Zmienne konspekt, Uczelnia


Temat: Zmienne i ich zastosowanie w procedurach.

Cele lekcji:

Cele ogólne:

-Wykorzystanie zmiennych w procedurach.

-Komputer jako narzędzie pracy

Cele szczegółowe:

-Pokazanie możliwości wykorzystania zmiennych w procedurach.

-Umiejętność pracy na zmiennych i procedurach.

Metody:

-Pogadanka

-Burza mózgów.

-Praca w grupach

-Działanie praktyczne.

-Elementy wykładu

Formy:

-Praca w grupach

-Praca z całą klasą

Zasady:

Środki dydaktyczne:

Literatura:

Przebieg lekcji:

Czas (min)

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Uwagi

3

Sprawy organizacyjne

4

Sprawdzenie pracy domowej

Wprowadzenie do nowej lekcji

4

Działanie praktyczne

Nauczyciel poleca uczniom napisanie prostego programu na wybrane przez siebie zagadnienie z użyciem procedur z parametrami.

Uczeń pisze prosty program, może do tego wykorzystać programy pisane wcześniej.

Nauczyciel pomaga uczniom w razie problemów.

Rozwinięcie tematu lekcyjnego

5

„Burza mózgów”

Nauczyciel zadaje pytanie. Czym są zmienne i do czego są wykorzystywane. Podaje także zasady, według których będą zgłaszane pomysły.

Uczniowie zgłaszają pomysły. Obowiązują następujące reguły:

  • Głosu udziela wybrany przez nauczyciela uczeń.

  • Nie ocenia się jakości pomysłów w czasie ich zgłaszania.

Wszystkie stwierdzenia są notowane na tablicy.

Nauczyciel może także podawać przykłady. W szczególności gdy przez dłuższy czas nikt nie podejmuje głosu.

Przykładowe zmienne:

przypisz `'liczba 123

przypisz `'zdanie [Lokomocja]

przypisz `'x :liczba + 77

4

Elementy wykładu

Nauczyciel podaje uczniom książkową definicję zmiennej. Zapisuje na tablicy proste wykorzystanie zmiennych, ich deklaracje i możliwe operacje z nimi.

Na tablicy zapisywane są możliwe deklaracje zmiennych.

18

Praca w grupach

Nauczyciel dzieli uczniów na dwuosobowe grupy i poleca uczniom napisanie procedury rysującej figurę o podanej liczbie boków i długości boku, gdzie wykorzystujemy zmienną o nazwie obrót z przypisaniem jej wartości 360/ilość boków.

Uczniowie tworzą procedurę. Używają do tego podstawowych informacji o procedurach i funkcjach.

Przykładowo wyglądająca w pełni działająca procedura:

.0x01 graphic

Podsumowanie lekcji

4

Pogadanka

Nauczyciel zadaje pytanie uczniom jak wykonali zadanie i jakie wnioski im się nasunęły.

Zgłaszający się, a także wskazani przez nauczyciela uczniowie odpowiadają na pytanie.

Celem tego fragmentu lekcji jest utrwalenie wiadomości z odbytej lekcji.

Praca domowa

3

Nauczyciel zadaje pracę domową, polegającą na napisaniu procedury która po podaniu ilości boków i długości obwodu narysuje odpowiedni wielobok.

1


