Marek Biesiada 07. 09. 2006
Konspekt lekcji historii
w klasie III B Gimnazjum
Temat: Przyczyny I wojny światowej.
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczniowie powinni wiedzieć:
Jakie ziemie chciała odzyskać Francja?
Jakie sprzeczności interesów występowały między Wielką Brytanią a Niemcami?
Jaki był układ sił politycznych w Europie w II połowie XIX w. i na początku XX w.?
Jakie państwa należały do trójprzymierza?
Jakie państwa należały do trójporozumienia?
Dlaczego dochodziło do konfliktu między Rosją a Austro-Węgrami na Bałkanach?
Gdzie dochodziło do kryzysów międzynarodowych?
Wskazać najbardziej rozwinięta państwa Europy?
Metody:
rozmowa nauczająca, elementy opowiadania.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik: G. Wojciechowski, Historia III. Podręcznik do Gimnazjum, Poznań 2002, ss. 6-8.
Mapa ścienna: Świat w latach 1870-1914.
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Przyczyny I wojny światowej.
1. Konflikty między mocarstwami europejskimi
2. Sojusze wojskowo-polityczne
3. Kryzysy międzynarodowe przed I wojną światową
Nauczyciel podaje definicje „bałkański kocioł” |
Uczniowie zapisują temat lekcji do zeszytu.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 6. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.
Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Konflikty między mocarstwami europejskimi
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 7. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.
Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Sojusze wojskowo-polityczne
Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 7-8. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. 3. Kryzysy międzynarodowe przed I wojną światową
Wojny na Bałkanach - „bałkański kocioł”.
„Bałkański kocioł” (wojny bałkańskie) - dwie wojny (1912 i 1913) prowadzone na Bałkanach przez Grecję, Serbię, Czarnogórę, Rumunię i Bułgarię przeciw Turcji. Państwa bałkańskie były wspierane przez Rosję, natomiast sojusznikiem Turcji były Niemcy. |
Wyjaśnić pojęcie aneksja
Wyjaśnić pojęcie „bałkański kocioł”. |
|
|
|
V. Zadanie pracy domowej
|
W zeszycie ćwiczeń (G. Wojciechowski, Historia 3, Skoroszyt gimnazjalisty, Poznań 2002, s. 7-10.) uczniowie mają wykonać Zadania 1,2,3/s. 7-8 oraz Zadania 1,2/s. 9-10. Z Podręcznika (G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002) wykonaj Zadanie 1/s. 8. |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
1