KONSPEKT
DATA: 11.05.2007r.
DYSCYPLINA: GRY I ZABAWY
TEMAT: Gry i zabawy rzutne.
Miejsce zajęć: boisko
Ilość uczestników: 16
Klasa/ Płeć: IIa /K
Czas trwania zajęć: 45 min.
Przybory: szarfy, gazety ,pachołki
CELE GŁÓWNE LEKCJI :
1.Umiejętności: uczeń potrafi wykonać rzut dowolnym przedmiotem na odległość.
2.Wiadomości : uczeń zna technikę wykonania rzutu na odległość.
3.Sprawność motoryczna. : ksztaltowanie zręczności i szybkości.
4.Akcent wychowawczy: zdyscyplinowanie na lekcji.
Imię i nazwisko prowadzącego: Zygmunt Biliński
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozow. |
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
1.Część organizacyjna |
1.Zbiórka
2.Powitanie 3.Sprawdzenie liczby ćwiczących. |
2 min. |
- w dwuszeregu wzdłuż linii bocznej boiska
- nie ćwiczący siadają na ławce - kontrola obuwia i ubioru |
2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji |
1.Podanie tematu. 2.Motywacja do aktywnego udziału w lekcji. |
1 min. |
|
3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka |
1.zabawa ożywiająca „bieg z gazetą na piersiach” 2 ćw RR zgniatanie gazety 3.ćw NN cwał bokiem przerzucanie gazety nad głową 4.ćw T skłony z dotknięciem podłoża raz z jednej raz z drugiej storny przerzut gazety nad głową miedzy nogami. 5.ćw mm brzucha leżenie tyłem na przedramionach „nożyce” 6.ćw T - rozkrok, RR na biodrach, skłony T w bok ( wobie strony) 7.ćw mm grzbietu leżenie przodem, wznos NN i RR w górę 8.ćw szyi - krążenia głowy w obie strony- w lekkim rozkroku 9.ćw T - krążenia T w obie strony - w lekkim rozkroku 10. podskoki 2 niskie, 3 wysoko w górę.
|
11 min.
|
- w rozsypce na całym boisku - rozpoczęcie i zakończenie na sygnał prowadzącego -wszystkie ćwiczenia ze zgniecioną gazetą. - ustawienie w rozsypce
|
4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności |
1. „Wyścig po rzucie” wyrzut kulki gazetowej tak by przerzucić ustawione wcześniej w slalomie pachołki uczeń biegnie pokonując slalom zbiera wyrzuconą wczesniej kulkę i wraca na swoje miejsce. 2. „Wyścig mrówek” toczenie stopami gazetowej kulki w pozycji „krabów”. 3. „Piłka w kole” ćwiczący tworzą dwa odzielne koła.Jedynki w kołach ubierają szarfy.Jendynki podają piłkę w prawą stronę, dwójki w lewą.Wygrywa grupa, której piłka szybciej wróci do pierwszego -rozpoczynającego. 4. „Wąż w kole” jedna grupa uczniów tworzy koło druga grupa znajduje się w środku koła tworząc „węża” zadaniem 1 drużyny jest trafienie ostatniego zawodnika trorzącego węża.Każdy z zawodników ma po 2 rzuty po oddaniu wszystkich rzutów następuje zamiana miejsc wygrywa zespół który wiecej razy trafi i ostatniego zawodnika tworzącego węża reszta zawodników próbuje go osłanieć. 5. „Gazetowa bitwa”rzucanie i przerzucanie kul na boisko przeciwnika w czasie 2 min. - liczenie kul. 6. „Rzuty na odległość” uczniowie wyrzucają kulki na przemian starajac się przerzucic połowę boiska. |
23 min. |
-ustawienie w czterech grupach.
-Ustawienie w dwóch grupach po kole
-Ustawienie w dwóch grupach jedna po kole druga w środku koła.
-Ustawienie w dwóch grupach po przeciwnych stronach boiska.
|
5.Uspokojenie organizmu |
1.Ćwiczący siad skrzyżny przerzut gazety z ręki do ręki. |
1 min. |
Ustawienie w rozsypce, |
6.Część organizacyjno-porządkowa |
1.Zbiórka i sprawdzenie stanu liczebnego. 2.Omówienie lekcji, zwrócenie uwagi na błędy. 3.Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenie. |
2 min. |
- w szeregu na linii bocznej boiska |
7.Nastawienie do aktywności ruchowej w czasie wolnym |
1. Zachęcenie uczniów do samodzielnych ćwiczeń w czasie wolnym. |
1 min. |
|