Marek Biesiada 8. 09. 2006

Konspekt lekcji historii

w klasie II C

Temat: Przyczyny wielkich odkryć geograficznych

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczniowie uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • jakie zmiany nastąpiły pod koniec epoki średniowiecza?

    • jakie czynniki spowodowały zachwianie systemu lennego?

    • dlaczego doszło do osłabienia znaczenia rycerstwa?

    • dlaczego nastąpiło osłabienie autorytetu Kościoła?

    • dlaczego wzrosło znaczenie kupców?

    • jakie kontynenty były znane Europejczykom w XV w.

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Przyczyny wielkich odkryć geograficznych

    Przyczyny Wielkich Odkryć Geograficznych

    Nauczyciel zadaje pytania uczniom:

    • jakie były przyczyny odkryć geograficznych?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 6. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    Przyczyny Wielkich Odkryć Geograficznych

    1. odpływ z Europy drogocennych kruszców (złota i srebra)

    2. zapotrzebowanie na towary sprowadzane z Indii i Chin

    3. chęć odszukania nowych dróg morskich

    4. pragnienie przeżycia przygód

    5. dążenie do pozyskania nowych wiernych dla religii chrześcijańskiej

    6. rozwój techniki żeglarskiej - kompas, astrolabium, mapa żeglarska, nowy typ statku karawel

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jakie były przyczyny podejmowania przez Europejczyków dalekich wypraw morskich?

    • Jaki wpływ miały nowości nawigacyjne dla rozwoju żeglarstwa?

    • Do czego używano przyrządów: karawela, astrolabium, kompas

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    W zeszycie ćwiczeń (G. Wojciechowski, Historia II, Skoroszyt gimnazjalisty, Poznań 2002, s. 7-9.) uczniowie mają wykonać Zadania 1,2,3,4/s. 7-9. Z Podręcznika (G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002) wykonaj Zadanie 2/s. 9.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    1