cykl lekcji technika, TECHNIKA


1. Poznajemy właściwości papieru

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem burzy mózgów, mapy myśli i ćwiczeń praktycznych

0x01 graphic
2x45 min

Cele lekcji:

Uczeń:

- poznaje historię wynalezienia papieru i dawne metody jego wytwarzania,

- określa właściwości materiałów papierniczych,

- nazywa operacje związane z obróbką różnych rodzajów papieru,

- prawidłowo posługuje się narzędziami i przyborami do obróbki papieru,

- właściwie organizuje miejsce pracy,

- opisuje poszczególne etapy realizacji projektu: wycinanie, trasowanie, zginanie, klejenie,

- umiejętnie dobiera materiał potrzebny do wykonania danego przedmiotu,

- samodzielnie przygotowuje stanowisko pracy,

- wyrabia sprawność manualną podczas obróbki materiałów papierniczych,

- bezpiecznie posługuje się wskazanymi narzędziami,

- dba o estetykę i dokładność wykonania projektu,

- przestrzega regulaminu pracowni i przepisów BHP,

- utrzymuje ład i porządek w miejscu pracy.

Metody pracy:

- pokaz - demonstracja z objaśnieniami,

- pogadanka,

- metody aktywizujące - burza mózgów, mapa myśli,

- ćwiczenia praktyczne pod kierunkiem nauczyciela.

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa.

Pomoce dydaktyczne: próbki różnych materiałów papierniczych: papieru zeszytowego, bibuły, brystolu, tektury, siatka modelu pojazdu wydrukowana na kartce z bloku technicznego, nożyczki, linijka, klej, wykałaczka.

Przebieg lekcji:

1. Czynności wstępne

- Sprawdzenie listy obecności.

- Rozmowa wprowadzająca.

Nauczyciel wygłasza krótką pogadankę na temat sposobu wynalezienia papieru i dawnych metod jego otrzymywania. Wyjaśnia, że papier został odkryty w Chinach ok. 2000 lat temu. Tłumaczy uczniom, że produkowano go z włókien roślinnych i szmat, które ubijano w wodzie. Wytworzona mieszanina była czerpana sitem i prasowana na jednolitą masę. Po wyschnięciu na słońcu wygładzano ją kamieniem. Powstawał w ten sposób papier gotowy do wykorzystania.

- Zapoznanie uczniów z tematem i celem zajęć, którym jest poznanie właściwości, zastosowania i sposobów obróbki papieru.

- Zapisanie tematu lekcji na tablicy.

- Zainicjowanie burzy mózgów dotyczącej zastosowania materiałów papierniczych w życiu codziennym.

Wszystkie propozycje uczniów umieszczane są na tablicy w formie mapy myśli (przykładowy schemat znajduje się w Materiałach dla nauczyciela).

2. Opracowanie nowego materiału oraz kształtowanie pojęć

- Zaprezentowanie próbek papieru zeszytowego, bibuły, brystolu i tektury.

- Przeprowadzenie doświadczenia określającego kierunek ułożenia włókien w każdym ze wskazanych materiałów.

Łatwym sposobem określenia kierunku przebiegu włókien jest położenie arkusza na krawędzi stołu. Oś, wzdłuż której papier wygina się bardziej, jest przeciwna do kierunku ułożenia włókien.

- Określenie, przy jakim układzie włókien próbki papieru lepiej się zginają.

Uczniowie składają poszczególne próbki w pionie i w poziomie. Następnie zapisują w zeszycie wniosek, że te kawałki papieru, których włókna są ułożone pionowo, zginają się łatwiej i równiej.

- Sprawdzenie działania wody na bibułę, papier zeszytowy, brystol i tekturę.

Pod kierunkiem nauczyciela uczniowie stwierdzają, że największą chłonność wykazuje bibuła.

- Praca w grupach.

Nauczyciel dzieli zespół klasowy na drużyny. Poleca grupom określić pozostałe właściwości wskazanych materiałów, takie jak: szorstkość, grubość, przezroczystość.

3. Wiązanie teorii z praktyką, kształtowanie umiejętności i nawyków

- Przygotowanie do wykonania pracy praktycznej.

Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z bloku technicznego z modelem samochodu do złożenia. Następnie określa kolejność wykonywania poszczególnych czynności: wycięcie siatki, trasowanie wykałaczką po linii zgięcia, aby papier lepiej się składał, sklejenie.

- Organizacja stanowiska pracy.

Uczniowie przygotowują materiały i narzędzia niezbędne do realizacji zadania. Układają je na ławce w taki sposób, aby były one w zasięgu ręki.

- Wykonanie modelu pojazdu.

Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i w razie potrzeby przeprowadza instruktaż indywidualny. Przypomina też o dokładności wycinania i trasowania oraz zachowaniu estetyki projektu.

4. Podsumowanie i ocena pracy uczniów

- Ocena modeli.

Nauczyciel ocenia projekty uczniów, zwracając szczególną uwagę na dokładność wycięcia, zgięcia oraz czystość klejenia.

- Podsumowanie lekcji.

Uczniowie rozpoznają materiały papiernicze, takie jak: bibuła, papier zeszytowy, brystol, tektura. Przypominają również, jakimi właściwościami charakteryzują się poszczególne rodzaje papieru.

- Uporządkowanie stanowisk pracy oraz pracowni.

Materiały dla nauczyciela

Przykładowa mapa myśli dotycząca zastosowania papieru

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic


Proponowana siatka pojazdu

0x01 graphic

2. Pionowe znaki drogowe

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem burzy mózgów i ćwiczeń praktycznych

0x01 graphic
2x45 min

Cele lekcji:

Uczeń:

- wymienia rodzaje znaków drogowych,

- rozpoznaje różne typy znaków drogowych na podstawie ich kształtu i koloru,

- określa znaczenie wybranych pionowych znaków drogowych,

- dostrzega konieczność uczenia się i przestrzegania zasad ruchu drogowego,

- wyjaśnia, na czym polegają poszczególne etapy wykonania pracy: trasowanie, wycinanie, klejenie, malowanie,

- samodzielnie wykonuje model znaku drogowego,

- organizuje stanowisko pracy,

- przestrzega regulaminu pracowni i przepisów BHP,

- kształci umiejętność obróbki materiałów.

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.

Metody pracy:

- pokaz - demonstracja z objaśnieniami,

- pogadanka,

- metoda aktywizująca - burza mózgów,

- ćwiczenia praktyczne pod kierunkiem nauczyciela.

Pomoce dydaktyczne: plansze ze znakami drogowymi - informacyjnymi, nakazu, zakazu i ostrzegawczymi, brystol, wykałaczki, plastelina, nożyczki, linijka, cyrkiel, klej, kredki, gumka do mazania, taśma klejąca.

Przebieg lekcji:

1. Czynności wstępne

- Sprawdzenie listy obecności.

- Rozmowa wprowadzająca.

Nauczyciel pokazuje uczniom znaki, które mogą spotkać w swoim otoczeniu np.: znaki BHP, piktogramy kolejowe. Podaje również miejsca ich występowania. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela określają znaczenie poszczególnych znaków. Wspólnie dochodzą do wniosku, że znaki w skróconej formie przekazują jakąś informację. Nauczyciel zwraca uwagę, że taki rodzaj komunikacji występuje również na drodze.

- Zapoznanie uczniów z tematem i celem zajęć, którym jest poznanie różnych rodzajów znaków drogowych.

- Zapisanie tematu lekcji na tablicy.

2. Opracowanie nowego materiału oraz kształtowanie pojęć

- Zaprezentowanie tablic ze znakami drogowymi pionowymi.

Uczniowie metodą burzy mózgów określają, czym różnią się poszczególne grupy znaków. Zwracają uwagę na ich kształty oraz znaczenie kolorów: żółty - ostrzega, czerwony - zakazuje, niebieski - nakazuje lub informuje w zależności od kształtu tarczy. Wszystkie propozycje nauczyciel zapisuje na tablicy.

- Zapisanie wniosków w postaci tabeli.

Nauczyciel rysuje tabelę obok wcześniejszych ustaleń z burzy mózgów. Następnie poleca uczniom uzupełnić każdą rubrykę informacjami na temat znaków drogowych (przykładowa tabela znajduje się w Materiałach dla nauczyciela).

- Wskazanie wyjątków wśród znaków.

Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela formułują wniosek, że znaki „Stop”, „Ustąp pierwszeństwa przejazdu” oraz „Droga z pierwszeństwem przejazdu” to najważniejsze znaki w swojej grupie. Mają one bezpośredni wpływ na zdrowie i życie uczestników ruchu, a ich znaczenie można odczytać po kształcie również wtedy, gdy tarcza będzie brudna lub przysypana śniegiem.

- Odczytywanie znaczenia znaków drogowych.

Nauczyciel wskazuje na poszczególnych planszach różne znaki drogowe, np.: „Nakaz skrętu w prawo”, „Przejście dla pieszych”, „Zakaz wjazdu”. Poleca uczniom, aby określili, jaką informację przekazuje wybrany znak. W razie trudności pomaga w ustaleniu właściwej odpowiedzi.

3. Wiązanie teorii z praktyką, kształtowanie umiejętności i nawyków

- Przygotowanie do wykonania pracy praktycznej.

Nauczyciel wręcza uczniom kartkę ze wzorem znaku drogowego (szkic znajduje się w Materiałach dla ucznia). Następnie poleca im samodzielnie wykonać przedmiot, uwzględniając takie czynności jak: trasowanie tarczy znaku na brystolu, wycinanie i kolorowanie, przymocowanie tarczy do wykałaczki, umieszczenie całości w podstawce.

- Organizacja stanowiska pracy.

Uczniowie przygotowują materiały i narzędzia niezbędne do wykonania pracy. Układają je w taki sposób na ławce, aby były one w zasięgu ręki.

- Wykonanie modelu znaku drogowego.

Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów. W razie potrzeby instruuje indywidualnie osoby mające problemy z realizacją zadania. Przypomina też o dokładności wycinania i trasowania oraz zachowaniu estetyki modelu.

4. Podsumowanie i ocena pracy uczniów

- Ocena modeli znaków drogowych.

Nauczyciel ocenia projekty uczniów, zwracając szczególną uwagę na dokładność wycięcia, zgięcia oraz czystość klejenia.

- Uporządkowanie stanowisk pracy oraz pracowni.

Materiały dla nauczyciela

Przykładowa tabela z rodzajami znaków drogowych

Rodzaj znaku

Kształt

Kolor

Ostrzegawczy

0x08 graphic

żółty

Zakazu

0x08 graphic

czerwony

Nakazu

0x08 graphic

niebieski

Informacyjny

0x08 graphic

niebieski

Materiały dla ucznia

Wzór modelu znaku drogowego

0x08 graphic

3. Rodzaje skrzyżowań - makieta do nauki przepisów ruchu drogowego

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem dyskusji i gry dydaktycznej

0x01 graphic
2x45 min

Cele lekcji:

Uczeń:

- tworzy definicję skrzyżowania,

- rozpoznaje różne rodzaje skrzyżowań,

- określa, jakie znaki pionowe i poziome znajdują się na skrzyżowaniach,

- doskonali zdolność obróbki materiałów papierniczych,

- kształci umiejętność interpretacji znaków drogowych,

- uczy się odpowiedzialnego zachowania na skrzyżowaniu,

- wyrabia sprawność manualną podczas obróbki materiałów papierniczych,

- ocenia stopień zagrożenia dla rowerzysty na skrzyżowaniach,

- zbiera argumenty do dyskusji,

- rozwija umiejętność pracy w grupie.

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa.

Metody pracy:

- pokaz - demonstracja z objaśnieniami,

- pogadanka,

- metody aktywizujące - dyskusja, gra dydaktyczna,

- ćwiczenia praktyczne pod kierunkiem nauczyciela.

Pomoce dydaktyczne: tablice ze znakami drogowymi, foliogramy z rysunkami skrzyżowań, tektura o wymiarach 450 x 350 mm, białe kartki formatu A5, nożyczki, linijka, cyrkiel, klej, gumka do mazania, karta pracy „Na skrzyżowaniu”.

Przebieg lekcji:

1. Czynności wstępne

- Sprawdzenie listy obecności.

- Wykonanie zadania 1. z karty pracy.

- Rozmowa wprowadzająca.

Nauczyciel wyjaśnia, że jednym z najniebezpieczniejszych miejsc w ruchu drogowym są skrzyżowania. Podkreśla wagę znajomości rodzajów skrzyżowań ze względu na bezpieczeństwo rowerzystów. Nawiązując do lekcji o znakach drogowych, poleca uczniom, aby określili, które znaki występują na skrzyżowaniach.

- Sformułowanie tematu i celu zajęć, którym jest poznanie zasad bezpiecznego poruszania się rowerzystów na różnego typu skrzyżowaniach.

- Zapisanie tematu lekcji na tablicy.

2. Opracowanie nowego materiału oraz kształtowanie pojęć

- Sformułowanie definicji skrzyżowania.

Uczniowie samodzielnie podają własne rozumienie słowa skrzyżowanie. Nauczyciel formułuje na podstawie odpowiedzi klasy oraz kodeksu drogowego definicję skrzyżowania i zapisuje ją na tablicy. Następnie poleca zredagowanie odpowiedniej notatki w zeszytach.

- Zaprezentowanie i omówienie foliogramów z najbardziej typowymi skrzyżowaniami.

Nauczyciel przedstawia i objaśnia najczęściej występujące skrzyżowania: w kształcie liter T, Y, kąta ostrego, o ruchu okrężnym.

- Dyskusja na temat zagrożeń występujących w okolicy skrzyżowań.

Uczniowie zostają podzieleni na 5 grup. Każda drużyna przygotowuje jak najwięcej argumentów na to, że na skrzyżowaniach występuje wiele sytuacji groźnych dla rowerzystów. Po zakończeniu zadania przedstawiciele zespołów rozpoczynają dyskusję, wykorzystując zebrane materiały.

- Omówienie zasad poruszania się po skrzyżowaniach.

Nauczyciel przedstawia reguły właściwego i bezpiecznego zachowania się podczas przejeżdżania przez skrzyżowanie. Uczniowie notują wymienione zasady w zeszycie.

3. Wiązanie teorii z praktyką, kształtowanie umiejętności i nawyków

- Przygotowanie do realizacji projektu makiety.

Uczniowie zostają podzieleni na grupy. Zadaniem każdej drużyny jest stworzenie makiety ze skrzyżowaniami (przykładową makietę zamieszczono w Materiałach dla nauczyciela).

- Omówienie poszczególnych etapów realizacji projektu.

Z białych kartek uczniowie wycinają jezdnie, z których będą budowane skrzyżowania. Następnie przyklejają paski na tekturze. W ten sam sposób mogą również wykonać znaki poziome. Do oznakowania poszczególnych dróg wykorzystują modele znaków drogowych zbudowane podczas poprzedniej lekcji „Pionowe znaki drogowe”.

- Prezentacja prac.

Uczniowie przedstawiają gotowe projekty i omawiają, jakiego rodzaju skrzyżowania uwzględnili na swojej makiecie.

- Przeprowadzenie zabawy dydaktycznej.

Do gry uczniowie wykorzystują makietę i modele pojazdów wykonanych już wcześniej. Zabawa polega na przejechaniu wyznaczonych dróg bez popełnienia błędu. W każdej rundzie bierze udział dwoje uczniów. Pozostałe osoby z grupy uważnie obserwują rozgrywkę i przerywają ją, jeżeli zawodnik porusza się niezgodnie z przepisami ruchu drogowego.

4. Podsumowanie i ocena pracy uczniów

- Ocena zaangażowania uczniów na zajęciach.

Nauczyciel bierze pod uwagę wykonanie makiety, prawidłowe oznakowanie dróg oraz znajomość zasad poruszania się po skrzyżowaniach.

- Uporządkowanie stanowisk pracy oraz pracowni.

Materiały dla nauczyciela

Przykładowy układ skrzyżowań na makiecie

0x08 graphic

Karta pracy

Na skrzyżowaniu

- Rozwiąż krzyżówkę. Zapisz hasło w wyznaczonym miejscu.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

1. Dzięki nim jesteś widoczny na drodze.

2. Znaki ….. wskazują, jak należy postąpić i zachować się w danej sytuacji.

3. Kieruje pojazdem.

4. Inaczej światła.

5. Jeden z uczestników ruchu drogowego.

6. Przejazd kolejowy bez zapór to przejazd … .

7. W nim znajdują się przepisy ruchu drogowego.

8. Dawniej był nazywany bicyklem.

9. Może kierować ruchem na jezdni, jeśli nie działają światła.

10. Część drogi przeznaczona dla pojazdów.

11. Mogą być pionowe albo poziome.

12. Czasem zdarza się na drodze.

Hasło: …………………………………………………………………………………………...

11

ZASTOSOWANIE PAPIERU

pakowanie

drukowanie pieniędzy

pisanie

gospodarstwo domowe

twórczość artystyczna

np. papier do drukarki

produkcja opakowań

np. bibuła

np. papier do pieczenia

papier do banknotów

np. papier fotograficzny

np. jednorazowe opakowania tekturowe

tarcza z brystolu

wykałaczka

podstawka z plasteliny


