Scenariusz zajęć - Tradycje Bożego Narodzenia, KONSPEKTY ZAJĘĆ


Temat: Tradycje Bożego Narodzenia w moim domu.

Cele:

- potrafi wykonać ozdoby choinkowe,

- potrafi posługiwać się narzędziami.

Metody: pogadanka, elementy dyskusji, pokaz, praktyczno- techniczna,

objaśnienia.

Formy: indywidualna.

Środki dydaktyczne: kaseta zespołu „Czerwone Gitary”, tekst piosenki

pt. „ Jest taki dzień ...”, Słownik Języka Polskiego - PWN pod redakcją

prof. dr M. Szymczaka, choinka, opłatek, świece.

Przebieg lekcji:

  1. Odtworzenie z kasety magnetofonowej piosenki pt. „Jest taki dzień ...”.

wyjątkowego dnia w roku. Słuchając spróbujcie zwrócić uwagę na treść

oraz jej nastrój.

  1. Wypowiedzi uczniów na temat wysłuchanego utworu.

(jeśli nie, uczniowie czytają jej tekst na głos)

3. Rozwiązywanie indywidualnie rebusu, którego hasłem jest słowo

„ Wigilia ”.

Potwierdzenie, że w piosence chodziło o ten dzień.

0x08 graphic

  1. Zapisanie przez nauczyciela na tablicy tematu lekcji.

domach. Porównamy jakie są podobieństwa, a jakie różnice. Odpowiemy

na pytanie, jakie znaczenie dla was mają te właśnie święta.

  1. Próba udzielenia przez uczniów odpowiedzi na pytanie postawione

przez nauczyciela.

Wykorzystanie słownika języka polskiego i odczytanie pełnej

definicji przez jednego z uczniów.

Tradycja - „ ...zasady postępowania, obyczaje, poglądy, wiadomości

przechodzące z pokolenia na pokolenie; przekazywanie tych zasad,

obyczajów następnym pokoleniom”. Tradycja rodzinna, ustna.

Długoletnia tradycja. Tradycje narodowe. Siła tradycji. Przywiązanie

do tradycji. Pielęgnować, podtrzymywać tradycję. Nawiązywać,

odwoływać się do tradycji. Zerwać z tradycją. Postępować zgodnie

z tradycją.

Słownik Języka Polskiego - PWN pod redakcją

prof. dr Mieczysława Szymczaka , tom III Warszawa 1981

  1. Wypowiedzi uczniów na temat wieczoru wigilijnego i związanych z nim

elementów. Uzupełnianie wiadomości przez nauczyciela.

WIGILIJNA WIECZERZA - posiłek, który zbierał w krąg przyjaciół;

agapa, podczas której u pierwszych chrześcijan odbywała się Msza św.,

czyli uczta miłości - stąd też nakrycie dla tego, kto samotny, kto w drodze,

kto niekochany, bezdomny ...

OPŁATEK - to chleb zgody, przebaczenia, darowania uraz; chleb Tego,

który przyniósł pokój ludziom dobrej woli.

STÓŁ BIAŁO NAKRYTY - to jakby kawałek ołtarza z bielą przypominającą

betlejemskie pieluszki, a także czystość intencji i dobrą wolę zasiadających

przy stole.

KOLĘDY - tymi pieśniami składano kiedyś sobie życzenia, potem zaczęły one

opowiadać o narodzeniu Jezusa, na różny sposób rozważać wydarzenia i taje-

mnice dziejące się wtedy i dziś, co wizualnie ukazują SZOPKI.

CHOINKA - zieloność mimo zimy, czyli nadzieja, że Ten, który wtedy

przyszedł i wciąż przychodzi, przywraca życie sercu, co wychłodło;

że po nocy przyprowadza dzień - stąd światełka na drzewku.

PODARKI - przypomnienie tych prostych, pasterskich upominków przyniesio-

nych do szopy i wzajemnego obdarowywania się przez pierwszych chrześcijan

podczas uczt wzajemnej miłości - stąd ich anonimowość nielicząca na rewanż.

ATMOSFERA TEGO WIECZORU - wyjątkowo ciepła, rodzinna; powagi

ale jednocześnie radości.

  1. Opowiadanie uczniów, co z wymienionych symboli, znaków, zwyczajów

towarzyszy Świętom Bożego Narodzenia w ich domu. Wychwycenie

podobieństw i różnic.

  1. Udzielenie przez uczniów odpowiedzi na pytania:

( w tle słychać kolędę „ Bóg się rodzi ” )

(dlaczego?)

  1. Rozmowa na temat zwyczaju ozdabiania choinki przed Świętami Bożego Narodzenia.

- Mówiliśmy o wielu polskich zwyczajach związanych ze Świętami

Bożego Narodzenia. Kolejnym zwyczajem jest wykonywanie ozdób

choinkowych. Ten zwyczaj zanika w naszych domach, gdyż wiele ozdób

choinkowych można kupić w sklepach. Jednak gotowe ozdoby nie cieszą

tak, jak wykonane samodzielnie.

  1. Podanie tematu pracy.

- Dziś wykonamy ozdoby choinkowe. Wszystkie prace zawiesimy na

naszej klasowej choince.

  1. Omówienie sposobu wykonania ozdób.

- Ozdoby wykonamy z różnych ziaren (groch, kukurydza, pieprz,

słonecznik, ryż, mak).

- Formę wybranej ozdoby odbijamy dwa razy na kartonie po czym

wycinamy.

- Przystępujemy do wyklejania. Niewielką ilością kleju smarujemy

kawałek powierzchni, formy i nalepiamy na niej wybrane ziarna.

Następujące po sobie rzędy powinny odróżniać się od siebie kolorem,

kształtem i wielkością ziaren. Pokrywamy ziarnami całą formę,

odkładamy do wyschnięcia i ozdabiamy w tym czasie w taki sam sposób

drugą. Po wyklejeniu obu części ozdoby smarujemy klejem spodnią stronę

jednej z nich i przylepiamy kawałek włóczki lub wstążeczki, następnie

przykładamy drugą część.

0x01 graphic
0x01 graphic

12. Ubieranie klasowej choinki.

- A teraz ubierzemy naszą klasową choinkę, ale nie w sposób tradycyjny

lecz w formie zabawy.

13. Nauczyciel dzieli klasę na dwa zespoły:

- zespół „czerwonych” posiada bombki choinkowe w kolorze czerwonym

- zespół „niebieskich” posiada bombki choinkowe w kolorze niebieskim

Zawieszenie bombki warunkuje poprawna odpowiedź na losowo wybrane pytanie od 1 do 10. Zespoły losują pytania „na przemian” a w przypadku odpowiedzi błędnej odpowiada zespół przeciwny, zyskując możliwość zdobycia punktu. Niektóre z pytań zawierają tzw. „bonus” - możliwość odpowiedzi na pytanie dodatkowe, nagradzane punktem „extra”. Odpowiedzi z 8 zaznaczonych pytań zespoły wpisują w umieszczoną na tablicy krzyżówkę. Rozwiązanie hasła to zdobycie kolejnego punktu. Zabawę wygrywa zespół, który zawiesi na choince klasowej jak najwięcej bombek w swoim kolorze.

Pytania:

  1. Rodzaj utworu muzycznego śpiewany w okresie Świąt Bożego Narodzenia. [KOLĘDA] / odpowiedź wpisz do krzyżówki pod pozycją A /

* bonus: nazwa utworu muzycznego śpiewana w okresie Świąt Bożego Narodzenia o

charakterze ludowym-pasterskim. [PASTORAŁKA]

2. Tradycyjna ozdoba izb- mieszkań okresu Świąt Bożego Narodzenia. [CHOINKA]

/ odpowiedź wpisz do krzyżówki pod pozycją B /

* bonus: z którego wieku pochodzi zwyczaj strojenia izb- mieszkań choinką. /XVIII w./

3. Tradycyjna Msza Święta odprawiana w Wigilię Bożego Narodzenia

o północy. [PASTERKA]

/ odpowiedź wpisz do krzyżówki pod pozycją C /

4. Podaj inną nazwę Świąt Bożego Narodzenia. [GODY, GODNE ŚWIĘTA, ŚWIĘTE

WIECZORY, KOLADKA]

  1. Teatralna wersja przedstawiająca historię narodzin Jezusa Chrystusa. [JASEŁKA]

/ odpowiedź wpisz do krzyżówki pod pozycją D /

* bonus: który ze świętych po raz pierwszy wystawił widowisko w formie jasełek.

/ Święty Franciszek z Asyżu /

  1. Historia narodzin Jezusa Chrystusa w formie drewnianych, porcelanowych lub glinianych figurek wystawianych w kościołach od I połowy XVIII w. [SZOPKA]

/ odpowiedź wpisz do krzyżówki pod pozycją E /

* bonus: podaj które miasto w Polsce słynie z konkursu na najpiękniejszą szopkę

/ Kraków /

  1. Postać z drewnianym łbem i kłapiącą szczęką występująca w ludowych widowiskach

okresu Świąt Bożego Narodzenia. [TUROŃ]

/ odpowiedź wpisz do krzyżówki pod pozycją F /

* bonus: wymień co najmniej dwie inne postaci owych widowisk / Diabeł, Śmierć,

Herod, Marszałek, Turek, Gwiazdor /

8. Pod obrusem w czasie Wigilii „aby się darzyło i mnożyło”. [SIANO]

/ odpowiedź wpisz do krzyżówki pod pozycją G /

9. Potrawa Wigilijna wykonywana z mąki pszennej i bakalii- rodzynki, orzechy itp.

[KUTIA]

/ odpowiedź wpisz do krzyżówki pod pozycją H /

10. Jaki znak w przyrodzie oznaczał czas Wieczerzy Wigilijnej. [PIERWSZA GWIAZDA]

Rozwiązaniem krzyżówki jest słowo OPŁATEK - tradycyjny, nieodzowny element Świąt Bożego Narodzenia. Pieczony w żelaznych formach z przaśnego pszennego ciasta, symbolizuje pokój, przebaczenie, miłość. Ma zapewnić szczęście i dobrobyt.

A K

C P

B C

H

O 1

I

N

K

A

L

S

D J

Ę

E S

F T

U

R

O

Ń

A

D

Z

E 6

G S

I

A

N

O

R

E

P 2

K 7

Ł 3

K

A

H K

U

T 5

I

A 4

A

1 2 3 4 5 6 7

O

P

Ł

A

T

E

K

14. Po podliczeniu punktów i wyłonieniu zwycięskiego zespołu cała klasa

uczestniczy w ubieraniu choinki wieszając wcześniej wykonane ozdoby.

15. Wspólne dzielenie się opłatkiem i odśpiewanie kolędy „Bóg się rodzi”.


