KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV

SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Temat: Jestem najmłodszą gałązką mojego rodzinnego drzewa

Czas trwania: 45 minut - jedna godzina lekcyjna.

Cel ogólny:

Cele operacyjne: Uczeń:

Metoda pracy: metaplan, praca z tekstem, burza mózgów, podająca, heureza, drzewo genealogiczne.

Forma pracy: zbiorowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: tablica szkolna, kreda, teksty utworu „Twoje rodzinne drzewo” [podręcznik „Przygoda z czytaniem!” do kl. IV, s. 107], schemat drzewa genealogicznego.

ogniwo

czynności nauczyciela

czynności ucznia

uwagi

wstępne

1. Przywitanie uczniów, sprawdzenie obecności

2. Podanie tematu lekcji

1. Zapisuje temat lekcji

właściwe

1. Prosi o zdefiniowanie słowa RODZINA.

2. Rysuje słoneczko i prosi uczniów o wpisanie promyczków z członkami rodziny (mama, tata, babcia...)- związki między członkami rodziny (kto to jest babcia, prababcia...)

3. Wyjaśnia pojęcie rodzina bliższa i dalsza.

4.Zadaje pytania jakie znaczenie ma dla nas rodzina, czy jest ważna, czy ją kochamy, czy mamy rodzeństwo?

5. Prosi o otworzenie podręcznika na str. 107, sprawdza, czy wszyscy mają tekst przed oczyma, odczytuje tekst.

6. Nauczyciel sprawdza zrozumienie tekstu i pomaga zinterpretować wiersz.

7. Zadaje pytanie- co to znaczy, że dziadkowie stanowią mocne gałęzie? (wprowadza termin PRZENOŚNIA)-prośba o podanie innych przykładów metafory

8. Wprowadza terminy: genealogia, drzewo genealogiczne, przodek, ród, protoplasta, patriotyzm (tekst)

9. Prosi o wyjaśnienie tematu w kontekście utworu J. Jałowiec

10. Rozdaje karty pracy (drzewa genealogiczne) i prosi o uzupełnienie imion oraz nazwisk

1. Próbuje podać znaczenie słowa rodzina

2. Rysuje słoneczko i dopisuje kolejno swoje skojarzenia

3. Omawia związki między członkami swojej rodziny

4. Próbuje zdefiniować rodzinę bliższą i dalszą

5. Wskazuje znaczenie rodziny w swoim życiu, ocenia- czy jest ważna czy też nie

6. Otwiera podręcznik i śledzi wzrokiem tekst

7. Próbuje odpowiedzieć na pytanie- o czym jest ten tekst?

Rysuje pomocnicze drzewo w zeszycie

8.Odpowiada na pytanie- co to znaczy, że dziadkowie stanowią mocne gałęzie? Czy człowiek może być gałęzią?

9. Zapisuje terminy do zeszytu, a następnie je odczytuje

10. Odpowiada na pytanie- co to znaczy, że jest najmłodszą gałązką swojej rodziny?

RODZINA- Pierwsze i najbardziej naturalne środowisko wychowawcze, złożone z małżeństwa i dzieci, ludzie, którzy się sobą opiekują… każdy martwi się o każdego (wzajemna troska)

METAFORA- takie połączenie wyrazów, które daje nowe znaczenie

(jabłko Adama)

GENEALOGIA- jedna z nauk historii, która zajmuje się badaniem pokrewieństwa oraz więzi rodzinnych między ludźmi

DRZEWO- wykres, na którym znajdują się wszyscy członkowie naszej rodziny

PRZODEK- osoba, od której ktoś pochodzi

RÓD- grupa społeczna oparta na wspólnocie krwi, obejmująca rodziny wywodzące swe pochodzenie od wspólnego przodka, mające wspólną nazwę (nazwisko, pochodzenie, herb), mówiące tym samym językiem

PROTOPLASTA-

najstarszy znany przodek, od którego wywodzi się jakiś ród

PATRIOTYZM-szacunek i umiłowanie ojczyzny, gotowość do poświęcenia się dla niej i narodu, stawianie dobra własnego kraju na pierwszym miejscu

W przypadku dobiegającego końca czas, karty pracy posłużą jako dodatkowe zadanie domowe.

końcowe

1. Podsumowanie odbytej lekcji- czego się dzisiaj nauczyliście? co robiliśmy dzisiaj na lekcji?

2. Podanie tematu pracy domowej- opis mojej rodziny (wytłumaczenie zadania: jak wyglądają, czym się zajmują, czy są dla mnie ważni, co robimy wspólnie, co najbardziej lubię robić z moją rodziną)

4. Ocenienie aktywności. (podziękowanie za aktywność)

5. Pożegnanie.

1. Podsumowuje zdobyte informacje podczas lekcji i odpowiada na pytania nauczyciela

2. Zapisuje pracę domową.

W razie, gdyby został czas uczniowie rozwiązują krzyżówkę

Opis mojej rodziny

Załącznik nr 1

0x01 graphic

Załącznik nr 2

0x01 graphic

  1. grupa społeczna oparta na wspólnocie krwi

  2. osoba, od której ktoś pochodzi

  3. wykres, na którym znajdują się wszyscy członkowie naszej rodziny

  4. szacunek i umiłowanie ojczyzny, gotowość do poświęcenia się dla niej i narodu, stawianie dobra własnego kraju na pierwszym miejscu

  5. połączenie wyrazów, które daje nowe znaczenie

  6. jedna z nauk historii, która zajmuje się badaniem pokrewieństwa oraz więzi rodzinnych między ludźmi

  7. najstarszy znany przodek, od którego wywodzi się jakiś ród

HASŁO: _____________ to _____________________