scenariusz zaj do klasy I(1), scenariusze zajęć różne


Scenariusz zajęć zintegrowanych do klasy I

Czas trwania: 4*45 minut

Data: 14.05.2009

Osoby prowadzące: Karczewska Dorota, Monika Krasowska

Krąg tematyczny: Rodzina

Temat: Czytanie opowiadania „Karaluchy pod poduchy”. Wskazywanie elementów fantastycznych. Rozmowa o wyliczankach, rymowankach, powiedzonkach. Poznanie budowy owada i wypisywanie nazw znanych owadów. Mnożenie przez 3 i 4 w zakresie 30, przemienność mnożenia.

Cele ogólne:

- kształtowanie umiejętności wypowiadania się na temat rodziny

- kształtowanie umiejętności rozpoznawania owadów wśród innych gatunków zwierząt

- zapoznanie z budową owada

- kształtowanie umiejętności mnożenia przez 3 i 4, w zakresie 30

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- wymienia nazwy członków rodziny

- wypowiada się na określony temat

- dokonuje analizy przeczytanego opowiadania pt. „Karaluchy pod poduchy”

- wymienia elementy budowy owada

- rozpoznaje owady na ilustracjach i przyporządkowuje do nich odpowiednie nazwy

- wymienia, które owady są pożyteczne

- wyjaśnia dlaczego owadów nie można niszczyć

- mnoży przez 3 i 4 w zakresie 30

- stosuje w działaniach przemienność mnożenia

- rozwiązuje proste zadania tekstowe

- wykonuje motyla z papieru

Metody:

- podające : opowiadanie, opis

- poszukujące: pogadanka, zabawy dydaktyczne

- eksponujące: ekspresyjna

- operacyjne: praktycznego działania, ćwiczeń

Formy:

indywidualna - karty pracy, praca plastyczna-motyl

zbiorowa- pogadanka, podpisywanie ilustracji owadów, rozwiązywanie krzyżówki

Środki dydaktyczne: karty pracy, szablon motyla, wycinanki, nożyczki, klej, ilustracje owadów, kartki z nazwami owadów, szablon z budową owada, krzyżówka ba brystolu, kartki z hasłami do krzyżówki,

I Część wstępna:

  1. Powitanie

  2. Wprowadzenie do tematu Zagadka (1 minuta)

Jak razem się nazywa: babcia

i prababcia siwa, dziadek szpakowaty i dzieci - obok mamy i taty?

(rodzina)

Pogadanka o rodzinie (5 minut)

    1. Jak rozumiecie słowo rodzina? Co ono dla Was oznacza?

    2. Jakie osoby tworzą wasza rodzinę?

    3. Jakie obowiązki mają poszczególni członkowie Waszej rodziny?

    4. Jak spędzacie wolny czas?

  1. Karta pracy nr 1 ( 5 minut)

      1. Napisz imiona członków Twojej rodziny:

Mama-…………………………….

Tata-………………………………

Siostra-……………………………

Brat-………………………………

      1. Ułóż zdanie z rozsypanych wyrazów i napisz je:

0x08 graphic
0x01 graphic

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..( Mój brat i moja siostra to moje rodzeństwo.)

Pytanie do uczniów: Jak myślicie, czy tylko ludzie tworzą rodziny?

Rozwiązując matematyczne działania dowiemy się, o jakiej rodzinie zwierząt będziemy mówili na dzisiejszych zajęciach .

4. Karta pracy:(7 minut)

  1. Odszukanie wyników na osi liczbowej i przyporządkowanie liter do wyników

  2. Odczytanie hasła - owady

0x01 graphic

Owady to grupa zwierząt, o której będziemy mówić Ale zanim przejdziemy do ich omawiania najpierw zajmiemy się opowiadaniem pt.: „ Karaluchy pod poduchy”, w którym występują owady.

II Realizacja tematu( 20 minut)

  1. Nauczyciel czyta 1 część opowiadania „Karaluchy spod poduchy” czytanka str.58-59 (5 minut)

- samodzielne czytanie przez uczniów drugiej części opowiadania ( tłustym drukiem)

- Przewidywanie dalszego ciągu opowiadania

Uczniowie czytają samodzielnie wytłuszczony fragment tekstu

- Rozmowa nt.: humorystycznych sytuacji w opowiadaniu:

  1. Rozmowa na temat powiedzonek, rymowanek, wyliczanek

  1. Rozwiązanie zadań 1 ze str.55 z karty pracy (7 minut)

Ćwiczenie1

a. Nauczyciel czyta wszystkie powiedzonka

b. Rozmowa na temat odczytanych powiedzonek

  1. W czytance wystąpiły trzy rodzaje owadów, przypomnijcie proszę ich nazwy.

Pytania( 5 minut)

1) Czym się różnią owady od innych gatunków zwierząt?

2) Jakie znacie inne owady?

3) Czy macie jakiegoś ulubionego owada, jeżeli tak to dlaczego to ten?

4) Dlaczego owadów nie można niszczyć?

5) Dlaczego są pożyteczne?

6) Czy wszystkie są pożyteczne?

Pokazanie dwóch ilustracji przedstawiających owady: pszczoły, pająka.

  1. Budowa owada na przykładzie chrabąszcza( 7 minut)

Na tablicy znajduje się plakat owada( chrabąszcz). Uczniowie dopasują nazwy do poszczególnych elementów budowy owada ( nazwy elementów są na tablicy) i przyczepiają na plakacie.

0x01 graphic

Wyróżniamy trzy główne części budowy owada: głowa, tułów, odwłok, pozostałe to elementy tych części: czułki, oczy, skrzydła, odnóża kroczne

Jak myślicie czy owad po urodzeniu ma cały czas taka samą postać czy się zmienia?

Wspomnienie o stadiach rozwoju owadów: jajo, larwa, poczwarka, osobnik dorosły;

9. Ćwiczenie 3 ze str. 56 w karcie pracy.( 5 minut)

10. Przyporządkowywanie nazw owadów do ilustracji( 5 minut)

Na tablicy zawieszonych jest 6 ilustracji przedstawiających owady. Nauczyciel czyta opis owada, a zadaniem uczniów jest odgadnąć o jakiego owada chodzi i przyczepić nazwę pod obrazkiem.

Owady: pająk, motyl bielinek, biedronka, pasikonik, osa, mrówka

11. Ćwiczenie 4 ze str. 56 w karcie pracy.( 5 minut)

12. Krzyżówka o owadach - poznanie nazwy nauki o owadach;( 10 minut)

Nauczyciel czyta pytanie, uczniowie odgadują i przyczepiają litery na krzyżówkę.

0x01 graphic

Po rozwiązaniu krzyżówki nauczyciel pyta dzieci z czym się im ta nazwa kojarzy, kiedy nie będą wiedziały tłumaczy, że jest to nauka o owadach.

Pytania do krzyżówki:

1) Czerwony owad, który ma czarne kropki,

2) Żyje w korze drzew,

3)Najbardziej kolorowa gromada owadów,

4) Owad, który zapyla kwiaty i dzięki któremu mamy miód,

5) W powiedzeniu mówi się, że lata koło ucha,

6) Kąsający owad, który dokucza najbardziej w letnie wieczory,

7) Groźny owad, który wbija się w skórę i przenosi groźną chorobę boreliozę,

8) Podobna do pszczoły,

9) Duża mucha kąsająca zwierzęta - giez

10) Zielony owad, który daje koncerty w trawie,

11) Szkodnik ziemniaków,

13. Karta pracy- dla każdego ucznia ( 10 minut)

Przyjrzyj się nazwom zwierząt. Otocz pętlą tylko owady. Następnie wpisz nazwy zwierząt w dwie kolumny.

0x08 graphic

OWADY

INNE ZWIERZĘTA

Zadanie 2

Uzupełnij tekst o pszczole wyrazami z ramki

Pszczoła to niewielki……….. Ciało tworzy…………, na którym osadzone są skrzydła i nogi. Za nim znajduje się……………. podzielony na pierścienie. Boki pszczoły zdobią delikatne, przezroczyste ………………. Królowa i robotnice posiadają groźne………………. .…………….. to bardzo pożyteczny i pracowity owad.

0x08 graphic

14. Rachunek pamięciowy na tablicy- utrwalanie mnożenia przez 2

Na tablicy narysowane są 2 rzędy po 3 piłki i 3 rzędy po 2 piłki. Zadaniem uczniów jest policzenie piłek:

I II

0x08 graphic
0x01 graphic

analiza zadania

* pytania:

- Jaka jest różnica pomiędzy dwoma zestawami piłek?

-zapis formuły matematycznej - jak można zapisać te działania??

3+3=3*2=6 2+2+2=2*3=6

2 razy po 3 to jest to samo co 3 razy po 2, czyli mnożenie tak jak dodawanie jest przemienne.

15. Zadania tekstowe na tablicy- mnożenie przez 3 i 4 w zakresie 30, przemienność mnożenia

Zadania zapisane są na tablicy ( na 1połowie - pierwsze zad, a na 2- drugie), tak aby uczniowie mogli porównać te zadania .

Zadanie 1

W ogrodzie Franka stały 3 ule. Do każdego ula przyleciały 4 pszczoły. Ile było wszystkich pszczół razem?

- odczytanie treści zadania

- analiza zadania( dane i szukane), ilustracja zadania na tablicy:

* pytania:

- Ile było uli? ( zilustrowanie)

- Ile pszczół przyleciało do każdego ula? ( zilustrowanie)

- Czego nie wiemy? O co nas pytają?

- opis słowny - ilość pszczół z każdego ula należy do siebie dodać albo ilość uli pomnożyć przez ilość pszczół w każdym ulu;

-zapis formuły matematycznej - jak można zapisać to działanie:

4+4+4= 3*4 = 12

-odpowiedź - propozycje uczniów-zapis na tablicy

Zadanie 2

W ogrodzie Marka stały 4 ule. Do każdego ula przyleciały 3 pszczoły. Ile było wszystkich pszczół razem?

- odczytanie treści zadania

- analiza zadania( dane i szukane), ilustracja zadania na tablicy:

* pytania:

- Ile było uli? ( zilustrowanie)

- Ile pszczół przyleciało do każdego ula? ( zilustrowanie)

- Czego nie wiemy? O co nas pytają?

- opis słowny - ilość pszczół z każdego ula należy do siebie dodać albo ilość uli pomnożyć przez ilość pszczół w każdym ulu;

-zapis formuły matematycznej - jak można zapisać to działanie:

3+3+3+3=12 4*3=12

-odpowiedź - propozycje uczniów-zapis na tablicy

Wyciągnięcie wniosków:

  1. Ile pszczół przyleciało do ogrodu Franka a ile do ogrodu Marka?

  2. Jakie różnice widzicie w zapisie obu tych działań?

3 razy po 4 to jest to samo co 4 razy po 3, czyli mnożenie tak jak dodawanie jest przemienne.

16. Zadanie 1,5 str. 94, 95 w karcie matematycznej

17. Zadanie pracy domowej:

Zad. 2 str. 94 - karta matematyczna

Ćw. 2 str. 55- karta polonistyczna

18. Zajęcia plastyczne-uczniowie wykonują papierowego motyla

  1. Uczniowie otrzymują szablon, na którym narysowana jest połowa motyla.

  2. Zadaniem ich jest wycięcie jednej połowy, złożenie kartki wzdłuż osi symetrii, odrysowanie i wycięcie drugiej połowy.

  3. Uczniowie ozdabiają motyla kolorowym papierem (wycinanka, wydzieranka)

III. Część końcowa:

Podsumowanie-ewaluacja:

Pytania:

  1. O czym mówiliśmy na dzisiejszych zajęciach?

  2. Czego nowego się dowiedzieliście?

Mapa myśli- dzieci zapisują na tablicy wyrażenia związane z zajęciami.

Ocena aktywności uczniów

i

brat

moje

Mój

siostra

to

rodzeństwo.

skrzydła, odwłok, owad, Pszczoła, tułów, żądła,

żółw

mucha

osa

sikorka

pszczoła

kot

ważka

gołąb

motyl

ślimak

6


