Joanna Matuszak
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat: Pracowity jak pszczoła.
Zapis w dzienniku: Wprowadzenie litery u na podstawie wyrazu ul. Utrwalanie samogłosek.
Cel ogólny: Wprowadzenie litery u na podstawie wyrazu ul. Utrwalenie samogłosek.
Cele operacyjne:
Wypowie się na temat usłyszanego tekstu
Pogrupuje przedmioty
Weźmie aktywny udział w zabawie ruchowej
Podzieli wyraz na głoski, sylaby, spółgłoski, samogłoski i ułoży modele wyrazu
Odwzoruje literę w powietrzu
Ułoży literę za pomocą nitki
Samodzielnie rozwiąże zadania
Metody:
Słowna - rozmowa
Oglądowa - pokaz przedmiotów, pokaz litery
Praktycznego działania - zabawa ruchowa, układanie modelów wyrazu, rysowanie w powietrzu litery, układanie litery za pomocą nitki, zapis litery, rozwiązywanie zadań
Formy organizacyjne:
Zbiorowa
Indywidualna jednolita
Grupowa jednolita
Środki dydaktyczne: słoik miodu, wosku pszczelego, sztuczne kwiaty, pszczoła - zabawka, ilustracje, but, książka, pierścionek, alfabet demonstracyjny, nitka.
Przebieg:
Oglądanie zgromadzonych przedmiotów (miód, wosk pszczeli, kwiaty, rysunek plastra miodu, pszczoła - zabawka, but, książka, pierścionek). Dzieci odgadują, które z przedmiotów są ze sobą powiązane, a które nie pasują do pozostałych. Dzieci odgadują, co będzie tematem zajęć. Pytanie pomocnicze: Gdzie mieszkają pszczoły?
Nauczycielka czyta tekst „Pracowity, jak pszczoła”. Po czy dzieci odpowiadają na pytania: O czym jest tekst? Kto zebrał miód? Z czego pszczoły wyprodukowały miód? Co oznacza powiedzenie „pracowity, jak pszczoła”?
Zabawa ruchowa „Pracowite pszczółki”. Dzieci dobierają się trójkami. Dwie osoby trzymając się za ręce tworzą ul, jedna osoba jest pszczółką. Na dźwięk tamburyna pszczółki latają, na ciszę chowają się do uli. Później następuje zamiana ról.
Dzieci odpowiadają na pytanie: Gdzie mieszkają pszczoły?
Głośne powtarzanie wyrazu ul.
Dzieci odpowiadają na pytania: Z ilu sylab składa się wyraz ul? Wyklaskanie sylab wyrazu ul.
Dzieci odpowiadają na pytanie: Z ilu głosek składa się wyraz ul?
Dzieci odpowiadają na pytanie: Z ilu spółgłosek, samogłosek składa się wyraz ul? ( Dzieci dzielą wyraz podkładając rękę pod brodę i wypowiadając wyraz. Dotknięcie brodą ręki sygnalizuje samogłoskę, odwrotnie mamy spółgłoskę.)
Przypomnienie samogłosek.
Układanie modelu wyrazu z głosek (białe kartoniki)
Układanie modelu wyrazu ze spółgłosek i samogłosek
samogł. spółgł.
Zastąpienie kartoników znanymi literami l
Pokaz litery u (zastąpienie kartonika literą u) u l
- małej drukowanej (omówienie do czego jest podobna, i z jakich elementów się składa)
- wielkiej drukowanej (omówienie do czego jest podobna, i z jakich elementów się składa)
Dzieci odpowiadają na pytanie: Jakie wyrazy rozpoczynają się wielką literą? Jakie imię zaczyna się na literę U.
Dzieci odpowiadają na pytania: Jakie wyrazy zaczynają się na literę u (ul, Ula, ucho, ulica itp.)
Jakie wyrazy mają w środku literę u? Na którym miejscu? (kula, mucha, cebula, pudełko, lupa, itp.)
Pokaz pisanej litery u :
- malej analiza
- wielkiej kształtu
Rysowanie w powietrzu małej, wielkiej litery u
Układanie z nitki małej, wielkiej litery u
Wyjaśnienie zapisu w liniaturze
Zapis w zeszycie
Rozwiązywanie zadań
Pracowity jak pszczoła
Jaki smakowity miodek!
Tata zebrał go w ulu.
Miód wyprodukowały
pszczoły z nektaru kwiatów.
Te pracowite owady pokonują
duże odległości między
ulem a łąką.