KONSPEKT LEKCJI: 42
DATA: 15.IX.2004
DYSCYPLINA: PIŁKA RĘCZNA
TEMAT: Doskonalenie zwodu pojedynczego. Nauczanie rzutu z przeskoku w przód.
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Ilość uczestników: 16
Klasa/ Płeć: I szkoły średniej/ M
Czas trwania zajęć: 45 min.
Przybory: piłki ręczne, kreda, chorągiewki.
CELE GŁÓWNE LEKCJI :
1.Umiejętności: Uczeń potrafi wykonać poprawnie zwód pojedynczy. Uczeń opanował podstawy rzutu z przeskoku w przód.
2.Wiadomości : Uczeń zna technikę wykonania rzutu z przeskoku w przód.
3.Sprawność motoryczna. : Siła RR - Uczeń jest w stanie oddać silny rzut na bramkę
4.Akcent wychowawczy: współpraca w grupie, zdyscyplinowanie, podporządkowanie ustalonym regułom.
Imię i nazwisko prowadzącego:
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozow. |
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
1.Część organizacyjna |
1.Zbiórka
2.Powitanie 3.Sprawdzenie liczby ćwiczących. |
2 min. |
- w dwuszeregu wzdłuż linii bocznej boiska
- nie ćwiczący siadają na ławce - kontrola obuwia i ubioru |
2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji |
1.Podanie tematu. 2.Motywacja do aktywnego udziału w lekcji. |
1 min. |
|
3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka |
1. „Berek liniowy”- uczniowie poruszają się po liniach boiska do koszykówki. Jeżeli osoba uciekająca wyjdzie poza linie lub przekroczy boisko to zmienia się w berka. Berek biega za zawodnikiem po linii. 2.Bieg dookoła sali, podchodzimy po piłki. 3.Bieg z toczeniem piłki PiL ręką. 4.Uderzenie piłki o parkiet oburącz,2 krążenia RR w tył. 5.J. w. w przód. 6.Zamykamy koło - poprzez wykonanie kozła staramy się przyspieszyć i złapać piłkę osoby przed nami. 7.J. w. w biegu tyłem wykonujemy obrót i chwytamy piłkę, znowu bieg tyłem. 8.Bieg - na gwizdek zatrzymanie na jedno tempo i podanie piłki pod NN. 9.W parach: 1 - leżenie tyłem RR w górze trzymają piłkę, 2 - leżenie tyłem.1 - skłon T w przód wkłada piłkę między NN partnera,2 - wykonuje leżenie przewrotne i powrót do leżenia tyłem,1 - zabiera piłkę z jego NN i przechodzi do leżenia tyłem. 10.W siadzie rozkrocznym toczenie piłki wokół siebie i podanie po ziemi do partnera. 11.Stojąc chwytamy jednocześnie piłkę i przeciągamy partnera na swoją stronę. 12.Chwytamy piłkę j. w. - wykonujemy obroty z podskokami. |
2 min.
1 min. 3x 3x 3x 5x
5x 4x 5x 1i2
5x 1i2 1 min. 1 min. |
- prowadzący wybiera berków (dwóch) - w rozsypce na sali na liniach boiska - rozpoczęcie i zakończenie na sygnał prowadzącego
-w parach na całej sali
-w parach na całej sali
|
4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności |
1.Kozłowanie slalomem pomiędzy chor. zwód przed ostatnią i rzut na bramkę. 2.J.w. ze współpartnerem(jako czynny obrońca). 3.Ćw. w trójkach. 1 podaje do 2 , ten oddaje piłkę z powrotem, 1wykonuje zwód przed 3 i oddaje rzut. 4.Ćw. j. w.modyfikacja:1 nie wykonuje rzutu tylko podaje do 2, która wykonuje rzut w wyskoku w przód na bramkę. 5.Pokaz i objaśnienie techniki wykonania rzutu z przeskoku. 6.Stojąc w wykroku lewa N z przodu(u praworęcznych, leworęcz. Na odwrót) wykonujemy przeskok na N prawą z odprowadzeniem R rzucającej w tył jak do rzutu i jednoczesnym skrętem T. 7.Prawa N z przodu, wykonujemy jeden krok i reszta j. w. 8.W marszu wykonujemy przeskok i symulację rzutu z pracą R i T. 9.Ćw. z partnerem. W marszu zabieramy piłkę z ręki partnera i od razu wykonujemy przeskok z odprowadzeniem piłki. Następne ćwiczenie z prawidłowym rzutem. 10.W dwójkach podanie do partnera ,bieg otrzymanie podania i rzut z przeskoku na bramkę 11.Gra właściwa. |
1 min. 2 min. 2 min.
2 min.
1 min. 2 min.
2 min. 3 min. 2 min.
2 min. 6 min. |
-partner nie jest zbyt agresywny -korekcja wykonania przeskoku -do zaznaczenia przeskoku można położyć na ziemi jakąś przeszkodę np: szarfę -lewo ręczni mają prawą N z przodu -przeskok ma być rozpoczęty z N -partner stoi z boku(po stronie ręki rzucającej)
-podanie i rzut z wyznaczonych linii |
5.Uspokojenie organizmu |
1.Ćwiczący siad skrzyżny kręcą piłkę na palcu lewej i prawej ręki. |
1 min. |
Ustawienie w rozsypce, |
6.Część organizacyjno-porządkowa |
1.Zbiórka i sprawdzenie stanu liczebnego. 2.Omówienie lekcji, zwrócenie uwagi na błędy. 3.Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenie. |
2 min. |
- w szeregu na linii bocznej boiska |
7.Nastawienie do aktywności ruchowej w czasie wolnym |
1. Zachęcenie uczniów do samodzielnych ćwiczeń w czasie wolnym. |
1 min. |
|