Nr 8. Konspekt
Metryczka konspektu.
Grzegorz Woźniak
Data 27-02-2002.
Klasa 3g,
Gimnazjum nr 2. w Jaśle.
Umiejscowienie lekcji w strukturze jednostki metodycznej:
Temat lekcji poprzedniej: Excel - zmiana danych, szerokości kolumn, wysokości wierszy i zaznaczanie zakresów.
Temat lekcji prowadzonej: Excel - przenoszenie, kopiowanie i dodawanie komórek. Tabele.
Temat lekcji następnej: Excel - Ćwiczenia w wykonywaniu różnych zadań z wykorzystaniem wzorów matematycznych.
Czas trwania lekcji: 45 min.
Wiązka operacyjnych celów lekcji:
Operacyjne cele instrumentalne.
1.Wiadomości.
Wiadomości do zapamiętania.
W trakcie lekcji uczeń zapoznaje się z podstawowymi czynnościami w Excelu: (przenoszenie, kopiowanie i dodawanie komórek oraz tworzenie tabel).
Wiadomości do zrozumienia.
Przed przystąpieniem do części praktycznej uczeń poprawnie wyjaśni działanie powyższych czynności.
Umiejętności.
Umiejętności intelektualne (teoretyczne).
Uczeń zapisuje w zeszycie poprawne czynności w celu wykonania poszczególnych poleceń związanych z tematem.
Uczeń odpowiada na pytania:
w jaki sposób możemy kopiować komórki ?
Co rozumiemy przez dodawanie komórek ?
Czy w Excelu można wykonywać tabele takie jak w Wordzie ?
Umiejętności praktyczne.
Uczeń będzie umiał poprawnie wykonać poszczególne czynności i umiał je wykorzystać podczas pracy z programem Microsoft Excel.
Zdolności poznawcze.
Rozwijanie myślenia technicznego.
Myślenie graficzne - uczeń rozwija myślenie graficzne poprzez poprawne wykonywanie tabel, które sam tworzy.
Myślenie wyobrażeniowe - uczeń odtwarza z pamięci poszczególne warianty, które można wykorzystać je do zadanych czynności takich jak (kopiowanie i dodawanie komórek, tworzenie tabel).
Myślenie pojęciowe - uczeń posługuje się pojęciami i poprawnymi zasadami w celu wykonania danego zadania.
Rozwijanie wyobraźni technicznej.
Uczeń rozwija swoją wyobraźnię podczas wykonywania konkretnych zadań zadanych przez nauczyciela (zapisywanie wzoru na sumę w najkrótszy sposób).
Rozwijanie zainteresowania technicznego.
Uczeń rozwija swoje zainteresowanie programem ze względu na przydatność wyuczonych czynności w dalszym użytkowaniu tego programu.
3.4.Rozwijanie procesów pamięci.
Uczeń rozwija swoją pamięć poprzez poprawne obsługiwanie się programem Microsoft Excel na tym etapie kształcenia.
Umie wykorzystać poznane czynności do konkretnych zadań.
Cele operacyjne kierunkowe.
Uczeń poznając opcje Microsoft Excel będzie miał ułatwione zadanie w dalszym etapie pracy z tym programem.
Metody nauczania.
Dyskusja - uczniowie proponują różne sposoby wykonywania danych czynności, oraz dzielą się pomysłami.
Ćwiczenie - uczniowie wykonują poszczególne czynności na komputerze (Microsoft Excel) zadane przez nauczyciela w celu sprawdzenia ich umiejętności i wiadomości.
Praktyka - uczniowie poprawnie i sprawnie posługują się opcjami programu Microsoft Excel.
Środki dydaktyczne.
Program Microsoft Excel.
Podręcznik Microsoft Excel.
Formy organizacyjne lekcji: uczeń pracuje indywidualnie.
Przebieg lekcji.
Cykl organizacyjny lekcji. |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Przewidywany czas uwagi |
Faza przygotowawcza |
Czynności organizacyjne lekcji:
|
Uczniowie zapisują temat lekcji |
5 min.
|
Faza wykonawcza |
Powtórzenie poprzedniej lekcji. |
|
5 min.
|
|
Uświadamiam cel lekcji. - omawiam i podaje czynności i zasady obsługi Microsoft Excel. (kopiowanie, dodawanie komórek, przenoszenie, tabele). |
Uczniowie słuchają i zapisują do zeszytu potrzebne informacje. |
15 min. |
|
Podaje polecenia związane z kopiowaniem i dodawaniem komórek. Zadaje odpowiednie zadania. Np. Nr Kowalski Nowak
1 4 5
2 7 6
3 8 10
X Suma Suma
|
Ćwiczą zadane ćwiczenie i uczą się poprawnego wykorzystania poznanych czynności. |
15 min.
|
|
Podsumowanie |
|
5 min.
|
Uwagi o realizacji lekcji.
Klasa 3g - Omawiany materiał uczniowie opanowali w dobrym stopniu, wykazali się dużym zdyscyplinowaniem. Aktywnie uczestniczyli w lekcji, nie sprawiali większych kłopotów wychowawczych.
1