
|
Rafał |
10. Jakie Karolcia ma zwierzę?
|
psa |
|
kota |
|
rybkę |
|
chomika |
Przygotowałam test sprawdzający znajomość lektury „Karolcia” Marii Krüger. Proponuję wykorzystać ten zestaw pytań do pracy na lekcji z dziećmi z klasy II.
Test na podstawie lektury „Karolcia” Marii Krüger
1. Kto jest autorem książki „Karolcia”?
a) Jan Brzechwa
b) Maria Kruger
c) Tom Grimm
2. Książka opowiada o:
a) piesku i kotku
b) przygodach 3-letniej Karolci i o rok młodszego Piotra
c) przygodach 8-letniej Karolci i o rok starszego Piotra
3. Czy Karolcia miała miała rodzeństwo?
a) Tak, miała brata
b) Nie, była jedynaczką
c) Tak, miała siostrę
4. Nowe mieszkanie znajdowało się na:
a) ulicy Kwiatowej
b) ulicy Morskiej
c) ulicy Szerokiej
5. Gdzie Karolcia znalazła koralik?
a) na chodniku przed domem
b) w szparze drewnianej podłogi w starym mieszkaniu
c) na dywanie
6 Pierwszy „czar” koralika to:
a) latający dywan
b) latająca taksówka
c) latający smok
7. Najbardziej chytra z czarownic w książce pt. ”Karolcia” to:
a) Baba Jaga
b) Filemona
c) Florencja
8. Co kupiła ciotka Agata dla siebie w Domu Towarowym?
a) korale
b) kapelusz z żywymi fiołkami
c) szalik
9. Koralik stał się kiedyś:
a) bańką mydlaną
b) dużą piłką
c) kamieniem
10. Mama nie poznała Karolci, gdy:
a) przebrała się za staruszkę
b) zamieniła się w dorosłą panią
c) ubrała maskę
11. Do obowiązków Karolci należało:
a) zmywanie naczyń
b) podlewanie kwiatów
c) przynoszenie ze sklepu bułek na śniadanie
12. Karolcia rozmawiała pierwszy raz z koralikiem:
a) gdy myła ręce
b) gdy go znalazła
c) gdy poszła spać
13. Karolcia wyczarowała kiedyś dla ciotki Agaty:
a) kaczkę na obiad
b) indyka na obiad
c) kurę na obiad
14. Ciotka Agata mając koralik w ręku wyczarowała:
a) wiele tac z ciastkami z kremem
b) kilka tortów
c) górę owoców
15. Piotrek, aby uwierzyć, że Karolcia ma „zaczarowany” koralik zażądał, by:
a) zjadła 100 pączków
b) fruwała w pokoju
c) stała się niewidzialna i podniosła krzesło do góry
16. Karolcia i Piotrek sprawili, że buty w Domu Towarowym same tańczyły:
a) aby zachęcić ludzi do zakupów
b) bo chcieli je kupić
c) bo sprzedawczyni nie była grzeczna dla kupujących
17. W dziale zabawek wiele osób chciało kupić „chodzące” lalki, gdyż:
a) Karolcia zamieniła się w lalkę
b) Piotrek ponakręcał lalki
c) Karolcia i Piotrek byli niewidzialni i poruszali lalkami
18. Czym poczęstowała Baba Jaga Karolcię i Piotrka?
a) czekoladą
b) lukrowanymi pierniczkami
c) czekoladowymi pierniczkami w kształcie serc
19. Ten kto zjadł piernikowe serduszko w czekoladzie:
a) stawał się lepszy
b) stawał się złośliwy
c) stawał się niewidzialny
20. Gdzie Karolcia schowała bezpiecznie koralik w Domu Towarowym przed Filomeną?
a) w torebce mamy
b) w kieszeni płaszcza mamy
c) w kieszeni płaszcza taty
21. Gdyby Filomena dostała w swoje ręce koralik, mogłaby:
a) zrobić dużo złego na świecie
b) wiele dobrych rzeczy
c) wyczarować smakołyki
22. Skąd tatuś dowiedział się o niezwykłych rzeczach, które działy się w Domu Towarowym?
a) od sąsiada
b) z telewizji
c) z popołudniowej gazety
23. Każde życzenie, które spełniał koralik osłabiało go tak, że:
a) malał, kurczył się
b) powiększał się
c) tracił kolor, bladł
24. W jakiej sprawie Karolcia i Piotrek wybrali się do Prezydenta Miasta?
a) w sprawie ratowania ogrodu dla wszystkich dzieci
b) w sprawie ratowania zwierząt
c) w sprawie budowy placu zabaw dla wszystkich dzieci
25. Kto pomógł dostać się Karolci i Piotrkowi do Prezydenta Miasta?
a) sekretarka
b) woźny
c) kamienne lwy
26. Początkowo zamiast do gabinetu Prezydenta Miasta Karolcia i Piotrek trafili:
a) do muzeum miejskiego
b) do baru
c) do biblioteki
27. Sekretarką Prezydenta Miasta była:
a) mama Karolci
b) sąsiadka Piotrka
c) Filomena
28. Jak Karolcia i Piotrek udowodnili panu Prezydentowi Miasta, że są niewidzialni?
a) zabrali mu kapelusz
b) zapalili mu papierosa i go uszczypnęli
c) zaparzyli mu kawę
29. Kto był w klatce w ZOO z napisem „Dziwne zwieże”?
a) orangutan
b) jednorożec
c) Filomena
30. Kto pomógł uwolnić dwa lwy z klatki z ZOO?
a) wszystkie zwierzęta z ZOO
b) „dziwne zwieże”
c) dyrektor ZOO
31. Kto zabronił urzędnikowi zamknąć na klucz ogród dla dzieci z całej dzielnicy?
a) tatuś Karolci
b) tatuś Piotrka
c) Prezydent Miasta
32. Co zostało w ogrodzie dla dzieci na pamiątkę wspólnych przygód?
a) wesołe miasteczko i Gabinet Krzywych Luster
b) ławeczka
c) zaczarowane lwy i zaczarowany samochód Prezydenta Miasta
33. Ostatnie życzenie do koraliczka to :
a) słodycze dla wszystkich dzieci z ulicy Kwiatowej
b) duża chodząca lalka dla Karolci
c) aby spełniło się życzenie każdego człowieka, który mieszka na ulicy Kwiatowej
34. Tabliczka z napisem ulica Kwiatowa zmieniona została na:
a) ulicę Karolci
b) Szczęśliwy Zaułek
c) Krainę Uśmiechu
Odpowiedzi:
1b
2c
3b
4a
5b
6b
7b
8b
9a
10b
11c
12a
13c
14a
15c
16c
17c
18c
19a
20b
21a
22c
23c
24a
25c
26a
27c
28b
29c
30a
31c
32c
33c
34b
opracowała Małgorzata Dondajewska
Test ze znajomości treści
Początek formularza
1. Kiedy zaczyna się książka, rodzina Karolci:
|
przeprowadza się na nowe mieszkanie |
|
remontuje mieszkanie |
|
wymienia meble w mieszkaniu |
2. Jak miał na imię dobry kolega Karolci:
|
Piotr |
|
Paweł |
|
Przemek |
3. Gdzie Karolcia znalazła koralik:
|
w szafie |
|
w szparze podłogi |
|
za łóżkiem |
4. Jakie właściwości miał koralik:
|
spełniał życzenia osoby, która go trzymała w dłoni |
|
spełniał życzenia wszystkich ludzi |
|
pomagał odnajdywać przedmioty |
5. Jak miała na imię ciotka Karolci:
|
Aldona |
|
Agata |
|
Ania |
6. Kiedy koralik przemawiał do Karolci:
|
kiedy był mokry |
|
kiedy Karolcia spała |
|
kiedy była sama w domu |
7. Kto próbował odebrać koralik Karolci:
|
Filomena |
|
Baba Jaga |
|
Dorotka |
8. Kto stał się niewidzialny za sprawą koralika:
|
ciotka Agata |
|
mama Karolci |
|
Piotr i Karolcia |
9. Gdzie Karolcia schowała koralik przed Filomena podczas ucieczki w domu towarowym:
|
w kieszeni płaszcza mamy |
|
w bucie |
|
w torebce mamy |
10. Jaką sprawę załatwili z prezydentem miasta:
|
pozostawienie ogrodu dla dzieci |
|
wybudowanie ogrodu |
|
tramwaje w mieście |
11. Co działo się z koralikiem po spełnianiu kolejnych życzeń:
|
tracił kolor |
|
nic się nie działo |
|
robił się coraz większy |
12. Jakie było ostatnie życzenie Karolci:
|
pragnęła, by spełniły się wszystkie życzenia mieszkańców jej osiedla |
|
pragnęł,a by spełniły się marzenia wszystkich ludzi w jej mieście |
|
pragnęła dostać piękną lalkę |
Dół formularza