KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ DLA KLASY I
Data: 07.03.2012r.
Prowadząca:
Klasa: 1e
Temat: Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 10 - zadania różne.
Obszary z podstawy programowej:
- w sytuacjach trudnych i wymagających wysiłku intelektualnego zachowuje się
rozumnie, dąży do wykonania zadania,
- sprawnie liczy obiekty (dostrzega regularności dziesiątkowego systemu liczenia),
wymienia kolejne liczebniki od wybranej liczby, także wspak (zakres do 20);
zapisuje liczby cyframi (zakres do 10),
- wyznacza sumy (dodaje) i różnice (odejmuje), manipulując obiektami lub rachując
na zbiorach zastępczych, np. na palcach; sprawnie dodaje i odejmuje w zakresie
do 10, poprawnie zapisuje te działania,
- zapisuje rozwiązanie zadania z treścią przedstawionego słownie w konkretnej
sytuacji, stosując zapis cyfrowy i znaki działań;
Cele operacyjne:
Uczeń:
- Sprawnie dodaje i odejmuje liczby w zakresie 10;
- Umie porządkować liczby jednocyfrowe;
- Porównuje liczby w zakresie 10;
- Rozwiązuje proste zadania tekstowe;
- Układa zadanie tekstowe do ilustracji;
- Potrafi współpracować w zespole na rzecz wspólnego dobra;
- Aktywnie uczestniczy w zajęciach.
Metody pracy: problemowa, oglądowa, słowna, ćwiczeń praktycznych.
Formy pracy: praca zbiorowa, indywidualna jednolita i zróżnicowana, praca w grupach.
Środki dydaktyczne: różne karty pracy do pracy indywidualnej i grupowej, „lizaki” do przyznawania punktów, znaczki dla uczniów.
Przebieg zajęć:
1.Uczniowie pracują w grupach. Rozwiązują graf. Każdy uczeń wykonuje jedno działanie z karty pracy i przekazuje ją koledze. Dzieci przekazują sobie kartę pracy, aż do momentu wykonania wszystkich działań (KARTA PRACY 1).
2.Uczniowie pracują samodzielnie (zadanie zróżnicowane). Obliczają działania następnie wpisują rosnąco wyniki wraz z literami do tabeli. Po zakończeniu pracy odczytują hasło - temat zajęć (KARTA PRACY 2).
3.Na tablicy przedstawione są pary liczb. Z każdej grupy losowo wybrany uczeń porównuje liczby i wpisuje odpowiedni znak <, >, =.
Przerwa śródlekcyjna.
4.Uczniowie pracują w grupach, rozkład liczby na składniki. (KARTA PRACY 3).
5.Rozwiązywanie zadania tekstowego na dodawanie w zakresie 10. Uczniowie samodzielnie rozwiązują zadanie (KARTA PRACY 4).
6.Układanie zadania do ilustracji. Uczniowie pracują w grupach (KARTA PRACY 5).
7.Praca z łamigłówką (zadanie dodatkowe).
8.Podsumowanie.
Rysując smutną lub wesołą buźkę pokażcie czy lekcja Wam się podobała?
Nauczyciel liczy punkty każdego zespołu, następnie wyróżnia wszystkich uczniów
znaczkami.
|
Karty Pracy:
KARTA PRACY 1
Zadanie
Wykonaj jedno działanie i wpisz wynik w odpowiednie miejsce, następnie zadanie przekaż koledze.
META
+ 2
+1
-1
+4
+3
-2 - 6
-1+ - 5
- 1 + 4 + 2
KARTA PRACY 2
I poziom
1 + 1 = Z 2 + 3 = D
10 - 4 = A 6 - 3 = A
5 + 2 = N 7 + 3 = A
9 - 1 = I
LICZBY |
|
|
|
|
|
|
|
LITERY |
|
|
|
|
|
|
|
KARTA PRACY 2
II poziom
3 + 1 + 1 = A 4 + 3 + 1= I
10 - 6 - 1 = A 8 - 4 - 2 = Z
2 + 3 + 2 = N 7 + 2 + 1 = A
9 - 5 = D
LICZBY |
|
|
|
|
|
|
|
LITERY |
|
|
|
|
|
|
|
KARTA PRACY 3
Na tej karcie pracy, należy uzupełnić działania odpowiednimi liczbami tak, aby działania były prawdziwe.
8 = __ + __
10 = __ + __ + __
= __ + __
9 = __ + __ + __
KARTA PRACY 4
Jurek włożył do koszyka 5 gruszek. Ola dołożyła 4 gruszki.
Ile gruszek jest w koszyku?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
W koszyku jest gruszek.
KARTA PRACY 5
Ułóż zadanie do ilustracji, działanie i podaj odpowiedź na pytanie zawarte w zadaniu.
+ =
Ułóż zadanie do ilustracji, działanie i podaj odpowiedź na pytanie zawarte w zadaniu.
+ =
Ułóż zadanie do ilustracji, działanie i podaj odpowiedź na pytanie zawarte w zadaniu.
+ =
Ułóż zadanie do ilustracji, działanie i podaj odpowiedź na pytanie zawarte w zadaniu.
+ =
Ułóż zadanie do ilustracji, działanie i podaj odpowiedź na pytanie zawarte w zadaniu.
+ =
Ułóż zadanie do ilustracji, działanie i podaj odpowiedź na pytanie zawarte w zadaniu.
+ =
START
2