Marek Biesiada 02. 01. 2007

Konspekt lekcji WOS

w klasie

Temat: Modele rodziny w różnych kulturach i religiach

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Modele rodziny w różnych kulturach i religiach

    1. Ludy pierwotne

    • Jak powstawała rodzina w epoce pierwotnej?

    • Dlaczego rodzina była ważna dla ludzi pierwotnych?

    2. Indie

    • Jaką funkcje pełniła rodzina w religii hinduskiej?

    • W jakim wieku są zwierane małżeństwa w Indiach?

    • Jaka była rola kobiety i mężczyzny w rodzinie?

    • Jak wyglądały uroczystości zaślubin w Indiach?

    3. Daleki Wschód

    • Jakie były najważniejsze elementy życia rodzinnego na Dalekim Wschodzie?

    • Jaką rolę miał mąż jako głowa rodziny?

    • Jak powstaje rodzina w Japonii?

    • Jak wyglądały uroczystości zaślubin w Japonii?

    4. Izrael i Bliski Wschód

    • Jaka religia miała wpływ na ukształtowanie się izraelskiego i bliskowschodniego modelu rodziny?

    • Jak kształtował się judaistyczny model rodziny?

    • Czym charakteryzuje się judaistyczny model rodziny?

    • Jak wyglądały uroczystości zaślubin w judaizmie?

    5. Grecja i Rzym

    • Kto był dla Greków wzorem życia rodzinnego?

    • Dlaczego Grecy cenili rodzinę?

    • Jak wyglądały uroczystości zaślubin w starożytnej Grecji?

    • Jakie elementy odgrywały rolę w starożytnym Rzymie w okresie pierwotnej i republiki?

    • Jak zmieniła model rodziny w okresie cesarstwa?

    6. Chrześcijaństwo

    • Jaki jest najważniejszy element w chrześcijańskim modelu rodziny?

    • Jak wyglądają uroczystości zaślubin w chrześcijaństwie?

    • Co jest podstawą życia małżeńskiego w chrześcijaństwie?

    • Jakie są role członków rodziny?

    • Jaki wymiar społeczny ma małżeństwo w katolicyzmie?

    • Jakie są zadania rodziny?

    7. Prawosławie

    • Czym charakteryzuje się małżeństwo w religii prawosławnej

    • Jak wyglądają uroczystości zaślubin w religii prawosławnej?

    8. Protestantyzm

    • Czym charakteryzuje się małżeństwo w protestantyzmie?

    • Jak wyglądają uroczystości zaślubin w protestantyzmie?

    9. Islam

    • Dlaczego jest ważne małżeństwo w islamie?

    • Czym charakteryzuje się małżeństwo w islamie?

    • Jak wyglądają uroczystości zaślubin w Islamie?

    10. Laicki model rodziny

    • Czym charakteryzuje się małżeństwo w islamie?

    • Jaka jest rola i znaczenie małżeństwa cywilnego?

    11. Wspólne cechy wszystkich modeli rodziny

    • Jakie są wspólne cechy wszystkich modeli rodziny?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 75.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    1. Ludy pierwotne

    a) Jak powstawała rodzina w epoce pierwotnej?

    • małżeństwa kojarzone przez rodziców i naczelników rodów

    • ogromna rola starszyzny rodów przy kojarzeniu małżeństw

    b) Dlaczego rodzina była ważna dla ludzi pierwotnych?

    • wzmacniała poczucie własnej wartości

    • zachowanie ciągłości rodu

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 75-76.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    2. Indie

    a) Jaką funkcje pełniła rodzina w religii hinduskiej?

    • prawo do prowadzenia modłów i składania ofiary przodkom i bogom mieli żonaci mężczyźni należący do rodu

    b) W jakim wieku są zwierane małżeństwa w Indiach?

    • małżeństwa zawierane w bardzo młodym wieku

    c) Jaka była rola kobiety i mężczyzny w rodzinie?

    • kobiety posłuszne wobec ojca i męża

    • każda kobieta miała wyjść za mąż i rodzić dzieci

    d) Jak wyglądały uroczystości zaślubin w Indiach?

    • uroczystości zaślubin

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 77-78.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    3. Daleki Wschód

    a) Jakie były najważniejsze elementy życia rodzinnego na Dalekim Wschodzie?

    • nabożność synowska

    • szacunek dla starszych

    • kult przodków

    b) Jaką rolę miał mąż jako głowa rodziny?

    • odmawianie modłów ku czci przodków

    • wszyscy domownicy muszą być posłuszni głowie rodziny

    • ojciec decydował o małżeństwie swojego dziecka

    c) Jak powstaje rodzina w Japonii?

    • małżeństwa uzgadniane są przez głowy rodzin

    • młodzi spotykają się w dniu ślubu

    d) Jak wyglądały uroczystości zaślubin w Japonii?

    • uroczystości zaślubin

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 78-79.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    4. Izrael i Bliski Wschód

    a) Jaka religia miała wpływ na ukształtowanie się izraelskiego i bliskowschodniego modelu rodziny?

    • Judaizm - religia politeistyczna oparta na wierze w jednego Boga (Jahwe)

    b) Jak kształtował się judaistyczny model rodziny?

    • Etap I „patriarchów” - wielożeństwo (poligamia) i rozerwalność małżeństwa

    • Etap II „monarchii” - wielożeństwo (poligamia), a także jednożeństwo (monogamia); dominacja mężczyzn w małżeństwie, który mógł zadecydować o rozwodzie z żoną; posiadał nieograniczoną władzę nad dziećmi; rodzina miała charakter patriarchalny

    • Etap III - dominuje monogamia i idea nierozerwalności małżeńskiej

    c) Czym charakteryzuje się judaistyczny model rodziny?

    • cześć i szacunek dla instytucji rodziny, a zwłaszcza dla kobity

    d) Jak wyglądały uroczystości zaślubin w Japonii?

    • uroczystości zaślubin

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 79-80.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    5. Grecja i Rzym

    a) Kto był dla Greków wzorem życia rodzinnego?

    • bogowie Olimpu - małżeństwo Zeusa i Hery (patronka małżeństw) oraz Hestia będąca siostrą Zeusa i boginką ogniska domowego

    b) Dlaczego Grecy cenili rodzinę?

    • dawała nowych obywateli, którzy bronili państwa

    • czczenie kultu przodków i opieka nad starszymi

    c) Jak wyglądały uroczystości zaślubin w judaizmie?

    • uroczystości zaślubin

    d) Jakie elementy odgrywały rolę w starożytnym Rzymie w okresie pierwotnej i republiki?

    • kult bóstw domowych - rodzina i jej potomkowie mieli kontynuować ciągłość kultu

    • możliwość rozwodu jeżeli kobieta była bezpłodna

    • ognisko domowe przy którym odmawiano modły i składano fiary

    • Lary - duchy domowe i Penty - duchy przodków

    • ojciec jako głowa rodziny odpowiedzialny był za atmosferę rodziną

    e) Jak zmieniła model rodziny w okresie cesarstwa?

    • w okresie cesarstwa Rzymianie odchodzą do tradycyjnego modelu rodziny, który przybiera charakter kontraktu i z tego powody stracił wymiar sakralny

    • narasta zjawisko rozwodów

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 81-82.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    6. Chrześcijaństwo

    a) Jaki jest najważniejszy element w chrześcijańskim modelu rodziny?

    • monogamia i trwałość małżeństwa

    b) Jak wyglądają uroczystości zaślubin w chrześcijaństwie?

    • uroczystości zaślubin

    c) Co jest podstawą życia małżeńskiego w chrześcijaństwie?

    • podstawą małżeństwa jest wzajemna miłość dzięki, której przychodzą na świat dzieci

    d) Jakie są role członków rodziny?

    • mężczyzna i kobita mają te same prawa w rodzinie lecz całkiem inne zadania

    • dzieci nie mogą być odrzucone

    e) Jaki wymiar społeczny ma małżeństwo w katolicyzmie?

    • wymiar społeczny, religijny - jest sakramentem czyli rzeczywistością sakralną (świętą)

    • małżeństwo jest związkiem nierozerwalnym

    f) Jakie są zadania rodziny?

    • tworzenie wspólnoty osób

    • przekazywanie życia

    • udział w życiu społeczności państwowej i kościelnej

    • wzajemna miłość

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 83.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    7. Prawosławie

    a) Czym charakteryzuje się małżeństwo w religii prawosławnej?

    • małżeństwo na równi ze stanem zakonnym jako powołanie chrześcijańskie i drogę uświęcenia człowieka

    • dopuszcza rozwód w niektórych sytuacjach np. w wypadku zdrady współmałżonka czy przerwania ciąży

    • można ponownie zawrzeć związek małżeński po dokonanym rozwodzie

    b) Jak wyglądają uroczystości zaślubin w religii prawosławnej?

    • uroczystości zaślubin

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 84.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    8. Protestantyzm

    a) Czym charakteryzuje się małżeństwo w protestantyzmie?

    • małżeństwo jest Bożą instytucją mającą swój początek i przeznaczenie w naturze człowieka

    • małżeństwo jest przykazaniem jakie człowiek otrzymał od Boga

    • możliwość rozwodu

    b) Jak wyglądają uroczystości zaślubin w protestantyzmie?

    • ślub odbywa się w zborze i udziela je pastor

    • ceremonia ma charakter błogosławieństwa

    • wiernych wzywa się do modlitwy w intencji młodej pary

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 84-85.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    9. Islam

    a) Dlaczego jest ważne małżeństwo w islamie?

    • dostanie się po śmierci do raju

    • podstawowym celem jest prokreacja

    b) Czym charakteryzuje się małżeństwo w islamie?

    • możliwość rozwodu

    • wielożeństwo

    c) Jak wyglądają uroczystości zaślubin w Islamie?

    • uroczystości zaślubin

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 85.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    10. Laicki model rodziny

    a) Czym charakteryzuje się małżeństwo w islamie?

    • świecki model rodziny, czyli nie mający charakter religijny

    • związek małżeński (ślub cywilny) zawarty zgodnie z prawem obowiązującym w państwie

    • ślub cywilny udziela urzędnik stanu cywilnego

    • osoby zawierające małżeństwo składają deklaracje

    b) Jaka jest rola i znaczenie małżeństwa cywilnego?

    • państwo przejmuje funkcje Kościoła

    • uwolnienie rodziny od wszelkich pierwiastków religijnych

    • możliwość rozwodu

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 85.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    11. Wspólne cechy wszystkich modeli rodziny

    Jakie są wspólne cechy wszystkich modeli rodziny?

    • we wszystkich kulturach zaślubiny mają uroczystą oprawę i stanowią wielkie wydarzenie

    • zaślubiny mają uroczystość świecką i religijną

    • rodzina ma postać powszechna i podstawową

    • posłannictwo rodziny jest wieczne i niezmienne

    Przypomnieć uczniom co znaczy pojęcie ród?

    IV. Rekapitulacja pierwotna:

    • Jak powstawała rodzina w epoce pierwotnej?

    • Dlaczego rodzina była ważna dla ludzi pierwotnych?

    • Jaką funkcje pełniła rodzina w religii hinduskiej?

    • W jakim wieku są zwierane małżeństwa w Indiach?

    • Jaka była rola kobiety i mężczyzny w rodzinie?

    • Jak wyglądały uroczystości zaślubin w Indiach?

    • Jakie były najważniejsze elementy życia rodzinnego na Dalekim Wschodzie?

    • Jaką rolę miał mąż jako głowa rodziny?

    • Jak powstaje rodzina w Japonii?

    • Jak wyglądały uroczystości zaślubin w Japonii?

    • Jaka religia miała wpływ na ukształtowanie się izraelskiego i bliskowschodniego modelu rodziny?

    • Jak kształtował się judaistyczny model rodziny?

    • Czym charakteryzuje się judaistyczny model rodziny?

    • Jak wyglądały uroczystości zaślubin w judaizmie?

    • Kto był dla Greków wzorem życia rodzinnego?

    • Dlaczego Grecy cenili rodzinę?

    • Jak wyglądały uroczystości zaślubin w starożytnej Grecji?

    • Jakie elementy odgrywały rolę w starożytnym Rzymie w okresie pierwotnej i republiki?

    • Jak zmieniła model rodziny w okresie cesarstwa?

    • Jaki jest najważniejszy element w chrześcijańskim modelu rodziny?

    • Jak wyglądają uroczystości zaślubin w chrześcijaństwie?

    • Co jest podstawą życia małżeńskiego w chrześcijaństwie?

    • Jakie są role członków rodziny?

    • Jaki wymiar społeczny ma małżeństwo w katolicyzmie?

    • Jakie są zadania rodziny?

    • Czym charakteryzuje się małżeństwo w religii prawosławnej

    • Jak wyglądają uroczystości zaślubin w religii prawosławnej?

    • Czym charakteryzuje się małżeństwo w protestantyzmie?

    • Jak wyglądają uroczystości zaślubin w protestantyzmie?

    • Dlaczego jest ważne małżeństwo w islamie?

    • Czym charakteryzuje się małżeństwo w islamie?

    • Jak wyglądają uroczystości zaślubin w Islamie?

    • Czym charakteryzuje się małżeństwo w islamie?

    • Jaka jest rola i znaczenie małżeństwa cywilnego?

    • Jakie są wspólne cechy wszystkich modeli rodziny?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    6