Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV
Temat lekcji: Samogłoski i spółgłoski.
Cele lekcji:
Poziom wiadomości:
- uczeń wie, ile jest samogłosek w języku polskim
- uczeń zna zasady dzielenia wyrazów na głoski
- uczeń zna rodzaje głosek (samogłoski i spółgłoski)
Poziom umiejętności:
- uczeń potrafi podzielić wyrazy na głoski
- uczeń potrafi wstawić w podanych wyrazach brakujące samogłoski
- uczeń umie rozróżniać spółgłoski i samogłoski
Poziom postaw:
- uczeń dba o prawidłową wymowę wyrazów i zapis graficzny głosek
Hasło z podstawy programowej: samogłoski i spółgłoski.
Metody pracy: metoda zajęć praktycznych.
Formy pracy: jednostkowa, zbiorowa.
Pomoce dydaktyczne: ćwiczenia przygotowane przez nauczyciela, „Słowa na start”, podręcznik do nauki o języku. Część II.
Przebieg lekcji:
ETAPY LEKCJI |
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIA |
UWAGI |
||||
Z A A N G A Ż O W A N I E
|
Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie, co to jest głoska i litera.
Nauczyciel informuje uczniów, że na dzisiejszej lekcji poznają samogłoski i spółgłoski.
Nauczyciel prosi uczniów o zapisanie tematu lekcji. |
Wybrany uczeń przypomina definicję głoski i litery.
Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszytach. |
|
||||
B A D A N I E
P R E Z E N T A C J A
P R Z E K S Z T A Ł C A N I E |
Nauczyciel proponuje uczniom wykonanie następującego ćwiczenia: Zgadnijcie jakie to wyrazy: brzch, stk, rch, krz. Czy łatwo było wymówić te wyrazy bez głoski „u”?
Wykonanie ćw. 2. - sosna - ssn, rabarbar - rbrbr, wiosna- wisn, zabawa - zbw samolot - samlt, słowo - słw. Czy trudno było wymówić te wyrazy? Dlaczego?
Nauczyciel informuje uczniów, że głoski dzielą się na samogłoski i spółgłoski. Samogłoski + spółgłoski = głoski. Samogłoski są donośniejsze, łatwiej je wymówić i usłyszeć, spółgłoski są cichsze. W języku polskim mamy 8 samogłosek: a, ą, e, ę, i ,u(ó), o, y. Podziel na głoski każdy z wyrazów. Wskaż samogłoski: słowny, Ambroży, Kleks, bogaty, kraj. s-ł-o-w-n-y 6 głosek A-m-b-r-o-ż-y 7 głosek k-l-e-k-s 5 głosek b-o-g-a-t-y 6 głosek k-r-a-j - 4 głoski
Narysujcie sznur korali. Wpisz litery swojego imienia, następnie litery oznaczające samogłoski pomaluj na różowo, litery oznaczające spółgłoski na zielono, a puste koraliki na czarno. Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie z zeszytu liczeń zadania nr 4.
W ten sam sposób zostaje wykonują następne zadanie.
|
Brzuch, kurz, stuk, ruch.
nie, było bardzo trudno, nie wiadomo było, o jaki wyraz chodzi.
tak, bo nie było o i a.
Uczniowie wykonują polecenie nauczyciela.
Uczniowie wykonują zadanie.
Uczniowie wykonują zadanie, a następnie wybrani uczniowie czytają jego rozwiązanie.
|
Nauczyciel kontroluje pracę uczniów. |
||||
P O D S U M O W A N I E |
Proszę przypomnieć jak dzielimy głoski? Ile mamy samogłosek w języku polskim? Proszę je wymienić?
Zadanie domowe: W zeszycie ćwiczeń wykonaj zadanie nr 7 i 8. |
Wybrany uczeń wymienia.
|
Nauczyciel objaśnia zadanie uczniom. |
||||
R E F L E K S J A
I
E W A L U A C J A |
Czy podobała się wam dzisiejsza lekcja? Ocena pracy uczniów. |
Uczniowie wyrażają swoje zdanie.
|
Nagrodzenie przez nauczyciela plusami aktywnych uczniów. Ankieta. |
Marta Gulis
Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV
Temat lekcji: Jak odgadnąć, co to jest?
Cele lekcji:
Poziom wiadomości:
- uczeń zna definicję przymiotnika
- uczeń wie, przez co odmienia się przymiotnik
- uczeń wie, jaką funkcję pełni przymiotnik w zdaniu
Poziom umiejętności:
- uczeń potrafi odmienić przez przypadki i liczby wybrany przymiotnik
- uczeń potrafi wypisać ze zdań związki rzeczownika z przymiotnikiem
Poziom postaw:
- poszerzanie wiedzy o języku ojczystym
Hasło z podstawy programowej: przymiotnik jako odmienna część mowy
Metody pracy: heureza, podająca, zajęć praktycznych.
Formy pracy: jednostkowa, zbiorowa.
Pomoce dydaktyczne: podręcznik z ćwiczeniami do nauki o języku „Słowa na start” część I, plansza dotycząca wiadomości o przymiotniku.
Przebieg lekcji:
ETAPY LEKCJI |
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIA |
UWAGI |
||
Z A A N G A Ż O W A N I E
|
Nauczyciel prosi o przypomnienie wiadomości dotyczących pisowni z H.
Co do tej pory wiemy o przymiotniku?
Dzisiaj rozszerzymy sobie wiadomości o przymiotniku. Zapiszcie temat lekcji. |
Wybrani uczniowie przypominają zasady pisowni.
Przymiotnik jest to część mowy, która określa cechy i właściwości osób, rzeczy, zwierząt, roślin, zjawisk. Przymiotniki odpowiadają na pytania: jaki? Jaka? Jakie?
Uczniowie wpisują temat do swoich zeszytów.
|
|
||
B A D A N I E
P R E Z E N T A C J A
P R Z E K S Z T A Ł C A N I E |
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie ćw. 1 z zeszytu ćwiczeń ze strony 83.
Nauczyciel prosi wybranych uczniów, aby odczytali swoje zadania.
Co możecie powiedzieć o przymiotniku po wykonaniu tego zadania?
Nauczyciel mówi uczniom, że przymiotnik w zdaniu jest najczęściej określeniem rzeczownika i dopasowuje się do niego formą. Zawisza Czarny był odważnym rycerzem. Rycerzem ( jakim? ) odważnym.
Nauczyciel zapisuje na tablicy następujące zdania:
Wypiszcie z tych zdań związki rzeczownika z przymiotnikiem. Podkreślcie przymiotniki.
Przymiotnik odmienia się przez przypadki, liczby i rodzaje. Przypadek, liczba i rodzaj przymiotnika są takie same jak przypadek, liczba i rodzaj określanego rzeczownika.
Nauczyciel prosi jednego ucznia do tablicy, aby odmieniła przymiotnik, pozostali uczniowie odmieniają w swoich zeszytach.
Inny uczeń odmienia ten sam przymiotnik w liczbie mnogiej.
Tak powiedzieliśmy wcześniej, przymiotnik odmienia się także przez rodzaje. W liczbie pojedynczej rodzaj przymiotnika jest taki sam jak rodzaj określanego rzeczownika. Mamy zatem rodzaj męski, żeński, nijaki. W liczbie mnogiej przymiotnik występuje w rodzaju męskoosobowym, gdy określa rzeczownik rodzaju męskiego nazywający ludzi, a w rodzaju niemęskoosobowym, gdy określa inne rzeczowniki, np. rodzaj męskoosobowy: weseli chłopcy; rodzaj niemęskoosobowy wesołe piosenki.
Wykonywanie zadań z zeszytu ćwiczeń. |
Uczniowie wykonują zadanie.
Wybrani uczniowie odczytują zrobione zadanie.
Swobodne wypowiedzi uczniów.
Uczniowie zapisują wniosek w zeszytach.
Np. książę ( jaki?) dzielny. Zdanie ( jakie?) trudne
Liczba pojedyncza M. odważny ( rycerz) D. odważnego ( rycerza) C odważnemu ( rycerzowi) B odważnego ( rycerza) N z odważnym ( rycerzem) Msc o odważnym ( rycerzu) W O odważny (rycerzu!) |
. |
||
Podsu- mowa- nie
|
Proszę przypomnieć, jaką funkcję pełni przymiotnik w zdaniu? Przez co się odmieniają przymiotniki?
|
Wybrani uczniowie odpowiadają.
|
|
||
R E F L E K S J A
I
E W A L U A C J A |
Czy podobała się wam dzisiejsza lekcja? Ocena pracy uczniów. |
Uczniowie wyrażają swoje zdanie.
|
Nagrodzenie przez nauczyciela plusami aktywnych uczniów. |
Marta Gulis
Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV
Temat lekcji: Pisownia „ą”, „ę” w wyrazach.
Cele lekcji:
poziom wiadomości:
- uczeń zna pisownię „ą” i „ę” w wyrazach
- uczeń zna samogłoski nosowe
poziom umiejętności:
- uczeń potrafi do podanych wyrazów dopisać wyrazy pokrewne
- uczeń potrafi podkreślić w podpisanych wyrazach wymieniające się samogłoski
- uczeń potrafi podkreślić w tekstach wierszyków samogłoski nosowe
- uczeń potrafi sformułować zasady wyjaśniającą pisownię samogłosek „ą”, „ę”
poziom postaw:
- poszerzanie wiadomości o języku ojczystym
Hasło z podstawy programowej: samogłoski nosowe i ich pisownia.
Metody pracy: podająca, zajęć praktycznych, heureza.
Formy pracy: jednostkowa, zbiorowa.
Pomoce dydaktyczne: materiały przygotowane przez nauczyciela, podręcznik z ćwiczenia do nauki o języku „Słowa na start” część II.
Przebieg lekcji:
ETAPY LEKCJI |
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIA |
UWAGI |
||||
Z A A N G A Ż O W A N I E
|
Nauczyciel prosi o przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji dotyczącej głosek ustnych i nosowych. Przypomnienie głosek nosowych. Uczniowie wymieniają a nauczyciel zapisuje na tablicy. Wymieńcie też kilka wyrazów, w których te głoski występują: np.: łąka, pąk, sanki.
Na dzisiejszej lekcji poznacie pisownię wyrazów „ą”, „ę” w wyrazach.
Nauczyciel prosi uczniów o zapisanie tematu dzisiejszej lekcji.
|
Wybrani uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.
Uczniowie wpisują temat do zeszytów.
|
|
||||
B A D A N I E
P R E Z E N T A C J A
P R Z E K S Z T A Ł C A N I E |
Postaramy się dzisiaj nauczyć poprawnej pisowni wyrazów z samogłoskami ą, ę.Często na pewno macie kłopoty i nie wiecie, jak napisać: dętysta czy dentysta, ząb, czy zomb.
Spróbujemy zatem ten trudny problem rozwiązać.
Przedstawienie rysunków: książka, dąb, ręka, wąż, pięć.
Nauczyciel prosi uczniów o podpisanie obrazków.
Następnie prosi, aby do każdego wyrazu dopisali wyraz pokrewny: księga, dębowy, rączka, piątka. Podkreślcie wymieniające się samogłoski.
Rozdanie wierszyków: Czy gorąco, czy też ziąb, Jędrka ciągle boli ząb. Idźże wreszcie do dentysty, Wrócisz kontent z jego plomb. Podkreślcie wyrazy z samogłoskami nosowymi. Które z nich w wyrazach pokrewnych zmieniają głoskę ą na ę?. Czy ktoś z was zauważył coś szczególnego, co może być regułą, zasadą wyjaśniającą pisownię samogłosek ą, ę? .
Wykonajcie zadanie 3 i 4 z zeszytu ćwiczeń.
Prezentacja pracy uczniów.
|
Uczniowie wykonują polecenie nauczyciela.
.
ziąb, gorąco, ząb, Jędrka, ciągle
(ziębi, najgorętszy, zęby).
Ą piszemy wtedy, kiedy w wyrazach pokrewnych wymienia się na ę.
Ę piszemy, gdy w wyrazach pokrewnych wymienia się na ą.
Gdy w wyrazach pokrewnych nie występuje ta wymiana, musimy tych wyrazów nauczyć się na pamięć
Uczniowie wykonują zadania. |
. |
||||
P O D S U M O W A N I E |
Przypomnienie zasad pisowni „ą” i „ę” w wyrazach.
Zadanie domowe: ćw. 5 i 6 ze s. 59.
|
Wybrany uczeń odpowiada na pytania nauczyciela.
|
|
||||
R E F L E K S J A
I
E W A L U A C J A |
Czy podobała się wam dzisiejsza lekcja? Ocena pracy uczniów. |
Uczniowie wyrażają swoje zdanie.
|
Nagrodzenie przez nauczyciela plusami i ocenami aktywnych uczniów. Ankieta. |
Marta Gulis
Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV
Temat lekcji: Głoski ustne i nosowe.
Cele lekcji:
poziom wiadomości:
- uczeń zna głoski ustne i nosowe
poziom umiejętności:
- uczeń potrafi wskazać w wyrazach głoski ustne i nosowe
- uczeń potrafi uzupełnić luki w wyrazach odpowiednimi samogłoskami nosowymi: ą lub ę.
poziom postaw:
- poszerzanie wiadomości o języku ojczystym
Hasło z podstawy programowej: głoski ustne i nosowe.
Metody pracy: podająca, zajęć praktycznych, heureza.
Formy pracy: jednostkowa, zbiorowa.
Pomoce dydaktyczne: materiały przygotowane przez nauczyciela, podręcznik z ćwiczeniami do nauki o języku „Słowa na start” część II, s. 56.
Przebieg lekcji:
ETAPY LEKCJI |
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIA |
UWAGI |
|
Z A A N G A Ż O W A N I E
|
Nauczyciel prosi o przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji dotyczących spółgłosek twardych i miękkich.
Na dzisiejszej lekcji poznacie głoski ustne i nosowe.
Nauczyciel prosi uczniów o zapisanie tematu dzisiejszej lekcji.
|
Wybrani uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.
Uczniowie wpisują temat do zeszytów.
|
|
|
B A D A N I E
P R E Z E N T A C J A
P R Z E K S Z T A Ł C A N I E |
Nauczyciel zapisuje na tablicy wybrane głoski: MONTANA Następnie prosi uczniów, aby zacisnęli palcami nos i głośno wypowiedzcie podane głoski. Zaznaczcie te, przy wymawianiu których powietrze usiłuje wydostać się nosem. Zapisanie definicji w zeszytach.
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie ćw. 2 ze strony 56.
Nauczyciel prosi uczniów, aby w podanym zdaniu zaznaczyli kolorem litery oznaczające głoski nosowe: Naprawdę nie wiem, dlaczego Monika ciągle unika spotkania ze mną.
Ćw. 4. Wpisz litery oznaczające samogłoski nosowe: ą, ę.
Ł…ka t…cza zakr…cić k…sek bł…dzić w…chać
Prezentacja pracy uczniów.
Ćw. 5 Zapisz nazwy zawierające głoski nosowe, które nazywają: Pory roku, części, drzewa.
|
Uczniowie wykonują polecenie nauczyciela.
Podczas wymawiania głosek nosowych powietrze wydostaje się przez usta i nos. Głoski nosowe to: ą, ę, mi, n, ń (ni).
Podczas wymawiania głosek ustnych powietrze wydostaje się tylko przez usta. Głoski ustne to wszystkie pozostałe głoski.
Uczniowie wykonują zadanie.
Uczniowie wykonują zadanie.
Uczniowie wykonują polecenie nauczyciela.
Uczniowie czytają swoje odpowiedzi.
Uczniowie wykonują ćwiczenie, a następnie prezentują wyniki swojej pracy. |
. |
|
P O D S U M O W A N I E |
Przypomnienie definicji głosek ustnych i nosowych.
Zadanie domowe: ćw. 4 i 6 ze s. 57.
|
Wybrany uczeń odpowiada na pytania nauczyciela.
|
|
|
R E F L E K S J A
I
E W A L U A C J A |
Czy podobała się wam dzisiejsza lekcja? Ocena pracy uczniów. |
Uczniowie wyrażają swoje zdanie.
|
Nagrodzenie przez nauczyciela plusami i ocenami aktywnych uczniów. Ankieta. |
Marta Gulis
Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI
Temat lekcji: Rzeczowniki o nietypowej odmianie - ćwiczenia utrwalające.
Cele lekcji:
poziom wiadomości:
- uczeń zna rzeczowniki o nietypowej odmianie
- uczeń wie, w jaki sposób należy te rzeczowniki odmieniać
poziom umiejętności:
- uczeń potrafi odmienić rzeczowniki o zakończeniach - anin
-uczeń prawidłowo odmienia w liczbie poj. i mn. rzeczowniki: oko i ucho
poziom postaw:
- poszerzanie wiadomości o języku ojczystym
Hasło z podstawy programowej: rzeczownik jako odmienna część mowy.
Metody pracy: podająca, zajęć praktycznych.
Formy pracy: jednostkowa, zbiorowa.
Pomoce dydaktyczne: zeszyt ćwiczeń.
Przebieg lekcji:
ETAPY LEKCJI |
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIA |
UWAGI |
|
Z A A N G A Ż O W A N I E
|
Nauczyciel prosi o przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji dotyczących odmiany rzeczowników.
Nauczyciel prosi wybranego ucznia o przypomnienie rzeczowników o nietypowej odmianie, poznanych na poprzedniej lekcji.
Nauczyciel prosi uczniów o zapisanie tematu dzisiejszej lekcji.
|
Wybrani uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.
Wybrany uczeń przypomina te informacje.
Uczniowie wpisują temat do zeszytów.
|
|
|
B A D A N I E
P R E Z E N T A C J A
P R Z E K S Z T A Ł C A N I E |
Nauczyciel zapisuje na tablicy rzeczowniki oko i ucho. Prosi wybranego ucznia, aby na tablicy odmienił ten wyraz.
Nauczyciel objaśnia uczniom, że rzeczowniki oko i ucho w zależności od znaczenia odmieniają się w liczbie mnogiej na dwa sposoby. Oczy i uszy to narządy wzroku i słuchu, a oka i ucha to części sieci lub dzbanka.
Przejdźmy teraz do odmiany rzeczowników zakończonych na - anin. Wybrani uczniowie mają za zadanie odmienić na tablicy w liczbie pojedynczej i mnogiej rzeczowniki: gdańszczanin, Amerykanin.
Polecenie wykonania ćw. 11 z zeszytu ćwiczeń ze strony 41.
Nauczyciel prosi wybranych uczniów o prezentację pracy.
Ćwiczenie 12. Nauczyciel objaśnia uczniom zadanie.
Nauczyciel prosi o prezentację wyników pracy.
|
Wybrani uczniowie odmieniają podane rzeczowniki.
Uczniowie zapisują te informacje w swoich zeszytach wraz z prawidłową odmianą tych wyrazów.
Wybrani uczniowie zapisują na tablicy odmianę tych trudnych rzeczowników, a pozostali uważnie śledzą te zapisy.
Uczniowie wykonują ćwiczenie.
Wybrani uczniowie odczytują swoje odpowiedzi, wszyscy uważnie śledzą, czy dobrze wykonali zdanie.
Uczniowie wykonują zadanie.
Uczniowie, którzy jeszcze nie zabrali głosu podczas tej lekcji odczytują swoje odpowiedzi. |
Nauczyciel kontroluje pracę uczniów.
|
|
P O D S U M O W A N I E |
Proszę mi wymienić rzeczowniki o nietypowej odmianie? Co o nich wiecie?
|
Wybrany uczeń odpowiada na pytania nauczyciela.
|
|
|
R E F L E K S J A
I
E W A L U A C J A |
Czy podobała się wam dzisiejsza lekcja? Ocena pracy uczniów. |
Uczniowie wyrażają swoje zdanie.
|
Nagrodzenie przez nauczyciela plusami i ocenami aktywnych uczniów. Ankieta. |
Marta Gulis
Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV
Temat lekcji: Bezokoliczniki o trudnych zakończeniach.
Cele lekcji:
poziom wiadomości:
- uczeń zna bezokoliczniki o trudnych zakończeniach
- uczeń wie, jaka jest pisownia takich bezokoliczników
poziom umiejętności:
- uczeń potrafi prawidłowo zapisać bezokoliczniki o trudnych zakończeniach
-uczeń potrafi do każdej grupy czasowników dopisać bezokolicznik, od którego pochodzą podane czasowniki
poziom postaw:
- poszerzanie wiadomości o języku ojczystym
Hasło z podstawy programowej: poznanie bezokolicznika.
Metody pracy: podająca, zajęć praktycznych.
Formy pracy: jednostkowa, zbiorowa.
Pomoce dydaktyczne: podręcznik z ćwiczeniami do nauki o języku „Słowa na start' część I, strona 34.
Przebieg lekcji:
ETAPY LEKCJI |
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIA |
UWAGI |
|
Z A A N G A Ż O W A N I E
|
Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji dotyczących formy osobowej i bezokolicznika.
Nauczyciel prosi uczniów o zapisanie tematu dzisiejszej lekcji.
|
Wybrani uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.
Uczniowie wpisują temat do zeszytów.
|
|
|
B A D A N I E
P R E Z E N T A C J A
P R Z E K S Z T A Ł C A N I E
|
Nauczyciel zapisuje na tablicy następujące bezokoliczniki: nieść, kłaść, jeść, wieźć, odnaleźć, przywieźć. Prosi uczniów, aby głośno odczytali podane bezokoliczniki.
Czy zauważyliście w wymowie tych wyrazów jakieś różnice?
Nauczyciel prosi uczniów o zapisanie w zeszycie notatki.
Ćw. 2 z zeszytu ćwiczeń.
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie odpowiedzi.
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie ćw. 3 i 4 ze strony 35.
Nauczyciel prosi uczniów o prezentację ich pracy.
|
Uczniowie czytają na głos zapisane wyrazy. Nie.
Zakończenia bezokoliczników -ść, i -źć wymawiamy tak samo (-ść), np. gnieść, gryźć. W zakończeniu bezokolicznika piszemy ź, jeśli w formie osobowej wymawiamy z lub ź. Np. gryźć bo gryzę, zawieźć bo zawieźli.
Jeżeli w zakończeniu bezokolicznika wymawiamy - ość, to zawsze zapisujemy -ąć, np. płynąć, odetchnąć, zasnąć, zdjąć.
Uczniowie wykonują ćwiczenie.
Wybrani uczniowie odczytują odpowiedzi, a pozostali sprawdzają, czy mają dobrze.
Uczniowie wykonują zadania.
Uczniowie odczytują, jakie wpisali odpowiedzi.
|
|
|
P O D S U M O W A N I E |
Proszę mi wymienić bezokoliczniki o trudnych zakończeniach. Zadanie domowe: ćw. 5 i 6 ze str. 36 z zeszytu ćwiczeń.
|
Wybrany uczeń odpowiada na pytania nauczyciela.
|
|
|
R E F L E K S J A
I
E W A L U A C J A |
Czy podobała się wam dzisiejsza lekcja? Ocena pracy uczniów. |
Uczniowie wyrażają swoje zdanie.
|
Nagrodzenie przez nauczyciela plusami i ocenami aktywnych uczniów. Ankieta. |
Marta Gulis
SPRAWDZIAN WIADOMOŚCI Z CZASOWNIKÓW W KLASIE IV
Imię i nazwisko: klasa IV
Co to jest czasownik i na jakie odpowiada pytania?
Przez co odmienia się czasownik?
Podane czasowniki wpisz w odpowiednią rubrykę do tabelki:
pisał, śpiewa, będzie pracowała, malował, rysuję, zaśpiewam, polubię.
Czas teraźniejszy |
Czas przeszły |
Czas przyszły |
|
|
|
Utwórz bezokoliczniki od podanych form osobowych:
Gryzę-
Niosę-
Dowiozą-
Jadę-
Dowiodę -
5.Określ osobę, liczbę, czas i rodzaj podanych czasowników:
Maluję-
Pracowałem -
Porzucę-
Namaluję-
Zgubiła-
6.Odmień w liczbie pojedynczej i mnogiej w czasie teraźniejszym czasownik krzyczeć.
l.poj. l.mn.
1os. 1os.
2os. 2os.
3os. 3os.
Zadanie na ocenę celującą: Uzupełnij poniższy tekst czasownikami podanymi pod tekstem. Czasowniki należy użyć w odpowiedniej formie gramatycznej.
Wczoraj………. ..udział w akademii szkolnej. ………….. się okropnie, ponieważ…… już bardzo dobrze wszystkie fakty z jego życia. ………………zobaczyć coś wesołego. W przyszłym roku my…….. ……………scenariusz i akademia …………. na medal.
- …….. ……….Pani, niech Marek …….. ……świętego - zaproponował Wiktor.
- Ja bym ………………. zagrać diabła - powiedział Sebastian.
Pani……………………………… po na myśle:
- Nie…………… to łatwe zadanie, ale pomysł mi się podoba, akceptuję go. Proszę………. ………scenariusz i …………….. go do oceny.
Czasowniki: brać, nudzić, znać, chcieć, ułożyć, być, prosić, zagrać, powiedzieć, być, napisać, chcieć, przedstawić.
Marta Gulis
Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI
Temat lekcji: Zdanie i równoważnik zdania.
Cele lekcji:
Poziom wiadomości:
- uczeń rozpoznaje różne rodzaje wypowiedzeń pojedynczych ( zdanie,
równoważnik zdania, zawiadomienie, wykrzyknienie).
- uczeń wie, co to jest wypowiedzenie
- uczeń zna typy wypowiedzeń
Poziom umiejętności:
- uczeń potrafi przekształcić zdania w równoważniki zdań
- uczeń potrafi zredagować krótką notatkę używając równoważników zdań.
- uczeń potrafi posługiwać się różnymi rodzajami wypowiedzeń pojedynczych,
dostosowując je do intencji, sytuacji odbiorcy
Poziom postaw:
- poszerzanie wiedzy o języku ojczystym
- dbanie o poprawność językową i ortograficzną zapisanych treści
Hasło z podstawy programowej: Zdanie i równoważnik zdania.
Metody pracy: heureza, podająca, mapa mentalna, metoda zajęć praktycznych.
Formy pracy: jednostkowa, zbiorowa, grupowa.
Pomoce dydaktyczne: plansza gramatyczna, materiały przygotowane przez nauczyciela, zeszyt ćwiczeń.
Przebieg lekcji:
ETAPY LEKCJI |
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIA |
UWAGI |
||||
Z A A N G A Ż O W A N I E
|
Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji dotyczących wiersza „Złoty kubek”.
Nauczyciel informuje uczniów, że na dzisiejszej lekcji porozmawiamy sobie co to jest wypowiedzenie, zdanie i równoważnik zdania.
Nauczyciel prosi uczniów o zapisanie tematu lekcji. |
Wybrany uczeń przypomina wiadomości dotyczące poznanego na poprzedniej lekcji wiersza.
Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszytach. |
|
||||
B A D A N I E
P R E Z E N T A C J A
P R Z E K S Z T A Ł C A N I E |
Przyglądając się jakiejś dłuższej wypowiedzi albo przeglądając zapisany tekst zauważymy jednostki, dzięki którym porozumiewamy się. Jest to zazwyczaj wyraz lub kilka wyrazów, które tworzą strukturę zgodną z zasadami naszej gramatyki. W mowie wyodrębnione są one za pomocą pauz lub zmiany intonacji, w piśmie najczęściej granicą takiej jednostki jest kropka, czasem inny znak interpunkcyjny: znak zapytania czy wykrzyknik. Ta najmniejsza jednostka językowa, która powiadamia o naszych myślach, pragnieniach i uczuciach nazywa się WYPOWIEDZENIEM.
Nauczyciel pisze na środku tablicy wyraz WYPOWIEDZENIE.
Nauczyciel prosi uczniów o przerysowanie schematu do zeszytów.
Nasze wypowiedzi kierujemy do odbiorców z określonym celem. Czasem kieruje nami chęć zawiadomienia o czymś, pytamy o coś lub żądamy czegoś. Ze względu na cel naszej wypowiedzi wyróżniamy wypowiedzenia:
Oznajmujące: wypowiedzenie, w którym oznajmiamy o czymś lub o kimś, wypowiadamy swoje sądy o tym, co się działo, dzieje, np. Idę do sklepu. Pytające: wypowiedzenie, którym zwracamy się do kogoś z pytaniem, oczekując na nie odpowiedzi: Co robisz jutro? Rozkazujące: wypowiedzenie, w którym wyrażamy rozkaz, prośbę, żądanie lub życzenie: Wyjdź stąd!
Praca w grupach. Nauczyciel rozdaje uczniom polecenia. I grupa: Zredaguj notatkę dotyczącą twoich obowiązków domowych. Zastosuj równoważniki zdań. ( 4 wypowiedzenia). II grupa: Wyobraź sobie, że złowiłeś złotą rybkę, która spełni trzy twoje życzenia. Zapisz je w postaci równoważników zdań. III grupa: Podane równoważniki zdań przekształć w zdania:
Prezentacja pracy uczniów.
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie zadania 1 z zeszytu ćwiczeń. Odczytanie poprawnych odpowiedzi. Wykonajcie proszę w takim razie zadanie 2. |
WYPOWIEDZENIE a) Zdanie ( zawierające formę osobową)
b) nie zawierające formy osobowej czasownika, które dzielą się na:
Uczniowie wykonują polecenie nauczyciela.
Uczniowie pracują w grupach.
Liderzy poszczególnych grup odczytują odpowiedzi.
Uczniowie wykonują polecenie nauczyciela.
Uczniowie wykonują zadanie. |
Na tablicy powstaje wykres z podziałem wypowiedzeń.
Nauczyciel kontroluje pracę uczniów. |
||||
P O D S U M O W A N I E |
Proszę przypomnieć jak dzielimy wypowiedzenia?
Zadanie domowe: W zeszycie ćwiczeń wykonaj zadanie nr 4 i 5 ze strony 18. |
Wybrany uczeń wymienia.
|
Nauczyciel objaśnia zadanie uczniom. |
||||
R E F L E K S J A
I
E W A L U A C J A |
Czy podobała się wam dzisiejsza lekcja? Nauczyciel rozdaje uczniom karteczki do uzupełnienia. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Uczniowie wyrażają swoje zdanie.
|
Załącznik numer 2. Nagrodzenie przez nauczyciela plusami aktywnych uczniów.
|
Marta Gulis
Załącznik numer 1
WYPOWIEDZENIE
Zawierające formę osobową, nie zawierające formy osobowej czasownika
czyli zdanie
np. Wybieram się do pracy.
Dopuszczające możliwość wprowadzenia nie dopuszczające wprowadzenia formy
formy osobowej czasownika osobowej czasownika
czyli równoważnik zdania
np. Kto tam?
Wykrzyknienie zawiadomienie
Np. Uwaga! Ojej!!! Akcja pod Arsenałem
Ciach!! Powitanie gości.
Mundury dla dam.
Ankieta
Na lekcji miałem nastrój w kolorze………………………………………………
( czerwony - pozytywna ocena lekcji, czarny negatywna)
Uzupełnij podane zdanie, wstawiając w miejsca wykropkowane odpowiednie wyrazy:
Zdanie to ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Równoważnikiem zdania nazywamy…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
SPRAWDZIAN WIADOMOŚCI Z CZĘŚCI MOWY DLA KLASY V
Imię i nazwisko: grupa B
Zad. 1. Podane części mowy wpisz do odpowiedniej rubryki w tabelce:
Mak, gęsto, nudny, robili, śpiew, trojga, dwudziesty, cztery, moneta, kiosk, biały, źle, jeden.
Rzeczownik
|
Czasownik |
Przymiotnik |
Przysłówek |
Liczebnik |
|
|
|
|
|
Zad.2. Do podanych czasowników dopisz ich formy dokonane;
Pisałbym -
Rysował -
Płakała -
Ugotowała-
Odmawiano-
Zad. 3. Podane wyrazy umieść w tabelce w odpowiednim miejscu:
Bartek, rzeka, Amazonka, mama, Las Vegas, las, pies, Wrocław, Pieniny.
Nazwy własne |
Nazwy pospolite |
|
|
Zad. 4. Od podanych czasowników utwórz bezokoliczniki:
gryzę -
gnieciemy-
kładę-
Zad. 5. Określ czas, rodzaj, liczbę, osobę, tryb podanych czasowników:
Niosła- 3os.l. poj. t. orzekaj., cz. przeszły, r. ż.
Śpiewała-
Rysowałoby-
Niech niesie-
Marzył-
Spali-
Krzyczałby-
Zad. 6. W podanych zdaniach podkreśl orzeczenia:
W bajkach występują postacie fantastyczne. Wczoraj przyjechałem do Dębna. Bawię się tam świetnie. Zawsze tam chciałem pojechać. Moje marzenie się spełniło.
Zad. 7. Określ przypadek i liczbę podanych rzeczowników:
Kotu-
Kotem-
Bratem-
Zeszytu-
Książkę-
Gazecie-
Zad. 8. Zapisz po trzy przymiotniki do podanych rzeczowników:
Cytryna -
Rower -
Zima -
Zad.9. Liczebniki podane w nawiasach zastąp cyframi.
W rozdziale (4)……………… na (15)……………………………….stronie jest ciekawy opis.
Mamy miejsce ( 22) ……………………………………i (23)……………………………….. w ( 15) ………………………………………………………………………………rzędzie.
Wczoraj przeczytałem ( 48) …………………………………………………….stron książki.
Jestem na ( 58) ………………………………………………………………….stronie lektury.
Zad. 10. Wpisz małą lub wielką literę:
......orze Bałtyk , „ ……an …adeusz”, …niwersytet …agielloński, …wiazda …olarna.
Zadanie na ocenę celującą: odmień przez przypadki i liczby rzeczownik statua.
Marta Gulis
SPRAWDZIAN Z CZĘŚCI MOWY DLA KLASY IV
Imię i nazwisko: grupa B
Zad. 1. Podane części mowy wpisz do odpowiedniej rubryki w tabelce:
Mak, Poznań, i, nad, wczoraj, źle, bardzo, kot, lub, wór, lecz, zza, dom, kask, obok, dobry, zielony, zielono, wiatr, koń.
Rzeczownik
|
Przymiotnik |
Przyimek |
Przysłówek |
Spójnik |
|
|
|
|
|
Zad. 2. Wymień odmienne części mowy.
Zad. 3. Określ przypadek i liczbę podanych rzeczowników:
Kotu-
Kotem-
Bratem-
Zeszytu-
Książkę-
Gazecie-
Zad. 4. Zapisz po trzy przymiotniki do podanych rzeczowników:
Jabłko -
Piłka -
Wiosna -
Mama -
Zad. 5. Odmień przez przypadki i liczby wyraz PIŁKA.
Zad. 6. W podanych zdaniach podkreśl przysłówki.
Wczoraj byłem w kinie. Film był bardzo ciekawy. Moja mama często ukradkiem wycierała łzy ze wzruszenia. Kiedy wyszliśmy z budynku zaczął silnie wiać wiatr i padać deszcz.
Zad. 7. Co to jest rzeczownik i na jakie odpowiada pytania?
Zadanie na ocenę celującą: Odmień przez przypadki i liczby rzeczownik LICEUM.
Imię i nazwisko: grupa A
Zad. 1. Podane części mowy wpisz do odpowiedniej rubryki w tabelce:
Miód, sanki, dobrze, śliczny, biały, piła, Kraków, lub, ale, w, wtedy, dzisiaj, Karol, i, pień, wiadro, mama, wysoko, miły, wosk.
Rzeczownik
|
Przymiotnik |
Przyimek |
Przysłówek |
Spójnik |
|
|
|
|
|
Zad. 2. Wymień nieodmienne części mowy.
Zad. 3. Określ przypadek i liczbę podanych rzeczowników:
Książce-
Psem -
Mamie -
Soku -
Książkę-
Koledze -
Zad. 4. Zapisz po trzy przymiotniki do podanych rzeczowników:
Cytryna -
Tata -
Zima -
Film -
Zad. 5. Odmień przez przypadki i liczby wyraz GAZETA.
Zad. 6. W podanych zdaniach podkreśl przymiotniki.
Wczoraj byłem w kinie. Film był bardzo ciekawy. Moja mama często ukradkiem wycierała łzy ze wzruszenia. Kiedy wyszliśmy z nowego budynku zaczął wiać silny wiatr i padać gęsty deszcz.
Zad. 7. Co to jest przymiotnik i na jakie odpowiada pytania?
Zadanie na ocenę celującą: Odmień przez przypadki i liczby rzeczownik MUZEUM.
Marta Gulis
Konspekt lekcji języka polskiego w klasie V szkoły podstawowej
Temat: Piszemy list do św. Mikołaja.
Czas realizacji lekcji: 45 min.
Cele lekcji:
poziom wiadomości:
uczeń zna legendy o świętym Mikołaju
uczeń wie, jak się pisze list
uczeń zna elementy składowe listu ( zwrot grzecznościowy, miejscowość i data w prawym górnym rogu itd.)
poziom umiejętności:
- uczeń potrafi opowiedzieć legendę o św. Mikołaju
- uczeń potrafi napisać list
poziom postaw:
kształcenie umiejętności pisania listów i adresowania kopert
dbanie o poprawność językową i ortograficzną zapisanych treści
Hasło z podstawy programowej: list jako forma wypowiedzi.
Metody nauczania: heureza, podająca, zajęć praktycznych.
Forma pracy: jednostkowa, zbiorowa, grupowa.
Środki dydaktyczne: materiał dydaktyczny przygotowany przez nauczyciela (schemat budowy listu).
Przebieg lekcji:
Etapy lekcji
|
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
Zaangażowanie
|
Nauczyciel prosi wybranego ucznia o przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji, dotyczących przymiotnika.
Sprawdzenie zadania domowego przez nauczyciela.
Nauczyciel informuje uczniów o celach dzisiejszej lekcji. Pyta się ich, co wiedzą o św. Mikołaju. Nauczyciel krótko opowiada uczniom o św. Mikołaju (kim był, kiedy żył itp.). Kim był św. Mikołaj? Wiemy o tym świętym bardzo mało: był biskupem Miry w Licji w IV w. (Azja Mniejsza), brał udział w soborze w Nicei w 325 roku, w 1807 r. kupcy włoscy wykradli podobno szczatki biskupa w Mirze i umieścili w relikwiarzu w Bari, w Apulii (Włochy), już w VI w. miał zadedykowany kościół w Konstantynopolu. Legendy liczne. Najgłośniejsza mówi, że chcąc pomóc trzem bardzo biednym dziewczynom wyjść za mąż, wrzucił im przez okno nocą trzy woreczki złota - jako posag. Inna głosi, że uchronił przed śmiercią troje dzieci ukrytych w kadzi ze słoną wodą, wielki przyjaciel dzieci. Najbardziej u nas rozpowszechniona legenda mówi, że mieszka na północy, w Laponii, i grudniu, saniami ciągniętymi przez renifery, odwiedza dzieci, przywożąc im prezenty).
Nauczyciel informuje uczniów, że na dzisiejszej lekcji będą pisać list do św. Mikołaja.
Prosi uczniów o zapisanie tematu lekcji: „Piszemy list do św. Mikołaja”. |
Wybrany uczeń odpowiada.
Wybrani uczniowie odczytują zadanie.
Swobodne wypowiedzi uczniów.
Uczniowie w skupieniu słuchają.
Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszytach.
|
Uczniowie mieli w domu wykonać ćwiczenie 4i5 ze strony 53 z zeszytu ćwiczeń.
|
Badanie, Prezentacja i przekształcenie
Podsumowanie
Refleksja i ewaluacja |
Przypomnijmy sobie teraz budowę listu.
Nauczyciel prosi uczniów o napisanie listu do św. Mikołaja.
Prezentacja wyników pracy. Odczytanie kilku listów.
Nauczyciel prosi wybranego ucznia o przypomnienie najważniejszych zasad pisania listu.
Czego na dzisiejszej lekcji dowiedzieliście się o św. Mikołaju?
Ocena pracy uczniów na lekcji.
Czy podobała się wam dzisiejsza lekcja?
|
Wybrany uczeń przypomina budowę listu. Np. zwracamy uwagę na poprawność ortograficzną i gramatyczną zwrotów, typu: Św. Mikołaj, Ty, Tobie,…, które należy pisać wielką literą; pamiętamy o akapicie - czyli odstępie od marginesu, jeśli przechodzimy do innego tematu; prawidłowo adresujemy kopertę, ustalamy tytuł adresata.
Uczniowie piszą list.
Wybrani uczniowie odczytują swoje listy, np.:
Kochany Święty Mikołaju!
Mam nadzieję, że ten list znajdzie Cię w Laponii, gdzie mieszkasz i pracujesz. Zbliża się okres świąt Bożego Narodzenia i domyślam się, że masz teraz dużo pracy, dlatego mój list będzie krótki. Proszę Cię, abyś sprawił mi prezent - nie chodzi o zabawkę, ale o coś bardziej ważnego. Chciałbym, aby moja mama pozwoliła mi wyjechać na ferie zimowe w góry z moim starszym bratem. Tata na pewno by się zgodził, ale mama twierdzi, że jestem jeszcze za mały i nie chce wyrazić zgody na mój wyjazd. Myślę, że jedynie Ty możesz to załatwić - będzie to mój najmilszy prezent. Jestem uczniem klasy Va SP nr 5 w Dębicy , w nauce osiągam wyróżniające wyniki. Najbardziej lubię język polski i informatykę. Mam dwóch dorosłych braci i młodszą siostrę - Kasię, która chciałaby otrzymać w prezencie lalkę Barbie - czy możesz to załatwić? To tyle. Myślę, że jeśli będzie to możliwe, spełnisz moje marzenie o wyjeździe w góry. Pozdrawiam Cię serdecznie!
Piotr S.
Wybrany uczeń przypomina schemat pisania listu.
Wypowiedzi uczniów.
Uczniowie wypełniają ankietę dotyczącą lekcji. |
na tablicy jest zawieszony schemat budowy listu.
Załącznik 1
Uczniowie pracują w grupach.
Wpisanie uczniom plusów i ocen za aktywność na lekcji. |
Załącznik numer 1 Adresowanie koperty do Św. Mikołaja.
Nad.: Kamil Sokół
Ul. Wiśniowa 39-200 Dębica woj. podkarpackie Polska
Jego Wysokość Święty Mikołaj Laponia Finlandia |
Opracowała Marta Gulis, nauczycielka języka polskiego w Publicznej Szkole Podstawowej w Stobiernej.