1937


POLITECHNIKA WROCŁAWSKA WROCŁAW 99-12-18

WYDZIAŁ GÓRNICZY

ROK IV SEMESTR VII

PROJEKT Z PRZEDMIOTU TRANSPORT KOPALNIANY

TEMAT: DOBÓR PRZENOŚNIKA TAŚMOWEGO

WYKONAŁ:

Grzegorz Cieliczka

DANE :

LAB =150 m.

LBC =700 m.

LCD=50 m.

B =1600 mm

Hp1 =7 m.

Hp2=3 m.

υ =4.5 m/s

β=450

0x08 graphic

Rodzaj taśmy: z linkami stalowymi

Transportowany urobek: piasek

Do obliczeń dobieram taśmę o wytrzymałości 1600 kN/m.

1.WYDAJNOŚĆ .

a) nominalna.

Qz = kn*Fn

kn=1,0-współczynnik korekcyjny zależny od nachylenia taśmy.

Fn - przekrój nominalny nosiwa Fn=0,3361 m2

Qz=1,0*0,3361*4,5=1,512 m3/s

b) objętościowa

Qv=kz*Qz

kz= 0,6-0,7-współczynnik nierównomierności załadowania przenośnika.

Qv=0,6*1,512=0,91 m3/s

  1. masowa

Qm=Qv

ρ=1,75 Mg/m3

Qm=0,91*1,75*1000 = 1588,07 kg/s

2.OPORY RUCHU.

  1. cięgno górne

-odcinek AB

WgAB=C*f*g*(mTAB+mKAB+mNAB)*cosδ

gdzie :

C=1,58 -współczynnik uwzględniający skupione opory ruchu przenośnika przy nominalnym obciążeniu

dla L= 150 m

f =0,02 - współczynnik oporów ruchu przenośnika przy nominalnym obciążeniu - dla przenośników przesuwnych w kopalniach odkrywkowych

mTAB - masa taśmy w jednym cięgnie

mKAB - masa części obrotowych krążników w cięgnie górnym

mNAB - masa nosiwa na taśmie

mTAB=LAB*B*mt

mt - masa jednostkowa taśmy mt=28,8 kg/m2

mTAB=150*1,6*28,8 = 6912 kg

mKAB=ng*zg*mg+ne*ze*me

zg - liczba krążników w zestawie górnym zg=3

ze - liczba krążników w zestawie nadawowym ze=3

mg - masa części obrotowych krążnika nośnego mg=15,7kg

me - masa części obrotowych krążnika nadawowego me=36 kg

ne - liczba zestawów krążników nadawowych ne=10

ngAB - liczba zestawów krążników nośnych ngAB = 96,67

0x01 graphic

le - rozstaw zestawów krążników nadawowych le=0,5 m

lg - rozstaw zestawów krążników górnych lg=1,5 m

0x01 graphic

mKAB=96,67*3*15,7+10*3*36=5633,16 kg

0x01 graphic

0x01 graphic
kg

WgAB=1,58*0,02*9,81*(6912+5633,16+52935,67)*cos 2,67o =20276,76 N

-odcinek BC

WgBC=C*f*g*(mTBC+mKBC+mNBC)*cosδ

gdzie :

C=1,14 -współczynnik uwzględniający skupione opory ruchu przenośnika przy nominalnym obciążeniu

dla L= 700 m

f =0,02 - współczynnik oporów ruchu przenośnika przy nominalnym obciążeniu - dla przenośników przesuwnych w kopalniach odkrywkowych

mTBC=LBC*B*mt

mt - masa jednostkowa taśmy mt=28,8 kg/m2

mTBC=700*1,60*28,8 = 32256 kg

mKBC=ng*zg*mg+ne

zg - liczba krążników w zestawie górnym zg=3

mg - masa części obrotowych krążnika nośnego mg=15,7kg

ngBC - liczba zestawów krążników nośnych ngBC = 466,67

0x01 graphic

lg - rozstaw zestawów krążników górnych lg=1,5 m

0x01 graphic

mKBC=466,67*3*15,7=21980 kg

0x01 graphic

0x01 graphic
kg

WgBC=1,14*0,02*9,81*(32256+21980+247022,22)*cos 00 =67381,82N

-odcinek CD

WgCD=C*f*g*(mTCD+mKCD+mNCD)*cosδ

gdzie :

C=1,92 -współczynnik uwzględniający skupione opory ruchu przenośnika przy nominalnym obciążeniu

dla L= 50 m

f =0,02 - współczynnik oporów ruchu przenośnika przy nominalnym obciążeniu - dla przenośników przesuwnych w kopalniach odkrywkowych

mTCD - masa taśmy w jednym cięgnie

mKCD - masa części obrotowych krążników w cięgnie górnym

mNCD - masa nosiwa na taśmie

mTCD=LCD*B*mt

mt - masa jednostkowa taśmy mt=28,8 kg/m2

mTCD=50*1,6*28,8 = 2304 kg

mKCD=ng*zg*mg+ne*ze*me

zg - liczba krążników w zestawie górnym zg=3

ze - liczba krążników w zestawie nadawowym ze=3

mg - masa części obrotowych krążnika nośnego mg=15,7kg

me - masa części obrotowych krążnika nadawowego me=36 kg

ne - liczba zestawów krążników nadawowych ne=10

ngAB - liczba zestawów krążników nośnych ngCD = 30

0x01 graphic

le - rozstaw zestawów krążników nadawowych le=0,5 m

lg - rozstaw zestawów krążników górnych lg=1,5 m

0x01 graphic

mKCD=30*3*15,7+10*3*36=3240 kg

0x01 graphic

0x01 graphic
kg

WgCD=1,92*0,02*9,81*(2304+3240+17645,22)*cos 3,43o =8719,82 N

-opory w cięgnie górnym

Wg=WgAB+WgBC+ WgCD

Wg=20276,76 +67381,82 +8719,82 =96388,4 N

b)cięgno dolne

- odcinek AB

WdAB=c*f*g*(mTAB+mKAB)*cosδ

mKAB - masa części obrotowych krążników w cięgnie dolnym

mKAB=ndAB*zdAB*md

zdAB - liczba krążników w zestawie dolnym zdAB = 2

md - masa części obrotowych krążnika dolnego md = 26,2 kg

ndAB - liczba zestawów krążników dolnych ndAB = 30

mKAB=30*2*26,2 = 1572 kg

ndAB=0x01 graphic

mTAB=6912 kg

WdAB=1,58*0,02*9,81*(6912+1572)*cos 2067`=1662,75N

-odcinek BC

WdBC=c*f*g*(mTBC+mKBC)*cosδ

mKBC - masa części obrotowych krążników w cięgnie dolnym

mKBC=ndBC*zdBC*md

zdBC - liczba krążników w zestawie dolnym zdBC = 2

md - masa części obrotowych krążnika dolnego md = 26,2 kg

ndBC - liczba zestawów krążników dolnych ndBC = 140

mKBC=140*2*26,2 = 7336 kg

ndBC=0x01 graphic

mTBC=32256 kg

WdBC=1,14*0,02*9,81*(32256+7336)*cos 00=8855,46 N

c)cięgno dolne

- odcinek CD

WdCD=c*f*g*(mTCD+mKCD)*cosδ

mKCD - masa części obrotowych krążników w cięgnie dolnym

mKCD=ndCD*zdCD*md

zdCD - liczba krążników w zestawie dolnym zdCD = 2

md - masa części obrotowych krążnika dolnego md = 26,2 kg

ndCD - liczba zestawów krążników dolnych ndCD = 10

mKCD=10*2*26,2 = 524 kg

ndCD=0x01 graphic

mTCD=2304 kg

WdCD=1,92*0,02*9,81*(524+2304)*cos 3043`=1063,41N

-opory w cięgnie dolnym

Wd= WdAB+WDbc+WdCD

Wd= 1662,75+8855,46+1063,41=11581,62 N

  1. opory całkowite

Wn=Wg+Wd

Wn= 96388,4+11581,62= 107970,02 N

3.Siła obwodowa.

Pu=Wn+WH

WH- siła podnoszenia

WH=mi*g*H

0x01 graphic

0x01 graphic

WHAB=352,9*9,81*7=24233,64 N

WHCD=352,9*9,81*3=10385,85N

Pu=107,970,02+34619,49= 142589,51 N

4.MOC NAPĘDU.

Nc=0x01 graphic

ηm. - sprawność(stosuję sprzęgło hydrokinetyczne)

Nc=0x01 graphic
KW

Przyjmuję silnik SZUr-136t

5.SPRZĘŻENIE CIERNE.

  1. niezbędne napięcie wstępne taśmy w ruchu ustalonym.

N

ku=1,3 -współczynnik zabezpieczenia przed poślizgiem podczas ruchu ustalonego

dla α=210 i μ=0,4 => =0,30022

(S2u)min=1,3*142589,51 *0,30022= 55650,69 N

  1. niezbędne napięcie wstępne taśmy podczas rozruchu.

N

kr=1,0-współczynnik zabezpieczenia przed poślizgiem podczas rozruchu

Pr= kd*Pu

kd=1,38 -współczynnik nadwyżki dynamicznej

Pr=1,38*142589,51 = 196773,52 N

(S2r)min=196773,52*0,30022= 59075,34 N

  1. obliczenie siły dopuszczalnej.

-cięgno górne

Sdop=kx*lg (B*mt+mi)

kx=80 -współczynnik

Sdop=80*1,5(1,6*28,8+352,9)= 47877,6 N

-cięgno dolne

Sdop=kx*ld(B*mt)

ld=5 m

Sdop=80*5(1,6*28,8)= 18432 N

  1. rozkład sił w taśmie

Wyznaczenie sił w taśmie:

S2u = 59075 [N]

S3u = S2u + WdCD - HgmT/L = 59075 + 1063,41 -16,95 = 60121,46 [N]

S4u = S3u + WdBC =60121,46 + 8855,46 = 68976,92 [N]

S5u = S4u + WdAB - HgmT/L = 79733 + 1662,75 -13,18 = 81382,57 [N]

S6u = S5u = 81382,57 [N]

S7u =S6u + WgAB + HgmT/L + WhAB =81382,57+20276,76+13,18+24233,64=109298,15[N]

S8u = S7u + WgBC = 109298,15 + 67381,82 = 176679,97 [N]

S9u =S1u=S8u+WgCD+HgmT/L+WhCD=176679,97+8719,82+16,95+10385,85= 201802,59[N]

S2u = S1u - Pu = 201802,59 - 142589,51 = 59075 [N]

6.DOBÓR TAŚMY.

0x01 graphic

Smax r=S2+Pr

Smax r = 59075+196773,52 =255848,52 N

ke=5,5 dla taśmy o wytrzymałości 1600 kN/mm

0x01 graphic
kN/mm

Dobrana do obliczeń taśma ma wytrzymałość za dużą , dlatego przyjmuję taśmę o wytrzymałości 1000 kN/mm .

  1. HAMOWANIE.

  1. czas wybiegu

0x01 graphic

-masa zredukowana cięgna górnego

0x01 graphic

Ig=0,0028 kgm2 ; Dg=0,133 m

Ie=0,0088 kgm2 ; De=0,194 m

0x01 graphic

0x01 graphic

-masa zredukowana cięgna dolnego

0x01 graphic

Id=0,0061 kgm2 ; Dd=0,194 m.

Ib2=2,78kgm2 ; Db2=0,63 m

Ib3=6,25kgm2 ; Db3=0,8 m

Ib4=1,39 kgm2 ; Db4=0,5m.

Ib5=2,06 kgm2 ; Db5=0,5m.

0x01 graphic

0x01 graphic

-moment bezwładności (Im)

Im= ( Iw+Isp+Ip )⋅i2⋅ηm. +In

Iw - moment bezwładności silnika =14,05 kgm2

Isp - moment bezwładności sprzęgła elastycznego =0,28 kgm2 0x01 graphic

Ip. - moment bezwładności przekładni =0,99 kgm2

I - przełożenie przekładni =10

In1 - moment bezwładności dla bębna napędowego jednostronnego =6,7 kgm2

ηm. - sprawność mechanizmu napędowego =0,85

Im= ( 14,05+0,28+0,99 ) ⋅102⋅0,85+6,7=1308,9 kgm2

0x01 graphic

8.Dobór urządzenia napinającego.

Sprawność całkowita urządzenia napinającego:

ηc = ηwk * ηk * ηw

ηwk - sprawność wielokrążka

ηk -sprawność jednego krążka

ηw - sprawność wózka

ηc =0,970 *0,970 *0,85 = 0,799

Przyjmuję wielokrążek o przełożeniu i = 2

Niezbędna masa obciążnika mc realizująca wymagane napięcie wstępne taśmy S2n :

S2n = S2r = 43619,8 N

0x01 graphic

0x01 graphic
kg

Dobór liny.

0x01 graphic

cl -współczynnik do obliczenia cięgien linowych

Sl - siła w linie

0x01 graphic

0x01 graphic
N

0x01 graphic
m.

Przyjęto linę 6x37+R o średnicy nominalnej d = 0,013 m.

Dobór średnicy krążków

0x01 graphic

0x01 graphic
m.

D > 0,33 m.

Droga napinania:

Ln = kL * L

kL - współczynnik drogi napinania

Ln =0,0025 * 1200 = 3,0 m

Przyjmuję napinanie taśmy samoczynne (ciężarowe), kompensujące wydłużenia taśmy trwałe i sprężyste, reagujące na zmianę napięć w taśmie.

0x01 graphic



Wyszukiwarka