Zajęcie otwarte Spotkanie z wiosną, Scenariusze imprez


Spotkanie z Wiosną (zajęcie otwarte dla rodziców - grupa 6-latków)

Cele ogólne:

- dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie w związku z nadejściem wiosny,

- stworzenie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu mowy i myślenia,

- doskonalenie umiejętności współdziałania w zespole.

Cele operacyjne:

- dziecko potrafi wskazać charakterystyczne cechy aktualnej pory roku oraz związane z tymi

zmianami zachodzącymi w świecie roślin i zwierząt,

- odczuwa potrzebę ochrony przyrody,

- rozumie rolę zmysłów w poznawaniu przyrody,

- potrafi wyrażać własne doświadczenia za pomocą ruchów ciała, gestów, mimiki i słowa.

Środki dydaktyczne:

Wiosenna dekoracja sali; plansza z krzyżówkami; zagadki słowne; 3 koperty z ilustracjami: niebieska z napisem - POGODA: (słońce, chmury, śnieg, parasol, bałwan), zielona z napisem - KWIATY: (krokus, tulipan, przebiśnieg, żonkile, bazie, kaktus, palma), czerwona z napisem - ZWIERZĘTA: (bocian, żaba, jeż, niedźwiedź, żyrafa, wielbłąd, małpa, świnia); kosz z rekwizytami dla Pani Wiosny: (zielona sukienka, wianuszek wiosenny, jesienny i zimowy, kwiatki, motyle, śnieżynki, jesienne liście, słoneczka); emblematy: (ucho, oko, nos, ręka, usta); plastykowe piłeczki (6 czerwonych, 4 niebieskie); 2 przezroczyste pojemniki; chusta animacyjna; mikrofon; krzesło pięknie ubrane (jako tron dla Pani Wiosny); grube flamastry; kaseta z muzyką.

Przebieg zajęcia:

1. Rytmiczny marsz po obwodzie koła przy piosence wiosennej.

2. Rozwiązanie „Wiosennej krzyżówki”.

- hasła krzyżówki stanowią rozwiązania zagadek słownych,

- litery znajdujące się w czerwonych polach czytane pionowo, utworzą hasło - WIOSNA.

ZAGDAKI:

1. Używasz jej do gotowania i mycia. Potrzebna jest ludziom i zwierzętom do życia. Jest w stawie

i rzece, w kałuży też ją spotkasz. Mnóstwo jej w morzu, jeziorze, w dodatku jest mokra. (woda)

2. Do jej ucha nić się wkłada, kiedy uszyć coś wypada. To zagadka bardzo prosta: ma ją krawiec,

jeż i sosna. (igła)

3. Lata koło nosa. Cała żółta w czarne paski, leci, brzęczy z daleka, każdy od niej ucieka. (osa)

4. Choć nie mają kół, same pędzą w dół, ale musisz mieć sznurek, by je ciągnąć pod górę. (sanki)

5. Stonoga ma ich sto. Ty masz dwie, a znak drogowy - jedną. (noga)

6. Szklanym okiem błyska, zdjęcia piękne robi. Uśmiechnij się szeroko, to i tobie zrobi. (aparat)

1

2

3

4

5

6

3. Ćwiczenia oddechowe.

-dzieci poprzez dmuchanie naśladują wiejący wiatr.

4. Zabawa - „ Widzę, słyszę, czuję”.

- podział dzieci na 3 zespoły,

- losowanie kopert z ilustracjami: niebieska - POGODA, czerwona - ZWIERZĘTA,

zielona - KWIATY,

- wyszukiwanie obrazków przedstawiających charakterystyczne cechy wiosny,

- określanie, za pomocą jakich zmysłów możemy odczuwać zwiastuny wiosny (wzrok, słuch,

węch, smak, dotyk) - dopasowanie odpowiednich emblematów (ucho, oko, nos, ręka, usta),

- zwrócenie uwagi na konieczność ochrony przyrody.

5. Zabawa ruchowa - „Wiosenny deszczyk”:

- dzieci poruszają się w rytm muzyki, pauza - chowają się przed deszczem pod czarodziejskim

parasolem (chusta animacyjna - trzymana np. przez rodziców).

6. Zabawa integrująca grupę - „Co by było gdyby do przedszkola przyszła Pani Wiosna?”:

- dzieci siadają w kręgu i tworzą wspólne opowiadanie o wizycie Pani Wiosny w przedszkolu -

każde dziecko mówi kolejno jedno zdanie: opowiadanie można zakończyć w dowolnym

momencie.

7. Zabawa - „Wizyta Pani Wiosny”:

- dzieci typują osobę, która będzie odgrywała rolę Pani Wiosny,

- wyszukują w koszu strój oraz rekwizyty dla Pani Wiosny, a następnie pomagają jej w ubiorze,

- powitanie Pani Wiosny - dzieci witają Wiosnę przez wymyślony przez siebie ukłon,

- wywiad z Panią Wiosną - Pani Wiosna udziela odpowiedzi na pytania zadawane przez dzieci

(zabawa z wykorzystaniem mikrofonu),

- koncert dla Pani Wiosny - chętne dzieci śpiewają piosenki i recytują wiersze, które poznały

w przedszkolu.

8. Opowieść ruchowa - „Przebudzenie”

- Pani Wiosna budzi do życia przyrodę - rośliny, zwierzęta, ludzi. Dzieci wcielają się w wybrane

postacie; za pomocą ruchu, gestów i mimiki odzwierciedlają nastrój muzyki,

- taniec z Panią Wiosną - wszystkie dzieci tworzą wspólne koło, poruszają się w rytm muzyki.

9. Quiz - „TAK lub NIE”:

- dzieci odpowiadają na pytania o tematyce wiosennej,

- w przypadku odpowiedzi „TAK” - do pojemnika z napisem TAK wrzucamy piłeczkę

niebieską; w przypadku odpowiedzi „NIE” - do pojemnika z napisem NIE wrzucamy piłeczkę

czerwoną,

- na zakończenie quizu porównujemy liczbę piłeczek wrzuconych do pojemników (dzieci głośno

przeliczają).

10. Wspólny poczęstunek.

zielona - KWIATY

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

czerwona - ZWIERZĘTA

0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic

niebieska - POGODA

0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic


