SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z KSZTAŁCENIA ZINTEGROWANEGO
W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 58
W KRAKOWIE DLA KLASY 2
Krąg tematyczny: Technika na co dzień.
Temat dnia: Czy umiemy korzystać z telewizji?
Czas trwania zajęć: 135 min
Prowadzący: Izabela Guzik, Katarzyna Iwaniec, Agnieszka Sowa, Joanna Jarocka
Cele ogólne:
Kształtowanie właściwych zasad korzystania z telewizji;
Kształtowanie dobrych nawyków wykorzystywania czasu wolnego;
Cele szczegółowe:
Kształtowanie umiejętności tworzenia regulaminów korzystania z telewizji;
Rozwijanie umiejętności dobierania programu telewizyjnego stosownie do wieku i zainteresowań;
Doskonalenie umiejętności wykonywania obliczeń pamięciowych z przekroczeniem progu dziesiątkowego w zakresie 100;
Rozwijanie umiejętności wykonywania obliczeń na zegarze;
Doskonalenie umiejętności konstruowania dłuższych wypowiedzi;
Doskonalenie umiejętności porządkowania zdań zgodnie z wydarzeniami w pamiętniku;
Bogacenie słownictwa o wyrazy związane z telewizją;
Doskonalenie umiejętności planowania i gospodarowania czasem;
Rozwijanie umiejętności tworzenia programów telewizyjnych;
Doskonalenie umiejętności plastycznych i aktorskich;
Cele wychowawcze:
Rozwijanie umiejętności pracy w grupach;
Metody: (w ujęciu W. Okonia)
Metody asymilacji wiedzy : pogadanka, praca z książką;
Metody samodzielnego dochodzenia do wiedzy: metoda sytuacyjna, gry dydaktyczne;
Metody waloryzacyjne: metody ekspresyjne;
Formy:
Praca indywidualna;
Praca grupowa;
Praca zbiorowa;
Środki dydaktyczne:
„Koło fortuny”;
Hasło zapisane na kartonie;
Rebusy, zagadki autorstwa Izabeli Guzik i Katarzyny Iwaniec;
Ilustracje przedstawiające zawody związane z telewizją;
Karta pracy z zadania matematycznymi;
Psychotest na wzorowego telewidza;
Program telewizyjny;
Karta pracy - zał. 3;
Wykreślanka „Telemaniak”;
Utwór „ Z pamiętnika Kasi” H. Dobrowolskiej;
Znaczki programów telewizyjnych;
Kartki do losowania z podpisami programów;
Kolorowe kartoniki - dla każdej grupy inny kolor;
Paski z podpisami programów: pogoda, wiadomości, film, teleturniej, show TV, reklama;
Szary papier, gazety;
Czasomierz;
„Mikrofon”;
Taśma samoprzylepna;
Instrumenty;
Literatura:
” Wesoła szkoła” - podręcznik do nauczania zintegrowanego w kl. II
Przebieg zajęć:
NAZWA ZADANIA DLA UCZNIA |
OPIS REALIZACJI |
UWAGI |
|
- Uczniowie rozwiązują zagadki, wykonują obliczenia. Po udzieleniu poprawnej odpowiedzi przedstawiciel grupy kręci kołem i w zależności od wylosowanego pola podaje spółgłoskę, samogłoskę, 2 samogłoski lub traci kolejkę. Jeśli podana litera znajduje się w haśle grupa ma możliwość odgadnięcia go.
- Każdy uczeń otrzymuje kartę pracy zawierającą psychotest (zał. 2). Uczniowie czytają pytania i samodzielnie odpowiadają „TAK” lub „”NIE”. Po udzieleniu wszystkich odpowiedzi uczniowie porównują wyniki z rozwiązaniem testu umieszczonym na tablicy.
- Uczniowie samodzielnie wypełniają regulamin korzystania z telewizji zamieszczony w podręczniku zgodnie z poleceniem.
- Uczniowie otrzymują program telewizyjny. Wybierają program, który chętnie oglądają lub chcieliby oglądnąć. Zapisują jego tytuł, uzasadniają jego wybór oraz próbują określić jego rodzaj. Następnie obliczają czas jego trwania.
- Nauczycielka prowadzi rozmowę posługując się podczas niej następującymi pytaniami: - Jakie programy oglądacie najczęściej? - Które z nich są najbardziej wartościowe? Dlaczego?
- Uczniowie dostają karteczki z hasłem telemaniak ukrytym między różnymi literami. Przeskakując o odpowiednią ilość liter odnajdą hasło. Czy wiecie co to znaczy?
- Wybrani uczniowie odczytują po fragmencie z czytanki.
- Jak autorka pamiętnika spędzała wolny czas we wtorek, środę i czwartek. Jakie to przyniosło skutki? - O czym mogli rozmawiać rodzice dziewczynki w piątek wieczorem? - Co zmieniło się w domu po tej rozmowie? - Jakie programy i filmy lubisz oglądać? Uzasadnij swój wybór. - Opowiedz o zasadach korzystania z telewizji w twoim domu.
- Nauczyciel wiesza na tablicy znaki: zielone kółko, żółty trójkąt i czerwone koło z kwadratem w środku. „ Wiecie co oznaczają te symbole? Gdzie je można spotkać?”
- Dzieci mają chwilę na zastanowienie się i podanie zalet i wad oglądania telewizji, które są zapisywane na tablicy.
- Nauczycielka wybiera dwoje uczniów - „reżysera” i „prezentera”. Pozostali uczniowie podzieleni są na 6 grup. Każda z grup losuje jeden program, który będzie musiała przygotować i krótko zaprezentować „widzom”. Członkowie każdej grupy mają przyczepione inne kolory wizytówek. Programy: pogoda, wiadomości, film, teleturniej, show TV, reklama. Na przygotowanie mają 15 min. - może to być plakat i krótki komentarz do niego, inscenizacja, pantomima. Dzieci mają do dyspozycji szary papier, gazety, nożyczki, klej, kredki, instrumenty. W tym czasie „reżyser” i „prezenter” ustalają kolejność poszczególnych programów i przyczepiają kartki z nazwami na tablicy, zapowiedzi programów oraz pilnują czasu i porządku. Po 15 min. prezenter zapowiada kolejne programy, które są przedstawiane przez grupy.
|
Uczniowie udzielając odpowiedzi „TAK” kolorują gwiazdkę, odpowiadając „NIE” pozostawiają niezamalowaną;
Zeszyt ćwiczeń strona 14;
- „Reżyser” i „prezenter” są wybierani przez „losowanie” numerka w dzienniku;
|
Załączniki:
Zał. 1
ZAGADKI
Kiedy nie ma do roboty nic lepszego,
możesz zasiąść przed nim z bratem
lub z kolegą i obejrzeć,
gdy ekranem swym zaświeci,
jakiś program, oczywiście ten dla dzieci.
(telewizor)
W nim muzyka, wiadomości
Słuchasz go dla przyjemności
Często włączamy go w samochodzie
By umiliło nam długą drogę.
(radio)
Warczę-choć nie jestem psem. Obiad-na podłodze jem. a gdy zniknie brud i kurz, z gniazdka sznur mnie puści już.
(odkurzacz)
Postawiona w kąt, chętnie łyka prąd. a gdy wody nabierze, to się kręci i pierze.
(pralka)
Gdy wyschnie pranie na sznurze, zaczynam gorące podróże. Daleko się nie posunę, bo mnie trzymają na sznurze.
(żelazko)
Ma słuchawkę, nie dla lekarza. Nie jest papugą - słowa powtarza.
(telefon)
Czasem taki mądry bywa, że kiedy w nim woda kipi, gwiżdże, jak lokomotywa.
(czajnik)
Zał. 2
REBUSY
ERKO
EZENT FON
O
L
KW … T
FON ŚNIE BŁKO
LIŻANKA KO … U…NA
SIO LKA ŁPA
Zał. 3
Zał. 4
JEŚLI ODPOWIESZ NA PYTANIE „TAK” ZAMALUJ GWIAZDKĘ, JEŚLI „NIE” ZOSTAW PUSTĄ GWIAZDKĘ.
Czy oglądasz telewizję dłużej niż 2 godziny w ciągu dnia?
Czy zdarza Ci się oglądać telewizję mimo zakazów rodziców?
Czy wolisz oglądać telewizję niż spędzać czas na świeżym powietrzu?
Czy zdarza Ci się oglądać filmy, programy nie przeznaczone dla dzieci?
Czy oglądasz telewizję podczas odrabiania lekcji?
Czy częściej oglądasz telewizję sam niż z rodzicami?
Jaki program telewizyjny oglądasz najczęściej? ( Podkreśl odpowiedź)
- film przyrodniczy
- program informacyjny
- transmisja wydarzeń sportowych
- bajka
- serial
- teleturniej
- film komediowy
- film sensacyjny
Podaj tytuł ulubionego programu telewizyjnego:
…………………………………………………………………………..................................
Zał. 5
Rozwiązanie psychotestu:
6 GWIAZDEK
Musisz jeszcze popracować, aby stać się wzorowym telewidzem.
4 - 5 GWIAZDEK
Jeśli popracujesz nad sobą będziesz wzorowym telewidzem.
2 - 3 GWIAZDKI
Masz szansę być wzorowym telewidzem.
0 - 1 GWIAZDKA
Jesteś wzorowym telewidzem.
Zał. 6
Tabela do programu
Nazwa programu |
Rodzaj programu |
Czas trwania |
|
|
|